Duchovia Inisherinu

• Česko Víly z Inisherinu (viac)

Dej filmu sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo. Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condon) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať “nie” ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky. (Cinemart SK)

Martyrium

Veľmi záleží..... A to opäť..... V akom rozpoložení a nálade budete tento film sledovať. To však nemení nič na fakte, že ide o nadpriemerné a originálne dielo. Pán režisér sa tu trochu inšpiroval Mallickom, ale našťastie si zobral len to dobré. Trailer veľmi zavádza a celé to z neho pôsobí dynamickejšie a vtipnejšie, co je na míle vzdialené realite. Poetický záver je zakončený v štýle Inception a ta jednoduchosť života by sa dala aj krájať. Milujem to. Zapamätateľné: Výkon Farrella, Keoghana a Condon, bezpochyby... ()

lineker

Malý Irský ostrůvek, uzavřená komunita. To by bylo, aby k sobě nějaké to příbuzenské dé en áčko nenašlo cestu. A to se vám pak lehce může stát, že narazíte na demencí střihlého domorodce. A to je hlavní premisa McDonaghova filmu. Ten člověk to prostě s postavami idiotů umí. A tady všemu vevódí Barry Keoghan. Jeho balící scénu u jezera jsem si vážně vychutnal. ()

fhe_verdict

Asi by som musel byt Ír, aby sa mi ten film pacil. Cely pribeh by sa zmestil na dve SMS-ky a fakt, ze nebol normalny z neho nerobi nic viac. Nevedel som sa dockat konca filmu, ale kedze som to dopozeral, tak to zas nemoze byt az take zle. Priroda je tam pohladnicovo krasna, ale zas nie na 2 hodiny filmu. A mozno si z toho niekto vie vyextrahovat nejaku vznesenu a prelomovu myslienku ci dokonca posolstvo, ale kedze je to irsky film tak by som za tym nic take nehladal. ()

nerw01110

Jeden z těch lepších filmů roku 2022. Podstata tohoto filmu je přátelsví a je potřeba na snímek se dívat na jakousi metaforu k tomu co to znamená, když najednou Váš přítel se s Vámi již nechce přátelit. Ani tak nejde o ty usekané prsty, ale spiše psychologický náhled na podstatu ztráty přátelství. Navíc je celé moc pěkně natočené a člověk si může užít nádhernou Irskou ostrovní krajinu. Pokud si jednoduchý divák neztrácej zde čas a pusť si raději Marvel. ()

lacertacz

Čirá a nadčasová filmařina. Ano, je to pomalé a neakční, na druhou stranu i za padesát let se na to půjde koukat a smysl z toho nezmizí. ()

Belphegor

Víly z Inisheru vypráví příběh muže, který se vyrovnává s náhlým a bezdůvodným ukončení přátelství iniciované jeho kamarádem. Děj se odehrává v roce 1932 na ostrově v Irsku, kde se žije velmi prostým životem. Nejprve bych vyjádřil, jak je snímek skvěle technicky zvládnutý. Dokonale laděné záběry potěší všechny milovníky kinematografie, přírodní scenérie drsného Irska tvůrci zachytili tak podmanivě, že ve vás společně s melancholickou hudbou vyvolávají kouzelné pocity. Název Víly z Inisheru popisuje ladění filmu dokonale. Nemůžu si vynachválit herce, je to tak bravurně zahrané, že není, co vytknout. Především Colin Farrell mě svými posledními filmy přesvědčil, že již není hollywoodským playboyem a díky nekomerčním projektům dokázal, že hrát opravu umí, a zde mě v tom utvrdil. Námět ne každého přiláká, ale pod jednoduchou slupkou se schovávají hlubší témata. Sledujeme různé chování rozličných povah, některé ryze extrémní, a ptám se sám sebe, zda to může být normální, a při tom přemítání zjišťuji, že opravdu takoví lidé mohou existovat. Scénář si totiž hraje s vnitřní nepohodou, kterou lidé ventilují různými způsoby. Film má rozporuplné zakončení, dalo by se říct, že je velmi komorní a svou pozornost věnuje především pocitům. Jsem si tedy jist, že konec nesedne každému, ale podle mě nese jisté poselství, které si každý musí dekódovat sám. Je to zde trochu složitější, uznávám. Ja bych ale snímek určitě rád viděl znova, protože to ve mě zanechalo spoustu myšlenek. Velké doporučení - za mě je to adept na jeden z nejlepších filmů 2022. ()

Plover

Zase jeden film s nemožně přeloženým názvem. Dle google překladače: " banshee (in Irish legend) a female spirit whose wailing warns of an impending death in a house." Takže spíš Smrtka nebo čarodějnice, rozhodně ne "víla". Nevím, jaké ambice má scénář,  v němž se většina postav chová jako hysterické pětileté děti. A Collin Farrell jako vždycky používá jediný výraz obličeje, kdy nakrabatí obočí a vypadá, že se za chviličku rozbrečí. Dvěma slovy: ztráta času. ()

LEFTFLANK

Reálne za 4*, ale za prostredie, ktoré ma fascinuje subjektívne plný kotol. A Kerry by som želal oskara. Ak sa niektorá postava vymyká z prostredia tak je to Padraicova sestra. A Kerry ju hrá úžasne. ()

Orbeek

Musel jsem zahrozit odstřižením si prstu, aby dvě dámy v řadě za námi, které si do biografu přišli poklábosit a film neustále komentovali, zmlkli ; ) McDonagh mě velmi mile především situováním příběhu překvapil a i s "jeho" herci (Keoghan!) stále válí ... byť tentokrát lehce do ztracena. ()

karelondatra

Výborně zahrané i natočené, sem tam povedená scénka. Ale jako film to nemá čím zaujmout. Když už se něco stane, namísto aby se věci rozjely, se to hned rozplyne v prázdné atmosféře zapadlé díry. A v divákovi s postupěm času jen sílí pocit, že trpí stejně, jako ostatní obyvatelé Inisherinu ubití všudypřítomným „nicem“. ()

melmoth

Duchovia Inisherimu nie je film pre každého – ako ostatne všetky McDonaghove tituly. Od diváka požaduje ústretovosť, za ktorú ho odmeňuje dávkou poctivo namiešanej depresie. Motívy a filozofia pracujúca s konceptom nudy, veľkých životných rozhodnutí a koncentrovania sa na vlastnú identitu si ale žiadala viac substancie a lepšiu vypointovanosť. Navzdory predchádzajúcej vete sme rozhodne dostali kvalitný kinematografický príspevok, ktorý si zaslúži chválu, uznanie a oplatí sa ho vidieť. Viac tu ()

Zaks

Divadelná oscarová kravina o dvoch trápnych írskych kamarátoch, plná sračkoidného suchého pseudo humoru, bez nejakej hlbšej myšlienky. Zbytočná strata času, ktorej mizériu najlepšie vystihuje priamo veta z filmu: "Tuhle večer jsi mluvil dvě hodiny o tom,co jsi ten den našel v hovnu svý oslice." ()

ondrapec

Tohle je ten film! Film, který má smysl, kde jsou úchvatné dialogy, který vychází ze života a ukazuje nejen marnost bytí, ale i důležitost přátelství, lásky a empatie. Kromě toho perfektní herecké výkony, mrazivá hudba a krásné lokace. Půlka kina se smála a půlka brečela. A tak to má být. Každý si v tom najde to své. Někdo komedii, někdo drama a někdo skeč vytržený z vlastního života. Miluju to! *90%* ()

Tristan_nsc

První polovina je klasická konverzační komedie ve stylu předchozího počinu Matrina McDonagha a dua Farrell & Gleeson - V Bruggách. Druhá polovina nabere temnější spád a vyústění může působit krapet neuspokojivě, ale já jsem spokojen více než dost. Klenotem je, kromě fantastického prostředí, soundtrack, který snímku sedí jako hrnec na zadek. Herecké výkony Colina Farrella a Brendana Gleesona jsou za jedna a celkově i ostatní postavy jsou výborně napsané. Není divu, že má film devět nominací na Cenu Akademie. ()

jara12

Popis filmu zní jednoduše, a jednoduché to je. Collin Farrell a Brendan Gleeson si svoje herecké role naprosto užívají a zabavují diváka po celou dobu snímku. Za zmínku stojí a stoupající hvězda Barry Keoghan, jenž přidává usměvavé a světlé okénko. Film není pro každého. Průměrný divák si tu nenajde jediný záchytný bod, aby se nenudil. Já si to ale naprosto užíval a přesto, že má film skoro dvouhodinovou stopáž a jsou tu zde jen dialogy, jde o úchvatný zážitek. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou