Na rodinnej farme v Bucks County v Pennsylvánii sa jedného dňa objaví v kukuričnom poli záhadné 150 metrové znamenie. Hlava rodiny Graham Hess, jeho brat Merrill a dve deti stoja pred záhadou. Je to zlý vtip? Správa? Varovanie? Zvieratá v okrese sa začínajú správať zvláštne, psy sa stávajú agresívnymi. Televízne stanice hlásia, že obrazce v obilí sa začínajú objavovať po celom svete... Množstvo a rýchlosť, s akou sa objavili, svedčí o spolupráci stoviek jednotlivcov v mnohých krajinách. Kto sú ich tvorcovia? Čo sa nám pokúšajú oznámiť? Niektorí ľudia veria, že sú dielom mimozemšťanov, podľa iných ide o podfuk. Je len zopár vysvetlení. Zrejme ide o najväčší podvod, aký kedy kto pripravil. Je tu ale ešte jedna možnosť. Že sú pravé... (oficiálny text distribútora)

sugythesugar

Znamenia (2002) sú v poradí tretím filmom režiséra M. Night Shyamalana, ktorého tretí film, Šiesty zmysel (1999), ho okamžite vyšvihol na špičku mladých talentovaných režisérov. Vedel s malým rozpočtom a schopnými hercami vytvoriť napínavý mysteriózny thriller s šokujúcim koncom, ktorý sa stal jeho trade-markom. Hneď o rok neskôr prišiel jeden z mojich najobľúbenejších filmov vôbec – Vyvolený (2000). Opäť spolupráca s Brucom Willisom, ku ktorému sa do hereckého tandemu pridal vynikajúci Samuel L. Jackson. V roku 2002 všetci natešene vyhliadli nový film od novodobého majstra napätia (ten pôvodný je samozrejme Alfred Hitchcock). Thriller Znamenia je o rodine bývalého farára (Mel Gibson), ktorý stratil svoju vieru po nešťastnom úmrtí jeho ženy a matky ich dvoch detí. Spolu s nimi býva aj jeho mladší brat (Joaquin Phoenix), ktorý má za sebou krátku, ale úspešnú kariéru hráča baseballu. Ich domácnosť jedného rána narušia kruhy v obilí, ktoré sa objavili na ich kukuričnej farme. Ide o mimozemskú inváziu alebo o zázrak? Ale pod povrchom tohto komorného thrilleru o mimozemskej invázii je v skutočnosti tajuplný príbeh o strate a opätovnom nájdení viery alebo o viery vo vyšší kozmický alebo Boží plán. To, ako do seba všetky drobné detaily, ktoré sú rozprestreté po celej stopáži filmu, zapadajú je presne to, prečo staršie Shyamalanove filmy zbožňujem. Banálne detaily, ktoré uprostred napínavého filmu vnímate iba podvedome, krásne zapadajú do celkovej mozaiky. Nejde o nejaký šokujúci záver v pravom slova zmysle. Ide skôr o logické poskladanie puzzle. Celú ťaživú atmosféru filmu, ale aj scény plné nádeje dotvára skvelá hudba Jamesa Newtona Howarda, ktorý vytvoril hudbu aj pre Shyamalanove dva predchádzajúce filmy. Hudbu dokonca začal skladať ešte pred natáčaním samotného filmu podľa Shyamalanových detailných storyboardov. ()

Sokkk_y

Režisér Shyamalan se pustil do skutečně pořádného projektu. Téma "mimozemšťané" pojal podstatně "primitivněji" (co se týče béčkových hrdinských výkonů) než Spielberg či Emmerich ve svých trhákách. Ale přestože nevytvořil mohutné mimozemské lodě a nadpřirozené zbraně hromadného ničení, předčilo o mnoho Znamení ostatní filmy. A to svou myšlenkou a přirozenou dokonalostí. Právě díky tomu, že tam neběhají černoši se samopaly a nestřílí do malých mužíčků s velkýma očima, je u mě tento snímek tak oblíbený. Každá temná scéna diváka úplně pohltí a donutí ho se dívat stále dál a dál i přes neustálé mrazení na zádech. Shyamalan si s námi pohrává a nechává nás v napětí, které nepřestaně ani při závěrečných titulcích. Celé dílo doplňují ohromující výkony dvou dětí a dvou mužů. Mel Gibson zahrál i lepší role, ale tahle mu opravdu dobře sedla, stejně tak, jako Phoenixovi. Režisér Shyamalan vytvořil nezapomenutelný mysteriózní film bez použití jakýchkoliv zbytečných, umělých a u mnoha filmů i odporných vizuálních efektů (když nepočítám ty dva-tři mimozemšťany). Po dlouhé době dávám nějakému filmu pět hvězd, a to především kvůli krvavé ledové tříšti, která mi v žilách proudila ještě dvě hodiny po skončení filmu. ()

Honzíno

Čekal jsem víc. Na lepší hodnocení bych potřeboval nenásilněji a šokujícněji vykonstruovanou pointu a zdařilejší herecké výkony. Zamrzelo mě též časté naťuknutí komediální žánru.. nebo to přišlo vtipné jen mně? Bez debat je to vidění hodné. Nejlepší scéna jest 'Ufoun na brazilské rodinné oslavě' zato Joaquin s bejsbolkou byl celkem legrační. :) Scénář leží hodně vysoko stejně jako hudba. Hodně štěstí do dalších bojů, pane režisére. ()

Karush

Ako prvé pochválim napätie. Režisér bol schopný po celý čas udržať napätie, a tak jemne ho stupňovať. Dobrým ťahom bolo aj to, že neukazoval zdroj strachu, a všetko ponechal na fantáziu diváka. 2. Režisér dosiahol to, aby divák neostal pasívnym divákom, ale aktívnym účastníkom diania. 3. Celý film a celú drámu odľahčil satirický pohľad na tému filmu. Čisté, jednoduché, popritom veľmi hlboké dielo, ktorého priritou je to nevypovedané, to tajomné. ()

bubun

Nic moc jsem neočekávala, a dostala jsem ještě míň. Navíc zde ani (oproti Ženě ve vodě) nebyl žádný Giamatti, aby to zachránil, a ačkoliv Gibson byl slušný, do tohoto žánru mi nesedl (a proboha!, na konci opět našel svou víru! Ach.). Navíc to bylo patetické, ukecané, a s vizuální stránkou těch "mimozemšťanů" si z hlediska originality taky nedali moc práce. Slabé dvě. Poznámka: zhasnout světlo při "napínavé" scéně je zbabělé a patří to do béčkových hororů. ()

skrblik007

Už jen za pointu bych hodnotil 5 hvězdičkami. Když k tomu ještě přičtu herecké výkony a napětí, docházím k jasnému závěru - jeden z nejlepších hororů / thrillerů s hlubokou myšlenkou, jaký jsem kdy viděl. Nejlepší film skvělého režiséra Shyamalana. Super-výkon Gibsona. Skvělá práce! ()

žvanimírek

Poslední dvacetiminutovkou to Shyamalan neskutečně zabil! Absolutně zničil to napěti, který vybudoval parádníma náznakama (což prostě funguje kolikrát víc, než surový ukázání onoho "zla") a libovým střihem, Mel Gibson supr hereckým výkonem ještě náramně dokreslil už tak parádní atmosféru. Chrochtal jsem blahem (strachem) a pohrával si s myšlenkou "pěti hvězd". Kdyby jen nepřišlo to finále..... ()

Jizni Tlapa

Tajuplná mimozemská záležitost, kde diváka poutá hlavně úvod, který je perfektní. Geniální hudba a stavby filmu jsou na jedničku. Stejně jako představitelé dětských rolí....Slabší středová dějová linka a nedotažený závěr pak nenechají zakončit pátou hvězdou. ()

Kaferano

Možná bych hodnotila i víc pro atmosféru a dobře vystavěné napětí, kdybych neměla na závěr pocit, že veškerý potenciál scifi námětu na sebe vztáhla příliš jednoduchá osobní idea. Idea ztráty víry a jejího opėtovného nalezení skrz hlubší smysl zdánlivě náhodných udalostí. Pěkné, ale chyběl mi právě kontrast nějaké univerzální myšlenky, týkající se návštěvy z vesmíru.. ()

Yesqward

Fúha. Tak toto bol jeden z mojich najepickejších zážitkov v poslednej dobe. Úžasné a desivé, skvelá atmosféra, a po celý čas zimomriavky na tele. Pre mňa bezkonkurenčne najlepší film M. Night Shyamalana. Vrele odporúčam! 100% ()

RonaMidu

tak to je schizofrenie - film se mi hodně líbil a přitom mi to přišlo spíš jako komedie nebo parodie a ne mysteriozní drama :-)...ale ne,abych nekecala,bylo to chvílema i napínavé ()

Qitek

Stupidní scénář, který klade otázky typu ( co déšť, jak s tím návštěvníci naloží? ), který je ale na druhou stranu povýšený velmi sebevědomou režií, která netlačí v děšení na pilu, naopak velmi moudře a hlavně dobře pracuje s lehkými náznaky, ale hlavně boduje na škále emocí, kdy se v té vší blbosti opravdu bojíte o skvělé obsazení ústřední rodinky. Plus skvělá hudba navrch. Nenáročná spokojenost i po letech. ()

Lachtaan

Vidět dva filmy v jeden den? Porušení mých zajetých pravidel. Při práci bych ale stíhal klidně ještě jeden a z těch dvou, co jsem viděl včera, jsou Znamení tím lepším. Nejsou žádným velkým šlágrem, který by mě mimo jednu funkční lekačku úplně poslal do kolen, ale obsazení a postupná gradace neznáma v hmatatelné nebezpečí mi doručila podobné vibes, které jsem jako děcko prožíval u Spielbergovy Války světů. [viděno na Disney+ 25.8.2022] ()

lennyd

Graham Hess (Mel Gibson), bývalý farář (boha odvrhl po tragické nehodě své ženy) žije se svými dětmi Morganem a Bo a se svým bratrem Merillem (Joaquin Phoenix) na farmě kdesi v Pensylvánii. Jednoho dne na svém kukuřičném poli objeví záhadné obrazce, které jsou natolik dokonalé, že je asi neudělali nějací vandalové. Stejné obrazce se během velmi krátké doby objeví po celém světě, a začnou se dít podivné věci - zvířata se začínají chovat agresivně a ze všech stran přicházejí zprávy o podivných "zelených mužíčcích". Grahamovi a jeho rodině nezbyde nic jiného, než se zabarikádovat v domě a pokusit se přežít ... M. Night Shyamalan zavítal opět do jiné sféry mystična, a tentokrát si vzal na paškál UFO. Zvlášť skvěle je zvolena konfrontace faráře (i když bývalého) s jeho vírou v boha a mimozemšťanů, kteří do jeho pohledu na svět nezapadají. Ani u tohoto film Shyamalan nezaváhal, a celý film přikurtoval diváka do křesla, bez jediné slabší chvilky. Sice tento film byl veřejností přijat o hodně chladněji, ale mně se líbil určitě víc, než předcházející Vyvolený. V jiných filmech o útoku mimozemšťanu na nebohé lidstvo se většinou vše odehraje v prvních deseti minutách - ale tady Shyamalan s mimozemšťama velmi šetří - první je vidět asi po hodině filmu a to ještě v "televizi". Jojo, strach z neviděného je tisíckrát horší než to, co už oči a mozek zpracovávají. Mel Gibson je ve své roli skvělý, ale s přehledem ho tu přehrává výborný Joaquin Phoenix - ten je naprosto brilantní. A jako vždy, maličkou roli si zde střihl i sám Pan Režisér (ta velká písmena zde nejsou náhodou). Super... ()

wer4

Decká to zahrali veľmi pekne. Odteraz budem vždy sledovať vodu v mojom pohári, či nie je kontaminovaná :) Čo sa týka dospelých, no neviem, nejako som tomu neuverila tak, ako by som mala. Všetko by bolo ešte v pohode, keby Gibson menej rozprával (klišé za klišé a do toho si ešte všetci pekne spolu pred večerou poplačeme .. akože sorry). Skoro som zabudla "pochváliť" dialóg o grcajúcej slečne, fakt skvelý príklad o tom, že zázraky sa dejú. Kamera super, hudba tiež .. ale u mňa jednoznačne neporovnateľné so Šiestym zmyslom. ()

gjjm

Nevím odkud si pamatuju hlášku o příšeře a sklenici vody, protože tento film jsem stoprocentně neviděl. Hláška se ovšem líbí a film si seženu. Navíc s hudbou J. N. Howarda (Vesnice). ()

tnp101

Jeden z nejlepších sci-fi filmů s mimozemšťany. Po celou dobu jsem byl zažrán do mrazivé atmosféry a chvílemi doslova zadržoval dech (první pořízené video s ufounem). Už tak skvělou atmosféru ještě dokonale doplňuje soundtrack. Herecké výkony v čele s Mel Gibsonem jsou též bezchybné. Není tu zkrátka nic, co bych mohl tomuto filmu vytknout. Ručím za to, že člověk, který má rád UFO a ještě (jestli to je vůbec možné) neviděl tento film, jej bude doslova hltat. ()

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

04.04.2017

Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým… (viac)

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (viac)

Herecký návrat Mela Gibsona

Herecký návrat Mela Gibsona

17.08.2008

Mel Gibson patřil ještě před pár lety mezi největší herecké hvězdy, ale za posledních šest let prakticky nic pořádného nenatočil. Nepočítáme vedlejší role v béčkovém thrilleru Paparazzi nebo podivném… (viac)