Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

darthboal

Na první pohled klasický velkofilm, kde se z nikoho stane někdo, jako tomu bylo už v mnoha filmech. Ale něco mi na tom prostě učarovalo a ocenit to nelze jinak než 5*. Snad to byl ten skvělý hudební doprovod? Nevím. ()

Skylwalker42

Ano, Scott je prostě bůh. Z příběhu 100x jinak ho dokáže naprosto fámozně odvyprávět. Vše jisti Hans Zimmer se svým dokonalým soundtrackem. ()

BloomGeorge

Dlouho moooc dlouho jsem otálel s hodnocením tohoto filmu, ale co dodat. Né každý se mnou bude souhlasit. Tohle je moje srdcová záležitost. Prostě i když vím, že né vše je úplně na jedničku, tak výkon Russell Crowa je vynikající a neopakovatelný. Hudba geniální. Občas jsem patetický blb se sklonky idealismu, ale tenhle film prostě miluju a scéna "I am Maximus Decimus Meridius. Commander of the Northern Army........................................." je prostě bechderoucí. Smekám před títmto filmem. ()

Danny Nolander

Tak toto je zatím nejlepší dobový film, jaký jsem kdy viděl. Tady není zhola nic, co by nefungovalo či nedávalo smysl. Russell Crowe hraje naprosto perfektní roli. Je to takový ten hrdina, trochu podivím, který málo mluví, za to je ale velmi čestný a schopný v boji. Myslím, že svým způsobem musí každému divákovi přirůst k srdci. Velmi se mi líbí konec, který není úplně šťastný, ale zároveň nechá divákovi, po zhlednutí filmu, vklidu spát. ()

Emperor1

Kombinace jmen jako jsou Ridley Scott, Hans Zimmer a Russell Crow asi nemůže být vyložený průšvih, je to takřka sázka na jistotu, že dostanete kvalitativně nadprůměrný (nebo alespoň vizuálně působivý) film, a to i když se jedná o jednoduchý příběh, pohádku o hrdinovi a jeho pomstě ... ()

PanPyzamo

Gladiátor je jeden z nejlepších filmů vůbec. Může za to ať už vynikající příběh, vynikající bojové scény nebo i mistrovský soundtrack, který zde považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy slyšel. Tohle je MUST-SEE film. 10/10 ()

Felix22

Historicky to není moc přesné - proto to spíše beru jako jakousi alternativu - a má to několik nedostatků. Ale jako velkofilm vyprávějící o generálu Maximovi je to opravdu skvělý. Russell Crowe je charismatický a člověk by ho i do té bitvy následoval, Joaquin Phoenix správně tyranský, a ostatní herci zvládají své role také dobře - Nielsen, Reed, Harris a další. Snímek je především velkolepý díky Zimmerově hudbě. Samotný Řím vypadá neuvěřitelně. Celkem fajn podívaná do antického světa. ()

Dvorik

Kde jsou ty casy, kdy jsem ohromoval kamarady mym novym 5.1 domacim kinem, na ktere jsem drel v Lidlu mesic 6 dni v tydnu na nocni smeny za 55 Kc/h? Chlubil se uvodni scenou zacinajici IGNITE!, kdy sipy litaly za usima a subwoofer skoro skakal po podlaze. Wauuuu skvele vzpominky. ()

vandamator

Málokdy se stane, aby dvě a půl hodiny pro film byli málo. Gladiátor je ale zářnou výjimkou a velkolepost ruku v ruce s dokonalým provedením, by snesla klidně i dvojnásobnou stopáž. Brilantní filmová událost i po několikátém zhlédnutí. ()

swenyx

Gladiátor vše co dělá, tak dělá dobře. Akcí se nešetří a neustále probíhají nějaké řežby. Z Commoduse jsem měl takový nervy, že jsem rád, že dostal co proto. Emoce filmu měli podle ostatních recenzí asi velký vliv, ale na mě to nějak nezapůsobilo, což je asi jediný mínus. Jsem celkem zahanben, že jsem tuhle parádu do téhle doby neviděl. "Zase se spolu setkáme, ale ne hned, ne hned" :) ()

Kvidoland

Opravdu, má smysl k tomu filmu něco říkat? Nádherná hudba Hanse Zimmera, atmosféra starověkého Říma, příběh trochu se opírající o skutečné události (ale ne úplně), souboje a závěrečná scéna mě též rozbrečela. Velká poklona tvůrcům a jsem rád, že nakonec sešlo z pokračování dalšího dílu, jelikož by to byla katastrofa. ()

ReactLotus

Nepoznám veľa filmov, ktoré by rozprávali príbeh odohrávajúci sa v rímskej ríši, myslím, že toto je aj jediný taký snímok. (Minimálne z tých známejších.)     Zaujímavé je, že síce sa neodohráva podľa skutočnej udalosti, ale Ridley Scott (režisér) sa snažil film urobiť čo najpresnejší a preto spolupracoval aj s historikmi. Vidieť to (nie som síce historik, ale mnoho vecí mi tu príde byť presných) a robí to príbeh uveriteľnejším. Realizmus dáva filmu určitú "hĺbku", a nie je to len jednoduchý príbeh o odplate odohrávajúci sa v kulisách Ríma… Dokonca aj hlavná postava je ževraj inšpirovaná nejakým reálnym týpkom z tej doby.Na starších filmoch je skvelé, že viac-menej museli byť reálne a na CGI sa nemohli spoliehať, keďže v tej dobe bolo proste zlé, a preto je Gladiátor "prírodne nádherný".   Film trvá takmer 3 hodiny, pravdepodobne aj preto, že je tu veľa vecí navyše, ktoré dotvárajú prostredie a "lore" filmu. Spočiatku som sa obával, že to bude zdĺhavé, nezaujímavé a nudné, ale celkom rýchlo som pochopil, že "na dĺžke nezáleží, pretože aj s malým gašparkom sa dá zahrať veľké divadlo" (🤔ehm, to už ale hovorím o niečom inom ako o filme😅). Tu je ale tá dĺžka určite iba k dobru a navyše aj tak film veľmi rýchlo ubieha.    Všetky krajinné prostredia sú veľmi zaujímavé, rozdielne a dobre sa na ne díva. Germánia sú nádherné európske lesy, plné pohanských germánskych kmeňov. Počiatočný súboj medzi rimanmi a germánmi je dobre organizovaný, dobrá bojová choreografia a keďže tu takmer žiadne CGI nie je, tak to vyzerá normálne a dá sa na to dívať. Už z tej bitky cítiť veľkoleposť snímku (neviem prečo, ale pripomínalo mi to The Last Samurai s Tomom Cruisom.🤷‍♂️ TLS btw tiež odporúčam.) Potom sa dej presúva do Afriky, ak sa nemýlim. Tiež nádherné prostredie, kde by som ale za žiadnu cenu nechcel žiť, nasleduje Rím a koloseum (ktoré stojí). To znamená, že sa viac používa CGI. Je už trochu zastaralé, ale stále dobré a dá sa na to dívať. Rím je (*bol) nádherným mestom. A na konci sa dostávame do rákosových polí. Tiež nádherne spracované miesto.    Skutočne dobrodružný film. Bojová choreografia je skvelá a brutálna. Asi tak ako aj v skutočnosti bola. Je tu zopár skvelých súbojov (je to film o gladiátorovi, takže by bolo divné, ak by tu žiadny súboj nebol…) Asi práve ten posledný a "hlavný" vyniká najviac.     Vynikajúci soundtrack. Je strašne, strašne dobrý. Až zimomriavky som z neho párkrát mal. Stojí za ním Hans Zimmer (The Last samurai, Inception, Dune, etc. ) a Lisa Gerrardová (za Gladiátora aj nejaké ceny vyhrala). Proste orgazmus pre uši…    Hlavnou postavou je rímsky generál Maximus Decimus Meridius (Russell Crowe, podľa ČSFD je Gladiátor jeho 3. najlepší film). Maximus je silný, nebojácny bojovník, ale má aj schopnosť hlboko milovať. Napriek tragédiám v jeho živote je stále oddaný spravodlivosti a želá si, aby bola republika obnovená a otroci oslobodení.    Jeho protivníkom je Commodus (Joaquin Phoenix, podľa ČSFD je Gladiátor najlepším filmom, v ktorom hrá). Commodus je krutý, nemilosrdný a túži po moci; jeho jedinou skutočnou ambíciou je, aby ho celý Rím uctieval ako boha medzi ľuďmi. Zaujímavé je, že má incestné sklony so svojou sestrou.  „Sweet Home Rome/Dulce Domum Roma“    Obaja herci boli dobrou voľbou. Obaja majú scény a hlášky, z ktorých "mrazí".    „My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the TRUE emperor, Marcus Aurelius.“  - (Maximus/Russell Crowe)   „Am I not merciful?!“  - (Commodus/Joaquin Phoenix)    Je tu mnoho dobrých a zaujímavých citátov, z ktorých je zopár aj motivačných. Chris Hemsworth sa ževraj snažil pri natáčaní Thor 4 presvedčiť Russella Crowea, aby produkoval nový Gladiátor film a nech mu zarezervuje rolu, tak uvidíme čo z toho bude… Nebol by som proti pokračovaniu. () (menej) (viac)

Kushina

Film o největším válečníkovi, co kdy žil. Muž, kterému sebrali vše, na čem mu záleželo a co miloval. Od otroka po gladiátora se vydává na cestu své pomsty, které přes veškeré překážky dosáhne. Umírá s klidem na duši a přidává se ke své rodině, kterou mu vyvraždili. Je hodně dojemné a silné to vidět. 90% ()

F2003F

Úvodná bitka ma nepresvedčila vôbec, naopak navnadila na nesprávny dojem ďalšieho obyčajne priemerného historického veľkofilmu. Napriek dĺžke sa to celkom v pohode dá vydržať, akcia je neustále strhujúco podaná a vedenie dialógov nesmierne pútavé najmä výraznými hereckými výkonmi, z ktorých najviac vyčnieva démonicky hrozivý Phoenix. Naopak mne nelichotivý Crowe ma nedostal ani napriek fajn snahe. Príbeh ma divácky žiadúce srdce aj s posolstvom, ale je predvídateľný a niektorými replikami či skutkami iritujuco rušivý. Štvrtú dávam za pamätné momenty (Na moje znamenie začne peklo.) a epicky podané perspektívy nesústrediac sa výstredne iba na jednu postavu vnimajúc dôležitosť vedľajších pre lepší obraz hlavnej. ()

ap2001

Přestože jde v podstatě o prvotřídní hollywoodskou limonádu, byl bych pokrytec, kdybych Gladiátorovi nepřiznal nejvyšší hodnocení. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)