Vlkochodci

(festivalový názov)
  • Česko Vlkochodci (viac)

Mladá zaučující se lovkyně se s otcem vydává do Irska, aby tam pomohla s vymýcením poslední vlčí smečky. Vše se ale změní, když se spřátelí se svobodomyslnou dívkou ze záhadného kmene, o němž se říká, že se v noci proměňuje ve vlčí smečku. (Apple TV+)

Eliott

Tak to bylo jednoduše krásné! Až je mi líto, že jsem žádnou takovou pohádku neviděl jako malý. Kvalita je však tak vysoká, že jsem si sledování velice užil i dnes. Již od prvního záběru si mne dílo omotalo okolo prstu a líbilo se mi jak grafickým zpracováním, tak obsahem. Malá hlavní hrdinka je správný raubíř a její příběh mne dostal takřka do kolen. Nebyla to však one man show, ale každá jedna postava byla dokonale a zcela uvěřitelně napsaná (i nakreslená). Ty kladné asi převládaly a proto o poznání více zářil jejich protipól. Prohnaný pan protektor, jenž se svými činy snažil pošlapat vše v jeho cestě. Závěrečné shrnutí: vtipné, milé, procítěné, dokonalé! 95% ()

Cervenak

Opäť úžasná výtvarná štylizácia, opäť prekrásny príbeh, ktorý je navyše ukrutne napínavý, lebo pri týchto filmoch nemáte istotu, že všetko dobre dopadne. Luxusná vec a jeden z filmov roka, u mňa možno aj číslo 1 vo výročnom rebríčku. ()

Malarkey

Čím více nových filmů sleduji, tím víc mám pocit, že je horší a horší narazit na něco opravdu jedinečného. A Vlkochodci jedineční jsou. Jedinečný animovaný film s tak krásným příběhem, jaký jsem v pohádce zatraceně dlouho neviděl. Jednak jsem ke konci měl pocit, že neustále brečím a druhak se mi neskutečně líbil námět, který proti sobě staví přísné katolictví a mytologické pohanství, odkazující hodně na keltskou kulturu. A jelikož i náš národ má v sobě kus z pohanských Keltů a Slovanů, což potvrzujeme tím, že tu křesťanství popíráme nejvíce v Evropě, tak si myslím, že jsme jasná cílovka. Zde je jako plus i nádherná animace. Jiná (tím, že je klasicky kreslená, což je na úkor dnešní doby nezvyk) a místy neskutečně úchvatná. ()

MrHlad

Fantasy dobrodružství z Irska, kde v lesích žijí podivné bytosti, které jsou napůl vlky a napůl lidmi. A taky příběh jedné holky, která chce zachránit les, lidi a svého tátu. A v neposlední řadě i jeden z nejlepších filmů roku. Vlkochodci nádherně vypadají, mísí se v nich dobrodružství, humor i silné emoce. A potvrzují, že Tomm Moore je ve svém oboru naprostá špička. Nádherná podívaná pro všechny diváky bez rozdílu věku. ()

DaViD´82

Keltská Princezna Mononoke, u které je s podivem, že byť se v ní honí až příliš zajíců (snaží se reflektovat střet civilizace s přírodou, nových způsobů s pohanskými zvyky, nadvládu Anglie nad Irskem, zbavení se okovů tyranských pravidel, přijmutí ztráty, odpovědnost, folklór, strach z neznámého a asi tak sto dalších neméně vážných velkých motivů) a emoce nejednou ždíme lacinějším způsobem než by bylo záhodno, tak stejně naprosto odzbrojí a okouzlí čirou nádherou toho všeho. A to ani zdaleka pouze tou (audio)vizuální. ()

Superpero

Krásná atmosférická pohádka. Ta animace se mi na první pohled moc nelíbí, ale ve filmu funguje. Zaujal mě kontrast přísného, krutého katolictví a živelného, svobodného pohanství. Je to bezva i v osobní rovině, takže povinné animákové dojetí k slzám se rovněž dostavilo. Pátou dávám za krásné a dojemné písničky. ()

somnar

Jasně, je to "krásné", ale přišlo mi, že Mooreovu poetiku tady až příliš udusává ten průhledně modelový příběh o zlém invazivním člověku a nespoutané přírodě, co by se neměla krotit. Píseň moře je u mě mnohem výš. ()

JitkaCardova

Až na nadbytečně pozitivní happyend je to nádherná a silná podívaná, vynikající i po výtvarné stránce, která nese spoustu vlastních informací, včetně sociálně kritických, a také svébytný vtip. Kdyby se odvážili méně šťastného závěru, byl by to zářez napořád, ale dá se to odpustit. Jinak od Tomma Moora doporučuji i dřívější Píseň moře. *~ ()

Spiker01

S Vlkochodci se už delší dobu nese naprosto zasloužený hype, nicméně za sebe musím říci, že v jinak dost pustém roce 2020 se vyrojilo opravdu hodně animáků a konkurence tedy byla silná. Od režiséra Tomma Moorea se mi moc líbila Píseň moře a musím dohnat i jeho předchozí počin, ovšem k mému překvapení mě o něco více zasáhla konkurenční pixarovská Duše, a to už dávno studiu s lampičkou nenadržuji. Nic to však nemění na tom, že Wolfwalkers božsky naanimovaná radost, která v pandemické době mnoha rodinám zlepší náladu, ačkoliv musela vynechat kina. Příští režisérův projekt samozřejmě budu s radostí očekávat. PS : jednu z nejdůležitějších postav dabuje Sean Bean, ale nenechte se zmást :) 80% ()

Jeoffrey

Jedním slovem nádhera! Vizuálně je to něco prostě parádního, především to, jak je vyobrazené vlčí smyslové vnímání, jak kouzelný je celý závěr filmu, ten krásný střih a přechody na širokoúhlé zobrazení v intenzivních pasážích, které jim dodávají na síle... Tohle byla úžasná podívaná, dokreslená k ryzí dokonalosti perfektně vybranou hudbou! K filmu mám asi jen jednu drobnou výtku a to je příběh. I když pominu fakt, že se mi po dokoukání hned vybavil Cameronův Avatar, protože kostra příběhu je v mnoha ohledech podobná, nemůžu říct, že by mě sledování tak silně zasáhlo jako Píseň moře. Jistě bylo to emotivní, mělo to silný příběh plný napětí a zvratů (jakkoli předvídatelných), ale nejsem tak dojatý a zasažený, jak to u mě autor již jednou v minulosti dokázal. Je to úžasný film, nádherný a kouzelný, ale pro mě zatím stále zůstává na vrcholu Moorovi tvorby Píseň moře. I tak je to ale u mě velmi zasloužených 9/10. ()

Radko

Mýtická rozprávka, nie náhodou zasadená do mestečka Kilkenny. Práve tam bolo centrum tzv. Kilkennskej konfederácie. Išlo o vládny útvar vzbúriaci sa proti krutej diskriminácii katolíkov, a vyše 10 rokov spravujúci 2/3 Írska. Avšak Oliver Cromwell z Anglicka sa s konfederáciou kruto vysporiadal. Dodnes sa v írskej ľudovke spieva: "Cromwell and his soldiers came, started centuries of shame. (Cromwell a vojaci prišli, storočia hanby nadišli).". V príbehu je arci-zloduchom bez výnimky. Panuje kruto, mučí bezdôvodne obyvateľov, ničí lesy aj prírodu. Chce vykynožiť všetkých vlkov a zaručiť tak obyvateľom mesta bezpečnosť pri ťažbe dreva. Voči jeho plánom stojí svorka vlkov a dve kúzelné bytosti - vlčie chodkyne. Sami ale hrozby zániku sotva ustoja, zvlášť potom, čo vlčia matka záhadne zmizne. Rozprávkovo bájny príbeh zasadený do druhej polovice 17. storočia nerezignuje na dobové historické súvislosti, naopak ich nenásilne zasadzuje do deja. Absolútne hodnotenie znižuje v recenziách viackrát spomenutá výčitka - postavy aj príbeh sú príliš jednorozmerné na osi dobro-zlo, rozpoltená postava otca, ktorý sa snaží uchrániť v prvom rade dcérku, to nijako nevyvažuje. Zvyšok bez výhrad, animácia lesa čarovná. ()

2Pac

Musel som si najprv zvyknut na animaciu...avsak potom, ma dostal komplexny pribeh o priatelstve, fanatizme, rodine a to vsetko s motivom enviro... ()

pepo

Krasne. Formou aj pribehom (a vobec nevadi, ze to je v podstate fantasy Avatar minus romantika). Ma to uzasnu poetiku a v spravnych momentoch to vie byt dojimave aj strhujuce. Animak roku. 9/10 ()

Xmilden

Tyhle animáky sice zrovna dvakrát nemusím, ale kvalitu tomu odpárat nedokážu. Ten formát se k tomuto příběhu zkrátka hodí, stejně jako japonské anime k určitému typu filmů. Stylizace na jedničku. 75% ()

Arbiter

Keltská Princezna Mononoke, jak snímek trefně pojmenoval DaViD´82, kvalit Miazakiho veledíla nedosahuje. Překrásné výtvarné zpracování a sympatickou vlčí holku cenim. Extrémně otravnou a natvrdlou rodinu irských lovců, roztahanou a roztěkanou povrchnost a popírání svých vlastních pravidel (proměny z a do vlčí podoby) necenim. ()

darkrobyk

Krásný, dojemný, napínavý příběh lidí, zvířat a lesa. A ač les je úžasný, tak o něj nakonec úplně nejde. Není to žádná ekologická agitka, jak by se mohlo zdát, protože je to z dob, kdy se prostě lesy kácely pro farmaření, pro budování nových osad, pro obživu. Hlavní motivem je totiž vztah otce a dcery, kteří musí na cestě k sobě překonat velké překážky, k čemuž jim tak trochu pomůže i magie. A samozřejmě vlci zosobňující nejen děs a hrůzu, ale především svobodu. Tu pro malou Robyn představuje nejen její sokol. Nádherná animace s čarokrásnými obrazy si přímo žádá velké plátno, jenže.......asi ne. ()

filmfanouch

Žijeme v době počítačové animace. Když v roce 1995 vyšlo první Toy Story: Příběh hraček, který byl jako první film kompletně vytvořený počítačem, zjevil se nový trend, který časem definitivně odložil klasickou 2D animaci na druhou kolej a časem se krom Pixaru a DreamWorks Animation vydalo směrem 3D animace i Walt Disney Animation Studios, které začalo právě klasikami animovaných snímků jako je Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Lví král. Počítačová animace/3D animace prostě aktuálně vládne žánru animovaných filmů, to ale pořád neznamená, že by nevznikali klasicky animované snímky. Tak tomu například je u filmů irského režiséra Tomma Moorea. Moore už před 6 lety přišel s naprosto okouzlujícím animákem Píseň moře, který určitě mezi vrcholnou tvorbu v oblasti 2D animáků uplynulé dekády. Píseň moře byla nejen ukázkou vrcholné animace, ale zároveň skutečně přesahového a na poměry animáků trochu náročnějšího příběhu. Moore tehdy dokázal vytvořit animák, který je bezpochyby skutečně pro celou rodinu a dalo se čekat, že i jeho novinka bude zcela něco netypického. A to se též víceméně stalo. Je smutné, že kvůli svému 2D zevnějšku bude v téhle době tenhle animák tak trochu přehlížený, protože 3D animace se už stala tak typickou, že je z velké většiny před 2D animací upřednostňována. A tohle není argument vůči tomu, že je Pixar špičkou ve své oblasti, Walt Disney Animation též dokáže natočit naprosto fenomenální animáky A především 3D animace umožňuje věci, které samotná 2D animace jen tak nezvládne. Jenomže to pořád neznamená, že by 2D animace neměla své specifické kouzlo, které je navíc díky upřednostňování 3D animace vlastně následně velmi zajimavé pozorovat, zvláště pokud animák dělá někdo kdo má nejenom naprosto neskutečně vizuální vcítění, ale zároveň dokáže na překrásné animaci postavit i příběh, který má katarzi, emoce a navíc není vyloženě předvídatelný, což je především v oblasti animované tvorby vítaná změna. Moore do své animované novinky opět zapojil aspekty irské kultury a skutečně dokáže spojit aspekty pohádkovosti a zároveň epičnosti stejně tak jako se to daří Hajao Mijazakimu. Vlkochodci jsou epickou fantasy, kde Moore servíruje akční pasáže, které by v hrané podobě fungovali jako vrcholné akční sekvence v hraném snímku. Scenárista Will Collins (ten s Collinsem sepsal právě i Píseň moře) napsal scénář, který má výborně vykreslené charaktery, parádně pracuje s jejich vzájemnými vztahy a zároveň skutečně předvádí tak trochu dospělejší a vážnější pohádku, která je chvílemi vyloženě temná a lehce infantilních pasáží je tu po čertech málo. A i díky tomu tenhle animák tak báječně funguje. Hlavní konflikt tu není vykreslen černobíle a celý příběh Vlkochodců je v podstatě o přirozených lidských chybách a následných snahách o nápravu. I díky solidním hlasovým výkonům (Sean Bean je naprosto famózní!) veškeré ty emocionální dojemné scény fungují a je skutečně potěšující, že Moore opět natočil film, který je víceméně důchovním nástupcem jeho předchůdce a přesto natočil něco zcela odlišného. Vizuální estetika je poté vyloženě překrásná, pohyby kamery jsou famózní, soundtrack Bruna Coulaise je naprosto boží a pokud rychle přistoupíte na pravidla tak trochu zvláštní Mooreovy animace, čeká vás jednoduše vizuální strhující podívaná, která je doslova vyloženě pro celou rodinu. Nemůžu úplně říct, že by měl Moore našlápnuto na pozici nového klasika 2D animovaných filmů podobně jako takový Walt Disney nebo Hajao Mijazaki, přesto má ale k tomu rozhodně vyšlapanou cestičku a na jeho další animáky se budu opravdu těšit. Pokud dorazí další tak výrazné a skutečně překrásné kousky jako Píseň moře nebo Vlkochodci tak je rozhodně na co se těšit...... () (menej) (viac)

sheen

Souboj člověka a přírody, tak jak to známe v Mijazakiho tvorbě. Tento film musí chytnout za srdce každého, tak silný film jsem neviděl ani nepamatuji, absolutní ždímačka. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů