Halušky: Dobrodružství s psychedeliky

• USA Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Nejlepší tripy a nejhorší jízdy na halucinogenech? Podívejte se na neuvěřitelné a vtipné příběhy celebrit, které dokument oživuje pomocí animací a rekonstrukcí. (Netflix)

Devilian

Dávám 5* už jen natruc těm ufňukaným "slušným Čechům", kteří níže v komentech prskají o zvrhlosti světa a úpadku morálky. Věřím, že jinak ale nemají problém se čas od času zlít v hospodě jako správný dobytek a pak si s kámošema měřit čuráčky u toho, kdo toho ustál víc, aniž by doma manželce nezeblil půlku bejváku. Protože to je přece normální, společensky tolerovaná a naprosto legální, mind-opening zábava, že? Kiss ya asses, pussies a pogratulujte si, jak skvělí jste a jak nemáte rádi tyhle hnusné "feťáky". ()

Marigold

Bezesporu nejlepší protidrogový instruktážní film, který byl kdy natočen, protože po tomhle stereotypním bore festu chlubících se celebrit bych se radši střelil do nohy, než si vzal do huby papírek a riskoval, že můj trip bude stejně hnusnej a dementní, jak ty doplňkový flashový animace a retardovanej high school sitcom. Piko a matečák na vás, holoto zhejčkaná! ()

Psychor

Dobrý trip, špatný trip... Netflix se snaží popularizovat užívání psychedelik formou, která snižuje jejich význam, o čemž svědčí i použitá terminologie. Pokud někdo považuje LSD, houby či peyotl za halucinogeny a obsah prožívaný pod jejich vlivem za halušky, tak tím naznačuje, že veškeré prozření, poznání sebe sama a objevené pravdy jsou pouhou smyšlenkou, která nemá žádnou hlubší hodnotu. Podobný úhel pohledu zastávalo hned několik vystupujících, zatímco těch skutečně obohacujících zkušeností bylo k vidění pramálo. Edukativní vsuvky rovněž nepřinesly nic objevného, takže mě dokument ve výsledku ani příliš nezaujal. Snímku Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics uděluji tři slabší hvězdy. ()

KlárkaS

Já to řikám furt: takovej trip ještě nikdy nikoho nezabil, ale zaleží s kym to děláte a kde to děláte. A pak je to lifechanging. Takže jestli ste sami se sebou v pohodě, go for it. A jsem ráda za tenhle dokument, protože spousta lidí si myslí, že je to něco strašně špatnýho a odpornýho. Ale není! ()

AppleCore

Nový Zéland, Onga Onga Village, prosinec 2018. Divočina, nejbližší civilizace 30 km daleko. Jsem na farmě jistého pana Davida. Není doma. Bydlím u něho s dalšími cestovateli. Beru LSD a zvědavě čekám, co nastane. Piju pivo, piju ho opravdu hodně. Asi po čtyřiceti minutách vnímám tapety stěn v obývacím pokoji. Hýbou se jak hovado. Kytky a šlahouny na ní tvoří nekonečnou změť vzorů a připomíná rozbouřený oceán rostlin. Obrazy spokojeně visí na místě. Po deseti minutách koukání do rozbouřené zdi jdu ven na cigáro. Oheň zapalovače letí k nebi, z cigára šlehají jiskry jak z prskavky. V údivu civím do keře. Z keře se stává velmi spokojený pes. Spokojený keřový pes sedí přede mnou a v pohodě s jazykem venku funí. Periferně vidím berana, je nasraný. Ohlídnu se a beran je jen kolečko plné dříví. Koukám na psa, vidím periferně berana. Koukám na berana a je tam kolečko. Do toho hrají z baráku Doors, přede mnou funí keřový pes, z cigára šlehají plameny a mě dochází pivo! Sedáme do auta a valíme třicet kilometrů do města pro pivo. Cesta se kroutí jak anakonda, jindy se táhne v nekonečno. Běháme po městě jak magoři a hledáme likérku. Tam je! Prodavačka hned při vstupu ví, že jsme v trochu jiný sféře. Je jí to fuck. Cesta domů trvá pocitově dvě minuty! Že uběhly dvě hodiny nevadí. A tehdy to skončilo. Náš matroš byl údajně slabej, přesto jsem měl dojem, že vidím fotony světla poletovat všude okolo, subatomární částice tvořit svět a RGB míchat všechny barvy spektra. Asi jediná droga, která má smysl. Přál bych si, aby si LSD šlehla celá naše republika a kolektivně došla k vyššímu uvědomění, protože jako národ stojíme za hovno. ()

Arsenal83 odpad!

Liberálna psychoúderka nemá žiadne morálne zábrany. Slovo morálka úplne vymazali zo svojho slovníka a nahradili ho sprostým konzumom. V dnešnej dobe, keď sa všade robia reklamy proti drogám, Netflix príde s narkomanskou lobby a každému to príde v pohode? Na okraj LSD, pred rokmi mi kolega odporúčal túto pochutinu, pretože ak som to neskúsil, tak som ešte nič nevidel. Dnes je tento inak milý človek už rozvedený, bez práce, potuluje sa a má problém rozpoznávať ľudí. Takže teraz nevidí už on. Najhoršie je, že takíto ľudia, feťáci, sú už aj u nás v politike a budú básniť o bad tripoch, v Čechách v podstate strana feťákov bude o chvíľu vládnuť a mladí idú za nimi. V neposlednom rade ma sklamala účasť Stinga na tomto dokumente. Mal som ho za slušného umelca a on tu normálne hovorí, že drogy sú vlastne prínosné. ()

Marze

Dokument je složen z vyprávění celebrit, animacemi souvisejícími s tím co vypráví a to vše je proloženo vzdělávacími pasážemi. Všichni o droze mluví jako o silném zážitku, ze kterého si něco odnesli. Se vzrůstající intenzitou se hovoří o tzv. microdosingu a o tom, že droga může mít opravdu blahodárné účinky na lidskou mysl a duši. Na druhé straně jsou psychedelika tabuizovaná a démonizovaná. Dokument Halušky: Dobrodružství s psychedeliky produkovala společnost Bena Stillera, natočil jej Donick Cary (seriály Silicon Valley a Parks and Recreation). Domnívám se, že zde nejde o žádnou agitaci nebo propagandu jak se píše na diskusích. Spíš vzdělává. Mělo být ale více času věnováno etapám braní drog. Tedy tomu, že je potřeba dávku stále zvyšovat. Později už moc nepůsobí euforicky, ale pouze umožňuje uživateli fungovat jako ti, kteří drogy neberou. Uživatel je zruinován finančně, přijde o sociální vztahy a stýká se prakticky jen s dalšími uživateli. V posledních fázích má silné fyzické bolesti a často je  předávkován. Zrovna třeba mluvící G.Harrison z Beatles mluvící o zbytečném démonizování drog to toho spadl. Na druhé straně na festivalu Pohoda v Třenčíně v diskusi o účincích drog se říkalo, že některé návykové nejsou. Dali by se rozdělit na ty, které utlumují (marihuana), energizují (extáze) a ty na ty halucinogení (např. houbičky). Doporučuji výbornou knížku, které je dostupná v knihovnách a knihkupectví od německého psychologa nebo myslím psychiatra Metzera Zelená psychologie (popis zde https://www.databazeknih.cz/knihy/zelena-psychologie-184109 ). Metzer zde popisuje přírodní šamany, kteří jednou za čas organizovali pro vesnici drogové očistné dýchánky, při nichž došlo k pročištění nepřátelských emocí sousedů a celé vesnice. Argumentuje tím, že víno při katolickém obřadů svatého přijímání také není zakázáno přes to, že existují miliony alkoholiků. ()

Laxik

"Drogy jsou cool." Tak to v dokumentu slyším poprvé. Zajímavý koncept, ale forma mi moc nesedla. Rozhodně ale stojí za to to vidět. ()

Trevor

Liberálny Netflix posunul latku opät o niečo vyššie a v tejto sračke obhajuje ľudský hnoj spoločnosti uživajúci drogy. Každej feťáckej svini by som doprial pohľad na ruky prasiat, ktoré majú od užívania drog doslova odhnité mäsko až ku kostiam a musia si svinstvo pichať do nôh či medzi prsty na rukách...ešte viac by som týmto prascom doprial, aby sa raz v buducnosti sami stali obeťou útočníka, ktorý by zniesol zo sveta ich manželku, dieťa či rodičov, aby im ukradol z peňaženky pár eur či predal ich televízor. Prascom ktoré budú cítiť potrebu feťácke svine obhajovať pred poslaním správy odporúčam poslať adresu kam im pošlem lístok na dohodnutý termín nášho stretnutia v mieste ktoré vyberiete a o tejto problematike sa s Vami rád porozprávam. Lístok naspäť už potrebovať nebudete 😂 Dodatok ku komentáru užívateľa VšetkoVšade: to že sa na takýto komentár niekto chytí, najmä z fanúšikov takzvaných mäkkých drog bolo viacmenej jasné. ale tento pokus o ľudskú bytosť prekvapil aj mňa. Každý hovorí o tom čo mu najviac chýba, pravda ak si odmyslím účelove interpretácie názorov. Tomuto človeku evidentne chýba pocit bezpečia a lásky a najmä detstvo ktoré by za niečo stálo. Na rozdiel od neho ho však neodsudzujem ani napriek tomu, že sa znížil k niečomu tak úbohému ako je útok na niekoho rodičov. To by človek očakával v slovníku 13 ročných detí či fanúšikov bratislavského Slovanu (ich "tvrdého" jadra). Človeku je takejto "osobnosti" ľúto už iba pri myšlienke aký prázdny život bez akéhokoľvek zmyslu musí viesť, aby si svoj pocit menejcennosti vybíjal v komentároch na čsfd. ()

dubinak

Dokument o LSD bych si představovala asi určitě poučnější a hlavně by bylo potřeba od toho lidi spíše odrazovat, než je na to lákat. Tahle Netflixová záležitost totiž působí spíš jako 13 důvodů, proč LSD určitě zkusit. Bylo sice zajímavé a někdy i vtipné poslouchat historky o tom, jak byli celebrity na tripu, na druhou stranu tu zaznělo několik závažných věcí, jako je řízení pod vlivem drog a další nebezpečné činnosti, které pod vlivem určitě nedělat. Bylo by asi lepší zakončit ten dokument alespoň nějakými odstrašujícími příhodami, které by na diváky nakonec zvedaly prstíček s varováním. V tomto případě je to ale spíše jen přehlídka o tom, kdo měl zajímavější trip a informační a edukativní hodnotu to má téměř nulovou. ()

Pajky3

Zajímavě natočené a zpracované, navíc plné známých tváří, takže se na to dobře kouká, ale výpovědní hodnotu to velkou mít ani nemůže i proto, jak je to představené. Na tom však není špatného, ne každý dokument musí být připravený odborně. I když na tohle téma by ta trochu odbornosti navíc zajímalo. ()

Qitek

Poslouchat 85 minut příběhy slavnějších na LSD... No čekal jsem mnohem víc teda. Občas padne nějaká hezká věta. Pro ty co je LSD absolutní neznámou je tohle vidět asi fajn. Jinak nevím. ()

Jaro.Krafcik

Čo som postrehol od známeho, že užívateľ vsetkovsade sa naváža do druhých ľudí je ešte horšie ako psychorove odpady. Toto je už sila, ešte spomenie psychotesty ale ktovie či by ich sám spravil. Radšej ďalej nekomentujem. Ale vďaka nemu, presne vďaka tomuto užívateľovi som si musel pozrieť tento nudný dokument o psychotropných látkach. Netflix sa už znížil na takú úroveň že im nestačia trápne seriály ale dávajú takéto dokumenty. Hodnotenie odpad nedávam za speváka Stinga a herca Bena Stillera, ktorí sa tam nachvilku objavili. Ale inak jedna veľká nuda, pri ktorej človek robí úplne iné činnosti, namiesto sledovania. 1* ()

Circumscriptor

Celkom roztomilý netflixovský pokus o propagáciu psychedelickej fajnovosti, akurát popravde neviem, aký to vlastne celé malo účel. Jedna vec je, že by som si to skôr vedel predstaviť ako nejaký YouTubeovský seriál, kde by v každom videu preberali jednu celebritu a jej zážitky, pretože takto zmačkané do jedného celku to nedáva žiaden hlbší zmysel. Chcelo by to nejaké hlbšie vedecké komentáre a nie len smiešneho Nicka Offermana. Ňo a ďalšou vecou je, že nerozumiem, čo bolo cieľom tohto "dokumentu", pretože sú v ňom vyobrazení skutoční zodpovední psychonauti (ako napr. Sting), ktorí k celej veci pristupujú veľmi rozumne a sebareflexívne a na druhej strane v ňom môžeme vidieť vyjadrenia trosiek na spôsob Anthonyho Bourdaina, ktorí akurát tým rezervovanejším z nás vytvoria o užívateľoch psychedelík veľmi nepeknú predstavu. Nuž, čo už. Som síce rád, že som to videl, ale čakal som o dosť viac. ()

Kienast

Podle upoutávky to vypadalo na konečně nějaký fresh pohled na tripy atd. , Jenže se to furt motá v kruhu a ta délka 85 minut je ubíjející, 45 minut by bylo ideální, Jediné co cením jsou některé zajímavé příběhy slavných, kteří zažili trip. ()

Ricky_CZ

Z pohledu psychonauta to hodnotím kladně, byť by si téma zasloužilo serioznější podání. Dal bych tedy 4 hvězdy, ale cítím lehkou potřebu vykompenzovat některé místní katolické upalovače. ()