Píše se 19. století. Dva fotbalisté, každý z opačného pólu společenského žebříčku, prožívají v práci i soukromí vzestupy a pády, které změní jak fotbal, tak celou Anglii. (Netflix)

keoma26

Je to trochu školometský, a není to vůbec jenom o fotbalu skoro bych řekl, že fotbal tu slouží hlavně jako vehikl pro (stále) aktuální témata sociální, ekonomický a genderový nerovnosti. Každopádně pro fanoušky povinnost, atmosféra doby i sportovní rivalita je krásně vypiplaná do posledního detailu... ()

Ponds

Úžasné dobové drama o začátcích fotbalu. Rukopis Juliana Fellowese je znát a proto minisérie potěší každého fanouška Panství Downton a samozřejmě fotbalu! Závěřečný zápas mě do děje vtáhnul tak, že jsem měla pocit, že stojím na stadionu spolu s ostatními fandy Blackburnu, resp. celé dělnické třídy. ()

Marys

Pútavá miniséria, z ktorej som sa niečo opäť dozvedel. Možno mohla byť kratšia. Tvorcovia sa snažili zasadiť dej filmu do prostredia, aby všetci chápali súvislosti, no niektoré prehnane dramatické scény boli celkom zbytočné. Ale vskutku veľmi dobrý pohľad na prvopočiatky rozdielu medzi bohatými a chudobnými mužstvami, derby zápasy, chuligánstvo, profesionalizmus a skutočnosť, že futbal nie je len hra s 22 mužmi na ihrisku. ()

petikacka

Průřez dobovou Anglií druhé poloviny 19. století skrze fotbal...Přestože nejsem nějaký extra fanoušek fotbalu, tak mě tenhle seroš naprosto pohltil...Tak jsem těm klukům fandila a když na konci vyhráli, chtělo se mi křičet s nima...Za mě 85% ()

Galahad

Je to taková červená knihovna pro fotbalové fanoušky, není ale jen o fotbale, takže nejen pro ně. Jakožto velký fanoušek fotbalu navzdory historickým nepřesnostem tedy trošku nadhodnocuji. ()

yvona

Vůbec se nenechte odradit komentáři rádoby odborníků. Opravdu seriál nemá chybu. Precizně natočené sociální drama, ve kterém fotbal hraje víceméně podružnou roli. Casting bezchybný, režie i scénář. ()

Eluin

V čase probíhajícího šílenství okolo fotbalového EURA je fajn si připomenout odkud tento sport vlastně vzešel. Cesty u fotbalu jsou vlastně dvojí. Jednak je to lidová zábava datovaná už do středověku, kdy se různé vesnice či městské čtvrti utkaly o míč. Hra snad s prapůvodními kořeny kdesi ve starém Římě, či snad dokonce Číně. A pak je tu rovina druhá, daleko noblesnější, kterou reprezentují prestižní britské univerzity, kde soutěží mužstva v pohárech o "kopací míč cvičících" (jak zněl překlad fotbalu z konce 19. století v českých novinách). Univerzitní prostředí dalo fotbalu pravidla a snažilo se jej povýšit na úroveň hry gentlemanů. Fotbal je ale nezkrotný, své lidové kořeny jen tak nezapře. Seriál o fotbalu je sice (také) o fotbalu, nicméně v režii dua Birgitte Staemose - Tim Fywell se dostáváme hlouběji "pod kapotu" britské společnosti sedmdesátých let 19. století. Mimo jiné je to doba vzrůstajícího sebeuvědomování dělnické třídy a počínající komercionalizace sportu (platí o Británii). Na scénu tak přichází i rodinné drama v bohaté rodině Kinnairdů, kdy se krom fotbalu a nesmyslnosti hrát tuto "dirty game" na "stará" třicátnická kolena řeší i problematika nastávajících matek, či známá krize důvěry mezi partnery. Seriál na mě působil moc dobře, byť jako fotbalovému fandovi mi bylo jasné, že ne vše je tak, jak to skutečně bylo. Ano, objevují se zde reálné postavy (hráč Suter - jeden z prvních fotbalových profesionálů, lord Kinnaird, reálné fotbalové kluby - z nichž některé ještě fungují), nicméně pro potřeby scenáristického spádu tu jsou například fotbalové kluby Blackburn Olympics a Blackburn Rovers ztotožněny do jednoho celku. Moc to ale nevadí. Ten pocit, když se hráči rozběhnou po hřišti a vidíte ty - z dnešního hlediska - šílené formace, kde se prakticky nebrání, kde je míč, tam jsou skoro všichni, to je k nezaplacení. Za mě velmi dobrý seriál z prostředí, kterému se dosud filmové počiny spíše vyhýbaly. ()

stanyslaw

Tohle mohl být krásný seriál o počátcích fotbalu. Kdyby to teda nedostali do rukou jednodušší scénaristi a nenapsali pro prostší diváctvo cosi o počátcích dělnického revolučního hnutí s naivními dialogy, naivním dějem a ušlechtilým lordem, který včas prozřel i díky své ještě ušlechtilejší družce. (po 2. dílu asi vzdávám.) ()

P. J. D.

Postavy jsou zajímavé, ale bylo to poněkud lepší, kdyby se ze seriálu vyprostily pro něj poněkud zbytečnější pasáže. Seriál měl být předně o fotbalu, ovšem scén s ním zase tolik nebylo. Spíš než ale pasáže zasazené do dělnického prostředí a rozbrojí mi vadily části zaměřené na "děti" (podle mne už byly dost mimo samu tématu a přinejmenším si zasluhovali zkrátit, ne roztáhnout prakticky na celé díly). Dobové kostýmy i prostředí tu jsou sice fajn, ale rozvláčnému příběhu trn z paty nevytrhnou. Škoda, jinak by to bylo super. ()

neo93

Výborná minisérie, týkající se počátků profesionálního fotbalu a to kde jinde, než v kolébce kopané, Anglii. Je pravda, že samotného fotbalu v celém seriálu příliš není, ale mě osobně to tolik ani nevadilo. Jedná se především o historicko-výpravný seriál, jenž sleduje společensko-sociální dění v 80 a 90 let 19. století. Fotbal je v této době výsadou zejména mužů z vyšších tříd, univerzitních týmů, jenž hrají svoji amatérskou soutěž. Obyčejní lidé, dělníci, se sice také účastní, ale nemají šanci na větší úspěch, díky přesně nastavenému řádu elitářských skupin. Žádný dělnický tým se třeba až do roku 1879 nedostal do čtvrtfinále Anglického poháru. A právě o pomalé a postupné změně, z chaotické a brutální hry s pravidly jen pro vyvolené do modernější a profesionálnější podoby, seriál vypráví. V centru dění jsou dva skotští hráči, Jimmy Love a Fergus Suter, skuteční fotbalisti, jenž pozvedli fotbal do novodobější formě, kteří přicházejí do anglického dělnického týmu Darwen. Na druhé straně se rovněž věnujeme Arturovi Kinnairdovi, kapitánu týmu Old Etonians, vítězi tří anglických pohárů. Je zajímavé hned na začátku pozorovat, jaký poprask způsobí zmínění skotští hráči a jejich styl hry, který ihned přinese ovoce. Je proto trochu škoda, že se právě tomuto seriál nevěnuje podrobněji. Větší pozornost je naopak dána historickému pozadí a politickému soupeření. Rozdíl mezi chudými dělníky a bohatými gentlemani je v seriálu rovněž více než patrný. Každému fanouškovi kopané by mini-série neměla uniknout, pokud tedy dokáže přijmout fakt, že nebude stále sledovat kulatý nesmysl, ale nahlédne více do pozadí, v němž se utvářel jeho oblíbený sport. ()

porky93

Počátky profesionálního sportu v 19. století mně vždy připadaly jako fascinující téma a tvůrci této minisérie ho zpracovali velmi povedeně. Paradoxně The English Game není ani tolik o fotbalu jako takovém, ale spíše o jeho zákulisí a sociálních souvislostech, ve kterých vznikal. Je tu hezky vykreslen přerod fotbalu coby zábavy elit a gentlemanů v lidovou hru pracující třídy. Moc se mi líbil kontrast mezi světy amatérských a dělnických klubů. Postavy jsou vesměs sympatické a dobře zahrané neokoukanými herci. Výprava a kostými jsou rovněž povedené. Jediná škoda, že tvůrci namísto zybtečného balastu o sirotčinci apod. nepřidali více scén přímo ze hřiště, protože skutečně sportovních scén bych v seriálu o fotbale čekal přeci jen o něco více více. ()

balcazar

"Tí ľudia nepotrebujú peniaze? Potrebujú, ale futbal potrebujú viac." Príjemná séria o tom dôležitom míľniku v (nielen) anglickom futbale. Scény, ktoré sa venujú snobskému prostrediu bohatých, ma bavili o dosť menej ako tie z drsného prostredia nižšej triedy, hoci pre celkový príbeh boli dôležité. Čo nemám rád, je, keď tvorcovia športových filmov/seriálov pre mňa nepochopiteľne menia výsledky dôležitých zápasov, ktoré zobrazujú, ako vo finále FA Cupu v poslednej časti. Keď zobrazujete skutočné udalosti, resp. skutočnú históriu reálnych postáv, spôsobíte tým akurát čudný guláš a vždy mi napadne, či to vypovedá o nedostatočnej kvalite tvorcov urobiť kvalitné dielo aj so skutočnými faktami, hoci tie nie sú možno také príťažlivé ako tie, ktoré si zmenili. ()

Alan_Shearer

Čekal jsem, že se English game bude věnovat čiste fotbalu a dení kolem něj. Seriál se spíš zaměřuje na sociální vrstvy a trouble průmyslové Anglie, které fotbal spojuje. Chvílema mi to až připomínalo nějakou rodinnou ságu. Bohužel mě taky domrdalo, že mnoho zobrazených osob či věcí je pravdě na míle vzdálených. 65% ()

zdenzo

FOTBALOVÝ POKLAD Pro našince libová podívaná, odehrávající se v roce 1885, čili 7 let před vznikem nejstaršího a nejlepšího českého klubu ;) Je super vidět zrod křižných přihrávek, hry využívající celou šířku pole apod. na trávnících, které dnes brázdí legendární anglické kluby. Trošku moc rozevláté jsou však dějové linky vedlejších postav. Ale což, encyklopedii ranného fotbalu to na cti neutrhá. Velmi dobré 4* ()

Blazis34

Hezky dobově natočeno, jen ten příběh byl víceméně očekávaný. Dobro vyhrálo nad zlem. Hlavní postavy své úlohy zvládly skvěle. Zklamaly mě samotné zápasy, které byly jak ve filmu Blafuj jak Beckham a hlavní hrdinové si dělali, co chtěli... vše moc "filmové". Jinak jsem rád, že takovýto seriál o nejstarší klubové fotbalové trofeji vznikl. Dávám 60%, tři hvězdy. ()

Brouzdalka

Jak je to osvěžující vidět postavy, které se respektují, chovají se dospěle a s citem, nechodí kolem horké kaše a umí uznat chybu. Ještě že tu britskou tvorbu máme a nechci vůbec domýšlet, jak by tohle zpackali Amíci. Naštěstí tohle není jejich příběh. ()