Majitel přádelny v dělnickém Darwenu do místního týmu povolá dva špičkové fotbalisty ze Skotska. Doufá, že se tak budou moct utkat o Anglický pohár. (Netflix)

Coleator

Prvních 15 minut bylo takových opatrnějších, zatím se hrálo spíše na jistotu, ale ve zbytku zápasu budou muset oba týmy určitě přidat... ()

Trevor

Po skvelom úvode v ktorom je pravdivo uvedený príbeh prichodu dvojice škótskych hráčov z glasgowského Patrick Thistle do týmu Darwenu počas ročnika F.A.Cupu v sezóne 1878/79 a ich prvému vzájomnemu zápasu vo stvrťfinále pohára ktorý sa naozaj skončil remízou 5:5 sa príbeh trochu rozvinie do sociálnych vzťahov (prepúšťanie v továrni) a k romantike (počas odvetného zápasu ma feministka vlhké gaťky z prvého súpera svojho manzelka na ihrisku) až k ženskému feminizmu kde ženy oponujú pri stole svojim mužom (viktoriánske anglicko). Žena vie že v pohári štartuje 43 týmov (naozaj to tak bolo, ale až 6 z nich na zápas nenastúpilo). V anglickych novinách raz vyšiel článok o tom že hrači jedneho z klubov budú hrať "with dicks out" a vtedy sa prvykrát stalo že na zápase bolo množstvo žien. Dicks bol hráčom domaceho týmu a bol zranený a vďaka chybnej interpretácie vo vtedajšich novinách v puritanskej Británii si ženy mysleli že budú mať hráči vonku z treniek "tojáše". Taká bola vtedajšia doba a vtedajši postoj žien k futbalu a ich znalosti o ňom. Autori úplne vynechajú opakovaný zápas týmu Darwenu vo štvrtfinále ktory skončil opäť remízou 2:2 a až v tretom zápase vyhrali Old Etonians 6:2. Skóre už Netflix v pribehu nezobrazí ani opakovaný druhý zápas. V F.A. Cupe sa ešte veľmi dlho zápasy opakovali a nehralo sa predĺženie ani nekopali pokutové koy (ešte pred pár rokmi) ale v serialy sa nový kapitan Darwenu dožaduje predĺženia. Hráči Old Etonians v šatni hovoria že idú opäť získať pohár (prvý vyhrali práve v tomto ročníku) a sú to oni kto sa prezentuje tvrdou hrou pripominajucou rugby napriek tomu že vznikli skôr ako Darwen a ten si až v roku 1885 (4 roky pred spominamými vzájomnými zápasmi) okrem rugbyoveho klubu založil aj futbalové prave z hračov toho rugbyového. Škoda že pekné prostredie a dobová atmosféra dostala pár podpásoviek prave takýmito chybami, oko futbaloveho fanúšika ktorého viac zaujíma história futbalu a tradičné kluby ako rýchlopečený Shitizens v rukách šejka ostane mierne sklamané. Ale tie dresy v porovnaní s historickymi fotkami nemali chybu. ()

Jifo

Mám rád viktoriánskou Anglii a k fotbalu mám velmi blízko. Už díky tomu si seriál Hra z Anglie získal mou pozornost. První díl nás rychle vrhne do centra dění a nedá nám prostor se sžít s postavami. Skoro jsem měl na konci pocit, jako bych viděl dlouhý trailer. Ale jinak tvůrci dělají spoustu věcí velmi dobře a je vidět, že mají od Netflixu silnou produkci a nemalý rozpočet. Seriál má velmi dobrou a uvěřitelnou atmosféru. Kulisy a kostýmy za 1, hlavně fotbalové dresy mě hodně bavily. Oba hlavní herci jsou výborní a majitel přádelny jakbysmet, za mě skvělý výběr. V poslední řadě bych ještě pochválil hudbu. Soundtrack si určitě poslechnu znovu. První díl: 70% ()

Mrkvič

Takové vlažné hodnocení? Pravěk fotbalu. Ano, určitě se o něm dá spousta někde dočíst a informací dohledat mnohem víc. Ale nebude to podáno tak skvělou formou. Kostýmní výprava na konec devatenáctého století vypadá parádně. Fotbalové scény nejsou kdoví jaké, ale dokáží vystihnout tehdejší myšlenku fotbalu - skoro všichni do útoku. Postavy Skotských hráčů i zástupců zakládající buržoazie jsou zajímavé od první minuty. A jako třešnička na dortu přijde v závěru rejpání od manželek a to byla prostě pecka. ()

Necrotongue

Když se zarytý fanoušek ragby dostane k seriálu z fotbalového prostředí, dá se očekávat, že to pro seriál nevěští nic dobrého. Přesto zahajuji svým tradičním seriálovým tříhvězdičkovým otvírákem, protože viktoriánský fotbal byl přece jen o něčem úplně jiném než ten dnešní, takže jsem se docela bavil. ()