Támar je agentkou Mosadu. Pod falešnou identitou infiltruje Teherán, aby pomohla zničit íránský jaderný reaktor. Když ale její mise selže a ona uvízne v novém prostředí, musí naplánovat operaci, která ohrozí všechny, na kom jí záleží. (Apple TV+)

Forty-

Izraelska spionka na hackerskej misii v Irane. Neokukane prostredie, skvely dej, slusne nacrtnute spolocenske konflikty v Irane a napinave diely. Balanc medzi realitou a masovou lahko stravitelnou filmarinou jednoznacne nakloneny k tomu druhemu, ale vzhladom na charakter serialu mi to nevadilo. Pekne to odsypalo, na dalsie casti som sa tesil. Fauda je pre nadsencov, toto je mainstream, ale dobry. Predcilo moje ocakavania. ()

sedlo03

Asi každý bude tento seriál srovnávat s Faudou, tak hned zezačátku - na Faudu to opravdu nemá. Ani dějem, ani akcí. Přesto musím říct, že tyhle špionážní seriály umí Izrael velmi dobře a i přes některá hluší místa, nebo spíše dějové linie (jmenovitě celý ten děj okolo vysokoškolských hackerů), mě to velmi bavilo. ()

mira007

Izraelská špionážní první liga s krásnou Niv Sultan jako špionkou, která pronikne do Iránu, aby jako hackerka odstavila radary protivzdušné obrany a Izraelci mohli bombardovat jaderná zařízení, ale mise se zmastí a ona musí bez kontaktů přežít v Teheránu, přičemž jí je v patách Shaun Toub který vede tým kontrašpionáže revolučních gard. Pecka od scénáristy mé zbožňované Faudy se stejným rukopisem, kde mne vždy fascinuje rovnocené vykreslení obou stran, že si člověk může zase skoro vybrat komu fandit. Autentičnost a silný pocit realističnosti v napínavém strhujícím tempu, které se trochu rozvolní okolo pátého dílu a se scénami v iránském disentu trochu znevěrohodní, ale závěr nabere výšin. Bonus je přesvědčivý iránský vizuál z Atén a Škoda Octavia PS: Netflix s Faudou ( která je přeci jen lepší ), HBO s Our boys a teď Apple tv+ se nebojí přijít na trh se seriálem s původními jazyky perštinou a hebrejštinou. To je mi sympatické. ()

Dudek

Tehran mě neoslovil jako umně kombinované špionážní drama, ale spíše jako zdařilé techno drama z prostředí středního východu, pro které mám určitou slabost. Obavy ohledně zbytečné vyhrocenosti a snahy ukázat Írán ve špatném světle se naštěstí ukázaly jako naprosto mylné. Je skoro až paradoxní, že seriál, který ukazuje spletité vztahy mezi Izraelem a Íránem vyrovnaně a bez silného příklonu na jednu ze stran pochází právě z Izraele. Největší devizou tohoto seriálu jsou totiž zejména hlavní postavy, které sice nejsou dopodrobna vykreslené, ale dokáží si diváka získat jasným hodnotovým zakotvením a relativně čitelnými motivacemi. A největší devizou je právě fakt, že ani jednu z hlavních postav nemůžeme hodnotově odsoudit jako tu špatnou. Špatnou stranu tu totiž neurčuje národnost, ale charakter a jednání každého jednotlivce. Samozřejmě pár zbytečných zkratek tu najdeme, ale stále se jedná o film a nikoliv dokument. Tvůrce je třeba pochválit též za velmi dobré ztvárnění Teheránu. Sice se nepodařilo úplně zachytit tempo a hektičnost tohoto velkoměsta, ale lokace jsou docela přesné a pokud pomineme vozový park, mohlo by se i jednomu zdát, že se opravdu natáčelo v Íránu. ()

kenkaku

1. řada: ** Seriál začal fenomenálně. Prakticky celá první epizoda je na plný počet. Pak ale nastal strmý pád do neuvěřitelné idiocie. Asi největší zoufalec je “agentka” Mosadu, co se chová jako totální kráva bez výcviku (totální LOL byla situace při “výletu mimo město” na kontrolním bodu… nejen že se před kontrolou vhodně nezahalí, ale ještě předvede gesto hodné amatéra). Vrcholem idiocie je i zatažení do operace členy své rodiny (zbytečně) a sesypání se uprostřed operace po jedné SMS. Jestli tohle je ukázka práce Mosadu, tak potěš koště. Za naprostý fail považuji také přílet šéfové z operačního centra (najednou to jde dostat do země agenta Mosadu, aniž by museli někoho jiného vytáhnout ven). Prakticky v druhé polovině série jsem už fandil Íránské tajné službě (jednají metodicky a efektivně). Naprosto ničemu také neprospěl ten “konec bez konce”. A to se točí druhá řada…  2. řada: TBD.  ()

• Niv Sultan se kvůli seriálu naučila perštině. Myslela si, že jako dcera arabsky mluvícího marockého imigranta snadno zvládne íránský jazyk. Farsi ji ale svou složitostí výslovnosti překvapila. (erisedxxx)
  • Seriál nemá obdoby v produkčních hodnotách pro izraelskou sérii. Byly předělány celé ulice a domy v Aténách, aby vypadaly jako íránské hlavní město. Íránští uprchlíci přiletěli z celé Evropy, aby se zúčastnili komparzu. (erisedxxx)