Támar je agentkou Mosadu. Pod falešnou identitou infiltruje Teherán, aby pomohla zničit íránský jaderný reaktor. Když ale její mise selže a ona uvízne v novém prostředí, musí naplánovat operaci, která ohrozí všechny, na kom jí záleží. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Ivo k tomuto seriálu (2)

Teherán (2020)

Velmi zručně vytvořený "spy" napínáček s coolantně vygradovanými dramatickými momenty, s osvědčeným perským stbákem i pulzující temnou synth hudbou v pozadí. Člověk si ale není pořád tak úplně jistý který z těch dvou záludně se mlátících a pronásledujících kmenů je vlastně ten více "uhozený" - jestli ti roztomilí svobodomyslní arabouši (s jejich černě zapytlenými protějšky) anebo malí, ale mocně militantní obřízkouši (kteří se v rámci "protokolu" nerozpakují mechanicky odkrouhnout kohokoliv). Mám ale pocit že v tomto si jmenovaní soudruzi asi můžou v pohodě navzájem podat všechny své lehce pomatené končetiny... Nemůžu si pomoct, ale opravdu se zdá, že hlavním programem pro tu naši malou nevyzpytatelnou chvilku, během které jsme se (nevíme jak a proč) jako malá rozpadající se kostřička objevili v tomto iluzorním "světě", je podle většiny účastníků zejména navzájem se mydlit, mučit, zabíjet a vytvářet útočné high tech komploty, honit se za něčím, čeho nemůžeme na této malé dočasné pozemské kuličce nikdy trvale dosáhnout, ale bereme to přesto tak strašně vážně a ještě při tom vymaštěně recitovat pár přihlouplých a destruktivních dogmat z povinných ideologicko pohádkových knížek (jiných než mají ti druzí), což je v součtu vskutku nesmírně užitečná, plodná, populární (a vysoce oslavovaná) náplň našich malých životů... Tak zase ne že by ti, co nerecitují, byli (až na výjimky) nějak o moc moudřejší, ti se zase obvykle navzájem pro změnu vznešeně devastují ve jménu "vlasti", čímž je patrně míněn ten kousek dočasně zadrátovaného a střeženého pozemku, na kterém momentálně pobíhají jedinci, jejichž zvukům víceméně rozumíme :) (a případně pak chceme sousedovi nějaký ten záhonek sem tam násilím ukrást). Ovšem do toho najednou - dříve nebo jen malinko později - přichází ten nečekaný finální klik (nebo bum bác), na který jsme v tom bujném a vážném profesionálním zaujetí tak nějak úplně zapomněli a vše v jednom okamžiku beze stopy mizí a z našeho těla, myšlenek, přání i velkých "globálních" ambicí nenávratně zbude jen malá hromádka prachu k odfouknutí a rozplynutí, včetně toho všeho zdánlivě (ehm) "velkého a oficiálního", za čím jsme se po celou tu dobu ve jménu nějakých umělých představ a mentálních konstrukcí tak usilovně a násilně plahočili a nějak přitom úplně pozapomněli na ty reálné a hluboké dimenze naší existence. Takže k čemu nám to všechno bylo?:) A je ? A bude ? Většině lidí to ale nedochází a žijí a slepě konají spíše v duchu hlubokých slov našeho obdivuhodného státního mudrce: "nikdy neodstúpím, nikdy, něch si to všeci zapametajú". Tak jo. Je ale pravda že třeba proti "The Spy" je to celkově trošku mělčí a schématičtější, ale jako příležitostná večerní pohádková akční kratochvíle je to hodně fajn. Na konci se nechali zjevně trošku inspirovat Cimrmanovým Vichrem z hor, neodpustili si trochu kýčovitého romantického posypu na vesele ujíždějící motorce a samozřejmě úspěšně zadělali na další nekonečná pokračování:) Rád bych jen varoval ty, co mají málo času a chtějí se podívat třeba jen na jeden díl, aby to raději nedělali - je to nakažlivější než samotný smr(t)(d)ící cocotvid :)) Nečekaně jsem s tím promr(h)(d)al celé odpoledne :)) () (menej) (viac)

Série 2 (2022) (S02)

Druhá série je o chloupek akčnější a napínavější než ta první, což je fajn a příjemně mi to zkrátilo nekonečný přelet od protinožců. Celkem odsýpající seriálek o izraelských sofistikovaných špiónech, vrazích a teroristech (no přiznejme si že to tak je) působících na území Íránu, kteří se nakonec mlátí i sami mezi sebou. Hlavní seksy košer eskortní volavka Tamara a její nadřízená terapeutická Baba Jaga, to vše pod vedením velmi milé online generálky řvoucí přímo od Zdi nářků (brr). Nemůžu si pomoct, ale ti arabouši mi byli o něco sympatičtější. Chudák milý nevinný generálův synek i celkem poctivý místní výzvědný šéf úspěšně řešící i náročné domácí rodinné konstelace. Ale po všech stránkách mnohem lepší a zajímavější než rozbředlá Fauda. ()