Brave New World

Z dalekých krajů dorazí neznámý rebel a obyvatelé Nového Londýna začínají zpochybňovat pravidla zdánlivě utopického světa, ve kterém žijí. (Netflix)

Kytarka

Nevím, co bylo divnější. Herecké výkony, střih, děravý děj, nebo všechno dohromady. Výsledný dojem je ten, že těch deset hodin života mi nikdo nevrátí. Ach jo. A přitom Netflix to umí daleko líp. ()

pafka

Coje skvele, jak je vytvoreny novy svet. Se vsema logikama a zakonitostma. A pak je skvele pripraveny dej: ktery zacne tohle nabouravat a vy jste svedky tohovseho, co se na obrazovce deje. A verte, ze je na co se koukat celou dobu, i kdyz to nekde ve ctvrtym patym dilu trosku zvolni. Rozhodne pro me neco, co je hluboce zapamatovatelne. ()

Parabot

V první polovině dvacátého století vznikly 2 dystopické romány, které se dostaly do zlatého fondu světové literatury a reprezentovaly varování před temnou podstatou lidstva. Orwelovo 1984 za tu dobu mírně okoralo. Jednak proto, že realita částečně předčila jeho nejdivočejší představy a popis velkého bratra působí tak trochu jak ty ilustrace v románech Julese Verna, na kterých postavy píšou ve futuristickém prostředí na papír husím brkem. A také proto, že si jej vykastrovaly pro své potřeby skupiny s autoritativním totalitářským smýšlením. Konec civilizace se zaměřuje na jiné aspekty jedince a i celé společnosti. Pokud bychom hodnotili seriál bez vazby na Huxleyho opus magnum, šlo by o lehce nadprůměrné dílo. Při srovnání s předlohou ovšem selhává už ve své základní podstatě. Nejlépe to lze demonstrovat na postavě Lindy - divochovy matky. Základním směřováním jednotlivců v románu je ubavit se k smrti. Vytlačit vše negativní, nepohodlné, nepříjemné. Knižní Linda je klasická postarší obéznější paní, poznamenaná životem, které se společnost Nového Londýna štítí. V seriálu ji hraje Demi Moore. Udržovaná milfka, kterou by určitě alfy ani bety při hromadných večerních hrátkách nepohrdly . Tvůrci prostě vše nepříjemné, nepohodlné, komplikované z předlohy vypustili a nechali pouze líbivý obal, paradoxně přesně v duchu Huxleyho vize budoucnosti. Žádné zamýšlení nad vírou, uměním, povahou, jen sex, drogy a techno. A k tomu přilepili ten nejotřepanější sci-fi motiv, který je ale docela v rozporu s knižní konstrukcí světa - revoluci zneužívaných. Vzpouru zatracovaných, ponižovaných. AH měl dost příčetnosti, aby bolševickou revoluci jako východisko ani nenaznačoval. 5/10 ()

jim_clark65

„nie! radšej knihu!“ = asi tak by sa dal zhrnúť tento seriál. Dystopickú novelu od Huxleyho mám celkom v obľube, preto som bol veľmi zvedavý, ako sa tvorcovia popasovali s niektorými vecami, ktoré sa zjavne dnes už asi ťažko dajú zobraziť bez nejakej obšírnejšej kritiky, napr. v knihe bolo spomínané navádzanie detí k určitým sexuálnym aktom už v celkom rannom veku = princíp „vštepovania“ promiskuity. Ale „našťastie“ - nestalo sa, tvorcovia seriálu zobrali knihu, chvíľku si v nej prelistovali, hodili ju do koša, otvorili si referáty.sk a prečítali si nejaký „sfušovaný“ obsah - niekoho, kto knihu prečítal „na autopilota“  a pritom si z nej zapamätal len niektoré mená postáv a to, že tam bol nejaký neviazaný sex. Jediným plusom seriálu sú niektoré veci resp. technológie a zvyky, ktoré sa autorom podarilo celkom vierohodne zobraziť, ako napr. malý zásobník na somu, ktorý má každý po ruke alebo oddávanie sa bakchanáliám (orgiám). Práve tieto orgie boli síce viac-menej dobre prebraté (mierne upravené) ale taktiež to je aj „gro“ toho, prečo je tento seriál tak odlišným od knihy. Niekto môže vždy argumentovať, že ak sa autorom seriálov/filmov podarí zachytiť myšlienku predlohy aj pri zmene viacerých vecí vzhľadom k predlohe = stále je to v poriadku, tento seriál je toho veľmi zlým príkladom. Tak, ako som už spomínal vyššie, seriál si urobil z knihy len taký mdlý „výcuc“, pri ktorom si zapamätali len mená postáv a prítomnosť promiskuitných bakchanálií. Mená postáv si síce zapamätali ale neodolali úplne zbytočne a taktiež hlúpo zmeniť rasu a pohlavie, pri niektorých hlavných postavách to neurobili = pri nich zvolili inú formu hanobenia predlohy. Menovite Bernard, Lenina a divoch John sú voči knihe úplne inými postavami, taktiež sú aj nelogicky a zle obsadení. Jediný rasovo/pohlavne zmenený charakter, ktorý si ako-tak zachoval svoje osobnostné črty z knihy je Mustafa Mond. Zo začiatku sa mi nepáčili niektoré zbytočné zmeny ale nechal som sa viesť a sledoval som ďalej, pretože som bol zvedavý, kam to chcú potiahnuť pri takej viac-menej radikálnej zmene voči predlohe a po dopozeraní všetkých 9-tich častí musím uznať, že sa z toho stala jedna povrchná, tuctová, soft-pornová „soap opera“, ktorá absolútne minula „leitmotív“ knihy. Pritom daná kniha pôsobí celkom „aktuálne“, lenže autori si zjavne zobrali z toho, len čo potrebovali a zase si to utvorili po svojom, ako to je už dnes vo zvyku. Dnes nie sú pomaly skoro nikdy schopní prísť s niečím novým, len zoberú ideu niekoho, kto nad tým naozaj premýšľal a zbastardizujú si to po svojom tváriac sa pritom, ako to pochopili a ešte k tomu pridali svoj vlastný rukopis, ktorý vzhľadom na predlohu nestojí ani za fajku močky. ()

Brainstorm

První díl byl docela tragédie, seznamoval jsem se se světem, ale moc to nestačilo. Neměl jsem ponětí, co si o tom mám myslet, ale přesto jsem dal šanci druhému dílu. Tam se to pro mě dost zlomilo, začal se vybarvovat svět a vše začalo zapadat. Tento antiutopický seriál je prostě dobrým nápadem, a i když jde vidět náznaky pro další sérii, tak jde v podstatě o ukončení jedné kapitoly, které funguje samo o sobě. ()

CaptNemo

Britské sci-fi zklamání. Po dvou dílech se jen stěží kopu ke třetímu. Herci, kteří mají za sebou povedená dílka jako Downton Abbey nebo Counterpart, museli už při natáčení vědět, že tohle nefunguje. Pokud chtěli tvůrci natočit něco jako britský Westworld, tak na to měli jít asi jinak. ()

universal

Muselo to dát práci přepracovat knihu a všechny filmy, které podle ní byly zpracovány od velkého šamana Huxleyho. Osobně se mi tohle líbilo mnohem více, než kniha. Posunout vše do digitálního věku, včetně umělé inteligence, zcela změnilo pravidla hry. V každém případě je prvotina zajímavá a přestože je v ní sexu až, až, o sexu to vůbec není. Těším se na druhou řadu, to už ovšem nebude mít s knižní předlohou vůbec nic společného. 10/10 Trocha dystopie nikoho nezabije a Lenina je opravdu báječně pneumatická. ()

Robopes

Vypadalo to nadějně, ale od čtvrtého dílu nuda. Nicneříkající dialogy, žádnej vývoj děje, ztrácí to myšlenku. Ještě jeden trapnej dil a dám jednu hvězdu... ()

JeffScylla

První pilotní díl člověk musí opravdu doslova přetrpět a nevzdat to. Teprve ve druhém jsem se začal jakž takž chytat a pak už se to dalo. Je to neskutečně roztahaný a vzhledem prázdným životům toho světa na který to odkazuje tak bych řekl že až ke škodě díla. Nicméně navzdory tomu všemu to není úplně blbý a ty *** - **** si to myslím zaslouží. ()

grangerova

U sledování Brave New World jsem překvapivě měla podobný pocit jako u sledování Westworldu. Jen ho někdo vzal, zjednodušil všechny myšlenky a vsadil ho do velmi nahých, barevných a líbivých kulis. Což vlastně není samo o sobě špatně, jen na konci zůstává mlhavý dojem další Netflixovské limonády, která neurazí, dokonce drobně nadchne, ale zůstane pouhým prefabrikátem. ()

Frameline

Tam, kde selže scénář, je lepší natočit videoklip nebo 6 30 minutových epizod, nikoliv 10 dílů 50 minutové vizuálně zajímavé, leč hloupoučké až scenáristicky diletantské vaty. Trailery a posty na InstaGramu z tohoto seriálu nepochybně fungují, protože je se na co dívat. Dílo by mohlo úspěšně fungovat i bez zvuku, jako designová kulisa v hotelovém lobby nebo spíš v klubu, kde se podává podobný matroš jako soma. Nevím, na čem scénaristé jeli, ale každopádně odvedli velmi bídnou práci. Poslední dva díly jsme doma sledovali už jako parodii, nedivím se, že Netflix dal pokračování stopku. ()

Kyrgyzstanec

Úplně teď chápu všechny indie filmaře, co popisují snahu se prosadit válečnou terminologií. Většina toho, co jsem viděl je klasický CGI spektákl s pěknými herci a klasickými konflikty naroubanými na Huxleyho svět. A občas prosvitne geniální motiv jako Lenina křičící "Proč jsem tady nikdy nebyla!" na útesu. Bohužel, takové motivy jsou tam asi 3, zbytek jen opakuje to základní Huxleyho téma bolestné reality vs příjemného matrixu. ()

alienable

Huxleyho předlohu jsem nečetla, proto se neodvažuju soudit nakolik je děj zjednodušenný. Hodnotit něco jen po první epizodě je stupidní. Takže bezprostředně po zhlédnutí posledního dílu dávám 4. Zhruba ve dvou třetinách to začalo ztrácet dynamiku a naopak konec mi přišel strašně rychle utnutej, což je velká škoda. Vizuálně super, i když přemýšlim, proč tam bylo těch "obscéních" scén tolik. Snaha upoutat a šokovat? To ještě dneska někoho šokuje? Atmosférou něco mezi Westworldem a Maniakem. Myslim, že to mělo na víc. Škoda, ale přesto dost dobrý. ()

eMejla

Naprosté zprznění jedné z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Kniha to není dlouhá, Huxley v podstatě na pár stránkách nadnesl hluboké dystopické myšlenky, které při pohledu na dnešní svět jsou aktuálnější, než kdy dřív a věřím, že tímto směrem skutečně civilizace půjde. Obsahově to ovšem nestačí na seriál. Tvůrci tedy museli, nebo chtěli, děj upravovat, vycpávat, prznit a pro mě bylo utrpení dokoukat vůbec první díl. Z předlohy by byl v dobrých rukách výborný film s uzavřeným koncem a zajímavou pointou. ()

palcanec

- Přestože se děj od předlohy výrazně liší, určitě seriál ocení spíše ti, co knihu znají, než ti, co na adaptaci narazili náhodou. To je hlavně díky tomu, že byť je stopáž seriálu téměř 7 hodin, není moc dobře zdůrazněno, proč by měl takový svět fungovat. V knize to je a kdo ji četl, tak si to domyslí, ale v seriálu jsou jen mírné náznaky a kromě pilulky štěstí ten zbytek prezentován moc není. Naopak se snad v každém díle věnuje značná porce orgiím (jestli tohle je post-Hra o Trůny standard, tak mě to začíná celkem štvát). Jo, herci a herečky tam jsou pěkní, ale sex není to, na čem ta civilizace stojí. A vzhledem k tomu, že Brave New World je téma k zamyšlení (a do značné míry varování), ne pohonění, tak to prostě ruší (asi něčím scénáristi chtěli nahradit popis dětského sexu z knihy, ehm). - Vyvrcholení střetu dvou světů se dá shrnout do věty pronesené někdy v závěru: "Choose: Do you want to be happy, or do you want to be free?" V tom je podstata filosofického problému a můžeme polemizovat, co je lepší/etičtější. Přidaný element umělé inteligence to má nejspíš nějak řešit, ale moc jsem nepostřehl tu motivaci (možná jsem ji jen mezi těmi všemi "feelies" nezaregistroval). Celý tento problém je debata na dlouho a jestli má správné řešení, kdo ví (tedy, dnes bereme svobodu jako základ západní společnosti, ale určitě existuje spousta lidí, co by ji za konstantní pocit štěstí vyměnila - kdyby soma a Nový Londýn existovaly). Ale kdo pak určí, co je štěstí a co je jen omezení schopnosti představit si existenci jinak? Tady to má být INDRA, ale uvidíme, jestli bude další série, ve které by takovou myšlenku autoři trochu rozvinuli/zdůvodnili. V neposlední řadě je ale (oproti knize navíc) rozebíráno téma viny (ať už několikrát zmíněným House of Consequence, nebo přímo dějem). - Štěstí pro všechny je určitě pevný základ pro vybudování uzavřené utopické společnosti, ale seriál zde naznačuje, že ne zdaleka všichni jsou v Novém Londýně šťastni - ať už to je Lenina, Bernard, Helm, nebo početná skupina epsilonů. Bohužel se už asi důvod tohoto odchýlení od předlohy nedozvíme. - Herecké obsazení se ale celkem povedlo - Lenina si už roli natrénovala v Černém zrcadle a ostatní taky neurazí. Trošku mi chybí vysvětlení motivace pro onu odlišnost Bernarda - v knize je vzrůstem o několik centimetrů menší než ostatní alfa-plus, z čehož má komplex méněcennosti (a kvůli čemu nejspíš koluje ona historka o alkoholu vstříknutém do zkumavky před "narozením" - pokud samozřejmě není pravdivá), ale zde je jen sám od sebe odlišný, což by vzhledem k pečlivé genetické výbavě i podmiňované výchově v takto pokročilé společnosti nemělo být možné. - Mě seriál ale jako celek zaujal, Huxleyho myšlenky si určitě zasloužily realizovat do moderní formy a tohle je povedená (volně pojatá) adaptace. ()

ricardo2803

Pro mě vcelku překvapivý vývoj seriálu. První díl mě nadchnul, z druhého jsem byl otrávený a málem jsem to zabalil. Ale vydržel jsem a jsem spokojený. Sice neznám knižní předlohu, tudíž nemohu posoudit (či odsoudit), nakolik se tato liší od filmové verze. Každopádně herecké výkony se mi líbily, vizuální stránka také. Hudba není moc výrazná, ale aspoň neodvádí pozornost. Něco mi ale k úplnému počtu chybělo, takže 4****. ()

stret

Ťahali to dve hlavné postavy. Tieto distopické príbehy založené na pseudo šťastnej spoločnosti poberajúcej psychofarmaká (s psedointeligentnou umelou inteligenciou na pozadí) sú prefláknuté, a inak ako rozpadom to končiť nemohlo. A inak ako nie o moc lepším systémom to pokračovať nemôže. Pretože ako naznačil iný seriál, tento svet je peklom - nie v prenesenom význame. ()

Leonardo DiCaprio a utopický ostrov

Leonardo DiCaprio a utopický ostrov

01.08.2020

Herec a producent Leonardo DiCaprio připravuje nový seriál Ostrov, jenž bude vycházet ze stejnojmenné knižní předlohy od Aldouse Huxleyho z roku 1962. Děj knihy vypráví o cynickém novináři, který… (viac)