Svět ve válce

• Veľká Británia The World at War
Veľká Británia, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

Duoscop

Opravdu skvělý dokument 2.světové války, který se od těch ostatních (a že jsem jich viděl hodně) liší v tom, že v něm vystupují lidé, kteří boj zažily na vlastní kůži. Také rozsáhlá délka tohoto dokumentu, kdy se v každém díle autoři zaměřují na jinou část války je velice přesná. I přesto pro mně osobně zůstává nejlepším dokumentem francouzský serial Apokalypsa:2.světová válka a proto 90% ()

Schlierkamp

Britský dokumentární seriál o 2. světové válce sestávající z šestadvaceti dílů, z nichž každý se věnuje situaci na určitém území v omezeném časovém úseku. Nesmírně zajímavé autentické záběry jsou doplněny rozhovory s tehdejšími přímými účastníky konfliktu, ať už se jedná o generály, ministry, vojáky či obyčejné civilní svědky krvavých událostí. V těchto rozhovorech spatřuji značné rozdíly v jejich zajímavosti či vypovídající hodnotě. Velmi pozitivně hodnotím skutečnost, že i pro diváky znalé tématu obsahuje dokument dostatek nových informací, v mém případě jsem byl zejména obohacen četnými informacemi o vývoji událostí v Pacifiku, počátku a vývoji japonské agrese, ale i o okolnostech vzniku hladomoru v Nizozemí v lednu 1945 a mnoho jiných. Kvalita jednotlivých dílů je na podobné úrovni, jako nejpůsobivější bych označil mrazivou epizodu o Stalingradu či díly o vývoji války v Asii, na druhém pólu stojí zcela evidentně poslední, jakýsi shrnující díl, jehož informační hodnota je mizivá. Snaha britských autorů o komplexnost a objektivitu je patrná pouze do jisté míry, neboť mám dojem, že událostem na východní frontě nebyl dán adekvátní prostor, což potvrzuje i skutečnost, že počty padlých sovětských bojovníků byly zmíněny až mezi posledními. Navzdory těmto přehmatům se jedná o jeden z nejlepších dokumentů o největší válce v dějinách. ()

grerar

Máme doma takovou velkou obrázkovou encyklopedii, která se jmenuje Svět ve válce. už jako malý jsem si v ní listoval a hltal ty obrázky. Dost dlouho - do tohoto jara - jsem si myslel, že to je pěkná encyklopedie. Že ale vznikla jen jako obrazový průvodce seriálem, to mě ani nenapadlo. No co už. TOHLE je nejlepší dokumentární zpracování nejhorší války v dějinách. Už nikdo nenatočí lepší - dokument totiž má všechno, co je potřeba. Dobové filmové záběry a žijící pamětníky. Skvělá práce BBC. 5* ()

Gemini

Komplexně pojatý dokumentární cyklus BBC mapující druhou světovou válku. Věc, která už nejde zopakovat, protože téměř všichni, kteří zde podávají osobní svědectví především o zákulisí politického boje (což nebývá u válečných dokumentů zvykem), jsou dnes již po smrti. Proto má Svět Ve Válce nevyčíslitelnou historickou hodnotu, byť samozřejmě o určitých věcech, o kterých se tenkrát v sedmdesátých letech ještě nedalo mluvit, nebo se o nich ještě ani oficiálně nevědělo, už dnes víme mnohem víc. Jako třeba, že to bylo trochu (úplně) jinak;) To ovšem nejde nazývat nevýhodou, to je prostě dáno objektivními skutečnostmi. No a vypravěč je v originále Sir Laurence Olivier - u nás v českém znění rovněž velmi kvalitní Jan Kačer. Nehraný dokument v podstatě lépe točit nelze. 90% ()

cheyene

Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. J.F.K. Výborný dokumentární seriál, jehož sledování by mělo být ve školách snad i povinné. Možná, že by pak nedošlo v budoucnosti k tomu, o čem hovořil Albert Einstein: Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. ()

• Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)
  • U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)
  • Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)