Papierový mesiac

• Česko Papírový měsíc (viac)

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

uramek

Zapadlý klenot, který v sobě snoubí hlavní trademarky Bogdanovichovy tvorby v jeho vrcholném údobí (na počátku sedmdesátých let) - inscenování v hlubokém prostoru, minimum střihu a důraz na vedení herců, z jejichž replik, gestikulace, pohybů či pohledů (!) pramení drtivá část energie na plátně. Ačkoliv se jedná o příběh zasazený do období hospodářské krize, režisér ji nevyužívá k prvoplánovým citům (potenciálně citově silné momenty samy postavy shazují), ani k analýze. Historie se jakoby odehrává v pozadí, v dalších plánech. Z trudných podmínek Ameriky tehdejší doby se do popředí dostávají pouze trsy, které slouží k pečlivé charakterové drobnokresbě ústřední dvojice (možná) otec - (možná) dcera a podvratné hře s divákovými sympatiemi, když i přes znalost dějinného kontextu nám jejich konání díky humorné nadsázce nepřijde odpudivé. Snímek o dospívání, potřebě blízkosti s jiným člověkem, zodpovědnosti. Také součást retro vlny Hollywoodu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Svérázné, bez patosu, s kupou lásky ke starším filmům, k minulosti ohleduplné, ale bez nostalgie a příkras. ()

Rozjimatel

"I want my two hundred dollars!" ... "But I don't have it!" "Then get it!"     Road-movie komédia nakrútená čiernobielou kamerou v podmanivom retro štýle. Ústredná putujúca dvojica, podvodník Moses Pray (Ryan O'Neal) a práve osirelé dievčatko Addie Loggins (Tatum O'Neal), je zväzok len ťažko predstaviteľný, ale chémia medzi nimi funguje parádne. Predovšetkým 9-ročná Tatum podáva úžasný výkon (jeden z najlepších detských hereckých výkonov, aké som kedy videl, zaslúžený Oscar), niekedy jej proste stačí nahodiť len jemný výraz tváre a nemôžem sa ubrániť smiechu. Veľmi pohodová záležitosť, ku ktorej sa budem rád vracať.     "Imogene, what do you suppose Miss Trixie'd do if somebody offered her $25 to put out." "Ooo Wee! You crazy? For that much money, that woman'd drop her pants down in the middle of the road!" ()

Mikino00

Moc pěkný snímek, hezký pohodový. Normálně nemá rád filmy, kde hrají hlavní roli děti, ale tady byla ta dívenka úžasná, spolu s O'Nealem vytvořili opravdu úžasnou dvojici, tohle opravdu může zahrát pouze otec s dcerou. Velice příjemné překvapení. ()

Chajimwitz

Jsem na tom podobně,jako jeden můj nejmenovaný TOP uživatel,který ve svém profilu píše,že nemá rád filmy s fakanama v hlavních rolí.Tento film je jednou z mála čestných vyjímek,desetiletá Tatum zahrála super,akorát to žváro z tlamy bych ji okamžitě vyrazil.Kurva fix,kde byl cenzor,vždyť je vidět,jak ten spratek ten sajrajt šlukuje.Jinak jsem se těšil na Randyho Quaida,ten i přesto,že tam měl jen jeden delší štěk,tak mě opět nezklamal. ()

Oralfabet

Tak já nevím, kdyby na konci Addie zůstala u své tety, líbilo by se mi to mnohem víc, těch zbylých pár minut mi dost pokazilo už tak lehce nejistý dojem... Problém je pro mě v postavě Moze. Prostě mi přišlo, že mi film dal strašně málo důvodů k tomu, abych si ho oblíbil. Na začátku je nezodpovědným podvodníčkem, co nechce mít se svou dcerou nic společného, takže bych ve filmu, který stráví celý cestováním se svoji dcerou, čekal, že dojde k nějakému napravení a tak, že na konci budu chtít, aby spolu ti dva zůstali. Z mého pohledu k tomu ale bohužel nedošlo, takže ten konec měl na mě asi opačný účinek, než měl mít. Pořád dobrej film, ale tohle je pro mě prostě fakt podstatný problém. 6/10 ()

Saur.us

Skvělá a právem oceněná T. O'Neal se svým, filmově i reálně, otcem v chytrém a zábavném roadmovie. Feel-good variace na Bonnie a Clydea. ()

Ham.and.eggs

Milý dílo, s úžasnou hlavní dvojicí - dokonale přirozenou a pohotovou mladou slečnou a fešným, mazaným frajerem, co má za ušima. Jak tu už mnozí poznamenali, je to tak nějak příjemně působící film, který se nevnucuje a i když divák cítí leckdy radost, dojetí či napětí, vidí akci i skvělé dialogy, nikdy to neni za hranicí kýče a umělosti... ()

Jíha

Vypadá to, že to dosud nikdo neudělal, takže bych si dovolil doporučit k přečtení původní knížku. Kromě sporadických výskytů v antikvariátech je k dispozici i formou výpůjčky z archive.org a jo, celkem stojí i za takhle nepohodlné čtení. Film je krásný, ale hódně toho vynechává. Díky knížce se taky dají jakžtakž pochopit triky, které hrdinové provádějí s bankovkama při placení u pokladny. Během filmu je divák zmatenej jako oběti a jenom to "don't seem quite right, somehow". ()

anitae

Moc pěkný příběh a skvěle zahraná role malé Addie. Pro mě jeden z nejlepších filmů s dětskými hrdiny, možná i proto, že zde hrají opravdu otec s dcerou a trochu smutné je, že Tatum potkal neveselý osud dětských hvězd. Nechápu proč tento dobrý film není vůbec vidět v televizi. 4* ()

miawallacova

I přes to jaké měla Tatum krušné mládi a vztah s otcem... je tohle naprostá kinematografická jahůdka. Krásné, zábavné... Ono je občas potřeba posadit se na papírový měsíc... ()

JimiH

Možná nejlepší road movie, co jsem kdy viděl. Nezměnil bych ve filmu jedinou scénu. Skvělý komediální timing a chemie mezi skutečným otcem a dcerou, autentická atmosféra amerického Jihu v době hospodářské krize a výborná hudba tvoří dokonalou synergii. ()

Joski

Nostalgicky krásne a neopakovateľné dielo. ČB kamera a herecké výkony pripomínajú Chaplinove dielo Kid. Jednoduchá retro road movie. 90% ()

boni

Mimořádně lidsky příjemný film, jakých je opravdu málo, a výborné zachycení třicátých let. Jeden podvodníček, který se "stará o svoji dceru" a celý film vlastně uplyne ve stejném duchu, v jakém začíná. Je tu patrný určitý drobný vývoj postav, ale nic markantního, a to se mi právě na tom líbilo snad nejvíce. Protože se film vyvaroval jakémukoli klišé a působí celou dobu prostě příjemně, upřímně a odlehčeně. A to i ve scénách, kdy by to zas tak příjemné a odlehčené být nemělo. Samozřejmě se zde musí ještě vyzdvihnout bezchybný výkon tehdy devítileté Tatum O´Neal, který nemá v této věkové kategorii konkurenci, snad jen v chlapeckém podání se tomu vyrovnal Haley Joel Osment, který zářil v Šestém smyslu. ()

winstonik

Záver filmu by uhádlo i dieťa, pozitívom je, že tento "road movie" sa nesnaží zaťažiť diváka nejakou hlbokou katastrofou. Vlastne myšlienkou. ()

denulik

" Ja predsa tiež mám nejaké škrupule. Vieš, čo sú škrupule? ... Neviem, čo to je, ale ak ich máš, vsadím sa, že patria niekomu inému." Dokonalá Tatum O Neil v netradičnom road movie. ()

boombang

Ta skvělá žába je dost roztomilá na to, aby s cigaretou v puse budila i respekt. "Necháš se zabít, abys mu dal něco zadarmo?" "Nemám na vybranou." ()

juditik

''You still owe me two hundred dollars.'' ....tá krpatá si oskara rozhodne zaslúžila, ...úprimne, keby bola Addie skutočná, ani predstaviť si neviem, čo za ženskú by z nej vyrástlo... :) ...aj keď O'Neal podal velice kvalitný herecký výkon, tomuto filmu vládne jeho 9 ročná dcéra. ()

PlayEasy

Tak jsme si zase dali odychovku a další oscarový film. A nebyli jsme vůbec zklamáni, protože atmosféru, která dýchá z 30. a 40. let minulého století milujeme a Ryan se svou dcerkou Tatum (zasloužený oscar) skvěle ovládají příběh. Bohužel se v tomto filmu (jak to u Road movieček bývá) vyskytují i nudnější pasáže, ale ty skvělé je bohatě překryly. Další film kde se akademici nezmílili, přeci jen mýlí se celkem často! Skvělá oddechovka a Tatum fakt vypadala jako kluk!!! 80% ()

mac000

Někdy člověk potřebuje zajít do kina a jenom na dvě hodiny "vypnout" a nechat se unášet kouzlem stříbrného plátna. Toto Paper Moon perfektně zvládá. V tu chvíli zapomenete na čas a prostor a navrátíte se zpět, až film skončí. A tuto magii si uchoval i po 45 letech. Nadčasové dílko, především díky výbornému scénáři s souhře otce Ryana a dcery Tatum. A mimochodem - dodnes (2019) drží Tatum rekord jako nejmladší herečka, která získala Oskara za nejlepší zenský herecký výkon ve vedlejší roli. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (viac)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (viac)