Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

ajuska

POZOR, SPOILEROVÝ KOMENTÁŘ!! Bezchybně udělaná historická výpravná podívaná, o tom žádná.. Charismatický kladný hrdina i záporák, vizuálně i dějově dobrá záležitost. Co ale v mých očích srazilo film o třídu níž byl samotný závěr: to, že Maximus přežil všechny souboje proto, aby zabil tyranského císaře, nastolil v říši pořádek a následně sám bez větších viditelnějších zranění padl k zemi šeptajíc slova o tom, jak se opět setká se svou rodinou, na mě bylo až přespříliš patetické a dojem z filmu mi to krásně zkazilo. (Rozhodně nemám nic proti tomu, když hlavní hrdina zemře, ale tady to bylo hrozně přehnané, buď měl s císařem rovnou prohrát a nebo přežít..) ()

Shakers

Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia... Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě. Russell Crowe v životnej roli Maximusa, skvelá hudba od tria Zimmer, Gerrard, Badelt a režisér Ridely Scott a jeho bombova výprava a akcia v jednom s jeho najlepších filmov. Viac niet čo dodať. Predlžená verzia filmu pekne doplňa niektore scény a rozhodne tých vyše pätnásť minút nieje na škodu, takže odporúčam. Pridané scény v Extended Cut. Obľúbený soundtrack: Elysium, Now We Are Free, Battle. Vražte tohle do masa toho druhého muže. Budou vám tleskat a zbožňovat vás za to. A vy... vy je taky možná za to... začnete zbožňovat. Nakonec ale... jsme všichni mrtví muži. Bohužel si nemůžeme vybrat jak, ale... můžeme se rozhodnout, jak se k tomu konci postavit... aby se na nás vzpomínalo... jako na muže. Theatrical Cut 95% - 5* / Extended Cut 100% - 5* ()

lamps

Příběhově i emocionálně umělohmotný výpravný spektákl, který chytře přizpůsobuje klasické potřeby historického filmu nenasytnému hollywoodskému mainstreamu, a jeho největší devíza, nadupaný a drahý audiovizuál, je natolik fenomenální, že takřka zastiňuje jeho velkou slabinu, konkrétně scénář. Historical accuracy je mi u zadku, s dalšími zhlédnutími mě štve hlavně povrchní polopatické sdělení, servírované na neúměrně roztahané dějové ploše. Mám ten film rád a scény z kolosea jsou kultovní, avšak Scott se tady projevil spíše jako řemeslný machr přes jednotlivosti než jako budovatel strhujících hrdinských osudů, což přitom bylo akutně zapotřebí.. ()

Big Bear

Mám podobné pocity jako ostatní. Tohle je přesně ten hollywood ke kterému si v kině koupíte kýbl popcornu a půlku litru koly. Vše je akční, barevné, snímek nenudí, dobře odsýpá... Russela Crowe mám rád, Phoenix mi však jako Caesar vyloženě nesedl... Na konci však když snímek končí máte pocit jako by jste byli oklamáni. Jakoby to byl jen takový vnější hollywoodský duhový nátěr pod kterým je jen ubohá sflikovaní konstrukce.... Od Ridleye bych čekal, nebo vlastně - jsem čekal víc. Nechci to tu strhávat, rozhodně film stojí za vidění ale nezůstalo po něm ve mně nic... * * * ()

DaliX

Gladiátor nie je určite nikomu neznámy a je škoda ho rozoberať dopodrobna lebo takisto ako v prípade filmov ako napr. Titanic je to zbytočné. Dokonalá výprava, dokonalý strih, dokononalá kamera a soundtrack a dokonalá réžia vytvárajú dokonalý film. A to doslova. Príbeh o generálovi, ktorý sa odmietol poddať novému cisárovi vďaka čomu bola jeho rodina ukrižovaná a dedina vypálená a ktorý okrem pomsty nemá už prečo žiť. Gladiátor je pre mňa špecifický aj tým, že sa Maximus stane Gladiátorom nie preto, lebo by bol musel, ale preto aby prežil. Tiež by som rád vyzdvihol herecké výkony, Russell Crowe podáva rovnako neuveriteľný výkon ako Mel Gibson v jeho filme Statočné srdce, od začiatku si vás získa a cítite s ním až do záverečnej scény filmu, Joaquin Phoenix čoby Commodus je nielenže nesympatický, ale aj zvrátený a úchylný bastard, ktorého musíte nenávidieť rovnako ako Maximus. Je pravdou, že postava Commodusa (okrem Maxima) je jedna z najlepšie zahraných v celom filme, takisto aj zosnulý Richard Harris ako Marcus Aurelius je tiež výborná voľba o Connie Nielsen nehovoriac. Celkovo je Gladiátor filmom, ktorý musíte vidieť či už máte podobné filmy radi (aj keď mi je jasné, že ho už každý musel vidieť:)) a spolu so Statočným srdcom sú to najlepšie historické veľkofilmy aké som kedy videl. ()

JohnnyD

Film, ktorý odštartoval krátku mániu historických filmov. Fajn akcia, výprava i herci (Phoenix), ale popravde neviem, či by som tých 155 minút pozeral ešte raz. ()

Rover

Jsem velice neobjektivní vůči Lise Gerrard - tudíž HUDBA je famózní (nejlepší by bylo, kdyby se jí do toho Zimmer vůbec nepletl:) jinak nic neříkající film, který si ale v televizi nikdy nenechám ujít (hádejte kvůli čemu) ()

Madsbender

A.D.12.11.2014: Problém nie je vo vašom prijímači. Dočasne mažem hodnotenie, pretože si momentálne vôbec nie som istý. Odvtedy, čo som Gladiátora videl naposledy, prešiel môj pohľad naň výraznou zmenou (najmä v hrúbke optických skiel) a je nutné repete. Až potom budem schopný "objektívne" posúdiť Scottovu obrodu žánru "swords&sandals". - ()

sheen

Pro mě nejlepší film jak pana Scotta, tak pana Crowa. To je pořádný biják. Už úvod naznačuje v jakém velkolepém tempu se snímek ponese. Velkofilm se vším, co si jen člověk může přát, spousty soubojů na ostří, velká působivá bitva, krásné mega koloseum. Herecká výkony na nejvyšší úrovni, soundtrack, který Vás do děje vtáhne a už nepustí aby se při bitkách rozjel na plné obrátky, vtáhl Vás mezi barbarské gladiátory, přímo do víru boje. Bluray SE verze velkolepý zážitek ještě umocňuje." Fratres! " ()

petaspur

Uprostřed římské arény stojí nová hvězda - tajemný gladiátor se zahalenou tváří, který svědomitě porcuje různými zbraněmi všechny své lidské i zvířecí soupeře. Dříve se jmenoval Maximus a velel římským legiím. Jenže jako správná osobnost neuměl "držet hubu a krok", díky čemuž přišel o rodinu, postavení i důvod žít. Při životě ho drží jenom pomsta a on trpělivě čeká na chvíli, kdy se samozvaný císař Commodus postaví do míst, kde operuje chirurgicky přesné ostří gladiátorova meče. ()

salahadin

Viva Centurion (2010)! Gladiátor je film, který absenci všech možných plusů nahrazuje plejádou bombastických mínusů, aneb líbivá hudba a pěkné obrázky nedělají kvalitní film. Skutečná postava, kterou se tenhle film inspiroval byl Marcus Valerius Maximianus, který je mj. uveden na nápisu pod Trenčínem (jeho jméno se podařilo rekonstruovat podle nápisu na podstavci sochy nalezené v Africké Zaně). Jinak tvůrcům k natočení stačilo přečíst si socialistickou učebnici dějepisu pro 1. stupeň základní školy (dobře, teď se budu v historických souvislostech krotit). Zpět k filmu: Mé hodnocení s přibývajícími projekcemi jiných filmů stabilně klesá. Vlastně jediná pasáž, která se mi líbí ještě teď, je dobrá úvodní bitva (která zakončuje tzv. markomanské války a která se odehrála pravděpodobně někdy v zimě 179 na území Slovenska). Jinak zbytek? Těžko říct, režisérova touha oživit žánr přeheroizovanou akcí, nabídnout divákům naivní strhující podívanou. Jasně, řemeslně je to samozřejmě výborně natočeno, ale mě digitální neživotný Řím moc neoslovil. Jde o to, nakolik režisérova viditelná snaha diváka ohromit, zaujme. Já už po další projekci netoužím. Ocenit musím samozřejmě Crowa, na kterém film stojí a padá a Crowe to zahrál se šarmem a charizmatem sobě vlastním + výtečný Oliver Reed. Co se týče hudby, platí pro ni to samé jako pro film - nejpřeceňovanější hollywoodská selanka, co znám. A mnohde se mistr Zimmer az nebezpečně moc při opisování přiblížil originálu. Jeho možné plagiatorství bylo tématem několika článků. Zkuste si třeba poslechnout závěrečný klidný part skladby The Battle a skladbu Kerim (Secret of Sahara od Morriconeho). Nezní vám to až moc podobně? Joo opisovat se musí umět. Bohužel při pohledu na závěrečnou patosovitou smetanu se neubráním pousmání a dojmu, že režisér tu svou sebejistou hru trochu přehání. Okaté slzopudné scény já prostě nežeru... GILMOUR93: Tak to jsem Vizigót já:-) ()

Stegr

85% - Mezi historickými filmy elita. Crowe sice hraje dobře, ale nevím, za co dostal toho Oscara, připadá mi celou dobu stejně naprdnutý. :) Zato Phoenix hraje toho svýho slizounka moc pěkně. Zimmerova hudba je krásná, vizuální stránka filmu je také na velmi vysoké úrovni a úvodní bitva a pár bitek z gladiátorské arény jsou zvládnuté na jedničku. Pět se mi dát nechce, takže silné čtyři a hotovo... ()

Pilda17

Pořádný filmový divák musel gladiátora vidět několikrát v životě. Já jsem ho viděl snad 20x a stále neomrzel, je nějaká možnost, že jednou omrzí? Snad se toho nikdy nedočkám.. 10/10 = 100% ()

Ruut

Viděl jsem ho teď snad pošesté a to v televizi s dabingem a v ořezu stran na 4:3 a stejně jsem zíral na bednu od začátku do konce. Tohle patří do stejné kategorie jako např. Mannův Poslední Myhykán, není co dodat. ()

misterz

Vizuálne perfektne zvládnutý veľkofilm, je to pastva pre oči. A k tomu podmanivá, krásna hudba, sadla tomuto filmu ako riť na šerbel. Pokiaľ divák tento film nepokladá za historický tak mu naozaj nie je čo vytknúť, pretože historický ani zďaleka nie je. Na to, aby film spadal do tohto žánru, musí mať v obsahu aspoň zlomok reálnej histórie, inak by som sa prikláňal skôr k fantazy. Je tu plno "historických" nelogizmov a nezmyslov. Najreálnejšia je tu postava M. Aurelia, i keď jeho koniec je opäť vymyslený. To ostatné má od histórie tiež ďaleko, možno okrem skutočnosti, že Commodus miloval gladiátorské zápasy a sám v nich aj účinkoval. Tu však všetka podobnosť končí. Jednoduchý obsah a príbeh vyvažujú podnetné dialógy s myšlienkami, ktoré pohladia na duši. Jeden z najlepších Crowových filmov, s iným hercom si ten film ani neviem predstaviť. Tento film môžem pozerať stále dokola a nikdy ma neomrzí. Preto som dal 5 hviezdičiek. ()

Allien.9

Kult tohoto snímku mi nepřestane unikat asi nikdy. Ridley chtěl očividně natočit "Spartaca", ale bál se, že by se jeho verze nevyrovnala té z roku 1960, a tak obsadil prkenného Russella Crowea a po pár scénáristických úpravách vznikl (téměř všemi opěvovaný) "Gladiátor". K filmu mám doslova štos (ne)logických i historických připomínek, jejichž výčet by byl na dlouho, takže ve zkratce: nuda a navíc blábol. ()

k212

Mé osobní dvojí top - úžasně tragická záporná postava (Joaquin a jeho Commodus) a hypnoticky zasněný soudtrack (Hanzovi kooperace s Lisou Gerrard více než prospěla). Film, jehož čtyřdiskovou edici pouštím kdykoliv můžu, což samozřejmě nesouvisí s kvalitami a obsahem filmového dílka, ale s nelogickou emocí zvanou "láska na první pohled". A že je konzumně povrchní, s tím jsem se už dávno smířila. Ne vážně, Ridley umí, Russel je idealistický charismaťák se vším všudy, Oliver Reed mu však ve svém štěku úspěšně šlape na paty (mé setkání se Zálesákem mě nesjpíš strašně poznamenalo, ale sic :-). Glory of Roman architecture ...to se povedlo úplně excelentně, a že to nemá s historií pranic společného, tak to je fakt, jenž mi vlastně nevadí. ()

DJ Obelix

O filmu mohu napsat jen to, že mě ovlivnil především díky velkému plátnu. Snad i díky mé tehdejší ještě "dětské naivitě" to je doteď můj největší filmový zážitek v kinosále. A proto mu patří místo v TOPce ((OBELIX TOP FILM - #7) ()

kingik

Russell Crowe ve své oscarové roli Maxima, který jako otrok dobyl římské Koloseum. Právě na výkonu Russella Crowea závisel výsledek filmu a on se projevil jako velký tahoun a Ridley Scott udělal jenom dobře když si ho vybral do hlavní role. Působivé obrazy a zpomalené záběry soubojů v aréně spolu s digitálním tygrem na Croweových zádech však nemohou zamaskovat celkovou fádnost filmu, který je až strojově chladný a nedává divákovi prostor k jeho emocím. Mě film nechal chladným. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)