Príbeh divadla, ktoré má síce úspech u publika, ale musí čeliť aj ťažkostiam zo strany nadriadených orgánov a sťahovaniu do nových priestorov periférneho kultúrneho domu. Veľký priestor dostávajú ukážky z repertoáru Divadla Járy Cimrmana ako Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, či Vizionář. (RTVS)

dee-key

Zase tolik se u toho nezasmějete. Rozhodně ne tolik, jako u regulérních Cimrmanových her. Ale pro každého cimrmanofila je to zajímavé, protože vám to jaksi umožní sledovat ten proces, zkoušky, situace. Na každý pád jsem rád, že to pánové Smoljak a Svěrák zvládli, že se na to nevybodli a že to poslední umění v Čechách díky nim stále žije. ()

Chrysopras

Viděno po letech a musím říct, že film zraje jak víno. Vlastně až dokumentární přínos v podobě zachycení tehdejších poměrů a Cimrmanů. Nejspíš už je v tom i kus nostalgie, ale zvedám na plný počet :-) ()

honajz2

Nejsem žádný fanda cimrmanovských her, viděl jsem asi 2 nebo 3, takže tohle pro mě spíš byl dost zajímavý film o divadle. A i když mě prvních zhruba 15 minut moc nebralo, nakonec z toho je celkem inteligentní podívaná. Je to vtipné (sice hlavně scénkami z různých cimrmanovských her, než z toho ostatního, ale u tohohle filmu je mi to fuk), dobře se na to dívá a hlavně to poměrně trefně ukazuje tu bizarní komunistickou cenzuru. O dost horší je ale ten fakt, že to je poměrně nadčasový film - když si třeba vezmu, jak měli cenzoři problém s hláškou Teplé pivo je horší než studená Němka, aby náhodou někoho neurazila... Přitom je to jen nevinná narážka, která fakt nikoho neurazí a to jsem uvedl jako příklad snad to "nejmíň závadné". Kruci, co mi tahle cenzura připomíná, no... I kvůli tomu Nejistou sezónu cením ještě víc, než jsem původně chtěl. Je to hodně dobrý film a zaujalo mě i vykreslení divadelního zákulisí, ale i tak tomu v mých očích na plný počet něco shází. Silné 4* si to ale zaslouží určitě. ()

lekr

Další obludný Svěrákův paskvil. Když zrovna nenatáčí příšerné komedie nebo divadlení hry o Cimrmanovi, natočí zas "dokukomedii" od tom, jak si celého Cimrmana vymyslel. Dobová mocenslá hyerarchie je sice dobře zachycena, z těch nemožných vtipů a kecech o Cimrmamovi se mi ale jako vždycky chtělo blít... ()

rakovnik

Smoljak, Svěrák a celé divadlo Járy Cimrmana. Pro mě zaručená inteligentní zábava. I když tentokrát se tváří vážně. Pohled do zákulisí mého oblíbeného souboru je originální. Geniální soubor neherců, kteří dělají divadlo a umí to tak, že na prodej místenek na prodej vstupenek na jejich představení se čekají mnohahodinové fronty nám ukázal, jak se to dělá. Kéž by jim to vydrželo co nejdéle. Skládám poklunu, co si dovolili pánove S+S v době normalizace. Vtip a inteligence naštěstí vítězí za každé situace, za každé doby... ()

Martin741

Velmi zaujimavy pohlad na osudy jedneho divadla pocas normalizacie rokov 80. tych. Film presne opisuje reality tych dni : sledovanie, schvalovanie, vypytovanie .... normalizacia v plnej krase. K tomu vsak laskavy humor dvojice Sverak -- Smoljak. 90 % ()

Rocky88

Cimrmanovské "behind the scene", opět obdařené tunami originálního humoru. A jelikož je film zasazen do období totality, jedná se o jednu z nejlepších hořkých komedií, které lze vidět. Téměř neustálý můj smích byl přerušen jen tehdy, když "soudruzi" herci přišli na kobereček "soudruhů" z kulturní komise vyslechnout si, že jim ve hře chybí kulturně-politická-stanoviska tehdejšího systému. Z toho mi bylo opravdu nazvracení....Ještěže naši páni cimrmanologové neemigrovali. ()

shyster

Jsem cimrmanův nadšenec, všechny hry (kromě cimrman v říši hudby) jsem viděl několikrát a umím z řady her celé dialogy. Ale veškeré zrcadlení doby či krize v souboru tu je jen načrtnuto a dál se tomu nevěnují. To je škoda. ()

Nach

Snímek u kterého se vůbec divím, že ve své době mohl vzniknout. Jsem však za to rád, neboť jde o výborné filmové dílo, které zachycuje původní složení Cimrmanů tak, jak jej mohli obdivovat moji rodiče. Skoro až nostalgická slza mi upadá když vidím, že řada z nich již je v pánu a někteří na vozíčku. Ovšem na smutek zde není místo. Nejistá sezóna umí pobavit jak se na Cimrmany sluší a patří. 80% ()

joker.george

Jelikož jsem fanoušek Cimrmana, tak jsem byl tímto hraným dokumentem velice překvapen. Bylo zajímavé sledovat, jak se divadlo rodilo a usídlovalo, jak vznikaly hry a různé vtipy. Přestože značnou roli zabírají dramatické chvéle, tak spoustu času zbylo na humor a makouknutí do pracovního života jednotlivých osobností. A samotné ukázky z různých her byly příjemným zpestřením. ()

tomtomtoma

Zajímavě odlehčený pohled do zákulisí Divadla Starých Forem, který neustále musel překonávat kulturní komise, které stále volali po větší politické angažovanosti, která by vyjádřila loajalitu komunistickému zřízení. A členové se snažili stále odolávat a ukazovat divákům své hry plné hravého humoru. Jsou zde představeni snad všichni členové souboru Divadla Járy Cimrmana, ať už herci, či kulisáci: režisér Kydal (Ladislav Smoljak), spoluautor Rybník (Zdeněk Svěrák), a pánové Bouček (Petr Brukner), Straka (Jaroslav Vozáb), Špaček (Jaroslav Weigel), Rdousil (Jan Hraběta), Vrzáň (Miloň Čepelka), Melichar (Jan Kašpar), Žemla (Genaij Rumlena) a Kubíček (Michal Weigel). Dále nečlen, ale zde člen, který umírá, dr. Šubrt (Josef Vondráček) a potěšili pánové Karhan (Karel Kachyňa) a Malát (Jaroslav Konečný) v rolích pánů kulturní komise. Zkoušky, přípravy, práce, dřina, pot, smích, veselí a smutek na jevišti i za jevištěm. Pobavila jemná narážka o netoleranci při spálení alexandrijské knihovny: buď ty knihy obsahují totéž, co korán a pak jsou zbytečné, nebo něco jiného a pak jsou nebezpečné! ()

Cheeter

Cimrmany mám rád, o tom žádná. Pobavil jsem se, o tom žádná. Ale přišlo mi to nějak slabší, jak jiné snímky nebo hry. Tím nechci říct, že by to nebylo dobré, to rozhodně ne. ()

C0r0ner

Jára Cimrman ležící, spící mě až tolik nevzal, ale Nejistá sezóna je nádhernou sondou jak do zákulisí divadla samotného tak do období končící normalizace. Člověk prostě musí obdivovat ten neskutečný talent skupiny kolem dvojice Smoljak/Svěrák a jejich schopnost udělat úžasnou zábavu úplně ze všeho. I z nepříliš veselých věcí. 95% ()

MarekT

Asi nejvíce netypický počin dvojice Svěrák - Smoljak, jelikož komediální jsou zde prakticky akorát ty ukázky z her Divadla Járy Cimrmana. Mimochodem, zde mě potěšilo, že citace fungují bez znalosti kontextu díla, což byl jasný vzkaz směrem ke mně - nezůstavej stranou, pojď i ty mezi nás a sežeň si všechny naše představení. Pokusím se tak co nejdříve učinit. Zpět k filmu - když už ne komedie, tak zbytek je (na tehdejší poměry standartně) hořkou výpovědí kritizující tehdejší normalizační censuru, kterážto reflexe asi nejvíce potvrzuje můj názor o největšímu odklonu od svého dosavadního stylu - osobně si pana Svěráka spojuji s mnoha věci, ale politika mezi nimi určitě není. Aspoň je ale zajímavé jej vidět trochu z civilnější roviny, a ne jenom z té umělecké. ___ Předpokládal jsem, že scénáristickou a režijní tvorbu S+S zkompletuji jindy a ne takhle neočekávaně, na druhou stranu si myslím, že tenhle způsob uctění památky pana Smoljaka je jedním z nejlepším možných, jelikož divadelní sezona 2010/11 bude pro soubor, který navždy opustil, také plná nejistoty, tudíž dílu se dostává opětovné aktuálnosti. Ne nadarmo byla v jednom internetovém článku citována právě Nejistá sezona na úkor mnoha významnějších děl z pera otců jednoho velkého kultu. Pět hvězd nedávám proto, že narozdíl od zmíněných komedií se skrz tu melancholičnost nedá vidět kdykoli, ale spíše dle nálady. ()

pakobylka

Půvab oné sezóny spočívá především v jejích nejistých vyhlídkách. Za úslužné asistence nezaměnitelného, převelice osvěžujícího situačního (i divadelního) humoru se tak můžeme na 88 minut navrátit do jedné dějinné epochy, kterou prožívala spolu s námi i naše země ... do dějinné epochy, která - krom jiného - (znovu)objevila všestranného českého génia Járu Cimrmana, což pokládám za jedno z jejích nesporných pozitiv, zatímco o jejích dalších specifikách by se dalo velice dlouze diskutovat. P.S.: Nicméně mezitím jsme některé její nejistoty proměnili v jistoty a naopak - zdánlivě neměnné jistoty jsme s lehkým srdcem směnili za nejistoty, aniž bychom se alespoň na vteřinu zastavili a zamysleli nad tím, co činíme a čím zaplatíme ... takže si opovážlivě troufám tvrdit - při zpětném pohledu do zrcadla času - že klady a zápory minulosti a současnosti se vzájemně pěkně vyrušily ... patrně v zájmu zachování rovnováhy. Víte ... co se kupříkladu kultury a umění dotýká, dnes si můžeme dovolit téměř všechno - ale kde končí svoboda a začíná anarchie ... a arogance ? Ztrácíme morální a etické zábrany, takže na prknech, která znamenají svět, se můžeme pobavit třeba i scénkou, v níž Ježíš Kristus znásilňuje muslimku - pardon - v níž "postava" Ježíše Krista znásilňuje "postavu" muslimky, což má být cosi jako alegorie. Nedochází nám, že jsme se právě dopustili znásilnění kultury a víry, které tvoří jeden z pilířů naší společnosti. Nedochází nám, že jsou věci, které bychom - obzvláště v dnešní rozkolísané době - měli respektovat a kterých bychom si měli vážit, i když v ně nevěříme, protože jinak nebudeme mít zač bojovat ... až dojde na lámání chleba. Takový boj přitom nemusí nutně znamenat jen válku a zabíjení. Jakou šanci by dnes mělo kupříkladu národní obrození ? Obávám se,, že by jeho představitelé okamžitě obdrželi nálepku nacionalistů a extrémistů ... a to i od českých "elit". Nicméně Boží mlýny melou pomalu, ale jistě ... a budoucnost ještě není napsaná - možná stačí vyčkat, co přinese. ()

Martrix

Jde o jakýsi sestřih památných cimermanovských scén, namíchaný s filmem o filmu/divadle a dokumentem o peripetiích, které musela některá divadla za komunismu překonávat. Kdo se v té době pohyboval kolem kumštu ten ví, že svobodomyslnější divadelníci zápasili s byrokraty a soudruhy o každé druhé slůvko. I proto je s podivem, že tento film vůbec vznikl, protože tím odporuje svému obsahu. Což je důvod, proč ten hořký přesah...svědectví absurdity té doby, nemohu plně ocenit. Nicméně i bez toho, tzn. "pouze" jakožto komedie, umí Nejistá sezóna pobavit. Verbální humor mi byl vždycky bližší, než házení dortů do ksichtu, takže spokojenost. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

19.07.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou… (viac)