Dramatický film o dvou důstojnících napoleonské armády, kteří jeden na druhého útočí v nelítostných soubojích. Jejich spor začal maličkostí, ale vzrostl v posedlost, která ovládla životy obou mužů na dlouhých 30 let. Film natočený podle povídky Josepha Conrada vypráví o vášni, cti a nenávisti. Na Vás čeká úchvatně vizuálně zpracovaný příběh s nečekaným koncem. (oficiálny text distribútora)

black.mao

Umírněný, až poněkud pasivní šlechtic d'Hubert a jeho noční můra, psychopatický parvenu Feraud. Životní nepřátelství, boj s démonem, který si na vás zasedl a který vás neustále vyzývá k souboji. Příčinu toho všeho ale, stejně jako i romantický styl knižní předlohy Josepha Conrada, film zatlačil do pozadí, a my sledujeme jen ony výtečné souboje, přičemž ten poslední odehrávající se v ruinách starého hradu za mlžného rozbřesku patří k velice silným momentům celého filmu. Přesto však nelze pominout poněkud chabý příběh postavený převážně na oné iracionální nevraživosti a později na poněkud fádním ztvárnění D'Huberova rodinného štěstí. ()

noriaki

Viděl jsem názornější příběhy o lidské posedlosti, viděl jsem lepší herecké dvojice a minimálně Spielbergův vzdáleně příbuzný Duel mě z debutujících filmů zaujal víc. Ovšem takhle nádherně nevypadal tuším žádný. Ridley Scott se teprve hledal, přesto je z každého záběru cítit mistrovství a smysl pro detail. Fantastický vizuál vykompenzoval i slabší scénář, přesto má snímek na hodinu a půl až příliš hluchých míst. Pointa je ovšem drtivá, ještě podpořená skvělou závěrečnou skladbou. ()

JohnSmith

Tak tomu říkám fanatismus. Šílený Keitel se prostě stůj co stůj musí utkávat v souboji s jiným důstojníkem, který o to vůbec nestojí. Výborná výprava a režie a hlavně závěrečný souboj. ()

blackJag

Britský seminář v UH po třetí a opět trefa do černého. Scottovy filmy mám hodně rád a musím říct, že mne ještě nikdy nijak výrazně nezklamal, ale tohle je nádhera. Krásně natočené, přesně zahrané, vhodně hudebně doprovozené. Maximální spokojenost. Pohled na umrzlého husara u děla nebo rozbitého vozu při sibérii v Rusku a mnohé další scény mi navždy uvázly v paměti jako úchvatné obrazy. 100% ()

ganz

Zajímavý nápad na film, zajímavé provedení a výborný konec. Navíc kamera, která chvílemi tvořila dojem obrazu. Bohužel v průběhu filmu byla některá prázdná místa. Děj se zabýval jen jednou postavou a druhou, která by podle mého mohlka být i zajímavější, absolutně opomíjel. 75% ()

vyfuk

Když už se jednalo o Scotta bylo mi předem jasné, že zázraky čekat nebudu. Napoleonská doba byla plná krve, ale Ridley si vybral krev pouze dvou mužů stejné národnosti, ale jedním sporem o cti. Čest je silná věc a v této době byla téže. Ridley má u mne plus, že snímek měl jen hodinu a půl hodiny, protože by bylo zbytečné na dvě hodiny táhnout jeden krátký příběh. Nádech Bídníků mi dodal sílu ve víru, že Ridley po Gladiátorovi vytvoří něco u čeho bych neusnul. Soupeři je opět film, kde mě Ridley nějak neosvítil a i když se i zde najdou nudné pasáže. Oproti Blade Runner a Americkému gangsterovi se jedná o jeden z jeho nejlepších snímků. ()

Autogram

Film o šabľovani a večnom súperení v dueloch na život a na smrť. A nejakej pochybnej cti, ktorá nikam nevedie. Nech je režisérom aj Ridley Scott, ale film mi nič nedal, len som ho pretrpel. ()

Vitoraz

Tak takhle se mi Ridley Scott opravdu zamlouvá.Režie,kamera k tomu výbornej příběh pěkné exteriéry šermířské souboje parádní,k tomu přidejte období napoleonských válek a výsledek je takovej že to je asi jeden z nej filmu co Ridley Scott natočil. ()

Lektor

Keitel v poslední vizuálně podmanivé scéně, společně s přehlídkou pěkných kostýmů a skvělých soubojů nedokážou přebít po většinu času nesmyslně poháněný nezajímavý příběh. ()

ZkuKol

Mám strašně rád filmy o lidech něčím posedlých resp. o posedlosti a toto dílo je touto emocí zcela prodchnuto. Asi jenom Ridley dokáže natoči scény s pěti lidma tak, aby šlo výpravné obrazy, o hrátkách se světlem nemluvě. Ještě bych rád zdůraznil soubojové scény, nejsou nikterak přiklášovány a tvůrcovo mistrovství je na nich vyjádřeno tím, že na to, aby z nich vyždímal spád, napětí a emoce nepotřebuje epileptického střihače, ale stačí mu 1-3 ruční kamery a smysl pro plynulost a tempo. ()

ranp

Kdyby tohle netočil Ridley Scott, asi bych si Soupeřů v TV programu vůbec nevšiml. Jde o dobrý film, musím ale říct, že mě to moc nechytlo. Nedovedlo mě to vtáhnout do děje.. což se bohužel někdy stává. Proto hodnotím jen ***. ()

Maynard.

No, tak tahle prvotina slavnýho rejži šla uplně mimo mě. Strejně tak jako poměrně dost jeho filmů. Chápu, že neměl prachy na davový šílenství, ale tenhle scénářř byl tak extrémně obyčejnej, že to bylo až nesnesitelně nudný. Jo, celoživotní nenávist a láska k soubojům, to si z toho asi odnesu. Ale jinak fakt strašně nudnej film. ()

Seti

Námětem určitě zajímavá záležitost zachycující starosvětskou hodnotu cti, ceněnou výše než vlastní život. Oba představitelé hlavních rolí byli dobří, jen je trochu škoda, že se film podrobněji věnoval pouze pohledu z jedné strany, čímž u diváka vznikal pocit jakési neúplnosti. Souboje nebyly špatné, ovšem vzhledem k faktu, že představovaly důležitou součást filmu, tak šlo na choreografii a nápaditosti určitě ještě zapracovat. Z celkového pohledu byli Scottovi Soupeři slušní, ovšem trochu pocukrovat scénář výraznějšími dějovými zvraty a přidat na napětí by jim určitě prospělo. ()

Han22

Filmový debut Ridley Scotta a zároveň jeden z mála jeho starších filmů, který jsem nikdy neviděl, takže jsem byl hodně zvědavý. A ze začátku jsem byl zklamaný, že je to vlastně jednoduchý příběh o dvou vojácích, co se na pozadí napoleonských válek neustále vrhají do soubojů. Plus Carradine ani Keitel nejsou takový áčkoví herci, aby něco podobného sami utáhli. Je to ale něco jako o dva roky starší Barry Lyndon - jednodušší příběh vyvažují ostatní věci. Krásná hudba, výborné a patřičně krvavé souboje a především úžasná kamera, která kouzlí malebné krajinky i apokalyptickou ruskou zimu. A nakonec to Scott dožene i příběhově, jasně odliší motivaci obou postav a finále v kontextu jejich uvažování naprosto parádní. Takže trošku slabší 4* a historický film roku 1977. ()

panWolf

Naprosto skvělá práce. Skutečně snese srovnání s Barry Lyndonem. Možná mě trochu ovlivnil můj oblíbenec Wolf-pardon Keitel,ale film mě fakt dostal.Když táhla Napoleonova armáda z Ruska,tak mi bylo vážně doma u Tv neskutečná kosa.A Keitel byl tak neuvěřitelně otravnej,že bych ho snadna souboj vyzval i já.Kamera výborná a ty scenerie..Mohu jen doporučit. ()

wosho

Mezi milovníky historického šermu jsou Soupeři jedním z nejoceňovanějším filmem vůbec, navíc je debut pana Scotta velice kvalitním filmem, kterému sráží vaz absence silnějšího příběhu a vývoje postav. Hlavně postava dragouna ztělesněná H. Keitelem je prakticky celý film stejná. A to je škoda. Kdyby film nebyl jen o mnoha letém soupeřením dvou protichůdných francouzských důstojníků, ale zabýval by se i celou dobou Napoleonských válek. Morálností a etickým kodexem důstojnictva. Jenž dokáží jít do jakéhokoliv souboje, vyvolaný sebepitomějším důvodem. A přitom sami konají příšesné, nemorální skutky. Škoda, takhle tu máme nadprůměrný film, který se málem dotkne nejvyššího hodnocení. Ale abych scénář jen nehanbyl-musím jej pochválit, za vyustění celého příběhu. Do jeho konce se podařilo dát trošku toho, co jsem vypsal ob pár řádku výš. A to jak se s vojenskou i morálně-etickou ctí postavit k Napoleonovi. Přidat se k němu, či ne? ()