Nixon

USA, 1995, 192 min (Director's Cut: 212 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Anthony Hopkins, Joan Allen, Powers Boothe, Ed Harris, Bob Hoskins, E.G. Marshall, David Paymer, David Hyde Pierce, Paul Sorvino, Mary Steenburgen (viac)

Slavný americký režisér Oliver Stone věnoval tento film kontroverznímu muži, který v roce 1974 musel rezignovat na úřad hlavy státu v důsledku tzv. aféry Watergate. Jmenoval se Richard Milhous Nixon a byl 37. prezidentem USA. Stone se pokouší zachytit jeho život jako celek - nesnadné dětství v chudé rodině, smrt dvou mladších bratrů, postižených tuberkulózou, vztah s manželkou Pat. Sledujeme Nixonův nevuěřitelný politický vzestup - kongresmanem se stal ve třiatřiceti, senátorem čtyři roky poté a viceprezidentem jako devětatřicetiletý. První prezidentské volby v roce 1960 sice prohrál, ale za šest let triumfálně vstoupil do Bílého domu. Vyhrál volby i prodruhé, ale také si zavinil svůj vlastní pád. Ve filmu sledujeme nejen Nixonův osud, ale i panorama celého amerického života. (oficiálny text distribútora)

dauby

Zklamání. Scénář je hodně slabý, děj se vleče. Proč to má, proboha, celé tři hodiny? Režie mě rovněž nepřesvědčila. A sir Hopkins to všechno nezachrání. ()

Bragi66

Anthony Hopkins v režii Olivera Stonea hraje jako o Zlatou helmu pardubickou. Jaká byla Nixonova role v kontrastu s milovaným J.F. K., to ať si každý přebere sám. Příspěvek k tomu je serál dokumentárních filmů Olivera Stone: a Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012-2013). ()

babuca

Je to film pre milovníkov historie, ktorí sú skutoční fajnšmekri, ale musíte fakt vedieť O čOM TO JE ABY STE SA NESTRATILI. Je to film, ktorý začnete mať rád až pri druhom pozretí. Generáciu do 35 rokov to neosloví ani náhodov. ()

P/\/EL

historie to je samozřejmě jen částěčně (fiktivní dialogy jsou na můj vkus příliš symbolické, ale velmi zajímavé), film je sice dlouhý, ale rozhodně ne nezáživný, Nixon byl nejspíš ještě kontroverznější, přesto díky Hopkinsovi budí ve filmu zvláštní sympatie, tedy alespoň u mě, což se mi zdá tak trochu kontraproduktivní, je však jasné, že rodina a politická kariéra jsou dva oddělené světy. Jinak ve filmu je vylíčen jako člověk zoufale ambiciózní, který se chce zapsat do historie za každou cenu, neustále se srovnává s ostatními, prozažívá však zklamání, protože ho veřejnost nemiluje, kolem něj se pohybují lidé podobně nekompromisní, čím chci říct, že nebyl úhlavní zlem, hodil se systému, srovnávat s Hitlerem úplně nelze, ale hodil se v těžké době a za vším zlem nestál sám, nakonec pak padá většina zodpovědnosti na něj, no a Nixon je také tak trochu symbolem - zosobněním nečestnosti v politice, ale tím ho nechci obhajovat. Filmu bych vyčetl, že se možná příliš soustředí jeho válečnou politiku a watergate, ikdyž udělal celou řadu zásadních kroků i v jiných oblastech, podobně jako podobné záležitosti to ve mě vyvolává zájem a ještě nějakou dobu si budu dohledávat informace...technická stránka - forma jako vždy u Stonea velmi záživná, přepracované dobové záběry, ve kterých byl Hopkins vyměněn za skutečného Nixona nejsou dvakrát perfektní, ale nevadí, Hopkins hraje bravurně....nechápu to srovnávání s JFK, vždyť je docela jiný film, o Kennedym to skoro vůbec není, ale samozřejmě i zde se snaží Stone navodit konspirační atmosféru....spousta momentů je fantastická, krvavý stejk, setkání se studenty u Lincolnova památníku, L: Hagman opět jako ropný magnát či co...neustálé klení...atd... ()

JerryPilsen

velmi pěkně natočeno.Do jakž takž současného děje jsou šlehány flashbacky,které děl velice osvěžují.Spíš než kdyby šlo o postupný příběh. ()

StarFsh

Nixon je obyčajný politik, ako každý druhý (ak nie prvý), ktorému proste zachutila moc. Nič viac. Tento film ma však dostal. Nepýtajte sa ma prečo. Proste to tak je, aj po ďalších vzhliadnutiach. Samozrejme, že je to hlavne zásluhou Stonea, nie Nixona! :-) ()

IAMAD

Tak musím konstatovat, že ačkoliv je Oliver Stone levičák a jeho názory nemusím, film Nixon je překvapivě vyvážený a nedelá z něj žádnýho netvora. Jistě, je tam hodně narážek na válku ve Vietnamu, ale to se ještě dá pochopit. Osoba Nixona a motivy k tomu, co udělal, jsou podány výborně. ()

maxi_tom

Prvá veta z prejavu Senatora Boba Dolea na Nixonovom pohrebe v roku 1994: "I believe the second half of the 20th century will be known as the age of Nixon". Politické "opus magnum" z dielne Olivera Stonea o jednom z najzásadnejších a najkontroverznejších amerických politikov 20. storočia. Brilantný výkon Hopkinsa - nominácia na oskara je veru málo. Viac k tomu nie je čo dodať. Proste treba vidieť a nebáť sa stopáže. 5* (9/10). Videné v rozšírenej režisérskej verzii. ()

ragnar1

Pro znalce americké faktografie jistě luxusní kousek. Film se po zajímavé časové stopě točí kolem aféry Watergate s mnoha retrospektivními návraty do minulosti. Zde bych daleko více přivítal Nixonovo dlouholeté působení v roli viceprezidenta, ale i tak už je celá stopáž (jejíž velikost vůbec nebyla na škodu) hodně nabitá, tak se dá rozumět tomu, že všechno dopodrobna rozvést nešlo a ani se u mnoha věcí moc nechtělo (na mysli mám kontroverzní události amerických dějin, kterých se režisér dotýká jen okrajově). Skvěle sepsaný scénář doprovodila výborná kamera Roberta Richardsona. ()

sarkikos

zajímavě udělaný snímek, ale osobně nemůžu se přenést přes to, že Hopkins tu chvílema vypadá jako Mečiar a chvílema jako Homolka....aůůůů ()

Ferguson

Byl to sice takový maglajz (taková prazvláštní kombinace Zabijáků a JFK), ale nakonec se z toho vylouplo vcelku kompaktní dílo a rozhodně jeden ze zajímavějších životopisných filmů. ()

peproch

Na tento film byste si měli vyhradit čas a vnímací kapacitu. Jsou to tři hodiny osob, příběhů, událostí a teprve průběžně jim přikládáte význam. Ten film vydá za tři jiné, nabízí porozumění osobě prezidenta Nixona. Pořád se vás jakoby ptá: už chápete, proč se choval tak a tak, proč jednal s tím a ne s oním, proč svolil postupovat i nezákonně? Uměl milovat? Anthony Hopkins nastudoval výrazivo a dikci i vystupování excelentně a dokázal to prezentovat. Mám ale obavu, že pokud nejste nějak osobně zaangažován do amerických nebo světových dějin období studené války, pokud byste rádi viděli nějaké poutavé příběhy ze života, tak budete asi zklamáni. Nabízí se vám ale velká podívaná, většinou velmi výpravné scény a mnoho opravdu mnoho materiálu k mentálnímu zpracování. ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Oliver Stone si podá Bushe

Oliver Stone si podá Bushe

25.01.2008

...ale jedním dechem dodává, že to nebude filmový útok na současného amerického prezidenta ani protirepublikánská propaganda. Můžeme to věřit tvůrci Nixona? Asi těžko, zejména když přihlédneme k… (viac)