Osiřelá Zdeňka Štěpánová pomáhá svým pěstounům na Moravě v hostinci. Jednoho dne se dozví, že se jí má ujmout majitel továrny na hračky Miloš Kavan, který tak splní poslední přání svého otce. V téže době, kdy Kavan a jeho hospodyně paní Julie očekávají Zdeňku, přijíždí k jejich domovníkovi malá neteř Hanička. Paní Julie ji nejdříve považuje za svou chráněnku, protože netuší, že Zdeňka je již dospělá dívka. Nedorozumění se vysvětlí až po Zdeňčině příjezdu. Další zmatky způsobí Kavanův prokurista Pavel Trojan, který chce zprostředkovat sňatek Kavana s bankéřovou dcerou Janou, kterou osobně nezná. Sám se však do Jany zamiluje, aniž tuší, o koho jde. Kavan se stále více věnuje své schovance Zdeňce a Pavel naváže známost s Janou, která se jeho omylem dobře baví... (ČSFD)

Marthos

Fenomén, nesoucí jméno Věry Ferbasové, předhazoval během třicátých let vděčným divákům další a další varianty jednoduchého, nekomplikovaného humoru. V rámci hesla "divák platí" nechal režisér Slavínský obléknout Ferbasovou do kostýmu naivního moravského děvčátka a aby efekt získal na opravdovosti, neváhal znectít původní hanácké nářečí, nad čímž ostatně lomili rukama mnozí lingvisté již v době premiéry. Hladový chřtán divácké vyprahlosti spokl i tuto návnadu a pak už nebylo proč si zoufat. Slavínského uspojily vyprodané kinosály, obecenstvo tleskalo povedeným komediálním výstupům populárních herců a zbytek byl přenechán koňovi. Dnes se toto nevázané dílko pohybuje na hranici přijatelnosti, přesto alespoň díky přítomnosti Ference Futuristy v jedné z epizodních rolí stojí za pozornost. ()

roswelll

Věra Ferbasová v neobvyklé roli moravské roby, který přichází do Prahy. Nejsem z Moravy, tak nemůžu posoudit její moravský dialekt, ale do ucha zněl příjemně. Příjemná, svěží komedie v režii pana Slavínského ()

Rodriguez

Takhle to dopadne, když se mladý muž, který běhá po podnicích, stane poručníkem mladé dívky z venkova. Patálie začínají hnedle zpočátku, kdy dojde k neočekávané záměně. 70% ()

marťan

Před dovršením svých 18-tin odjíždí od svých pěstounů na Slovácku za svým novým poručníkem Milošem Kavanem - (Stanislav Strnad)do Prahy temperamentní Zdenka (Věra Ferbasová). Její poručník je, schopný, ale velice lehkomyslný, a zbytečně zhýralý mladý muž. Nebýt prokuristy jeho firmy Pavla Trojana (F.K.Veselý), už dávno by zbankrotoval.Zdenku napadne, jak ho zbavit nočních toulek, a především vychytralých a špatných kamarádů, a domluví se na něj s hospodyní paní Julií (A.Nedošínská). Jednoho večera se vypraví do stejného nočního podniku kam chodí i Miloš, a tady předstírá, že je pěkně přiopilá. Ztropí slušnou výtržnosti u flašky s alkoholem, a.....pan poručník dostane strach, aby se z ní náhodou nestala alkoholička, a tak jí začne hlídat a omezovat postupně své neblahé aktivity ()

Martrix

Když zvážím, že v rozmezí let 1936-1938 hrála Věra Ferbasová ve dvaceti! celovečerních filmech, tak není zase tak překvapivé, že tento méně známý, jsem dnes viděl poprvé. A jako vždy, je ten návrat do minulého století inspirativní. Od překvapení v podobě černošské panenky, po zjištění, že značně zkreslený a naivní pohled na Moravany, měli Pražáci i před devadesáti lety. Jakožto Moraváka mě to tahalo za uši za oči, ale je to jen detail. Oproti nedávno viděnému Rozkošnému příběhu, je Děvčátko o dost méně sentimentální, vyjadřování postav působí civilněji a přestože je příběh dost těžkopádný, vše zachraňují skvělí František Krištof-Veselý a Věra Ferbasová. Oba v netradičních rolích, které jim umožnily ukázat co umí. Pravda, postava prokuristy musela být obětována ve prospěch zápletky...jen velký blb by se nedovtípil... . Přesto spokojenost, protože staré filmy jsou jako kouzla...jste klamáni a blamováni s úmyslem pobavit, potěšit, uvolnit se. Kdyby tak dnes někdo uměl aspoň takové komedie... . Za mě to jsou čisté 3 a půl hvězdy. Ovšem za tu skoro parodující Moravu, zaokrouhlím dolů. Pražaci, vy si hvězdu přidejte. ()

dr.fish

Tohle je zcela pekelný příběh. Ferbasová přijíždí z Moravy do Prahy k poručníkovi. Její moravské nářečí je zcela samostatný dialekt, který si asi sama sestavila. Je moravštější než to moravské a moravákům z toho asi bouchaly lebky. Krištof Veselý řádí jako černá ruka kmitá po place jak kybernetická myš. Děj je jako obvykle u Slavínského zcela prostinký. Ale ty výkony, to je mazec. 80% ()

Master19

"Nařezala mu a od té doby je do ní celej žhavej." Svěží a optimistická komedie, kterou neskutečně sráží tragicky zahraná moravština Věry Ferbasové. ()

Ironfood

Věra Ferbasová jako rázná robka z Moravy přichází do Prahy napravit líného továrníka. Velice přísná záležitost, zejména díky jejímu nářečí. ()

tranquill

""Ale debeste nebel hodné, tak vás lisknu jedna dvě!" O této prvorepublikové komedii jsem neměl ani potuchy, ale i když příběh byl trochu podivný, tak některé dialogy byly opravdu zábavné. Ale je jasné, že to především stálo na opět skvělé Věře Ferbasové. Tu bech nigdá nepuvedal, že by vona muhla bét Moravanka! Tedy když pominu, že měla být z Kyjovska, takže spíš ze Slovácka, a mluvila "čistokrevnou" hanáčtinou :-) "Tož ja!" ()

karlee

Tak to je mazec, Úvodní titulek "Slaviafilm dovoluje si uvésti Věru Ferbasovou v rozkošné komedii" naplní svůj slib měrou vrchovatou. Možná lehce nadnesené délky si byli zřejmě vědomi i tvůrci, takže v polovině filmu zařadili přestávku. ()

Rattlehead

Jako zákusek po nedělní husičce vynikající. Věru Ferbasovou mám moc rád, i v tomto filmu je tuze roztomilá a půvabná. Podobné snímky jsou pohlazením po duši v tomto chorobném světě. Pan Taussig ve své knize zařadil tento film mezi to nejhorší, co u nás vzniklo. Tento blbeček doslova píše : "Věra Ferbasová v šíleném kroji a s šíleným nářečím v šíleném filmu." Co dodat - kroj je to lidový a moc krásný, moravská nářečí jsou rovněž půvabná a snímek je to hezký. ()

ostravak30

Věra Ferbasová byla v moravském kostýmu opravdu krásná. Film je vůbec docela unikátní záležitostí, protože málokdy se filmaři té doby uchylovali zobrazovat moravský venkov a tím spíš v krojích. Bohužel moravský dialekt hlavní hrdinky je hodně tlačen na sílu a je to poznat. Filmu také škodí delší stopáž než jaká by mu slušelaů. Především proto, že by působil svižněji. Takhle je snímek lehce těžkopádný, svědčí o tom i urychlený konec. Na druhou stranu těch filmů s podobnou tématikou opravdu mnoho nebylo, otázkou je, zda vůbec nějaké a kdyby nebyl tak dlouhý, byla by to příjemná podívaná. ()

zbytecny

Mám hrozně ráda české černobílé komedie, i když jsou často zdlouhavé a předvídatelné, vždycky mají vtip. Farbasová je skvělá, její veliké oči.... ale je pravda, že ta její moravština byla hrozně zlá. František Krištof - Veselý pobavil svou zbrklostí. Mladý pan továrník nic moc ale jeho paní hospodyňka ví jak na něj :) ()