Kultový thriller Martina Scorseseho. Travis Bickle je traumatizovaný vojnový veterán, ktorý po návrate z Vietnamu trpí nespavosťou a tak si nájde prácu ako taxikár. Násilie, drogy a prostitúcia, s ktorými sa pri svojej práci stretáva každý deň ho ešte utvrdzujú v presvedčení o všeobecnom úpadku ľudstva. Postupne v ňom naráža odhodlanie k radikálnemu činu... (oficiálny text distribútora)

Andrrew

Taxikář je dle mého názoru Scorseseho nejpůsobivější film, po formální stránce absolutně dokonalý, ať už jde o hypnotickou hudbu Bernarda Herrmanna, oslňivé záběry a kompozice Michaela Chapmana anebo bravůrní scénař Paula Schradera, který na základě vlastní tíživé životní zkušenosti (po rozvodu s manželkou Pauline upadl do depresí, přišel o práci, začal pít, bezcílně projíždět noční New York a navštěvovat pornokina až do momentu, kdy skončil kvůli své mizerné životosprávě v nemocnici, kde začal pracovat na scénáři. “Travis Bickle is me.“ (...) “At the time I wrote it, I was in a rather low and bad place“, řekl v rozhovoru pro britský deník The Guardian), deníků kriminálníka Arthura Bremera a Dostojevského Zápisků z podzemí vytvořil nezajímavějšího existenciálního hrdinu, jakého jsem ve filmu doposud viděl. “All my life needed was a sense of some place to go. I don't believe that one should devote his life to morbid self-attention, I believe that one should become a person like other people.“ Travis Bickle je osamělý, psychicky narušený válečný veterán, který se beznadějně snaží realizovat sebe sama a najít v životě nějaký smysl, ale protože žije v naprosté deziluzi a není schopen sebereflexe, selhává. Jeho selhávání vede k ještě větší frustraci, která nakonec vyvrcholí v krvavý masakr, z něhož Travis vychází jako společností oslavovaný hrdina, je však jenom otázkou času, kdy zase vyrazí „vyčistit” ulice špinavého New Yorku. Scorsese se Schraderem záměrně vytvořili (anti)hrdinu, se kterým se do určité míry dokáže spoustu lidí ztotožnit, byť se jedná o značně vyšinutou a zdeformovanou postavu, a přesně o to jim, dle mého názoru, šlo. Když divák postupem času zjišťuje, co je Travis za šílence a jak to s ním doopravdy je, dojde mu, že byl tvůrci filmu oklamán a je donucen k tomu, aby se zamyslel nad sebou samým, v čemž spočívá genialita tohoto snímku. ()

Tunheber

“Listen, you fuckers, you screwheads. Here is a man who would not take it anymore. A man who stood up against the scum, the cunts, the dogs, the filth, the shit. Here is a man who stood up.” Myslím, že každý jsme svým způsobem jako Travis, každý den vidíme nespravedlnost a odpad vytvořený dnešním světem, otázkou je, zda-li se stejně jako on vzepřeme proti špíně dnešního světa. ()

Fender

Prostitutky, feťáci, špína, násilí, světla velkoměsta a jeden muž jezdící taxíkem v nočních hodinách. Zhnusen a frustrován z celé té bídy, jenž rozežírá město se jednoho dne rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a udělat pořádek. Skvělý výkon De Nira, který je nadmíru uvěřitelný. ()

Franki69

Mladej Robert De Niro...hvězdnej talent, kterej zářil. V temném příběhu rozpadu osobnosti člověka, kterej se vrátil do New Yorku po válce ve Vietnamu. Recenzí je tu mraky, všechny vybízejí k shlédnutí. A já se přidávám…je to jeden z nejlepších a nejhumanističtějších filmů, které jsem kdy viděl. I když je surový, depresivní a krutý… A pro ty v vás kteří ho nevypnou, dejte si s Robertem De Nirem druhé poloviny 70.let Lovce Jelenů a Zuřícího býka. Taxikář je za 100% … ( a odpouštím mu Fotr je lotr a  Stážistu). ()

jjjerry

Krásné zobrazení Newy Yorku (Ameriky) 70.let. Tak jak jsme si to představoval. Špinavé, místy noblesní a svobodné. Krásná Jodie Foster. Jinak je to trochu nudné a utahané. Nic výjimečného. ()

stanlyOu

Obyčajný človek z davu a ukážka toho ako ľahko sa môže stať že na ulici vedľa vás prejde psychopat a neviete o tom. Toto by nedokázal natočiť len tak hocikto takto efektne.   9/10 ()

Lendak

Úžasná ukážka temnej strany New Yorku, s majstrovským výkonom Roberta De Nira a jeho poňatie jeho postavy, kde divák nikdy nevie, že čo vlastne potom zrobí. Film rozhodne nieje pre každého, lebo je tu niekedy až veľmi silno autentická ukážka temnej strany "Mesta kde nikto nespí", ako sú drogy a prostitúcia. A Scorsese to ukazuje s takou autenticitou a brutalitou, že som si niekedy musel zakryť oči, aby som sa nezbľul. Jediné, kvôli čomu filmu nedám plnú paľbu, sú postavy. A nie že by mi boli nesympatické, alebo zle zahraté, to vôbec nie. To  čo mi vadilo bolo ich zlé uchopenie. Keby bolo viac ukázaný De Nirov prerod, a viac pridali tej psychológii, tak by to bolo o dosť lepšie. Lebo napríklad poznáme Travisovu motiváciu, ale nepoznáme prečo, aspoň nie úplne. Keby sa viac ukazovalo, ako ho veľmi zžiera to mesto, alebo že prečo chce zachrániť Jodie Foster. Ako vieme, ale nevieme prečo, lebo ono sa to tam objavilo iba lusknutím prsta a zrazu to tam bolo bez nejakého dôvodu. Kebyže viac tvorcovia zapracovali na tej psychológii a nad jeho motiváciou, tak by to bolo bezchybné. VERDIKT: 8,5/10. ()

Tomas_PO

Klasika od Scorseseho, ktorá aj je po takmer 50(!)tich rokoch pútavá a to najmä kvôli parádnej výprave a mladučkému, no už vtedy charizmatickému Robertovi De Nirovi. Napriek pomalšiemu strihu a predsa len už starším akčným scénam sa napätie dá krájať a divák do poslednej chvíli nevie, čo má čakať. A k tomu všetkému neslávne slávny New York 70tych rokov. ()

Poleloukales

Vím o tomto filmu už cca 20 let a teprve dnes, 18. 1. 2022 jsem ho poprvé zkoukl. A jsem za tu prodlevu rád. Asi bych si tenkrát, v první půlce 90 let, bylo mi přes dvacet, odnesl ten příběh a furt dumal o motivech jednání Travise. Ale dnes mě ta podivná heroická story v podstatě trochu otrávila. Nevěřím jí a je divná! Teda ta povídačka o trochu pomateném, traumatizovaném samozvaném mstiteli. Jenže tenhle krám natočil Scorseze. Tohle je highest filmařina! Švenky, atmosféra budovaná neobyčejně úchvatnou prací se světlem a světly, neotřelý způsob vyprávění, nervní hudba... Všechno v akordu funguje a hraje, pevně třímáno ve skvělých režisérských tlapách pana Mistra! Volovina, ale klenot, šperk, diamant! ()

Saroman

Štědře financovaná sedmdesátková avantgarda. Ne tolik o příběhu jak o pojetí atmosféry režisérským a hereckým umem. A to na špičkové úrovni. ()

tchempi odpad!

Kultovní film? Mistrovské dílo? Ale no tak! Vždyť je to artová sračka. Dlouhé záběry o ničem, ujeté a nepřirozené dialogy, nuda k ukousání. A při „hrdinském“ finále už jsem regulérně tloukl hlavou o konferenční stůl. ()

PanPyzamo

Nebylo to vůbec špatné. Mělo to něco do sebe. Bavilo mě to. Na jednu stranu nejsem z toho nijak odškvařen. Že by mě třeba zaujala hudba nebo něco takového. To ne. Měl jsem ale chuť na nějaké krimi a ve finále jsem spokojen. Nejlepší to bylo pro mě až ke konci. Zbytek sice utekl, ale vyloženě jsem ho nehltal. Dobrý film. Zažil jsem lepší z krimi žánru, ale vůbec to nebylo na škodu. Za mě dobrý film a pro fandy krimi žánru proč ne. 7,5/10 ()

PTuranyi

Ťažký film. Námet nie je zlý, ani obsadenie. Akurát je akosi čudne poňatý. Viac sa venuje tomu čo sa deje okolo ako vnútornej motivácii hlavného hrdinu. Hoci takmer väčšinu času počúvame jeho vnútorný hlas, takmer nič sa o ňom nedozvieme. Nemôže spať a nemá rád zločincov. Nuž a preto sa rozhodne zabiť, prezidentského kandidáta, ktorý to chce tiež riešiť. Väčšinu času sa správa čudne až vyšinuto, čo mu vlastne hovoria aj ostatné postavy. Nakoniec postrieľa pár pasákov a život ide ďalej. Vlastne až na zachránenú Jodie Foster, tá jediná sa niekam posunula. ()

karnifex

S leckterou legendární klasikou mám problém, ale tohle se mi celkem líbilo. Travisův rozpad mi chvílemi připomněl Jokera, až na to, že De Niro působil stále víceméně sympaticky (asi hlavně proto, že na rozdíl od postavy Joaquina Phoenixe nechytal neurotické stavy). Závěrečná přestřelka mi přišla trochu absurdní a ten konec jsem nejspíš úplně nepobral: chápu, že to asi nebylo myšleno jako za vlasy přitažený happyend (nejspíš měl působit mrazivě), ale já se nemohl ubránit pocitu, že je to vlastně celkem v pohodě - vždyť ten Niro byl fakt sympaťák.. ()

F2003F

Strašne sa to tiahne ako sopeľ, bez nejakých pútavých momentov. Niro fantastický ale od toho okrem psychologicky vyvíjajúceho sa portrétu samoty nič iné netreba čakať. On a Scorsese + kamera + nočný NY = Taxi Driver. Chladný film, v ktorom sa len rozpráva a šoféruje alebo pobehuje kade-tade. Dialógy výborné, hudba takisto. Lenže Scorsese je podľa všetkého ešte v hraniciach normality, nie načisto prepnutý ako naprklad Trier, preto by sa podobných životne dôležitých tém nemal chytať. Na začiatky je to stále viac než ukážkové predstavenie talentu. Naopak dvanásťročná Jodie na Oscara? Absolútne NIE. Nesebaistý vyhúkaný očividne nesprávne dirigovaný neuveriteľný výkon pár chvíľami dokonca divný (začne si nedočkavo vyzliekať sveter ale po stiahnutí na plecia čaká "nenápadne" 2-3 sekundy kým z Boba vyjde aby prestala, mohol to aspoň povedať skôr aby to vyznelo uveriteľne) ()

Dvojirakri

Zvláštní kombinace hnusu, špíny, zločinu, a přitom POHODOVÉ atmosféry která se táhne celým snímkem. Docela dobře se na to díky hudbě, pomalému tempu a vynikajícímu hraní Roberta De Nira koukalo, ale snímek jako celek je dnes už spíš pomníkem doby. Žít Travis Bickle a pracovat jako taxikář v New Yorku v současnosti, musel by z okna vozu střílet samopalem bez přestání. Za tu pohodu, herecké výkony a krásu Cybill Shepherd jednu hvězdu rád přidávám. ()

jerabin

Dokonale ujetý de Niro - IMHO nejvěrohodnější filmovej pošuk v dějinách filmu - v dokonalém (a pořádně depresivním) filmu. ()

Lukasenko

Kdo si myslí, že tento film ma happy-end, tak se šeredně mýlí. Jde přece o to, že společnost nakonec udělá z psychicky narušeného člověka hrdinu, aniž by si ověřila jaký ve skutečnosti je. To jen tak naokraj. Mám rád duo De Nira + Scorsese a tento film hodnotím velmi vysoko, má skvělou kameru, dobrý scénář i herecké výkony. Líbil se mi mnohem více než Zuřící býk, asi jsem ho nepochopil... ()

slevin

Místy jsem se i nudil a už jen očekával finále,ale skvělí De Niro,Jodie Foster a nádherná Cybill Shepherd mi to bohatě vynahradili . ()

Kde se bude točit poslední film Quentina Tarantina?

Kde se bude točit poslední film Quentina Tarantina?

09.09.2023

Desátý a podle jeho vlastních slov závěrečný film Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Hanebný pancharti) The Movie Critic se začne točit víceméně hned, jak skončí stávky. Tarantino má podle všeho už… (viac)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)