Vlkochodci

(festivalový názov)
  • Česko Vlkochodci (viac)

Mladá zaučující se lovkyně se s otcem vydává do Irska, aby tam pomohla s vymýcením poslední vlčí smečky. Vše se ale změní, když se spřátelí se svobodomyslnou dívkou ze záhadného kmene, o němž se říká, že se v noci proměňuje ve vlčí smečku. (Apple TV+)

vyfuk

Nečekaně na konci roku přichází pohádka, která může být otazníkem. Já osobně jsem mnohdy dost podezřívavý k animákům a navíc i k těm, které nejsou od prověřených lidí. O to více jsem i překvapený nakonec. Zde je to půl na půl. Opět se někdo nebal a udělal trochu originální způsob animace, které se někdy lidé dost bojí. Experiment stojí za to. Takové malování ve stylu pohybu, což je nečekaně originální a dobré. Co se týče příběhu je to trochu komplikovanější. Film totiž ve výsledku vypráví jenom další klišé, které jsme viděli milionkrát jenom je to trochu více komplikovanější a zmatenější, takže nakonec nevýhody. Navíc je to trochu zvláštní i kvůli záporákům, o kterém se vlastně dozvíte, že je záporák až zvláštně pozdě a nepřirozeně. Protože se zdá, že tam vlastně žádný není. Nemohu asi odepřít nějakou originalitu a novátorství, ale zároveň asi nemohu mluvit o zázraku. I tak to ve mě zanechává pozitivní myšlenky. ()

PollyJean

Trošku zklamání. Přece jen, řada motivů už se objevuje u předešlého Moorova kellského Brendana a některé dějové zvraty jsou trochu násilné (hlavně ta otcova proměna ke konci). Píseň moře dokázala okouzlit i zasáhnout mnohem více a přesněji. Na druhou stranu v konkurenci jiných animovaných filmů jde pořád o krásnou a silnou podívanou. ()

Jaro.Krafcik

Prvý film z produkcie apple tv, pekný vizual čo som nečakal. Animácia nebola vôbec zlá. Práve naopak. Myslel som aj že to bude skôr pre deti ale zabaví aj starsieho a náročnejšieho diváka. Ako sedia percentá na databáze, no či patrí do rebríčka najlepších filmov by sa už dalo polemizovať. 4 * ()

jefff

Neuvěřitelně krásné a poetické. Oproti Kellsu mi tolik nesedla postava hlavní hrdinky a mladé vlčice. Obě jsou dost uječené a trochu protivné. Ale duch příběhu a perfektní animace je tím zásadním. Moore je génius. ()

Koda

No, rozhodoval jsem se mezi čtyřkou a pětkou, ale i když oceňuji tu neuvěřitelnou podívanou plnou detailních naanimovaných kreseb, tak jsem nakonec zůstal u té lepší čtyřky. Irové mají rozhodně dudy na to, aby vytvořili s amíky velenečekaný skvost, který dokáže člověka vtáhnout jednoduše do děje a těžko z toho filmu uniknete. No a kdo unikne, z toho se stane vlk. Tenhle film má hodně co společného s Rebelkou a filmem Medvědí bratři. Kouzelný film plný čárů, magie, přátelství, nenávisti, strachu o své dítě a uvědomění toho, že i my lidi dokážeme udělat chybu i v těch nejméně očekávaných situacích. Výborný nápad s princeznou vlků, která se spřátelí s Robyn a proměna role člověka na zvíře. Člověka to sice zamotá chvíli hlavu, ale potom se dostane do takové magické fáze, kdy se najednou obrátí příběh vzhůru nohama a začne se přemýšlet, jak z té šlamastiky se dostat ven. Až se jednou ze mě stane vlk, přál bych si, aby mě někdo z rodiny poznal. Rival byl zde dost silný a napjatě jsem čekal do konce, jak dopadne. Je tedy obrovská škoda toho, že tak trochu jsem očekával, jak asi film dopadne, což jsem ubral ku hodnocení. Za mě hezky prožitý večer u filmu. ()

Maynard.

Tohle je můj jubilejní 1800 koment, to je mazec. A sem rád, že je to opět plnej počet hvězdiček. Tenhle rejža je neskutečnej, zatím sem viděl 3 ze 4 jeho filmů a všechy 3 mě naprosto ohromily. Jeho audiovizuálek je nenapodobitelnej. Ani rákosníci podle mě neuměj takle "jamovat" s obrazem. Přiběhově to někdo srovnává s Princeznou Mononoke, ano menší podobnost v tom je, ale tohle není tak dlouhý a tak akční (ruce se tady netrhaj :o) ). Celý příběh je hozen do jednoho vizuálku a občas si rejža doslova ulítne a hodí tam uplně jiný barvy a trefnou hudbu. Příběh je hlubokej jako ten les, ve kterým žijou vlci a vlkochodci :o) ()

radecacek

Jedinou výtku mám, a to, že jsem film propásl v kině. Wolfwalkers je nádherný, krásný, užasný. Moorova prvotina Písen moře byla pro mě jeden z nejlepších filmů roku, a tak jsem doufal, že Wolfwalkers zopakuje mé nadšení a já si budu užívat každé políčko filmu a každou minutu příběhu. A je to tak, i napodruhé mě Moore dostal a já můžu v klidu říct, že tohle je nejkrásnější animák a jeden z nejlepších filmů roku. ()

Silwer

Moore me utvrdil v tom,ze jeho pribehy jsou dokonale. Vlkochodci patri k tomu nejlepsimu co muzete videt.Kouzelny pribeh,nadherna hudba a krasna stylizace..Tenhle film je umenim v pravem slova smyslu,to proste musite videt ()

Elerrina

Vážení přátelé, nic si nenamlouvejme - pokud někdo toto dílo přirovnává k Princezně Mononoke, tak Miyazakiho slavný epos buď neviděl, nebo si ho nepamatuje. Vlkochodci jsou totiž v podstatě komorním dramatem dvou holčiček, z nichž jedna má komplikovaný vztah s otcem, a druhá se cítí osaměle a bojí se o mamku. Z výše zmíněné Princezny jsou pouze zcizeny dva motivy: kácení Lesa lidmi a vlčí dívka, která se snaží Les chránit. Kromě rodičů obou protagonistek je další významnou postavou už jen Oliver Cromwell (Lord Protektor), který tu je za bondovského padoucha. Většinu dějových zvratů lze uhádnout dopředu a kromě Robynina otce jsou všechny charaktery rozděleny striktně černobíle. Oproti Písni moře a Brendanovi došlo také k dost výrazné změně vizuálu. Původní typická, ornamentálně krouživá Moorova kresba zůstala zachována jen ve vyobrazení lesních zákoutí a Mebh a její matky, kdežto ostatní lidé a celé město, a kupodivu i vlci, jsou stylizováni v novém, hranatém, eventuelně špičatém stylu. Zřejmě nezamýšleným důsledkem je pak to, že všichni lidé působí mnohem víc jako karikatury. Oceňuji tu spoustu vizuálně promyšlených nápadů, ale nějak si nedokážu na tenhle styl zvyknout a až do konce na mě působil rušivě. Vidět zase jednou silné holčičí přátelství je fajn, ale bylo mu dáno příliš málo prostoru na úkor finálního, poněkud nablblého pseudokonfliktu. Protože nápad vypravit se za vlky do lesa s děly(!) je tak geniální taktika, že jeden žasne, jak vůbec Cromwell to Irsko mohl dobýt. ()

sQelle

Do nekonečna vykrádané téma, jak je zlo někde za městem a nakonec přijdeme na to, že to zlo je samotné město a ne draci, zlobr a nebo právě vlci. ()

Zagros

Vlkochodci jsou parádním animákem, který v rámci žánru působí jako svěží vítr. Na animaci jsem si chvíli zvykal, ale po pár minutách se mi začala líbit a na konci filmu jsem z ní byl úplně nadšený. Je nádherně kreslená, hravá a plná úžasných nápadů. Příběh vychází z keltské legendy a je až překvapivě současný. Souboj techniky versus přírody, kamarádství dvou holek z opačného břehu, vztah otce a dcery, … to vše mě zaujalo a bavilo po celou dobu. Už teď se těším na další počin Tomma Moora, který už mám nějakou dobu v plánu – Píseň moře. Vlkochodci ode mě mají poctivé čtyři hvězdy a doporučení jako velmi povedený a originální animák k tomu. ()

Milano33

Nádhera! Jedinečná a očarujúca rozprávka, ktorá ma neskutočne obmäkčila svojim vizuálnym spracovaním a poriadnou náložou silných emócií. Táto rozprávka nielenže spĺňa všetky atribúty, ktoré by mala dobrá rozprávka mať, ale taktiež ich v mnohom prevyšuje a nebojí sa zachádzať aj do temnejším témat, ktoré odhalia i tú krutú, zvrátenú realitu. Tento krásny počin obsahuje v sebe toľko skrytého podtextu a nájdeme tu tiež mnoho nádherných myšlienok. A ten emocionálny presah je nesmierne citeľný, Wolfwalkers svojím emotívnym príbehom dokáže nejedeného diváka výrazne citovo zasiahnuť. Príbeh je zasadený do roku 1650 a odohráva sa v Írsku, ktoré bolo vtedy pod okupáciou Anglicka. Táto doba sa parádne reflektuje prostredníctvom mentality ľudí, najmä Írov, ktorí chovajú predsudky k Angličanom. Na pohľad jednoduchý, ale vo vnútri komplexný svet nám ukazuje nadvládu Anglicka nad Írskom bez hocijakého pozlátka, dôjde aj na nevoľníctvo a neduhy tamojšieho systému. Nič tu nie je idealizované. Príbeh dokáže excelentne fungovať v rovine historickej, ale aj v tej mystickej, totiž sa tu  nájde mnoho čarovná a folklóru. Wolfwalkers je do značnej miery práve mýtickou rozprávkou s bájnym príbehom. Tradičné prostredie Írska so sebou prináša mytológiu, ktorej korene siahajú až ku Keltom. Tak ako Kelti a ich pohanské zvyky hlásali návrat k prírode, tak aj film Wolfwalkers robí úplne to isté. Film chápe prírodu, ako miesto ticha, kľudu a útechy. Príroda tu slúži prevažne ako metafora alebo symbolika, je to darom od samotnej Zeme, v ktorom nájdeme úplnú slobodu, je to miestom, kde sa konečne môžeme nadýchnuť čerstvého vzduchu. Jednotlivé fantaskné atribúty krásne obohacujú tento realisticky a naturalistický svet. Najviac znamenitým nadprirodzeným prvkom je práve bytie, ktoré spája človeka s vlkom, toto bytie stelesňuje vlčí svet. Bytosti obdarené touto schopnosťou sa nazývajú, ako názov už napovedá, wolfwalkers. Wolfwalker má veľmi blízko ku vlkodlakom, avšak líši sa v niektorých aspektoch. Sú to ľudia, ktorí dokážu počas spánku vstúpiť do vlka, toto zviera však nie je schopné vlastnej existencie mimo bdelého stavu užívateľa tejto mágie, takže keď sa wolfwalker preberie zo spánku, tento pomyselný vlk zaniká spolu s jeho prebudením, jedná sa čisto teoreticky o akýsi druh astrálneho cestovania. Tieto magické bytosti dokážu žiť, chodiť a komunikovať s ostatnými vlkmi, v podstate sú s nimi previazaný akousi mýtickou silou. Wolfwalkers taktiež disponujú liečivou silou. Animačne ide o neskutočne podmanivý zážitok. Kreslená animácia svojou nevídanou nápaditosťou ohúri a privedie vás do veľkolepej katarzie. Človek má pocit, ako keby sa pozeral na nejaký obraz, ktorý sa zrazu začne hýbať a žiť si svojím príbehom. Výtvarná stránka filmu je mimoriadne precízna, umelecky tvorivá, plná abstraktných farieb a kreatívnych nápadov. A pri nadzmyslových sekvenciach, kedy zrak jednoducho nestačí, v tých momentoch, kedy sa naše postavy prevtelia do vlka a vnímajú svet pomocou čuchu a sluchu, čím sa okolo ľudí a iných bytostí vytvára akási farebná pachová aura, tak tie sú štylisticky neuveriteľne pôsobivé. Podľa môjho skromného názoru sa jedná o najkrajšiu filmovú animáciu, akú som kedy videl. A zároveň aj o najkrajšiu animovanú rozprávku od doby, kedy vyšiel How to Train Your Dragon. PS: jednú z postáv dabuje Sean Bean. () (menej) (viac)

SpaceOdyseus

Tomm Moore je lepsi a lepsi. Jeden by mozna mohl rict, ze zacina byt monotematicky. Ale kdyz to cele zabali do tak prekrasneho kabatku, klidne si jeho myslenky a poselstvi necham hned zopakovat. Je to proste paradni pohadkove dobrodruzstvi a at Pixar zbledne zavisti, takhle dobry nikdy nebude. ()

bloodline

Ďalšia úžasná vizuálna jazda od tvorcov Song of the Sea. Tam, kde Pixar nemá konkurenciu v 3D ani na Playstation 6, družina okolo Tomma Moora bruslí rovnakú ligu u plochozemcov (rozumej 2D). V porovnaní so spomínaným predchodcom výraznejšie trpí dejová a hudobná linka, ktorá strháva body za umelecký dojem a obsahovú stránku. Vo formálnej rovine ide o animovaný prepych, ktorý vzdáva hold írskemu folklóru a histórii. 4 a 1/2* ()

Teg

Pochopitelně nejde nesrovnávat s předchozí Písní moře a hlavně Tajemstvím Kellsu, které je Vlkochodcům tak nějak nejblíž. Spoustu jsme toho už viděli v předchozích filmech a třeba hudba je tu nejslabší. Ale víte co, ono to vůbec nevadí, protože pokud jste správně naladěni, s radostí se zase ponoříte do keltských bájí a pověstí, mechových závrtů, lesních jezírek a zeleného ticha. Je moc dobře, že se takové animáky dělají. ()

anfi15

Když někdo zmíní slovo pohádka, představím si středověk, rytíře, šlechtu a hlavně nadpřirozené bytosti se špetkou magie. Vlkochodci splňují všechno, ba ne i víc, a vhání mi to teplo do žil. Příběh je krásně mystický s propracovanými postavami, které mají vlastní cíl, touhu a strach. Mezi vzájemné vztahy jsou přirozeně vybudované. Prostředí irska a přízvuk lidí dodává další dimenzi, ale samozřejme mě k tomuto mistrovskému kousku dovedla animace. Stylizace je nádherná, animátoři se nebojí hrát s perspektivou a kresebnou zkratkou. Perfektně rozdělují popředí s pozadím a také reálné momenty vs. “snové” z pohledu vlka. Po zhlédnutí jsem nemohla ani pořádně usnout a hned ráno jsem si to pustila podruhé. Cítila jsem se jako malé natěšené dítě! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů