Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Jizni Tlapa

"Sbohééééem, vy děvkyyyy" Scénář, scénář a do třetice scénář!! To je ten geniální, na (kurva) pevnejch základech vystavěnej hlavní pilíř týhle kultovky! Vše ostatní je běžný průměr. Smekám pomyslnou helmu s Lucky strikeama v měkkym papíru.....Famózní soundtrack... ()

Helmutek

Charlie Sheen je s tim svym přiblym výrazem (možná v něm už vidim jen Toppera) à la měsíček na hnoji každou druhou scénu na facku, ale jinak je to jízda. Některý scény jsou až moc dohrávaný (třeba konec Dafoea), ale neni to nijak šroubovaný, dává to jasnej smysl právě v tý traumatizující rovině, ze který to Stone (a další, co podobný války přežili) vypráví. Film je to starej přes třicet let, ale věrohodnost nebo realističnost je naprostá, dneska by to lepší nebylo - klobouk dolů. A jak každej řiká, že to je o souboji temnýho Barnese a světlýho Eliase - mně to teda spíš přijde tak, že Barnes spíš než kurva nebo učebnicovej záporák byl prostě "jen" absolutnim pragmatikem - resp. takovou verzí pragmatika, kterýho vyplivne válečná mašinérie (i když vražda je samozřejmě vraždou vždycky). Jedna z největších sviní v celý Četě podle mě byl Sgt. O'Neill nebo třeba Bunny, minimálně rozhodně větší než Barnes - takže film je pro mě spíš než soubojem dobra se zlem bytostnym konfliktem humanity s machiavelliovskym pragmatismem, což stavim ještě vejš, protože to jsou vrstevnatější, zajímavější a častější (odlišný) způsoby a směry myšlení (i v každodennim, nejen tom válečnym světě) než takový to trochu pohádkový dobro vs. zlo. Jo a ze scény s vypálením vesnice mi bylo na zvracení. ()

Ryuuhei

Za mě příliš rychlé vtažení do děje, který byl sice solidně natočený a místy zajímavě vykreslil krutosti takové války, ale zkrátka nestrhl. Vše se spoléhalo na vnitřní monology a neustálý blbý výraz Charlieho Sheena. Fajn válečňák, ale nějak jsem si zvykl na novodobější a působivější snímky, byť s třeba ne až tak dobrou myšlenkou. ()

lennyd

Do Vietnamu přilétá nováček Taylor (Charlie Sheen). Ve své rotě je s ostatními brán jako totální zelenáč, dokud všichni společně neprojdou vientamským peklem. Zde se mimo jiné seznamuje s velitelem čety Eliasem (Willem Dafoe) (tím dobrým) a Barnesem (Tom Berenger) (tím zlým). Zjištuje, že ačkoli všichni bojují proti Vietnamcům, jeden z bojů probíhá v každém z nich... První z trojice Veitnamských filmů Olivera Stona... s plejádou známých jmen, mimo víše zmiňovaných např. Forest Whitaker nebo Johnny Depp. V dnešní době už asi nepůsobí tak skvěle jako před lety, a z většího odstupu mi připadá, že kromě "života" jednoho vojáka zde není žádny děj... ()

PavelR

Tohle mně nechytlo, Četa mi přišla taková... tuctová. Tuctový příběh, dobří hoši, zlí hoši, řežby. Z Vietnamu vznikly lepší filmy. ()

July

Zpočátku mi film připadal zdlouhavý a špatně jsem se orientovala v postavách, ale zhruba v půlce přišla změna – gradace a všudypřítomné napětí. Co se mi líbilo nejvíce, byla asi vizuální stránka – kontrast války s nádhernými záběry klidné džungle (v tu chvíli mne napadalo, jak ráda se procházím lesem a dýchám čerstvý vzduch – a jak rozdílné asi musely být myšlenky těch vojáků, kteří byli na místě), barevné ladění a jemná vznášející se mlha. Zprvu jsem chtěla dát 3*, ale druhá polovina (a již zmiňovaná kamera) pro mě vytáhla film na 4*. ()

BS

Film o rozkladu skupiny lidí a o realisticém zobrazení války, nic víc nic míň. Dal bych 4 ale za scénu, kdy Dafoe zvedá ruce k nebesům dávám pět. ()

Micro41CZ

Oproti Olověný vestě jsem tady našel přesně ty záležitosti, který mi tam chyběly: chytlavý postavy, do kterých se člověk dovede vžít (nejsou jednoduchý) a který se během příběhu vyvíjej (a kterym se dá především věřit). Perfektní atmosféra. A celkový dojem z filmu, který je dostatečný látce, kterou zpracovává. ()

tomxxx

Film, který ukazuje temné stránky války ve Vietnamu. Čekal jsem něco jako "Olověná vesta", ale byl to totální a nelítostný masakr v každé minutě. ()

Zdeňka

Úžasná hudba v pozadí filmu, na který se díváte očima hlavního hrdiny Taylora. Mě osobně jeho životní cesta nezasáhla, přiznávám se, že i kdyby to s ním nedopadlo ne moc dobře, tak by mi to bylo v celku jedno. Pohled na válku v podání pana Stonea mě prostě nesedl, myslím si, že je spoustu lepších filmů, které osobně já budu vyzdvyhovat a tenhle mezi nimi nejspíše asi nebude. ()

tnp101

Mrazivě realistické válečné drama. Film nestojí na nějakém konkrétním ději. Divák je jednoduše vypuštěn do vřavy bez žádných velkých příprav, či keců a poté téměř mrknutím oka znovu přepravován zpět. Žádné klasické způsoby výpravy tudíž neočekávejte, i když na velkolepé, emočně silné finále samozřejmě dojde. Snímek (resp. tvůrci) předvádějí úžasnou práci s charaktery, což je právě ten opěrný bod, na němž stojí celkový zážitek. Nenajdete tu postavu, jejíž psychologie a vše kolem by nebylo rozpracované do morku kostí. Toto je opravdovou devízou snímku, a i když je téměř veškerý pohled upjat na Chrise, ostatní členové jednotky nezůstávají v žádném případě pozadu. Stone se s ničím nepáře a třeba scéna z vesnice, která mě pokaždé naprosto dostane, tuto schopnost jen dokazuje. Do plného hodnocení sice nejdu, jelikož jsem (sice jen zřídkakdy, ale přece) pociťoval náznaky lehké nudy, na čemž má největší zásluhu právě ta absence plnohodnotného děje, ale ve všech ostatních aspektech se jedná o asi nejlépe natočený film o hrůzách Vietnamské války - ne však o Vietnamské válce. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Četa“ byl, alespoň pro určitou skupinu lidí, pravděpodobně jeden z těch velmi očekávaných Blu-ray titulů a nyní konečně máme možnost, si jej společně proklepnout. Začněme klasicky zostra a to technickou stránkou obrazové a zvukového přepisu. Obraz je prezentován v poměru stran 1,85:1 (tedy téměř plnohodnotným 16:9) a již od úvodní scény na něm jde lze zřetelně pozorovat stáří. Někdo bude možná úvodní scénou až vystrašen, jelikož díky písečnému prachu, kterým je letištní scéna prošpikována skrz naskrz, obraz spolu s velkou dávkou šumu působí velmi zašpiněným a nevábným dojmem. To se naštěstí mění v dalším průběhu filmu. Nevím, zda to byl jen můj dojem, či jsem si na něj postupem času zvykl, ale připadalo mi, že se obraz postupně více a více zlepšoval. Převážně tedy v druhé polovině působil již úplně jinak, než ze začáku. No, posouzení nechám na vás, ale fakt je, že se v žádném případě nejedná o referenčně vyhlížející přepis, což se však vzhledem ke stáří snímku dá bez problému pochopit. Pokud tedy nebudete čekat žádné zázraky, budete odměněni hlavně ve dne, bohatým a realistickým podáním barev, či (převážně v pozdějších fázích) chvályhodnou ostrostí, i pěknými detaily, které lze nejlépe vypozorovat na vegetaci. Po celou stopáž si pak zvykejte na občasné hrubší zrno. I přes svou nedokonalost se jedná o pěkný přepis, který asi jednoduše doplácí na omezeních zdrojového materiálu. Je pořád, na co se dívat, jen se nelekněte několika prvních minut. Zvuk je na tom hůř. Ten je v originální stopě prezentován formou DTS-HD 5.1 MASTER a to stáří jde v tomto případě slyšet velice zřetelně. Minimální využívání prostorových reproduktorů by ještě tak nevadilo. Problém je, že se hodně jednotlivých zvuků slévá dohromady, což způsobuje, že stopa postrádá detaily a ještě hůře jsou na tom dialogy, které působí velice špinavým dojmem, často nesedí k pohybům pusy a občas mají dokonce neblahý vliv na všechny ostatní, už tak špatně reprodukované zvukové prvky (jakoby se navzájem znehodnocují). Hudba občas v jednom kanálu během reprodukce přeskakuje v úrovních hlasitosti, což sice není tak častý jev, ale zřetelný bude i laikovi. Abych neustále nekritizoval, využitý subwooferu je docela efektivní. Sice to barák nezboří, ale působí příjemným a na rozdíl od zbytku i čitým dojmem. Musím uznat, že i přes své neslavné kvality zvuk neznehodnocuje zážitek z filmu (resp. z jeho HD prezentace), jen jednoduše nezní tak, jak by si člověk představoval. Věřím, že i v tomto případě se jedná o limity ve zdrojovém materiálu a my dostáváme opravdu to nejlepší, co bylo v silách lidí, kteří jsou za přepis zodpovědný. Anglická stopa je na disku zastoupena také DD 4.0 stopou a sice jsem to nikde konkrétně nedohledal, ale předpokládám, že se jedná o originální mix. Český dabing je na disku zastoupen ve formě stereo stopy a nejen, že zvukově zní hůře, ale i dabing mi přišel, když už ne špatný, tak minimálně zvláštní. Audiovizuální část máme tedy za sebou a mně nezbývá, než konstatovat, že se vzhledem ke stáří snímku se jedná o pro HD dostačující přepis, ale i tak jsem čekal víc a to minimálně v případě zvuku. Novým snímkům v tomto ohledu zkrátka nemůže ani zdaleka konkurovat, nic takového se však ani neočekává a člověk si toho při nákupu zkrátka musí být vědom, jinak bude nepříjemně zklamán. Bonusy odstartujeme dvěma audio komentáři. Prvním s režisérem Oliverem Stonem a druhým s vojenským poradce Dále Dyem. Oba dva patří mezi podařené. O českých titulkách si samozřejmě musíme nechat zdát. Anglickými je pak vybaven jen komentář Stona. Následuje 11 smazaných, či prodloužených scén o celkové délce 11 minut. V podstatě nic zásadního, až na alternativní závěr. Scény jsou kromě toho vybaveny i selektivním komentářem Olivera Stona. Složka „Vzpomínka na Četu“ sdružuje trojici videí. Prvním z nich je 19 minutové povídání zabývající se především historickým (politickým) pozadím v době, kdy se snímek odehrává. O samotném filmu se toho v tomto případě téměř nic nedozvíme. To se mění v dalším, 12 minutovém, dokumentu, v němž lidé zodpovědní za „Četu“ hovoří o natáčení. Neobsahuje sice nějaké obrovské množství produkčního materiálu, ale jednoznačně stojí za to. Třetí, 17 minutový, dokument navazuje na ten předchozí a zabývá se hlavně situací po vypuštění do kin a vlivu snímku na celosvětovou kinematografii a svět obecně (hlavně tedy USA). Dále nás čeká na emoce bohatý dokument (resp. diskuze) s několika veterány pod jednou střechou, co si Vietnamskou válku prožili na vlastní kůži a nyní velmi otevřeně hovoří o svých zážitcích. Tento kousek pak nepřímo doplňuje 7 minutové video, v němž se můžete seznámit, jak probíhala příprava (trénink) budoucích amerických vojáků v té době. Následuje trojice krátkých videí na různorodá témata. Veterán v 1,5 minutovém videu hovoří o svém nejsilnějším zážitku z bojiště, seržant ve 3,5 minutovém videu prozradí, jakým způsobem se snaží připravovat vojáky na boj a nakonec i minutová zajímavost ohledně původu jména „Gordon Gecko“ (postava Michaela Douglasa ve Wall Street), který má nevšední spojitost s natáčením „Čety“. Nakonec nás čekají ještě 3 TV spoty a kinotrailer. Bonusovou nabídku lze označit za solidní. I když bonusů není zas tak moc, jsou jednoznačně kvalitní. Bohužel nepotěší absence českých titulky - obsaženy jsou alespoň anglické. Všechny do jednoho jsou pak prezentovány v SD. Pokud si disk budete pořizovat hlavně kvůli filmu, není téměř co řešit. Ostatním (ale určitě i těm, které jsem v předchozí větě zmínil) doporučuji si disk nejdříve odzkoušet (půjčit) a až poté se rozhodnout, jestli vám za nákup a zařazení do sbírky stojí. 70% () (menej) (viac)

Endyis

Ne jenom jeden z nejlepších a nejsilnějších válečných filmů. Já si troufnu i napsat, že se jedná o nejlepší film o válce ve Vietnamu. Na tomto veledíle není co vytknout ani jedním procentem: 100% ()

elanius

(86/2018) / Logicky nám tu v komentároch často koluje porovnávanie troch špičkových vojnových filmov. Moje poradie po pozretí Čaty je: Apocalypse Now, Full Metal Jacket a až nakoniec The Platoon. Oproti Coppolovi mi chýbal ten šialený trip do ktorého Apokalypsu zabalil a na Kubrickovi ma zabila tá paranoja a "disturbing" amotsféra. The Platoon je stále špičkový, autentický a drsný film, ale neprišiel mi až tak výnimočný ako tie dva. Casting mal ale Stone minimálne rovnako dobrý ako Coppola a ako bonus mladého Sheena. Pekné prepojenie. Inak samozrejme exceluje aj Willem Dafoe. (8/10) ()

Dreaker.24

Kým jiným by mohla být válka ve Vietnamu podána, než člověkem, který si to skutečně zažil na vlastní pěst. Nevím jak je na tom Coppolova Apokalypsa, kterou určitě hodlám v nejbližší době zhlédnou, ale tenhle film z Vietnamské války se musí hodně těžko překonávat. ()

noriaki

Ocenění Akademie filmového umění a věd za nejlepší film roku, za nejlepší režii, nejlepší střih a nejlepší mix zvuku. Willem Dafoe, Charilie Sheen Forest Whitaker, Johny Depp. Ani tak to není nejlepší film o Vietnamské válce. Tuto pozici si zabral o osm let starší Lovec jelenů, který měl ještě impozantnější obsazení a vyhrál ty samé Oscary plus ještě jednoho navíc pro Christophera Walkena. Četa se od svého slavného předchůdce odlišuje zasazením přímo na bojiště. Oliver Stone sesbíral zážitky z války a vystavil působivé drama, které sice není tak srozumitelné jako hluboko pohřbené trauma továrních dělníků z Pensylvánie, ale má obrovskou výhodu ve špinavých bojových scénách a v nekompromisnosti režiséra. ()

Moogwi

Souhlasím tady s většinou, je to vyjímečný film, podle mne určitě lepší než psychologická apokalypsa, jenom bych podotkl že ústřední melodie mi dost připomíná Dj Tiesta :)) ()