Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

lobo87

Nemôžem si pomôcť ale X-Meni zaostali za mojimi očakávaniami. Nepoznám predlohu, ale zato sa mi dostalo do uší mnoho odporúčaní, tak som sa do tejto série pustil. Bohužiaľ, prvý Singerov diel na mňa moc nezapôsobil. Kvalitné herecké obsadenie i hudba, réžia i efekty, ale ako celok pre mňa trošku nezáživné. Snáď pôjde s ďalšími dielmi kvalita hore... 65% ()

nikkittka

Singer perfektně pracuje s psychologií postav,připravuje si půdu pro jejich další vývoj a po stránce inteligence jsou X-men mezi komiksy na vrcholu.Jen jedničce schází výraznější moment,který by ji vyzvednul od výborného řemesla ke geniálnímu filmu.Tedy moment,kterých jsou ve druhém díle desítky.Jinak těžko hledat výtky. ()

Dextwer

Co dodat, X men mě prostě chytli. Doporučuji všem, najít si čas a mrknout postupně na všechny díly. Zajímavosti: * Hugh Jackman si dával každý den studené sprchy, což mu prý pomohlo k vytvoření Wolverinova "zběsilého charakteru" * Scény v baru byly natáčeny na stejném místě (v pivovaru) jako záběry z koncentračního tábora * Do role Wolverina vybíral Singer mezi Melem Gibsonem, Russelem Crowem, Viggem Mortensonem nebo Edwardem Nortonem, přičemž Foxové chtěli Keanua Reevese * Hugh Jackman absolvoval speciální trénink pro boj na blízko. Moje hodnocení: 80 % ()

Limetka_M

Ačkoli nemám ráda akční sci-fi počiny, musím říct, že toto mě velmi mile překvapilo a film mě opravdu bavil. Výborné triky, solidní kamera i scénář, herecké výkony přesvědčivé- vše jak má být. Kurňajs, ten Wolverine - to je ale kus chlapa, že? :) ()

wallax

Pri tomto snímku (a komixoch všeobecne) nebudem nikdy objektívny. Vyrastal som na kreslenej podobe či už v podaní papiera alebo televízie (najmä X-Men, Spiderman). Pre mňa je to top komixového neba, dokonca filmového neba ako takého (ako aj zvyšné časti trilógie a naväzujúce filmy). O to viac ma potešili reakcie ľudí z mojho blízkeho okolia ktorí nemusia scifi ani komixy. Ich verdikt v 99% bol: PERFEKTNÉ!!! Pre ľudí ktorí nemajú radi tieto "rozprávky pre dospelých" by som rád odkázal, nepozerajte na to ako na bezduchú efektami napráskanú kravinu....skúste sa naopak zamyslieť nad charaktermi, ich schopnosťami a ich vzájomným prepojením...v X-menoch je viac odkazov ako by sa zdalo (teamová spolupráca, neefektívnosť činov jednotlivca, súhra, priateľstvo...o tom bývajú komixy). ()

BAADRAAM odpad!

Comicsova slatanina, jenz zahanbuje a bohuzel i zastinuje ty prave sci-fi filmy typu Blade Runner, Vetrelec, Terminator apod. Pak uz nema nikdo chut se koukat na sci-fi, kdyz si pod nim predstavi takoveto nesmysly. ()

BlackAngels

No jo dámy a pánové jak jde o cokoliv co se týká super schopností tak si stírám sliny už během úvodních titulků :-) Tenhle žánr je prostě přesně pro mě. A když je hlavním hrdinou ještě chlapák jako je Jackman tak to sem v háji a pomalu si dávám panáka na uklidnění. Toto dílko je prvním krůčkem velice (pro mě) úspěšné série filmů o klaďasech a záporácích se super schopnostmi. Tady byl můj úděl diváka sledovat film po celou jeho délku opravdu splněn! Od začátku až do konce filmu jsme se bavila a byla jsem nadšená. A jestli má být tohle nedaleká budoucnost... nebojím se, naopak, šup sem s ní! ()

darkphoenix

Temná, ponurá a neskutočne pútavá adaptácia legendárneho komiksu. Bryan Singer vytvoril filmový vesmír, ktorý je ťaživý, ale dokáže pobaviť a ani na chvíľku nestráca tempo, ktoré je charakterovo prešperkované. Škoda len ticha, ktoré sa lepí na podrážky niekoľkým skvelým postavám, to je jediná chyba na prvej komornej kapitole nasledujúcej battle. Silný film, ktorý sprístupnil metaforu menšín veľkým masám. ()

TinoArts

Dosť dobré. Komixy som nečítal, ale nápad veľmi zaujímavý. Zatiaľ tam nie je taká tá megalomania ako v iných superhero filmoch, čo je obrovské plus. Skoro každá postava zaujímavá a sympatická. 75% ()

blondboss

Je mi ľúto, že som sa k X-Menom dostal až tak neskoro, ale akosi ma to nikdy nejako nebralo. Treba povedať, že na tak zaujímavú myšlienku a v podstate zrod hviezdnej sci-fi ságy, to mohlo mať lepšie intro. Začiatok bol príliš ťažkopádny, potom už bolo viac akcie a triky už žiaľ pohltil zub času. 15 rokov je 15 rokov. Každopádne fantastické herecké obsadenie tomuto filmu prináša veľké plus. U mňa ľahší nadpriemer. 65 % ()

gefr

X-meni jsou prostě x-meni. Každý komiksový fanda si musí zamilovat tuhle představovačku. Parádní start pro celé série filmů. ()

stafino

Slabé bojové efekty, čudné zvuky a niektoré myseľ pozastavujúce dialógy medzi postavami. Ale beriem to tak, že v roku 2000 toho ešte tak veľa nemali, či už skúsenosti alebo prostriedkov. 75% ()

dudo24

Aj keď to má ďaleko od skvelosti First Class a Days of Future Past, nemôžem mať na film ťažké srdce. Predsa len je to prvý v sérií ktorým to všetko začalo. Ale vpodstate zápletka aj veľa dialógov boli nezaujímavé. O čo tu išlo naozaj, bolo predstavenie mutantov a ich schopností. To bola tá naozajstná zábava. Hodnotím silnými troma hviezdami. ()

vodkasesemte

Myslim, že se tady rozdělíme na mimoně, kterým se Famke Janssen (36) víc libila v jedničce a na mimoně, kterým ho postavila spíš u dvojky! Já patřím do té druhé skupiny, ale todle mělo něco do sebe i z té filmové stránky a konečně jsem se dozvěděl, proč Rogue ta narážka na světlej přeliv tolik vytočila - Mutation - It is the key to our evolution (jaká to lež hned na žačátku) - It has enabled us to evolve into the dominant species on the planet (další lež, vlasně hned dvě) - This process normally takes thousands and thousands of years. But every few hundred millennia, evolution leaps forward - What do mutants have to hide that makes them so afraid to identify themselves? - A girl in Illinois who walks through walls - Whats to stop her from walking into a bank vault? Or into the White House? Or their houses? And there are even rumours of mutants so powerful that they can enter you minds and control your thoughts, taking away our God-given free will - The truth is that mutants are very real and they are among us - (ve skutečném světě nikdy žádná debata o mutantech nebyla, protže obyčejnej kripl si to nepřipustí, a všechny kontrolní posty byly už pod kontrolou) - It was long time ago. Mankind has evolved since then - Yes, into us - The strong survive - Anonymity is a mutants first defense against the world hostility - If it were up to me, I would lock them all away - Its a war. Its the REASON ppl like me exist - I have always thought of God as a teacher. As a bringer of light (Lucifer), wisdom and understanding - Mankind has always feared what it doesnt understand - Nowhere near that power - The first boy I ever kissed ended up in a coma for three weeks - You homo sapiens and your guns - Still unwilling to make sacrifices. Thats what makes you WEAK - You are MUTANT. The world is full of ppl that hate and fear you - You know, Magnetos right. Theres a WAR coming (2000) - Are you sure you are on the right side? - At least, I have chosen a side - Treat you like a mutant - Senator je mutant, pozor na to. A má podobu ještírka - Mutation is UNNATURAL - Do you hate normal ppl? Sometimes - Hes not coming with us, is he? - Settle this (nechte to plavat) - America is going to be the land of tolerance - Bcs there is no land of TOLERANCE. There is no peace, not here or anywhere else - Whole families destroyed simply bcs they were born different from those in power - Our cause will be theirs (curse) - Your SACRIFICE will mean our survival - I will understand if that comes as small consolation - UN summit - Judging from what the professor saw - Pokud všechno ve filmu má nějakou souvislost, spojitost, návaznost s naším světem, tak se z lidí snaží od období kolem přelomu milenia vytvořit sami sebe. Strhat z lidí lidskost, a vytvořit demony, peklo na zemi, které lidem bude prakticky vyhovovat - Proto museli zavést demokracii, usilují o demokracii všude na světě, dát zmrdum lidský práva - What would you prefere? Yellow spandex? Famce by slušel - You call that landing? - Dont you ppl ever die? - Are you sure you saw what you saw? - Hey, bub, Im not finished with you yet - Shes fine. She took on a few of your more charming personality traits for a while. But we lived through it - I think shes little taken with you - He had provided the loudest voice in the cry for mutant registration - Mistique převzala jeho podobu a prozradily ji oči - I kinda like it - I ll be back for this (!) - Anna Paquin - You continuing search for hope - The WAR is still coming and I intend to fight it () (menej) (viac)

Drozdo57

Film, ktorý ukázal, že sa dá natočiť dobrý film podľa komixovej predlohy. Začal tak komixovú éru, v ktorá momentálne asi vrcholí. X-men bol vždy koncipovaný ako komix pre dospelých. Problém konfliktu mutantov a ľudí je tam ústrednou témou. Tento veľmi vyspelý film práve na tomto stavia. Dopĺňa to výborne zobrazenými postavami a réžiou. Keď som nedávno film znovu videl, uvedomil som si, že scénograficky a dramaturgicky je tento film úplne niekde inde ako súčasné marvelovky. ()

HellFireFery

Co k tomu říci? Snad jen, že když jsem to viděl poprvé, tak jsem pochopil, že budu fanouškem celé série. Wolverine je zkrátka mazák a pro mě rozhodně nejoblíbenější postava ze světa Marvelu. Hugh Jackman se pro tuto roli zkrátka narodil. Ostatní postavy však nehrají pouze druhé housle, ale všichni mají ve filmu své místo a herci byli vybráni vážně ideálně. Film je dnes sice již po stránce trikové celkem za zenitem (menší finanční částka je znát), ale pro mě je to zkrátka skvělý úvod do mutantí fáze. ()

wanry02

Nejlepší filmy jsou podle mě z období devadesátých let až po začátek jednadvacátého století a tento film to jednoznačně dokazuje. Už od začátku vás naplno vtáhne do svého děje a vychutnáváte si každou minutu. Jedno z nejlepších na filmu jsou skvělí herci, které si od začátku zamilujete. 100% ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)