Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Redlum

Tento film podle meho beze zbytku definuje slovo "cool". I pres relativne dlouhou stopaz Nepritel statu neztraci dech ani ve finisi. Rozhodne jeden z nejlepsich thrilleru, jake jsem kdy videl. ()

Vojcl

Povedený snímek s výraznými hereckými výkony, originální zápletkou a nefalšovaným napětím.. Děj mi trochu připoměl film Síť se Sandrou Bullock, ale tenhle kousek se mi zdál o třídu lepší.. Tony Scott prostě podobné filmy točit umí! ()

buldock

Nádherná ukázka toho , jak rychle se můžete stát z bezúhonného občana nepřítelem státu číslo jedna a tajná služba vám dokáže udělat ze života peklo! Skvělá režie , rychlé tempo , perfektní herci v hlavních rolích , nejmodernější technika v akci a to vše v luxusním balení , made by Tony Scott. 92% ()

Freemind

Film je sice zamořený komickými nesmysly (trojrozměrný obraz postav a předmětů v místnosti vygenerovaný z jednoho záběru průmyslové kamery - tak určitě!), tempo příběhu je ale tak zběsilé, že jsem rychle přestal hnidopišit a vcelku si to užil. Neskrývám, že jeden bod přidávám za Hackmana, který si elegantně zopáknul roli ze slavného sedmdesátkového krimi Rozhovor, úvod této klasiky je zde dokonce otevřeně zkopírován ve scéně odposlouchávání rozhovoru na náměstí. Velmi, velmi silná trojka. ()

gogos

tento snimek patri k mym nejoblibenejsim se smithem, urcite to ale vysvyhli take voight a hackman... suprovy namet, pekne natoceno, a vubec, je to takove hodne zajimave.... a opet vtipne prvky.... ja si proste rad mixuju... ()

blackrain

Nespravedlivě obviněný mladý muž je stíhán vládní organizací, která nutně něco chce a neváhá ani chviličku, aby to dostala. Mladý muž má spojence v bývalém agentovi Brillovi, který mu pomůže. Nepodceňovala bych možnosti techniky. ()

SarumanKo

Jedna z najlepších akčných náloží Tonyho Scotta. Inteligentný špionážny polit-thriller, ktorému sa dá vyčítať jedine občasné zakopnutie logiky, ale dá sa alibisticky vyvrátiť supermodernou technológiu hraničiacou až so sci-fi. A Smith, Hackman a Voight sú proste klasa. (80%) ()

Tirion

Mám rád podobný typ filmů. Ale ta hi-tech super mega giga hardcore přetechnizovanost mě doslova užírala. Hackman a Smith, včetně režiséra T. Scotta excelují, avšak scénář dost často hapruje a práci jim kazí. I přesto se však jedná o kvalitní podívanou, která ve své době musela IT mástry budit ze sna. Dneska se nad takovou super technikou jen lehce pousmějeme... ()

kaylin

Tony Scott měl prostě oko na to, aby natočil dobrou podávanou, která má náboj, která má sympatické postav stejně jako hajzly, a to celé dal do obalu, jenž vás prostě bude bavit. Také se nevylučuje, že z tohohle snímku lehce dostanete záchvat paranoii, protože pokud tohle bylo možné před téměř dvaceti lety, co je asi možné teď? ()

slunicko2

Velmi dynamicky natočený politický thriller o tom, jak snadno se člověk může stát obětí mocenských her tajných služeb. 1) Líbivě spíchnutý snímek pro lehké paranoiky mě na dvě hodiny přikoval k židli přestože jsem ho viděl už potřetí nebo počtvrté. Až potud skvělé. 2) Pátou hvězdičku však nedám. Spoiler. Vedle klišoidního kapku přepísklého děje mi vadí, že celá kauza je prezentována jako zneužití postavení jednotlivce a nikoli chyba systému. ()

K.I.N.G.

Na svůj vzhled lehce mainstreamového filmu až nebezpečně inteligentní politický, akční thriller. To všechno, co se tady za ty dvě hodiny stihne, je opravdu trošku moc silné kafe. Willa Smitha moc nemusím na žádný způsob, ale vyloženě mi tu nevadil, i když byl samozřejmě jen ve stínu vynikajícího Genea Hackmana. Možná, kdyby toto dílo nebylo tak strhující a úplně mě nesmetlo, dokázal bych zaujat trošku kritičtější postoj, takto ale chyby nevidím a ani nechci. Dokonalost. 90% ()

Rakosnicek77

Will Smith v tomhle dechberoucím thrilleru všechny definitivně přesvědčil o tom, že mu tenhle druh žánru sedí stejně dokonale, jako ten komediální, ve kterém doposud zařil. Děj byl v době uvedení filmu do kin, něco zcela nového a tak běžnému divákovi při jeho sledování, běhal až mráz po zádech, když si připustil realističnost zápletky. Film nabitý akcí a neklesajícím tempem, ve mne zanechal opravdu silný dojem. ()

Thomassi

Naprosto geniální politický thriller o špionáži a o tom, jak daleko může zajít Národní bezpečnost, aby se zbavila jedné disketky, na které je záznam vraždy jednoho politika, kterou právě Národní bezpečnost narafičila. Od začátku je to napínavé, žádné dlouhé obkecávání a na konci jsem jen zíral, jak je to chytré a iteligentní. Ty dvě hodiny ubělhy tak rychle, jak Will Smith utíká tunelem jen v županu. No a kromě Willa je ve filmu celá řada dalších hvězd - Gene Hackman, Jon Voight, Barry Pepper a v menších rolích například Tom Sizemore nebo Gabriel Byrne. Vynikající akční scény, krásná muzika Trevora Rabina a Harry-Gregson Williamse a produkce v podání Jerryho Bruckheimera. Není co dodávat. Takový styl filmu prostě miluju. "Co se tam stalo? - Odpalil jsem to. - A proč? - Protože jsi telefonoval." ()

Aiax

Vynikající thriller, který narozdíl od následujících dvou Scottových filmů (stejný žánr, stejný styl) má stejnou dávku inteligence, vtipu a dokonce i hloubky jako vizuálních vychytávek a řemeslného profesionalismu. ()

salalala

Zdařilý film, kde je možná spousta věcí překonaná, ale myslím, že takhle nějak by se to v budoucnu mohlo dít. Scott tady zase září a předvádí svoje umění s filtry, střihem a technologiemi. Nepřítel státu je povedený thriller a od začátku jede v rychlém tempu a člověk nemá moc čas přemýšlet. Logika tam sice někdy moc nefunguje, vadí mi, že Smith je zas takový vytrénovaný a všemu uteče a takové ty zdržovací scény s rodinou a manželkou, jinak je to fakt ale super film. Smith je tady hodně dobrý a ve společnosti s vynikajícími Hackmanem a Voightem nezaostává. Voight je navíc úžasně zlý. Hudba je taky fajn a přesně vybraná, zapadne do toho skvěle. Takže vlastně taková dobrá zábava, která se dá krásně vidět vícekrát. 80% ()

dom156

Neuvěřitelný jak ten čas letí, je to už 19 let starej film, ale stále má svoje kvality a i dneska může se v něm člověk ztotožnit. Když vidím ty super telefony tak cítím až trochu nostalgie. Will zde podává velmi solidní výkon a celý film krásně šlape jako hodinky. Jen kdyby bylo lépe podchycené celé vyvrcholení filmu, stal by se film u mě legendárním. Doporučuji. ()

Skip

Pánové z NSA se nejspíš jen tak lehce usmívali, což ale nemění nic na tom, že tento film má skvělé akční tempo, je patřičně napínavý a také velmi dobře zahraný, takže je opravdu na co koukat. ()

GILLWANDER

Vkusná zábava na vyššej technickej úrovni, kde si záverečný knockout nadobro podmaní divácku priazeň. Will Smith decentný a miestami excelentný, Hackman podáva dobrý výkon no druhá francúzska spojka to už žiaľ nie je. Réžia T.S. prepracovaná s dobrou stopážou. Kamera perfektná. Hodnotím nadpriemerne... 80% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012