Krvavá neděle

• Veľká Británia Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiálny text distribútora)

Ros_tik

Krásně natočeno, film se ryje pod kůži jakoby to byl dokument opravdu natočen v onu "Krvavou neděli". Takový dojem realističnosti na mne už dlouho film neudělal. ()

triscimy

Upřímně řečeno, prvních 45 minut jsem se u toho silně nudil. Bylo to skoro celý jenom o tom, že kamera chodila za chlápkem, co organizoval ten pochod a řešil všechny problémy s tím spojené. Druhá půlka je mnohem lepší, když de do tuhého, tak to člověka přeci jenom chytne. Při titulcích a profláknuté skladbě od U2 (hádejte které) jsem pak zasedl ke kompu a zjišťoval si o té tragédii podrobnosti. Je to hrůza a děs, že k něčemu takovýmu došlo. Kluci se šli "bavit házením šutrů", vojáci se zase přišli bavit střílením do civilistů- výsledkem je Bloody Sunday. A nechápu, jak z toho ti vojáci mohli vyjít bez potrestání, být příbuzným některé z obětí, asi vezmu spravedlnost do vlastních rukou. Ale ještě tedy k filmu - normálně bych dal tři hvězdy, ale protože je to rekonstrukce skutečný události a opravdu mě to donutilo si o tom něco následně přečíst, dám 4, ale přesto mírné zklamání, Let 93 mi přijde povedenější, možná proto, že se s tím lze líp ztotožnit. ()

IAMAD

Drsné. O tom, jak pár gumových zelených mozků, vyhecovaných ještě gomovějšíma lampasákama a politikama, dokáže vyeskalovat jeden menší konflikt do obřích rozměrů, aneb co IRA skutečně udělalo mocnou. ()

bron

Rekonstrukce událostí Greengrassovi neskutečně svědčí. Způsob, jakým vtahuje diváky do děje, je brilantní. Nelze se tomu vyhnout. Divák prožívá spolu s hlavními hrdiny všechen ten chaos, dopadá na něho tíseň. Samotný film, ačkoliv zobrazuje řadu situací plných zmatků, je však ucelený; prostě jen s až děsivou autentičností vypovídá o skutečném příběhu. Snímky Bloody Sunday, United 93, ale i sérií s Bournem, se pro mě Greengrass zapsal mezi nejlepší režiséry současnosti. ()

Cralg

Film zpočátku působí trochu chaoticky, zejména kvůli zachycení postoje a atmosféry jednotlivých stran. Tento film se kromě podrobného popisu průběhu "poklidné" demonstrace odkazuje i na horlivost mládeže, která je podle mnohých považována za "děti". Tito převážně 17-ti letí chlapci, ačkoliv navenek působí na mnohem víc, si ale díky své neústupnosti vyslouží pořádnou lekci, na kterou určitě nezapomenou. Film kromě jiného hovoří i o celkovém selhání organizátorů a celkovém vyhrocení situace, a taktéž i zarytosti obou stran, které se doslova těšily, až se něco semele. Faktem však zůstává, že už od začátku se britské vojsko bez všech skrupulí připravovalo na boj. Děsivost skutečnosti, dusivá atmosféra, bezmocnost "nevinných" demonstrantů, neschopnost zamezit útokům a navíc i analýza důsledků "Krvavé neděle" dávají filmu punc dobré kvality. Snad jen kdyby některé zdlouhavé a místy nesmyslné scény hádek mladistvých chlapců, štěkání vojenských představitelů a nějaká ta love story byly zkráceny, tak by odemne film dostal plný počet. Přesto tento film stojí za to vidět, když už ne kvůli všeobecnému přehledu, tak alespoň kvůli obětem. ()

Molerat

no nevím proč bych tomuto DÍLU neměl dát 5 hvězdiček. Ještě jsem neviděl autentičtější film jako je tento. Tohle je prostě realita v podstatě. Krutá a syrová realita, kde přežije jen ten nejmazanější a to britská vláda. Mám rád filmy o IRA a všemu s tím spojeném. Mám rád autentické filmy, tohle je král realistických filmů. Umučení krista je oproti tomu nic. ()

hujerita

Nemôžem dať menej ako 6 hviezdičiek, pretože je to fakt silný film. Jednoducho bomba a Greengrass sa ukázal týmto filmom, čo len dopomohlo k jeho ďalším výborným filmom. Super film. ()

babuca

keď sa pozriem na priemerné hodnotenie tohto fimlu / 85%/ tak musím byť veľmi kritický. Prvých 45-50 minút predstavujú vrchol nudy....dalo sa to zhrnúť do 5-7 minút a lepším scenárom oveľa viac oživiť. Potom keď sa film rozbehne tak nám zážitok zničí ,,trasúca sa kamera,, ktorá má akože dodať na akčnosti /ale vačšinu ľudí....priznajme si to, len znervóznie/, no a hlavne ak je to hraný dokument alebo sfilmovaný dokument....no proste hybrid ktorý ja rozhodne nemusím. Výsledkom bolo pre mňa veľké sklamenie. Ale rozhodne som na strane írskeho ľudu, za ich boj pre ich ostrov!!! ()

copterfish odpad!

Je to dost nudnej film.Často je zbytečně moc natahovanej a hodně často sou záběry roztřepaný a nekvalitní.Vůbec mě z toho nemrazilo,ani sem z toho nebyl nijak v šoku.Jenom sem se u toho kurevsky nudil. ()

ciapok

Film sa dá rozdeliť na dve zložky - politicko-historická a filmová. O tej prvej má právo pravdivo vypovedať možno 20-30 ľudí, skutočných, bezprostredných účastníkov fatálnych udalostí. K filmovej zložke - bol jednostranne sugestívny, ale výborne dramatizovaný, vygradovaný, autentický. A také memento na záver ... U2 skladba bola určite myslená úprimne, no stal sa z nej jeden z ich najväčších hitov, o tom nemože pochybovať nikto ()

DavidAAAA

Kompletní smazání rozdílu mezi filmem a realitou, snad ani nevěřím, že nejde o reálné dokumentární záběry, ale o film. Natočená naprosto odporná skutečná událost, po které jsem skončil rozsekanej na zemi a jen blekotal, Fuck off Great Briatin, fuck off. Proboha PROČ?? ()

Blind307

... silne smutná udalosť v dejinách ... JN výborne - cez žiaľ stále organizačne fungujúci ... silné slová o podpore IRA cez obete policajného zásahu triafa klinec po hlavičke ... ťažká doba, ale aj pre vojakov cítiac svoje ohrozenie vs. adrenalín a očakávania veliteľov... ()

tehol

ten film jede takovym tempem, ze pocitove trva max tak pul hodiny. obrovske tempo, rezisersky um, ktery nema nikdo jiny, presne herecke vykony a namet prevedeny do scenare, z ktereho mrazi.. ps. neodpustim si (i kdyz si pripadam jako debil, ze to sem cpu), tohle byl presne zpusob, kterym mely byt natoceny valecne sceny v GoT.. misto toho tam idiot sapochnik strkal kone, zpomalene zabery a tmu, nelogiku a marvelovske prezivani. ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (viac)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz