Támar je agentkou Mosadu. Pod falešnou identitou infiltruje Teherán, aby pomohla zničit íránský jaderný reaktor. Když ale její mise selže a ona uvízne v novém prostředí, musí naplánovat operaci, která ohrozí všechny, na kom jí záleží. (Apple TV+)

mira007

Izraelská špionážní první liga s krásnou Niv Sultan jako špionkou, která pronikne do Iránu, aby jako hackerka odstavila radary protivzdušné obrany a Izraelci mohli bombardovat jaderná zařízení, ale mise se zmastí a ona musí bez kontaktů přežít v Teheránu, přičemž jí je v patách Shaun Toub který vede tým kontrašpionáže revolučních gard. Pecka od scénáristy mé zbožňované Faudy se stejným rukopisem, kde mne vždy fascinuje rovnocené vykreslení obou stran, že si člověk může zase skoro vybrat komu fandit. Autentičnost a silný pocit realističnosti v napínavém strhujícím tempu, které se trochu rozvolní okolo pátého dílu a se scénami v iránském disentu trochu znevěrohodní, ale závěr nabere výšin. Bonus je přesvědčivý iránský vizuál z Atén a Škoda Octavia PS: Netflix s Faudou ( která je přeci jen lepší ), HBO s Our boys a teď Apple tv+ se nebojí přijít na trh se seriálem s původními jazyky perštinou a hebrejštinou. To je mi sympatické. ()

Malarkey

Teherán se Apple TV povedl. Nenapadlo by mě totiž, že Izrael bude mít takové koule a natočí špionážní thriller z prostředí bojů mezi Izraelem a Íránem. Hned z kraje seriálu se to špionům sere a já tak díl za dílem čekám eskalaci průseru do absolutna. Nakonec je pravda, že závěr mi vyšel trošku do prázdna, ale v kontextu s celým námětem to nejspíš mělo tak být. Klobouk dolů tvůrcům za odvahu a také za to, jak z Athén dokázali udělat Teherán. Zíral jsem s otevřenou pusou. Plus dodám, že se mi hodně líbil Shaun Toub a samozřejmě Niv Sultan. Seriál, který si jednoznačně zaslouží pozornost a u mě má místo mezi nejlepšími špionskými kousky současnosti. ()

Dudek

Tehran mě neoslovil jako umně kombinované špionážní drama, ale spíše jako zdařilé techno drama z prostředí středního východu, pro které mám určitou slabost. Obavy ohledně zbytečné vyhrocenosti a snahy ukázat Írán ve špatném světle se naštěstí ukázaly jako naprosto mylné. Je skoro až paradoxní, že seriál, který ukazuje spletité vztahy mezi Izraelem a Íránem vyrovnaně a bez silného příklonu na jednu ze stran pochází právě z Izraele. Největší devizou tohoto seriálu jsou totiž zejména hlavní postavy, které sice nejsou dopodrobna vykreslené, ale dokáží si diváka získat jasným hodnotovým zakotvením a relativně čitelnými motivacemi. A největší devizou je právě fakt, že ani jednu z hlavních postav nemůžeme hodnotově odsoudit jako tu špatnou. Špatnou stranu tu totiž neurčuje národnost, ale charakter a jednání každého jednotlivce. Samozřejmě pár zbytečných zkratek tu najdeme, ale stále se jedná o film a nikoliv dokument. Tvůrce je třeba pochválit též za velmi dobré ztvárnění Teheránu. Sice se nepodařilo úplně zachytit tempo a hektičnost tohoto velkoměsta, ale lokace jsou docela přesné a pokud pomineme vozový park, mohlo by se i jednomu zdát, že se opravdu natáčelo v Íránu. ()

Real Tom Hardy

"WITH HIS ABILITIES AND YOURS, WE CAN TURN THE LIGHTS OFF IN ALL OF TEHRAN." ----------- Tieto izraelsko-iránske ťahanice a ich búrlivé vzťahy strašne žeriem, čo mi okamžite urobilo zo seriálu z pera tvorcu famóznej Faudy očakávaný produkt. Máme tu mix hebrejčiny, perzštiny a angličtiny, dokopy znejúc veľmi exoticky a atraktívne. Čo tú "exotiku" kazilo bol istý rušivý element, ktorý mi takmer spôsobil infarkt – Iránske revolučné gardy jazdia na starých, šeredných oktávkach. Skoro som odpadol a pogrckal sa. Ako chápem, že sa natáčalo v Aténach, ale vážne? Škodovky?! Kriste... Exotiku zachraňovala Niv Sultan, ktorá vyzerala ako lepšia verzia Alicie Vikander, a Liraz Charhi. Chýbala už len Golshifteh Farahani a bolo by to dokonalé. Musím pochváliť zaujímavé (a hoci občas predvídateľné) zvraty, minimum (pre mňa) hluchých miest a prakticky som sa nenudil ani minútu, možno iba jednu či dve, čo cením. Čo mi prekážalo bol fakt, že som čakal väčšie zameranie na hekovanie iránskej infraštruktúry a namiesto toho tu sledujem život a trable miestnych mladých disidentov režimu, ich drogové záťahy a opíjačky, no čo už. Iránsky film je na veľmi vysokej úrovni, neviem však, ako sú na tom s televíznou produkciou a priznám sa, že by som si dačo takéto rád pozrel aj z ich uhla pohľadu. Každopádne, Izrael urobil zo špionáže umenie. CIA je oproti Mossadu čistý treťoligový výsmech. PS: Tieto neuzavreté konce pre ďalšie série môžem osrať... To už nikto nevie skončiť seriál po jednej sérke? PS2: Ak druhá už nebude a toto bol mienený koniec, tak beriem späť, lebo v zásade nebol až taký blbý. --- (13.6.2022) Ach bože... Shaun Toub jediná motivácia pustiť sa do S2, ktorá vôbec nemusela existovať. ()

HAL

Hodně velká pecka, jednoznačně nejlepší seriál jaký jsem letos viděl. Špičkové a díky zasazení velmi realisticky působící špionážní drama, které dokáže napínat jak v žánru už dlouho nic. Právě proto že tu jde "jen" o pár lidí a jejich částečný vliv na jednu operaci, žádné zachraňovaní světa a přestřelky s hromadami mrtvých. Opravdu po polovině trochu zvolní v dramatičnosti, ale jen proto aby se podtrhnul civilní rozměr postav a celkově příběhu, a tím jak rozebírá psychologické následky skryté války a zkoumá hranice toho kam až je člověk v ní schopný zajít je svým způsobem důležitější než všechno před tím. A navíc je to jen klid před dějovou bouří v posledních dílech, která tedy už není ukočírovaná zrovna bezchybně a hlavně ji kazí že není pořádně dokončená, ale víc bych tomu nevyčítal. Nejzajímavější je tu pro mě ale ten překvapivě docela nejednoznačný pohled na konflikt mezi Izraelem a Iránem - Izraelci se s tím neserou, a to nejen ti z Mossadu, ale i ti co tohle natočili, že si dovolili ukázat odvrácené stránky obou světů, bez velkého nadržování "vlastní straně". V Tel Avivu je za tohle asi spousta lidí po zádech nepoplácá... byť v Teheránu by je rovnou pověsili z jeřábu na náměstí. /// Druhá řada mírně slabší, osobnější, ale pořád výborné. 9/10 ()

sochoking

Výborné herecké výkony sa rozhodne nedajú uprieť tomuto seriálu, ktorý je celkom dobre napísaný a obstojne zrežírovaný i napriek skutočnosti, že rozpočet evidentne bohvieaký nebol. ()

Morholt

Srovnávat s Faudou se Tehran nedá už jen kvůli pojetí a především obsahu. Zatímco Fauda je vnitrostátní řež mezi Šin Betem a palestinskými bojůvkami, Tehran je o nabourání se do íránského obranného systému, tentokráte v režii Mosadu. Každopádně jsem spokojen. Sice chápu námitky, že to nepůsobí autenticky či že se agentka nechová zase tak úplně racionálně a podléhá citům, ale jedná se o seriál, který má za úkol především pobavit a druhou věcí je, že ne všichni agenti Mosadu jsou chladnokrevně uvažující mašiny a i nejvýkonnější tajná služba světa prostě někdy musí poslat do světa někoho jiného, než perfektně vycvičeného kidona. V mých očích seriál splnil to, co jsem od něj očekával. Jednoduchá a uvěřitelná zápletka, špionské hrátky, kdy s blížícím se závěrem divák neví, kdo kope za koho, v mezích možností věrné vykreslení problematického soužití mezi Izraelem a Íránem, které se tu neomezuje jen na zavilou nenávist a oceňuji i nejednoznačnost postav, což platí zejména pro šéfa íránské tajné služby. Samozřejmým bonusem jsou pak krásné Židovky. Možná že to občas působilo trochu zkratkovitě i naivně, ale upřímně řečeno tady mi to bylo šumák. Doufám v druhou řadu. 80% ()

Lacike

Solídne napísaný špionážny seriál z exotického prostredia, ale nejak ma to nezaujalo. Po dvoch dieloch balím kufre a letím z Teheránu preč. Ale viem si predstaviť, že mnoho iných ľudí to zaujme a s radosťou si pozrie ako hlavná hrdinka zneškodní zlým Iráncom ich plány. 6/10. ()

italka63

Nezaměňovat s Faudou, která byla akční, drsnější, přímočařejší. Zde je špionáž hodně zapuštěná mezi obyčejné obyvatele. Je neuvěřitelné, co dokázali náboženští vůdčí vytvořit z nádherné, silné Persie, jak vymyli mozek polovině mladých lidí, kdy i studentky demonstrují za to, že když není někdo důkladně na veřejnosti zahalen, pak je to trestuhodné a musí to tak být. Ovšem někteří berou drogy pokrytecky bokem... zkrátka, slušný seriál s vynikajícím, otevřeným koncem, kde se mi úplně nejvíce líbila postava krásné velící agentky ve štábu Mosadu. ()

M.i.k.e

buď v poslední době těhle blízkovýchodních seriálů přibývá nebo sem si jich po skvělé Faudě a Our Boys začal víc všímat.Tehran je každopádně z toho co jsem viděl zatím nejslabší z nich.Scénař je děravý,hlavní hrdinka jednak není moc sympatická a druhak by při jejím počínání jako agentka na cizím území nejspíš nepřežila den a jakkoliv první díly byly celkem fajn,postupem času mi začalo být jedno co se děje a jak to celé dopadne.Apple má nabídce mnohem lepší série...60% ()

BarryLyndon

Je to výborný. Produkce splnila zadání AppleTV, chceme taky Faudu tak na 1-. Ten minus hlavně na hlavní hrdinku, která je sice blízkovýchodní dvojnicí Alice Vikander, ale někdy jsem měl pocit, že sleduju Emily in Paris in Tehran. Ale produkční kvalitu to mám obrovskou a v druhé sérii to dostane překvapivou injekci v podobě Glen Close, která je tu naprosto úžasná a krade si pro sebe herecky každou scénu. Naprosto neuvěřitelné, že za to nebylo žádné ocenění. Kritizoval jsem hlavní postavu přesto jsem velmi spokojen, proč ? Protože je pro mne hlavní postava někdo úplně jiný, hlavní zaporák, kterého hraje excelentní íránský herec Shaun Taub. Není to žádný sympatický antihrdina, ale parádní profík, který věří svému režimu a udělá vše pro svou rodinu. 8/10 Doporučuji. ()

mortak

Je to napínavé, v těch osmi dílech se pořád něco děje, jenže nakonec to s realitou nemá nic moc společného (když též pominu neskutečně rychlé přesuny některých postav mezi jednotlivými státy). Hlavní hrdinka vám k srdci nepřiroste, na to se chová jako neřízená střela. Chvíli je nedostižná superhackerka, chvíli jí zmítají emoce tak, že ohrožuje všechny okolo sebe (takže bud zemřou nebo jdou do vězení), ale povětšinou je to spíše teenagerka, která si jen tak vyšla do nepřátelského světa. Pokud bych měl ten seriál brát vážně, tak z něho Mosad vychází jako naprostý pitomec, zatímco iránská rozvědka je brutálně efektivní. ()

LukeUp

Apple TV+ toho sice moc nenabízí, ale když už, tak to je velmi originální počin. Jinak tomu není ani u Teheránu. Autentické prostředí, syrové a velmi originální. ()

kenkaku

1. řada: ** Seriál začal fenomenálně. Prakticky celá první epizoda je na plný počet. Pak ale nastal strmý pád do neuvěřitelné idiocie. Asi největší zoufalec je “agentka” Mosadu, co se chová jako totální kráva bez výcviku (totální LOL byla situace při “výletu mimo město” na kontrolním bodu… nejen že se před kontrolou vhodně nezahalí, ale ještě předvede gesto hodné amatéra). Vrcholem idiocie je i zatažení do operace členy své rodiny (zbytečně) a sesypání se uprostřed operace po jedné SMS. Jestli tohle je ukázka práce Mosadu, tak potěš koště. Za naprostý fail považuji také přílet šéfové z operačního centra (najednou to jde dostat do země agenta Mosadu, aniž by museli někoho jiného vytáhnout ven). Prakticky v druhé polovině série jsem už fandil Íránské tajné službě (jednají metodicky a efektivně). Naprosto ničemu také neprospěl ten “konec bez konce”. A to se točí druhá řada…  2. řada: TBD.  ()

sedlo03

Asi každý bude tento seriál srovnávat s Faudou, tak hned zezačátku - na Faudu to opravdu nemá. Ani dějem, ani akcí. Přesto musím říct, že tyhle špionážní seriály umí Izrael velmi dobře a i přes některá hluší místa, nebo spíše dějové linie (jmenovitě celý ten děj okolo vysokoškolských hackerů), mě to velmi bavilo. ()

Narciska

Je to napínavé, ale ponechává si to jistou civilnost. Agenti zde nejsou chladnými stroji na zabíjení, zabíjí až pokud nevidí jinou možnost, pod vlivem událostí prožívají silné emoce a musí neustále improvizovat, celkem nenucený seriál s lehkou vůní orientálního koření. ()

Eluin

No, není to zlé, nicméně klasicky blízkovýchodně překombinované a pochopitelně ani ten závěr nepotěší. Fajn je ale prostředí Athén, které dokázala s trochou snahy zdárně imitovat Teherán a koneckonců i herci působí asi tak, jak mají. Plusem je fajn znělka. ()

Ivo

Velmi zručně vytvořený "spy" napínáček s coolantně vygradovanými dramatickými momenty, s osvědčeným perským stbákem i pulzující temnou synth hudbou v pozadí. Člověk si ale není pořád tak úplně jistý který z těch dvou záludně se mlátících a pronásledujících kmenů je vlastně ten více "uhozený" - jestli ti roztomilí svobodomyslní arabouši (s jejich černě zapytlenými protějšky) anebo malí, ale mocně militantní obřízkouši (kteří se v rámci "protokolu" nerozpakují mechanicky odkrouhnout kohokoliv). Mám ale pocit že v tomto si jmenovaní soudruzi asi můžou v pohodě navzájem podat všechny své lehce pomatené končetiny... Nemůžu si pomoct, ale opravdu se zdá, že hlavním programem pro tu naši malou nevyzpytatelnou chvilku, během které jsme se (nevíme jak a proč) jako malá rozpadající se kostřička objevili v tomto iluzorním "světě", je podle většiny účastníků zejména navzájem se mydlit, mučit, zabíjet a vytvářet útočné high tech komploty, honit se za něčím, čeho nemůžeme na této malé dočasné pozemské kuličce nikdy trvale dosáhnout, ale bereme to přesto tak strašně vážně a ještě při tom vymaštěně recitovat pár přihlouplých a destruktivních dogmat z povinných ideologicko pohádkových knížek (jiných než mají ti druzí), což je v součtu vskutku nesmírně užitečná, plodná, populární (a vysoce oslavovaná) náplň našich malých životů... Tak zase ne že by ti, co nerecitují, byli (až na výjimky) nějak o moc moudřejší, ti se zase obvykle navzájem pro změnu vznešeně devastují ve jménu "vlasti", čímž je patrně míněn ten kousek dočasně zadrátovaného a střeženého pozemku, na kterém momentálně pobíhají jedinci, jejichž zvukům víceméně rozumíme :) (a případně pak chceme sousedovi nějaký ten záhonek sem tam násilím ukrást). Ovšem do toho najednou - dříve nebo jen malinko později - přichází ten nečekaný finální klik (nebo bum bác), na který jsme v tom bujném a vážném profesionálním zaujetí tak nějak úplně zapomněli a vše v jednom okamžiku beze stopy mizí a z našeho těla, myšlenek, přání i velkých "globálních" ambicí nenávratně zbude jen malá hromádka prachu k odfouknutí a rozplynutí, včetně toho všeho zdánlivě (ehm) "velkého a oficiálního", za čím jsme se po celou tu dobu ve jménu nějakých umělých představ a mentálních konstrukcí tak usilovně a násilně plahočili a nějak přitom úplně pozapomněli na ty reálné a hluboké dimenze naší existence. Takže k čemu nám to všechno bylo?:) A je ? A bude ? Většině lidí to ale nedochází a žijí a slepě konají spíše v duchu hlubokých slov našeho obdivuhodného státního mudrce: "nikdy neodstúpím, nikdy, něch si to všeci zapametajú". Tak jo. Je ale pravda že třeba proti "The Spy" je to celkově trošku mělčí a schématičtější, ale jako příležitostná večerní pohádková akční kratochvíle je to hodně fajn. Na konci se nechali zjevně trošku inspirovat Cimrmanovým Vichrem z hor, neodpustili si trochu kýčovitého romantického posypu na vesele ujíždějící motorce a samozřejmě úspěšně zadělali na další nekonečná pokračování:) Rád bych jen varoval ty, co mají málo času a chtějí se podívat třeba jen na jeden díl, aby to raději nedělali - je to nakažlivější než samotný smr(t)(d)ící cocotvid :)) Nečekaně jsem s tím promr(h)(d)al celé odpoledne :)) () (menej) (viac)