Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

vydumnica

Ako povedal detektív Blanc: "You see, I expected complexity. I expected intelligence. I expected a puzzle, a game." Takto nejako by som aj ja vyjadrila svoje dojmy z Glass Onion. Daniel Craig je tu opäť vynikajúci, no úroveň Knives Out táto mystery nedosahuje. Dokonca úvodná možno trištvrte hodina ma vôbec nebavila a zvažovala som, že to vypnem alebo dopozerám inokedy, no potom to našťastie začalo byť zaujímavé. Už som myslela, že ostanem sklamaná a mierne sklamaná aj som, pretože som sa viac ako dva roky na tento film tešila. Naozaj jednotka bola tisíckrát lepšia - story, casting, výprava, všetko. Ani grécke prostredie zvlášť nezaujalo a to mám Grécko rada. 60%. ()

Aljak

Detektíviek sa už natočilo na stovky (nielen filmov, ale najmä seriálov), takže už je relatívne ťažké prísť s niečím originálnym a netypickým. Rian Johnson sa však nevzdáva, a po zaujímavom Knives Out prichádza po 3 rokoch s ďalšou detektívkou s Benoitom Blancom. Páči sa mi, že Johnson čerpá rafinovanosť skôr v klasike á la Agatha Christie, hoci to obliekol do pomerne moderného šatu (na môj vkus až príliš futuristického, hraničiaceho so sci-fi). Scenáristicky je to super, aj postavy pôsobia rôznorodo a zaujímavo, a veľmi sa mi páčilo, že to malo taký britský dôvtip (najmä prostredníctvom postavy Benoita). Takže za mňa fajn, určite minimálne na úrovni Knives Out spred 3 rokov. 4* ()

Streeper

Docela si to drží kvalitu jedničky, za což jsem moc ráda. Scénář je opět perfektní, z podezřelích jsem vždycky přeskakovala a nevěděla, kdo to udělal. Ale musím říct, že tentokrát mi dost vadilo prostředí, výběr postava a i herci mě úplně neoslovili. Přeci jenom, první Knives Out, které se odehrávalo ve starém domě mělo daleko větší kouzlo. Tady mi to prostředí vůbec nesedlo. ()

Nach

Skvěle zahrané, s dobrou zápletkou plnou logických zvratů, ale zároveň zdlouhavý snímek, kterému by prospěla ruka střihače. Není to tak dobré jako jednička. Ale přesto je to dost dobré aby to byla nadprůměrná kriminálka s moc fajn pasážemi. 70% ()

MrPierc

Zbytečně dlouhé čekání na odhalení vraha a to nejméně o 1 hodinu. Překvapení z odhalení nepřichází. Motiv je nudný. Herecky příjemné, ale nelíbily se mi ty realistické záběry strhaných obličejů v detailech. Jednička byla lepší. ()

Rocky88

Tohle bylo překvapivě slabé. Divné postavy v těžko uvěřitelné situaci, nevyužitý Craig a rozuzlení, které se od půlky filmu vyloženě nabízí, tudíž na konci není žádné překvapení. Stopáž díky tomu působí přemrštěně. Johnson by si pro sebe měl pustit první film, aby si připomněl, proč měl takový úspěch. ()

BarryLyndon

Já si to užil tak na 6,5-7/10. Má to svoje hravé momenty, ale mám pocit že mi to bylo od jisté chvíle dost jedno a samotný závěr dost meh. Jestli si můžu tipnout, tak to hrozně zestárne. Z něčeho jsem byl nadšený, to jo. Ale mám pocit, že Rian Johnson pochopil kinematografii stejně blbě jako Zack Snyder. Akorát místo zpomalovaček používá jiná pozlátka. Přitom u obou tvůrců staví na elementech, které mají být jen doplňkem a podtrhávat kvalitní dílu jako třešnička na dortu a uplně stejně to pak chutná, jako pohár plný třešniček s jednou malou porcí zmrzliny. Jako je to sladký a dá se to sníst, ale naopak by to bylo lepší. ()

cariada

Zajímavá podívaná na hru na vraždu, která se zvrhne v něco úplně jiného. Nejvíce zaujme Daniel Craig v roli výborného detektiva, který celou hru zazdí ještě dřív než začne. Film od začátku do konce nenudí  a nutí vás sledovat dál a dál. ()

moviefreak

Sklamanie! Jednotka bola detektívka s reálnymi, skvelo napísanými postavami, ktoré boli ukotvené v realite. A dvojka je pomaly paródia na detektivny žaner, s nereálnymi postavami, debilnym chovaním,  doslova filmovým scenárom, kričiacim aha aký som originálny... Filmové prázdne pozlátko (s odporným CGI, nehodiacou sa hudbou), ktoré sa absolútne nedá porovnať s jednotkou. Všetko čo bolo na nej skvelé, dvojka prestrelila. Mám Star Wars deja vú.... ()

C0r0ner

O kousek horší než jednička, jak už to tak u dvojek bývá, ale pořád ještě velmi dobrý film, který uteče jako nic, je vtipný, napínavý a se zajímavými charaktery. Podobných filmů by se klidně mohlo točit víc, takovýto styl mi přesně sedí. 85% ()

dubinak

První hodina pro mě téměř nesnesitielná. Působilo to na mě strašně parodicky, postavy byly hrozně tupé a měla jsem dost velký problém přijít jim na chuť. Nebýt přepálené stopáže a mít to svižnější tempo, určitě by se mi to povedlo dříve. Oproti prvnímu dílu mi tohle přišlo prostě moc takové tupé a netflixovské nebo jak to říct. Tou druhou půlkou si to už skóre vylepšilo svou mysteriózní stránkou, ale tak nějak jsem k tomu stejně po celou dobu nenašla sympatie. ()

Flynn

Jednička byla novým vánkem v krimi filmech. Dvojka se snazi byt stejna, ale na jednicku proste ztraci. I tak ale dobra usmevna podivana. ()

Martrix

Pokud by byl Glass Onion prvním filmem s detektivem Blancem, tak by nejspíš Netflix tak lukrativní smlouvu na další pokračování nepodepsal. První půle filmu mi přišla podivně nahlouplá, což zlepšil až midletwist, který přesunul těžiště případu jinam. Chvíli to fungovalo moc dobře, několik scén bylo opravdu skvělých. Jenže pak přišel závěr, ve kterém Blanc vysvětlil divákovi, jak to tedy bylo doopravdy a následně přišlo zúčtování s pachatelem, poněkud podivným způsobem. Tentokrát mě Johnson zklamal. Rozjezd byl kodrcavý a zachraňuje ho jen silné herecké obsazení. Hodně záleží na tom, jestli se necháte udobřit vysvětlením, které vám Johnson nabídne. Přestože mě Na nože baví o dost víc, než třeba Smrt na Nilu, spokojený nejsem. Čekal jsem víc. Možná budu smířlivější po druhém shlédnutí...někdy za rok, dva, pět. ()

Gaaron

No uf. Nepovedená parodie na jedničku? Po většinu stopáže docela zábava, ale na konci už to vlastní tupostí skřípe až moc. Nadmíru nadějná značka neomylně potopena. ()

Pajky3

Příjemná detektivka na odreagování. Benoit Blanc pobaví i podruhé, i když to není taková zábava jako předtím. Super obsazení a pár zajímavých zvratů, takovýhle filmů klidně víc. ()

carly

Malo to vsetko, co si prajem u dobrej detektivky. Pacila sa mi praca s flashbackmi. Film nema potrebu sa hrat na velke prekvapenia, lebo presne vie, co robi. Herecke obsadenie, vykony aj postavy su na jednotku. Kostymy boli skvele. Hudba a vizual, perfektne. Budem tie filmy pozerat, kym ich Daniel a Rian budu robit. Oh, a Hugh ako Blancov partner? *chef's kiss* ()

campix

Glass Onion je bohužel o poznání slabší nežli první případ Benoita Blanca. Ono je vždy těžké navázat na nečekaný úspěch a ačkoliv si Netflix Riana Johnsona pojistil na dva filmy, dal mu potřebné finance a troufám si tvrdit, že i potřebnou volnost, tak výsledný produkt zaostává téměř ve všem. Opět je to rafinované, ale otázkou je jestli se to nesnaží být rafinované až moc a tím jak na vás chrlí twist za twistem to začne být trošku otravné. Nehledě na to, že stopáž je (jak tomu často v poslední době bývá) poměrně přestřelená. Pokud bychom rozdělili bez spoilerů snímek na tři akty, tak po druhém aktu se mohlo již směle končit a nemusel tam být další twist, který mě již tolik neoslovil a výsledné finále, které je pro snímky podobného ražení tak důležité, vyšlo tak nějak do ztracena. Ještě bych si chtěl postesknout nad castingem, protože mě mimo Daniela Craiga prakticky nikdo jiný zas tolik nebavil. ()

Juto

Johnsonovo extravagantnejšie a často zhovievavé pokračovanie si pravdepodobne nájde tých, ktorí ho uprednostňujú pred originálom, je tak nabité, že sa určite ukáže ako zábavnejšie pre tých, ktorí oceňujú, že za svoje peniaze dostanú viac. Je ťažké nebaviť sa, keď Johnson ťahá za nitky, len by som si prial, aby ich neťahal tak veľa a dosť tvrdo. 6,5/10 ()

PROCESOR

Jak je u mě zvykem začínám vždy od konce, takže sem zjistil, že sem si pustil druhý díl, ale to vůbec nevadí. Moderně pojatá Agatha a v hlavní roli detektiva je James Bond no nekup to! Mam rád podobné tipy filmů, ale přece jenom bych si dovolil,  něco vytknout. Přijde mi, že na začátku toho moc neukáží schválně, aby to později mohli odkrýt s tím, jak to geniálně vymysleli. Co kdyby to udělali obráceně? Nechali nám nějaká vodítka, abychom se mohli sami rozhodnout a pak nám to vysvětlili. Takhle má všechny trumfy v ruce tvůrce a divák nemá šanci se zapojit, jenom tupě čumět. ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů