Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

stOKYi

U mňa najlepší vojnový film zostáva Paths of Glory. A ak mám brať do úvahy filmy o vietname, tak Platoon je pre mňa osobne o niečo slabšie ako Full metal Jacket ale zase lepšie ako Apocalypse now. Jednoduchý pohľad na vietnamskú vojnu my sedel viac ako v apokalypse z ktorej sa u mňa uchovala v pamäti iba hláša " zbožňujem vôňu napalmu po ráne" :) . Kým Platoon smeroval svojím nie náročným scenárom jasne do cieľa. Prakticky nič tam nebolo bez toho, aby to bolo nezaujímavé a to je hlavný rozdiel medzi Apokalipsou a Čatou. Kubrickov Full metal jacket nejdem ani spomínať, lebo ten u mňa dominuje :) . Rozhodoval som sa medzi 4 a 5. 89% :)) ()

otík

Jistojistě skvělý válečný film, který si se zobrazením války na nic nehraje a ukazuje ji ve své syrovosti, navíc přidává i vzájemné vztahy mezi vojáky, které ne vždy jsou zcela korektní a někdy díky nim bohužel také někdo zemře. Je to velké Stoneovo dílo, které však stačí vidět jednou. Více netřeba. Hudba: Georges Delerue ()

Noviik

Jde o památník padlých v neuvěřitelně zbytečné válce (hrozný klišé, co?), ve které si USA chtěla pohladit ego? Nebo jde o ukázku lidských povah ve složité situaci? Oliver Stone dokázal, že si můžete myslet vše možné, ale i tak budete s výsledkem spokojeni. Jde o opravdu silný příběh amerických magorů, vietnamských fanatiků a lidského šílenství. Herecké složení v čele s Tomem Berengerem, Willeme Dafoem a Charliem Sheenem je opravdu hodně silné ve všech ohledech. Výbuchů je tu také požehnaně a přitom není potřeba plácat se po zádech, jak je ta Amerika super. Ukázka bezcitnosti války a jejích účastníků se také povedla. Scéna ve vesnici je opravdu drsná a přitom tak pravdivá (tedy alespoň dle mého názoru). Kvalitní zobrazení šíleností, které se děli, dějí a dít budou... ()

HorrFi

Ačkoliv to zní možná přehnaně, Četa je v TOP 5 filmech co jsem kdy viděl a rozhodně nejlepší film o válce ve Vietnamu, protože takhle to ve Vietnamu vypadalo:)Některý scény jsou zdlouhavý, ale to je jediný co mi vadilo, jinak je to bezchybnej film :) ()

URBAN

Tak teda... První polovina mě vůbec nebavila a během tédoby jsem po chvílích spal. A ani toho moc nelituji. Celkové válečné filmy nemusím a tento se k nim taky řadí. Charlie Sheen má i lepší filmy/seriály. ( 30.1.16/MAC ) ()

Radiq

Plno známejch ksichtů ve válečným filmu, kde se kromě válčení taky hodně hulí tráva a sem tam se i umírá. A někdy se umírá dost působivě, viz. scéna, ze které vychází i plakát k filmu. Úvodní trojka Berenger, Dafoe, Sheen funguje skvěle. Sheen je tady ještě mladíček, kterej ještě nejel v osobním životě v drogách a je to taková pěkná tvářička, možná až moc, na jeho roli. Ale lepší, než Depp, kterej se tam taky mihne v menší roli - to je úplná holčička, chch. Co mi tam dál dost nesedělo, tak že několikrát amíci v extázi z boje řvali z plnejch plic různý pokřiky a to mi vyznělo dost filmově. To by přece ve skutečnosti dělal jenom nějakej kokot. Teda myslim. Jinak pobavilo mě, když o seržentu Eliasovi řekli: "Je tady tři roky a myslí si, že je Ježíš Kristus.", kterýho si pak Dafoe zahrál v Posledním pokušení Krista, heh. Oliver Stone umí... ()

Columbus

Kdyz jsem tento film videl ve svych 17, malem jsem pri vychodu z kina blinkal. Neco tak sugestivniho jsem do te doby v kine nevidel. Syrovejsi jsou snad jen Obeti valky. Kdyz jsem si tam predstavil sam sebe, bylo mi ouzko. Dafoe v zivotni roli. Bohuzel v soucasne dobe se pachti z jedne sragory do druhe (Spiderman). ()

fantoci

Jediná kritika na jinak vynikající válečný film je spojena jen s absencí nějaké silnější "příběhové" zápletky. Paradoxně právě v tom je Stone nejrealističtější, nemusí si pomáhat nějakými pohádkami a ukazuje jen každodenní drsnou realitu pekla války, kterým museli a musí i dnes procházet mladí muži. Stone je mi sympatický i svým jasně protiamerickým pohledem, a doufám že jednou natočí něco o dnešním Iráku a ukáže nám to, co ve zprávách nikdy neuvidíme. Stone nerozděluje lidi na hodné a zlé, ve filmu se objevuje několik velmi dobře propracovaných a rozporuplných postav. ()

hans500

Skvělé herecké výkony všech herců, Stone napsal výborný scénář a film perfektně zrežíroval, některé momenty filmu jsou úžasné, hudba dobrá, Oscary zasloužené . Lepší než "Lovec jelenů" a "Apokalypsa". Určitě 5*. ()

chelseaman22

Lepší, jak Zachraňte vojína Ryana, horší, jak Černý jestřáb sestřelen. Filmové zpracování válek, bitev, .... Toho už byly natočeny mraky. Četa mi nepřišla nijak výjimečná - nepoukázala na nic nového. Hudba průměrná. Děj filmu mne nestrhl, nedokáži si vybavit emotivní pasáž, při které bych strnul úžasem. 75% ()

matezzz

Viděl jsem film až teď [březen 2012] a navíc v českém znění. To mi však nezabránilo, abych hodnotil plným počtem. [Obsahuje spoiler] Hlavně proto, že od chvíle, kdy četa vstoupí do Vietnamské vesnice, začne neskutečné citové vydírání samotného diváka. Co mi vadí víc, než bití žen, je bití malých dětí, ale co mi vadí úplně nejvíc, je bití postižených. Zde se takové scény "dočkáme" a není zdaleka poslední, tak drastická, a nesoucí se v podobném duchu. Na divákovy smysly k tomu všemu neskutečně tlačí hudební doporvod Adagio for strings od Samuela Barbera, což celou tu bezvýchodnou situaci "trefně" doplňuje a všechny ty scény tak útočí na divákovy emoce ještě silněji. PS: Už dlouho mě film nedohnal až k slzám. ()

trojúhelník

"Nebojujeme proti nepříteli, bojujeme sami proti sobě." Výborný film, ale když ho porovnám s Kubrickovou Olověnou vestou, vychází z toho hůře. Kubrick šel víc do hloubky a místo zobrazování války se zaměřil víc na emoce jedinců a na to, co z nich válka udělá. Co mi bránilo se nechat zcela vtáhnout do děje byl Charlie Sheen a jeho (pro mě už dnes) příliš "vtipný" seriálový obličej. Ale uznávám, že to je moje pohnůtka. Soundtrack nemá chybu. ()

LeoH

Trvalý údiv a respekt nad tím, jak se na sebe ti horem dolem vysmívaní jednoduší patriotičtí Amíci dovedou čas od času podívat nezaujatýma očima a jak pak u nich autory takových pohledů nikdo nezavírá do vězení ani existenčně neohrožuje, ba ještě si vyslouží uznání svých vlastních lidí. — Líbí zdařilá snaha zprostředkovat zkušenost s peklem co nejpřímočařeji, bez parádiček a stylizací; na druhou stranu, Coppolovo mystično na mě působí prostě víc. Nelíbí černobílost charakterů, přes obdiv k výkonům hlavních představitelů, především kobřímu charismatu hlavního zlosyna, a přes nepopiratelnou sílu emocí vyvolaných (aspoň u mé maličkosti) právě skrz to pohádkově polarizované dobro a zlo v kombinaci s hereckou přesvědčivostí. ()

Triple H

Stoneov opus magnum. Svoje zážitky a mindráky z Vietnamu vylial na celuloid a v honbe za autentickou výpoveďou vymučil zo svojich hercov maximum (kandidáti na životné výkony vo viacerých prípadoch). Myslím, že sa dá s kľudom povedať, že Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe, Keith David, Forest Whitaker, Kevin Dillon a John C. McGinley vďačia za nakopnutie svojich kariér (resp. za svoje kariéry vôbec) práve Čate. Čata je oproti ostatným dvom vietnamským klasikám Apokalypsa a Full Metal Jacket možno mierne dadaistická, ale to je zároveň jej najväčšia devíza. Stone sa nesnaží umelecký hĺbať nad nesmrteľnosťou chrústa a vymýšľať zaujímavé formálne či naratívne exhibície - skrátka polopatisticky a jednoducho hodnotí ako vojnu pociťoval obyčajný radový pešiak čo sa musel na prelome 60. a 70. rokov plahočiť džungľou. Miestami je to patetické, miestami naivné a miestami ignorantské (Vietnamci sú v podstate buď len anonymní nepriatelia z videohry, alebo otrhaní chudobní chudáci), ale stále tak nejak od srdca úprimné. A to stačí - keď mi totiž to stokrát omleté "vojna je špatná" hovorí týpek čo v nej naozaj bol, tak si ho vypočujem. Najviac mi utkvel v pamäti krátky dialóg Kinga a Chrisa o chudobných a bohatých. Takýchto sedliackych, ale presných právd je vo filme viac a sú presne tou vecou čo chýba komplikovanejším a manieristickejším Full Metal Jacket a Apokalypsa, ktoré síce dospejú k tomu istému záveru (vojna je špatná), ale idú na to kľukatejšie. ()

andrii

Ta čítá muže. Počítá s nožem, mačetami. S cestou četných temných, skrytých hroznýšů, (mo)mentálním odmaskováním se "Hyde, Jekyll" charakterů. ()

Belbo

Oproti Lovci jelenů a Apokalypse slabota. Osobně nevím co na tom lidi vidí. Naturalistické scény, střet dvou vojáků a depresivní prales byly sázky na jistotu, ale mne se to nedotklo. Aty moralistický kecy, no fuj. Je to pouze dobrý film. ()

Sfinkter

Snad první dvouhodinovej film, kterej mi přišel krátkej, děj má výsostně rozpracováno několik linií, které by se daly sledovat ještě aspoň hodinu. Démona války nikdy nepochopím. ()

JimmyII

Tohle nem chybu a nepotřebuje žádný velký komentář. Oliver Stone natočil snad nejsyrovější protiválečný film, ze kterého vám bude špatně ještě dlouho. Stone dává jasný důkaz, že Vietnam byl největší omyl moderních amerických dějin. Zatím. ()

ivan_drago

Surový pohled na válku ve Vietnamu v luxusním zpracování Olivera Stonea. Při sledování tohoto filmu si teprve člověk uvědomí jak válka ničí lidem životy a to především těm, kteří ji přežijí. Téměř dokumentaristický styl filmu už tak opravdovému ještě na té opravdovosti přidá a nenechá ho od filmu ani na chvilku odtrhnout oči. ()