Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

dr.fish

Nic nového nám tvůrci nepřinesli. Zpráva, kterou podávají by se dala odvyprávět za 15 minut. Místo toho se tu zpovídá pár bývalých top manažerů s černým svědomím, kteří zjistili, že Spasitel, pro něhož cedili krev a přesčasy, byl nakonec převlečený Satan. Nicméně dokument podává info polopaticky a je srozumitelný každému. Je dobré, aby každý věděl, že pokud je něco zadarmo, nakonec se za to stejně platí. 60% ()

campix

Jako úvod do problematiky je Sociální dilema asi ideální. Problém nastoluje srozumitelně a přímočaře. Nabízí zajímavá fakta a čísla, která představují kapacity z oboru. Bohužel je to všechno zabalené do tak divného mixu mluvících hlav a hraných scén. Neubírá se to vyloženě ani jedním směrem. Za mě by pomohlo více mluvících hlav a větší záběr do hloubky. Hrané vložky jsou sice hodně názorné. Všichni to pochopí, ale celou věc výrazně degradují. Mohlo to jít strašně moc hlouběji, ale jako úvod do problematiky to rozhodně stačí. ()

SHI-SHA

Jsem moc rád, že se vůbec někdo o tuhle tématiku zajímá. Problém jsem měl jen s hranými prostřihy. Vůbec nepůsobily dobře vedle interview s reálnými zaměstnanci a trochu v mých očích snížily důvěryhodnost dokumentu. ()

StanislachKo

Ale prevelice zaujímavé! Tu by sa dalo z prvej dať hejt, že fuj socialné médiá a akí sme všetci hlupáci a akí sme všetci nímandi. Lebo z dobrej myslienky "daj niekomu palček" nech mu dám na známosť, že cením..., sme zrazu niekde na "k*rva, dal som fotku, prečo tam už není miliarda palcov, keď mám toľko friendov??? Posraný fejzbúk!" Prvoplánovo hejtovať je niekedy na mieste. Ale hodiť do civilizačného mlynu na mäso niekoho, kto sa podielal alebo podiela na sociálnych sieťach mi príde ako absolútne debilné. Navyše je tam a vždy bude kopec takých, čo aj nad hlúpym priamočiarym všeriešiacím capslockom držia akú takú strážnu ruku. Aby si si mohol písať čo chceš, ale aby Ťa nasmerovali k tomu, nech sú to čo najmenšie kktiny. ()

jedna_vrana

Takže Zem nie je plochá? Silné. Pôsobivé. Najviac ma zaujala časť o dezinformáciách, nikdy som si nevedela vysvetliť, ako je možné, že toľko ľudí verí totálnym hlúpostiam. Teraz čiastočne rozumiem a začínam sa báť. ()

UhLee

(7/10). Dokument není sám o sobě špatný a rozhodně v určitých chvílích dokáže zmrazit divákův výraz. Ovšem v mém případě je to již tolikrát probírané téma, které se v mém okolí řeší velmi pravidelně. Proto byla většina informací, které jsem zde slyšel již známými fakty. Přestože jsem o těchto věcech věděl, tak mě určité myšlenky dost zasáhly. Zvláště citáty, které se v průběhu dokumentu objevují jsou nesmírně silné. Osobně se mě ale více dotknul dokument o naší planetě, který prezentoval David Attenborough. Tohle nebylo tak úderné, protože jsem byl zahlcený nepřeberným množstvím informací. Ale je hrozně dobře, že takovéto dokumenty vznikají a mluví se o nich. ()

Qitek

Ano. Nic nového a hrané části jsou místama spíš trapně usměvné. Shodneme se tady asi všichni a bude nás přibejvat čím dál víc. Ale jak je to tady všechno pohromadě nasázené a umě servírované, všechno to co už “víme” začne v jeden moment působit opravdu hrůzostrašně. A když si vzpomenu pak na všechny ty troly a komentáře pod příspěvky a co se děje vůbec všechno ve světě... Můžu tu frázi “nic nového” opakovat pořád dokola a dokola a přesto by se The Social Dilemma měla hučet do lidí a světa jak jen se dá. ()

oveckaoa

Určitě zajímavý dokument k zamyšlení ani nemám nějak co zde k tomu napsat moc. Problém bych viděl v tom, že jsou v dnešní době lidi rozežraní nestačí jim mobil za 3000 ne oni musí mít za 15000 s kamerou 50 foťáky a bůhvíčím ačkoliv to vůbec k životu nepotřebují a pak, když ho mají tak to využívají a dopadne to tragicky. Chyba je i v rodičoch , že si to nedokážou pohlídat pak se někdo diví, že jejich 13 letá holka si píše s pedofilem a oni o ničem neví tady není chyba v facebooku, twitteru, instagramu a kdoví čemu dalšímu, ale pouze v nich a ní. Jedny z nejhorších jsou úplně ti lidi co třeba na mail jim někdo napíše, že je v Kubě a vězní ho v Guantanámu a půjde s ním na rande ať mu pošle 150 milionů na úplatek strážným, aby ho pustily a on to fakt pošle to už je úplná zoufalost a úplně marní jsou ti co ten mobil nedokážou odložit ani na hodinu (v práci takového máme a předtím tam byl ještě úplný zoufalec) nebo ti co musí postovat na facebook snad i to, že se vyserou a ptají se jestli mají spláchnout nebo ne?. Já osobně mám pouze facebook fotku tam mám ze střední a měnit ji nemíním i když mě s tím facebook věčně otravuje a jediné co si tam dávám jsou sdílené vtipy a videa a zprávy co naleznu na netu. Ohledně těch sebevražd já zastávám názor, že žádný chlap ani ženská nestojí za to, aby se kvůli někomu jiný zabíjel na světě jsou milionu jiných chlapů a ženských s kterými by mohl/a být šťastný/á. 80 procent. P.s. docela sranda, že to bylo na Netflixu což je stanice, kterou na youtube reklamují ve velkém o ostatních médiích nemluvě ()

venison

Hezky natočeno, i když cílovka je trošku jinde než můj záběr. Protřelého člověka moc nepřekvapí a nevědomému spíše způsobí stihomam. Čekala jsem větší kontroverzi než přehled všeobecně známých informací. Infografika v podobě tří panáčků byla vtipná. ()

Pavlínka9

Pamatuji si, že jsem toto viděla hned v 2020 a byla jsem překvapná tím, jak tam bylo všechno sděleno jasně, srozumitelně a i s dobrým příkladem. Sama jsem zvědavá, kam se svět s tímto až dostane...sama jsem vymazala nějaké aplikace a nastavila si upozornění jinak, jelikož to vnímám a nejsem s tím ok. ()

ZeroCZ1233

Netflix má mnoho podob a je známý pro mnohé své schopnosti a talenty. Jedním z těchto talentů je vpuštění do éteru dokument, jenž v roce svého vydání naprosto položí jejich platformu na lopatky a je sledovanější než cokoliv z mnohem širší nabídky narativních počinů. Nynější nechvalný rok tuto pozici bezprecedentně obsadil Tiger King a jeho příběh o egocentrickém gay redneck maniakovi z ranku „to nevymyslíš“ a vznikla z toho memovaná, ale i poměrně seriózní zábava na pár večerů. Jako další je kupodivu jednolitý projekt Sociální dilema, dokument o sociálních sítích, konkrétně o jejich negativním vlivu na (v tomto případě) americkou společnost, ale mnoho těchto skutečností pasuje na prakticky každou část civilizované společnost, v níž jeden ze zastupitelů tohoto výdobytku doby figuruje. Znepokojující fakta nám tu prezentují takzvaní „lidé od fochu“ v minulosti pracující pro velké firmy (Twitter, Facebook a další) a hlavně lidé, co sami spoluvytvářeli možnosti, díky nimž to došlo až do takového stádia, v jakém se to teď nachází. Tímto dokumentem, i jinými projekty, si sypou popel na hlavu a snaží se seznámit diváky s odvrácenou stránkou této novodobé metly lidstva a je strašně individuální, jak moc je to pro daného diváka přínosné. Pro mě tam není řečeného nic nového, pokud člověk není úplná opice a nežije s hlavou v písku, ještě nejlépe s nonstop nasazenými růžovými brýlemi, tak tyto informace, jako problematika s šířením fake news, využívání a šíření deep fakeů, shromažďování méně či více škodných „extrémistických“ skupin (primárně zastánci konspiračních pytlovin jako chemtrails, flat earth a další hovadiny), zneužívání informací a osobních údajů o uživatelných (nejznačněji v sekci politické agendy), nebezpečí závislosti (do toho reálně spadá drtivá většina uživatelů, včetně mě) a další nehezké věci zná a my nejsme tou cílovkou. Cílovka je právě ta početnější segmentace obyvatelstva, jež se zajímá hlavně o počet svých lajčíčků, dosahu stories a dalších obdobných kravin, proto jsou částí prokládány dramatickými vstupy pro udržení pozornosti stereotypních diváků, a z toho důvodu to neberu až tak problematicky, i když mě tam tyto specifické části tak iritovali, jasně vyobrazovali americký extrém (což taky lze tolerovat, když je to převážně pro jejich národ, kde jsou tyto problémy, jako vlastně všechno ostatní, vynesené ad absurdum a musí se s tím něco dělat co nejdříve), ale narušovali dramaturgii jinak slušně postavené práce a to je škoda. Kdybych to shrnul, tak je Sociální dilema přínosná novotina, jež se díky bohu drží v top 3 na Netflixu a edukuje zainteresovanou cílovku správným směrem. Důležité je vědět, že sociální sítě nejsou apokalyptickými scénáři pro lidskou populaci a má mnoho pozitivních projevů, ale na druhé straně tu jsou škodlivé prvky, jež je nutné dostat na minimum nebo nejlépe eliminovat úplně, proto apeluji na případné čtenáře této zapadlé recenze, vytáhněte si hlavu z prdele a ohledně těchto témat se dovzdělejte, je to důležité. 6,5/10. A závěrečná zpráva pro Kubíka, jenž poslední dobou neřeší snad nic jiného než tato a jim podobná témata, už jsem to viděl, jupí, už mě s tím nemusíš srát jako dosud, díky, mám tě rád. () (menej) (viac)

bizz_mjc

I když si člověk (ne guma s pěti půjčkama, nebo volič SPD či marketinkových hnutí) uvědomuje spoustu věcí, který v dokumentu zaznívají, takhle komplexně vše na hromadě dá skutečný obraz děsivosti a nebezpečnosti současnýho světa a věcí, který za jeho stavem dost silně stojí. ()

Marrdaa

Slušelo by se na začátek říct, že před dvěma týdny měl v kině premiéru blockbuster Tenet Christophera Nolana. Chtěl jsem o něm něco poreferovat a shrnout si, jak úžasnou práci Nolan provedl při znázornění cestování časem směrem vzad. Bylo to něco nezapomenutelného, závity se mi točily ještě pozdě do noci, když jsem sledoval jak zajímavý mám v bytě strop. Zároveň to bylo ale něco, s čím sem tak trochu počítal. Nolan má laťku nastavenou tak vysoko, že kdybych v kině nedostal pořádnej záhul, asi bych byl smutnej. Nicméně včera se ke mě dostala reference na nějaký zajímavý dokument o sociálních médiích, který koluje na Netflixu. Dokument se nazývá Sociální Dilema a chtěl bych na něj upozornit právě proto, že se tváří velmi nenápadně, ale o to větší přesah má narozdíl od snímku Tenet. Sociální dilema spojuje zdánlivě nesouvisející témata mířeného marketingu např. s fakenews, manipulací lidské mysli, sociálního distancovaní adolescentů až třeba s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách nebo Coronavirem. Dokument je prostříhán ilustrujícím příběhem členů obyčejné rodiny tak, aby probíraná témata pochopil úplně každý (narozdíl od Teneta). V dokumentu zazní spousty zajímavých názorů z nichž je většina velmi znepokojivá, ale hlavní myšlenkou je upozornit diváky na to, že pokud žijete v Matrixu (socialní bublině), jen těžko si uvědomíte, že žijete v Matrixu a že umělá inteligence nemusí vždycky vypadat jako Skynet z Terminátora, ale může se maskovat například za písmenkem F ve vašich aplikacích. Dokument se ve velké míře zabývá i rozdělením společnosti a vzniklou propastí mezi jednotlivými tábory. Vzhledem k tomu, že si všichni uvědomujeme abnormální výskyt střetů sociálních skupin a k tomu nám stačí jen scrollovat na displayi směrem dolů, dokument poukazuje na to, že než abychom na někoho ukazovali prstem, měli bychom raději jít do hloubky a nahlédnout, kdo vlastně za našimi spory stojí. Tenhle dokument toho řekne spousty a bude vás nutit přehodnotit hodně věcí, proto si myslím, že je důležitější napsat spíše o něm než o hollywoodském filmu. Každopádně bych ho asi neměl sdílet na Facebooku, protože je tu možnost, že ho otevřete právě kvůli tomuhle odkazu...jo a vygooglete si Pizzagate ()

Jaro.Krafcik

To bola teda dilemma, ako bral by som to keby tam nebolo zbytočne veľa dristov tých ľudí, ale radšej to mohol byť hraný film, na túto tému závislosti. Záverečné nesprávne teorie o koronaviruse boli iba čerešničkou na torte. Toto netflixu nevyšlo a nechápem tie percentá. 2* ()

vyfuk

Z toho trochu mrazí. Z mnoha důvodů. Ať už protože pro mnoho lidí může jít o zcela nový objev a pro někoho zase o něco velmi starého a jasného. O to více divný je můj případ, kdy já o tom vím dost, ale zapomínám a nebo neřeším nic. Tento film v celku barvitě a explicitně ukazuje, co s vámi moderní technologie vlastně dělají. A tuplem zajímavé je, že už jenom tímto komentářem houštím tuto situaci. Všechno už je samo o sobě v celku otazník od samotného Edwarda Snowdena, který i pro mnoho lidí nebyl nějaký převrat nebo objev. Tak co tedy je? Když jste všichni takto chytří. Film umí předat jasnou a velmi mrazivou myšlenku. Navíc ji slyšíte od tvůrců továrny na absolutno. To, co je sice lehce inovativní, ale zároveň otravné jsou propojovací prvky s hranou filmařinou, která to sice celé zajímavě podkresluje, ale stejně tak i někdy zesměšňuje nebo patetituje. Hmmm, neologismus. Obecně vzato zajímavý počin. Důležitý. Nicméně je stále otázka jestli to něco změní. Věřím, že ano. Protože já jsem jeden z těch, kteří věří, že už v té občanské válce jsme. A bojím se, co by mohlo být pomalu horší. ()

blackkocour

Když se jeden z mluvících rádoby "expertů" tlemil tomu, že nová generace je samotný chodící produkt velkých korporátních zmrdů pod taktovkou Googlu a Facebooku, připomnělo mi to učitelku ze střední školy, kdy povídala, že v babském časopisu o zchrátralých kloubech, četla o nastávající generaci, že to takzvaný “smartphone zombies", kteří se nedokážou odtrhnout od displejů. V hlavě mi mimo toho, že by ta stará rašple měla jít konečně do důchodu, naskočila myšlenka že se musím podívat na Instagram. Jo, pointa nikde? A co chceš od středoškolského idiota? Něco inteligentního? ()