Střípky ženy

• Kanada Pieces of a Woman (viac)

Po tragickém domácím porodu se musí vyrovnat s návalem emocí i velkým smutkem a najít cestu zpátky ke svému partnerovi i rodině. (Netflix)

leila22

Kanadsko-maďarská dráma pojednávajúca o neutíchajúcom žiali, s ktorým sa ústredná dvojica vyrovnáva úplne odlišným spôsobom, pričom ani jeden z nich nemožno súdiť. Úvodná, takmer polhodinová, sekvencia vyčerpávajúceho domáceho pôrodu s tragickým koncom je síce tou najsilnejšou časťou celej snímky, no vďaka mrazivým výkonom dvojice Vanessa Kirby - Shia LaBeouf prináša i ten zvyšok intenzívny filmový zážitok. ()

silentname

"Pieces Of A Woman" sa ukázalo ako kvalitne a veľmi autenticky natočený film so silným príbehom. Takéto filmy by mali vznikať. Dráma ženy, ktorá stratila svoje dieťa a snaží sa vnútorne nejako s tým vyrovnať a dať túto kapitolu života za seba je podľa mňa veľmi dobre zachytená. Domáci pôrod pôsobí veľmi autenticky a skutočne. A ako vždy sledujeme určité časti jej života, tak máme možnosť aj sledovať ako sa postupne stavia v meste aj most. A občas som mal pocit, že čím väčšia časť mosta stála a jednotlivé časti boli k sebe bližšie, tým ďalej mali od seba naši hlavní hrdinovia. Veľa vecí nevidíme len z pohľadu Marthy, ale rovnako to vnímame aj cez ostatné postavy. Jej matku, jej manžela a nenápadným spôsobom si dokážeme aj predstaviť, čo sa asi odohráva vo svete tej nešťastnej pôrodnej asistentky. Premýšľam ako mohol niekto o tomto filme povedať, že ide o klišé. Nemám pocit, že by sa film držal nejakých klišé, ktoré by sme tam mali možnosť vidieť. Skvelé herecké výkony, veľmi dobrý scenár a okrem toho je film aj bravúrne natočený. Jednoznačne film, ktorý ma zasiahol. Hodnotenie: A ()

eLeR

Smutná vec, takéto čosi zažiť. Ako dopadla Martha to sa dozvieme, ale mňa by zaujímal aj Seanov príbeh. O ňom ale tento film primárne nie je. Nevadí. Veľmi realisticky natočené a s uveriteľnou atmosférou. Skvelá kamera, hudba a herecky tiež výborné. ()

Arsenal83

Na väčší film naozaj netreba veľa. Tu máme jednu jedinú nosnú tému, komornú atmosféru, hoci veľa sa deje aj v exteriéroch, a skvele zahraté postavy. Jediné, čo som nemusel vidieť bol LaBeoufov vták, nemusel ho vystavovať na obdiv tak často. Každopádne Vanessa Kirby je aktuálne určite najväčšou favoritkou na oscara, stará pani Burstyn bude tiež nominovaná. Záverečné súdne jednanie vrcholí citlivo a metafora s jablkom sa tiež veľmi vydarila. ()

classic

„Kúsky ženy,” ktoré už len ostali z potenciálnej matky, čo sa veľmi tešila na príchod svojho bábätka, a tak ich treba zase zlepiť dohromady, však... ? Prvorodička Martha sa rozhodla porodiť v domácom prostredí, teda nie v špitáli, čím automaticky riskovala isté problémy, ak samozrejme nastanú, a vskutku ozaj nastali, a nie sú zrovna zanedbateľné ! Namiesto babice Barbary, prišla Eva, čo by malo byť v podstate aj tak jedno, no i napriek tomu, nie je všetko u Marthy v naprostom poriadku. Pôrod (ne)prebieha v harmonickom duchu, že „čím viac tlačí, tým by to malo byť skrátka lepšie,” ale ani to nemusí znamenať, že čerstvé novorodeniatko bude potom spoľahlivo dýchať. Čosi sa následne pokazí, prečo neprijíma kyslík, kvôli čomu po pár minútach náhle umiera, čo žienkou totálne otrasie, a kto je teraz tomu vlastne na vine ? Všetkému sa tiež prizerá aj Sean, to jest Marthin chlap, ktorý je z toho rovnako maximálne zdrvený. Nielenže obidvaja prišli o dieťa, ale zároveň sa bude pretriasať ich samotný vzťah, ktorý doslova visí na vlásku... Marthina matka Elizabeth, na ňu taktiež nalieha, aby sa zúčastnila súdneho procesu, kde by mala dotyčná za to aj patrične pykať ? Rodinná právnička Suzanne, by sa mala o to i postarať ? No, postará sa aj o niečo iné... / Maďarský filmový režisér Kornél Mundruczó nakrútil strašne depresívny snímok, s určitou nádejou na zlepšenie celkovej situácie, s úvodnou, neprerušovanou sekvenciou pôrodu na jeden záber, bez explicitného obsahu ! Počas tých zhruba vyše dvadsiatich minút, divák takmer ani skoro nedýcha, keďže sugestívny prístup to iba viac umocňuje, a to je asi i samotný vrchol celého počinu ! Nebol to zlý nápad, hodil sa. Protagonistka sa snaží, čo jej sily stačia, ale na Oscara to z mojej strany - nie je. Síce si odniesla ocenenie "Coppa Volpi" z Benátok pre najlepšiu herečku, no stále to pre mňa vonkoncom nestačí. Za to Ellen Burstyn už má svoj požehnaný vek, no Vanesse Kirby zručne sekundovala. Shia LaBeouf už dávno nie je tým, čím voľakedy býval, i keď jeho herecký výkon nebol na zahodenie, nebolo to nič extra. Mierne nadpriemerný film, ktorý neľutujem, že som nakoniec zhliadol. ()

Marze

V úvodu je nepřetržitý 24 minutový emočně silný záběr domácího porodu na jeho konci děťátko začne porodní asistence v ruce modrat. Zbytek vyprávění je už roztříštěné. Je zde druhá dějová linka soud s porodní asistentkou za pochybení, která vyprávění opět usměrní. Manžel , stavební dělník, zdá se nese rodinné trauma hůře než ona a začne opět chlastat. Ona pocity skrývá v sobě a dlouho hledá sílu k prolomení společenského tabu, aby o svém traumatu z porodu a ztrátě dítěte mohla otevřeně mluvit. V průběhu filmu dostává od scénáře stále více filmového času pro její psychologickou studii.Čím méně hrdinka mluví o svých pocitech tím větší je nadúroda symbolů. Semínka jabloně nechává klíčit v tamponech, všudypřítomná jablka a jejich konzumace hrdinkou jsou zde proto, že hrdince narozená dcera voněla právě po nich. Kapitoly začínají záběry nedostavěného mostu. Vztah deprimovaných a zranitelných partnerů je čím dál tím chladnější, úplně z něj vymizel humor. K tomu přispívá opravdu děsivé, smutné počasí ve městě. Čekal jsem nějaké vyjádření ke kontroverznímu tématu domácích porodů, ale film je v tomto ohledu nestranný a není to jeho hlavní téma. Psychologický vývoj žena uvěřitelně dovrší. Pro Wanessu Kirby to byla první hlavní role a tuším že za výkon dostala ocenění na festivalu v Berlíně. ()

Chrustyn

Silné a depresivní drama o vyrovnání se se smrtí dítěte, které vyniká nejen výbornými herci (skvěla V. Kirby, přirozený Shia, po dlouhé době výrazná Burstyn) ale i sebevědomou režií, která se nebojí přitlačit na pilu (samotný porod je strhující nejen formou, ale i obsahem) a zároveň uměle neždímá emoce. Je to sice film, který stačí vidět jednou a není v něm nic, co by stálo za opakované shlédnutí (snad jen porod natočený na jeden záběr) ale to jedno shlédnutí v divákovi zanechá ojedinělý zážitek. ()

Ivoshek

Na to, jak silné téma ten film zpracovává, je to příšerná, ještě jednou zdůrazňuji příšerná, nuda. Já samozřejmě chápu, že ti lidé jsou smutní. Také bych byl smutný. Ale proč je to nutné ilustrovat desetiminutovým záběrem na jabloň? ()

claudel

Těžký film a těžké téma, jež dokáže vyvolávat nesčetné kontroverze a polemiky. Mně tento film přinesl další herečku na seznam těch, které je třeba sledovat - Vanessu Kirby. Podala znamenitý výkon, nesmírně psychicky i fyzicky náročný a zcela zaslouženě aspiruje na Oscara, přestože v konkurenci Afroameričanek s velkou pravděpodobností neuspěje. Shia LaBeouf ji zdatně doplňuje a ve vedlejší roli exceluje velezkušená Ellen Burstyn. K domácím porodům jsem vždy zaujímal velmi negativní stanovisko, které se tímto snímkem ještě zesílilo. Každá žena a každý pár má samozřejmě svobodnou volbu, avšak může nastat toliko komplikací, na které sebelépe připravené domácí prostředí nemůže adekvátně zareagovat tak, jako nemocnice vybavená personálem a přístroji. ()

hous.enka

Střípky ženy jsou pěkným záhulem na psychiku. Všechno to začíná v první půlhodině filmu, kdy se v průběhu komplikovaného domácího porodu začne otřásat i vztah ústředního manželského páru. Nechci nijak spoilerovat, ale spousta těch věcí se mě dotkla a zaujatě jsem film sledovala od začátku až do konce. Líbila se mi ta paralela umírajícího vztahu a pustnoucího bytu i ta záležitost s jablky. Naprosto jsem je chápala, oba. Pocitově mám blíž k jejímu vnímání. Malilinko mi to připomnělo film The Broken Circle Breakdown, který mě kdysi taky chytl za srdce. Nevím, jestli Střípky ženy budou oscarovým snímkem, ale mým srdečním určitě zůstanou. ()

Kaluž

Jako jo, no. Ale to je asi tak všechno. Nad průměr to nevyleze ani kdyby si Vanessa o toho Oscara zařvala ještě hlasitěji. ()

Remedy

Úvodní scéna demonstrující peklo domácího porodu je mimořádně působivá a do značné míry determinuje veškeré budoucí dění. Je fascinující a skličující zároveň, jak se vzájemná podpora a pochopení během úvodu následně promění ve výčitky, opovržení a vědomou potřebu si oboustranně škodit. Velkou pravdu vidím v tom starém známém klišé, že i navzdory sebešlechetnějším úmyslům nedokáže nikdo z blízkého okolí pochopit, jak se člověk v takhle těžké situaci skutečně cítí. Prostřednictvím sugestivního projevu Vanessy Kirby i Shiy LaBeoufa (ten kluk hraje fakt dobře) pak Střípky ženy poskytují vcelku obšírný obraz toho, co se děje s psychikou dvou lidí, kteří společně zažili jednu z nejhorších možných tragédií v životě. Pozoruhodně uvědomělá, citlivá a se zvláštní křehkostí podaná elegie, která je nesmírně intimní a mohutná zároveň. [80%] ()

kajas

Vanessin výkon patří bezpochyby mezi ty nejsugestivnější, které jsem v posledních letech viděla. Úvodní sekvence (teprve po ní se zobrazí název snímku) obsahuje jen velmi málo střihu a je tak působivá, že ji rozhodně nedoporučuji nastávajícím maminkám. Vanessa dosud nerodila, o to je její výkon obdivuhodnější a ocenění bych jí rozhodně moc přála. Jak už zmínili jiní přede mnou, zbývající hodina a půl už nedosahuje kvality úvodu, pokračuje jako standardní rodinné drama, které ve svém závěru snad až příliš filosofuje. Ale skoro bych se vsadila, že "porodní úvod" se bude promítat na filmových školách. Skoro 4*. ()

Eldrick

Evropská arthouse filmařina s americko-britským obsazením v kanadském filmu pro Netflix. Marně jsem dumal nad tím, jak by mohla postava Kirby (ze zámožné rodiny) v reálu žít a čekat dítě s neandrtálským dělníkem v podobě Šály LaBlafa. Pochopil bych to ještě, kdyby působil neodolatelně a měl kládu jako bejk, ale když nám Šála připomene, že se rozhodl léčit si komplex malýho kašpárka sebeobnažováním (pokolikáté už?!), utvrdí vás to v domnění, že dramaturgicky tu něco nehraje. Symbióza kamery a hudby funguje. Herci hrají jako o život, ale když už to tvůrci natočili na základě vlastní zkušenosti, mohli do toho obsadit taky uvěřitelný pár, který by k sobě pasoval. Ne ledovou posh pannu a jeskynního muže s pidi pérkem. Když se pro ně rozhodli, očekával bych, že nám taky nějak osvětlí (flashbacky), proč je tenhle pár vůbec spolu, když teď evidentně vidíme, že spolu vůbec být nemají. Bohužel onen emocionální dopad na diváka díky tomu vůbec nefunguje. ()

M.i.k.e

ten film má skoro všechno co by měl mít.Slušnou kameru,dobré herce a silné téma - ať už jde o domácí porod,který je vždy velké riziko,tak srovnávání se se ztrátou dítěte.Přesto to ale dohromady nevytváří celek který by fungoval tak jak by měl a výsledek je podivně a těžko popsatelně sterilní a nedokáže vyvolat ty emoce který by měl a chtěl.A to je škoda,protože někde v jádru to je dobrý film a já sem byl připraven se nechat převálcovat a dojmout.Bohužel nepovedlo se a Pieces of Woman se tak zařadí do skupiny filmů,které není od věci vidět,ale divákovi nic nedají,ale ani nevezmou...60% ()

Aljak

Vzhľadom na to, že Kata Wéber (scenár) a Kornél Mundruczó (réžia) si sami prešli osobnou stratou podobnou aká sa odohrala aj v tomto filme, pôsobí to celé o to silnejšie a emocionálnejšie. Už ani nepamätám, kedy na mňa nejaký film pôsobil takýmto výrazným emočným dojmom. Štýl a forma tohto filmu však pôsobila natoľko realisticky a hodnoverne, že je priam nemožné, aby to v niekom emócie nevyvolalo. Film má množstvo predností: majstrovsky natočené, melodramticky podané, a psychologický rozmer skutočne intenzívny. K tomu výborné herecké výkony v podaní "manželov" Vanessy Kirby & Shiu LaBeoufa. To všetko robí z tohto filmu niečo nadpriemerné! Chýbalo mi azda len viac dialógov, ktoré by dokázali harmonizovať ten pretlak emočného napätia, ktoré sa tiahlo viacmenej celým príbehom. Btw. Po zhliadnutí tohto filmu asi po domácom pôrode nikto tak skoro nezatúži... ()

vydumnica

Pieces of a Woman je krásny film. Mám veľmi rada takéto artové pomaly plynúce filmy. Napriek pomalému tempu a stopáži dvoch hodín tam však nie je ani jedna nudná chvíľka. Úvod je tak dramatický a úchvatne natočený, že si človek ani neuvedomí, že ešte nevidel ani názov filmu. Ten je na scéne asi až po pol hodine, až vtedy som sa asi nadýchla, lebo tá úvodná scénka pôrodu je maximálne napínavá. Samotný názov filmu je veľmi ale veľmi výstižný. Vanessa Kirby je tu fantastická, o tom niet pochýb. Obľúbila som si ju už v seriáli The Crown, kde bola rovnako skvelá a ako princezná Margaret doslova nenahraditeľná! Veľmi dobrá bola aj jej filmová matka. Pochváliť musím aj kameru. Veľmi sa mi páčili všetky tie detailné zábery, napríklad napnuté žily na krku ( veľmi efektívne), zasnežená tvár, tlkot srdca v súdnej sieni a mnoho ďalších. Veľmi uveriteľne pôsobili aj detailné zábery zanedbaných teda neprelakovaných nechtov, nepolievané kvety, neumytý riad, atď. všetko to len zdôraznilo vnútorné cítenie postáv, ich smútok a depresiu. Za zmienku stoja aj problémy, ktorým žena po pôrode musí čeliť a to aj po neúspešnom pôrode, a to záber na toalete na jednorazové popôrodné nohavičky ( to bola sila aj bez slov) alebo vytekajúce mlieko či boľavé prsníky. Naozaj dramatické aj bez jediného slova. Veľmi citlivá téma, veľmi silný príbeh jednej ženy. Vrelo odporúčam, aj keď to určite nie je pre každého. Napríklad môj manžel by sa pri tom unudil alebo zaspal. Ja ako žena a matka som sa v tom našla a keď skončil film, išla som sa pozrieť na moje spiace detičky. 4,5* ()

Streeper

První půl hodina mi dala pořádně zabrat. Ještě jsem nikdy neviděla tak vydařenou filmovou scénu porodu, která ukazuje všechno, co je na tom tak děsivé, bolestivé a zároveň krásné. Za tu první půl hodinu dávám jednu hvězdu navíc, jinak bych hodnotila třemi. Vanessa byla dokonalá. Musím ale říct, že mi často ve scénách připomínala Lady Gaga, mají docela podobné rysy. Shiu bych ani nepoznala, nevědět, že je to on a svou roli zvládl také na jedničku, mám moc ráda jeho styl hraní. Celkově je to herecky moc povedené. Místy je to občas zdlouhavější, ale naštěstí to vyvažují scény plné vypjatých emocí a vše je završené skvělou scénou u soudu. ()

Festival v Benátkách zná vítěze

Festival v Benátkách zná vítěze

13.09.2020

Navzdory probíhající pandemii koronaviru tento týden proběhl 77. ročník filmového festivalu v Benátkách, pochopitelně za přísných ochranných opatření. Naštěstí však vše proběhlo bez problémů a my tak… (viac)