Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

petrsv

Velmi dobrý dokument popisující současnou situaci. Bohužel je ale natočen tak, že tomu většina lidí stejně neporozumí, nebo nad tím mávnou rukou. A navíc ta většina je z té části lidí, kterých se to týká. ()

erased

The Social Dilemma je hlavně výborný úvod do reálného světa pro naivní, určitě bych se tedy nebál ho zařadit klidně i do rámcového vzdělávacího programu. A pokud by si kdokoli odrostlejší z celého dokumentu měl odnést jedinou informaci, není to smazání nebo bojkotování různých technologií, ale to, že "you can't put the genie back in the bottle", a tedy je na zodpovědnosti a vzdělání každého, jak se sebou nechá nakládat. ()

Hamaradža

Tie hrané pasáže sú dosť cringe (John333 v komentároch nazval film povrchným popíkom a mal pravdu), no inak ide o celkom (ne)príjemnú rekapituláciu rozsiahlosti súčasnej masívnej duchovnej krízy vyvolanej (aj) sociálnymi sieťami. Ja osobne som si dvakrát pauzol film, aby som si skontroloval mobil. Snáď dokument niečo zmení, ale skôr sa to nestane. ()

Mikarda

We live in a world in which a tree and a whale is worth more financially dead than alive. For as long as corporations act in this way and are unregulated, these corporations are going to continue to destroy trees, to mine the earth… Now humans are the trees and whales. We are more profitable while we are spending time staring at a screen and consuming advertising and providing data to these big unregulated companies like Facebook, Google and the like. Máme dystopii na spadnutí díky tomu, že pomocí lajků se snažili tvůrci šířit dobrý pocit. Pecka, že? Dokument přináší určitě zajímavé myšlenky, rozsah některých věcí jsem ni ani neuvědomovala, takže za mě moc fajn dokument hodný vidění. ()

easaque

+5* Tenhle dokument není rozhodně jen o sociálních sítích. Hlavně je o způsobu fungování všech stránek, které ukládají údaje o uživateli (např. i blbé cookies) a jejich využívání. Chápu, že to mělo ze začátku i úctyhodné důvody, ale dnes je všechno o byznysu, udržování pozornosti, navrhování zajímavých subjektivně blízkých témat a být oblíbený. A tam pro lidskost není místo a algoritmy vyhrávají na plné čáře. Nejhorší sdělení dokumentu bylo, jak tento způsob rozkládá demokracii a diferencuje společnost, protože každý má díky tomu všemu jiný pohled na svět, protože se nezobrazují všem stejné zprávy a odkazy. Vymyslel to západ, ale úspěšně ho využívají všichni komu se to hodí, a to se jim sakra hodí.... Jeho forma je srozumitelná a byl bych rád aby otevřel oči hlavně těm, kteří jsou díky názorům načerpaných z internetu, kde se dá opravdu najít vše, rozhádaní v rodinách. Kdybych mohl, tak bych tomuto dokumentu dal i 6*, jak silně na mě zapůsobil a jeho podporu aspoň dokážu tím, že si ho dám do své TOPky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3! /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - Motto na závěr: Zapněte kritické myšlení a vypněte minimálně notifikace zpráv a soustřeďte se na reálný život. ()

M.i.k.e

ty čtyři tomu dávám primárně proto,že ačkoliv tu nejsou žádné extra nové informace,téma je to natolik důležité,že je třeba o něm mluvit.Každý den vidíme na internetu jak tyhle věci fungují,jak jsou nejvíc vidět a slyšet právě konspirátoři,fake účty atd,které mají za úkol max tak rozeštvávat lidi a tím pádem ulehčovat kontrolu lidem jako u nás Bureš,nebo v USA Trump.Tady to máme hezky od lidí,kteří si společnostmi jako facebook prošli a je zajímavé to poslouchat.Je škoda,že je to trochu shazováno zbytečnými jakože filmovými scénkami.Ty by sice měly pomáhat dotvářet atmosféru,ale moc to nefunguje.Příště raději víc rozhovorů a klidně o dvacet minut kratší a nahuštěnější...70% ()

Lischai

Vidím nějakou zvláštní ironii v tom, že dokument mluví o trendu nezdravého zbombastičňování a vyhrocování zpráv na úkor šedé a nudné pravdy, a pak do mě nasype ilustrační hrané záběry kde týpek tak moc kouká do mobilu, až přestane mluvit s lidmi, dá se k extrémistům a seberou ho policajti. Ach jo. Mluvící hlavy jsou tu jinak zajímavé, je docela cool z jak širokého spektra firem pochází, a asi bych byl radši, kdyby jim ten dokument dal víc prostoru (a možná nechal promluvit i někoho z druhé strany), namísto populárně natřeného bububu, end is nigh, všichni jsme zmanipulovaní AI, která nám záměrně ukazuje fotky našich ex. ()

Aljak

Námet dokumentu je skvelý, určený je hlavne pre ľahko manipulovateľných ľudí, ktorí nevedia rozoznať fake news od seriózneho spravodajstva, či pre tých, ktorí sa bezhlavo nechávajú unášať súčasným agresívnym marketingom. Ja osobne som sa nedozvedel nič extra nového, skôr som sa len utvrdil v tom, ako to celé funguje. Súhlasím však s tým, že sociálne siete dokážu byť pre ovplyvniteľných ľudí poriadne nebezpečné. Kto však dokáže informácie racionálne filtrovať a konštruktívne nad nimi uvažovať aj na nejakej overovacej či argumentačnej úrovni, tak pre neho sú sociálne siete skvelým vynálezom. ()

selviskhed

První "psychologická" polovina prima, je tam Jonathan Haidt a všechno, druhá "politická" polovina je odpad. Pointa dokumentu v podstatě je, že liberálové musí mít na sociálních sítích právo cenzurovat názory, se kterými nesouhlasí, jinak zanikne demokracie. lol. (((Netflix))) se křečovitě snaží tvářit, že nemá politickou agendu, takže si krkolomně za padouchy hraných vsuvek vymýšlí "radikální centristy", kterými se nechá zmanipulovat syn z rodiny, kde černoch a běloška mají asijskou dceru. ()

Kwaichi

V podstate dokument nepriniesol (aspoň pre mňa) žiadné nové a prevratné informácie. Kto sa trochu orientuje vo svete za "oponou" internetu vie, čo nám giganti internetovej kuchyne servírujú každé ráno hneď po prebudení na ružovom podnose. Najlepšie je ako dokument ani len okrajovo nespomenul žrúta času Netflix, ktorý sám stojí za produkciou seriálu. ()

dubinak

Uvítala bych vyškrtnutí té hrané linie, protože všichni se denodenně setkáváme s lidmi, nebo dokonce i dětmi, kteří nejsou schopni dát mobil z ruky a má to na ně nějaký dopad. Jako ilustrační vložka proč ne, ale zbytečná. Každopádně tenhle dokument mi přinesl pár nových zjištění o tomto života ovlivňujícím mega průmyslu a je to docela šílený a nedobře se poslouchá, do čeho jsme se to vlastně sami upsali a už to nelze nikdy zastavit. ()

Cheeter

Za mě dokument, co by měl být pro každého trochu myslícího člověka povinný. Spoustu věcí jsem tušil, ale tady bylo podané ucelené a krásně vytažené jádro pudla. Btw. tohle by měl někdo zfilmovat jako hollywoodský film a dostat to mezi lidi. ()

Pajky3

Známá fakta o sociálních sítích a závislosti na nich. V dokumentu vystupují přímo lidi, kteří se podíleli na jejich tvorbě, což vytváří důležitý průřez tématem, které je třeba diskutovat. Donutí to zamyslet, což je u takových dokumentů důležité. Osobně bych asi vypustil hranou linku, která sice dokresluje vyprávění, ale obešel bych se bez ní. ()

PavelVanekArt

Informativně fajn, ale ta rádoby filmová část je celkem solidní hovno. Pokud to tak někdo má, budiž, jeho máčka, mně to přijde stupidní až moc. 4* a.k.a 80% ()

Ondatra

Pamatuju si, že na tenhle dokument jsme koukali už na základní škole a potom i na střední škole a fakt to má něco do sebe, zvlášť v dnešní době. V 21. století, době kdy se dostávají do popředí moderní technologie, umělá inteligence a sociální sítě, bychom si rozhodně měli dávat obrovský pozor na to, co dáváme na internet, kde všude zveřejňujeme fotky a všemožná data nebo jak se celkově chováme na internetu. Proto by dokument měl vidět každý člověk, který používá internet a měl by se nad tím zamyslet. V dokumentu je spoustu expertů, specialistů nebo zkrátka vývojářů, kteří se snaží vysvětlit, jak jednoduché je oblbnout člověka na internetu nebo přizpůsobit jeho stránku a algoritmus. Líbilo se mi i ukázání do zákulisí algoritmu, když člověk například kouká na TikTok, tak mu tam schválně vývojáři hodili reklamu, aby prodloužili jeho sledovanost. Celý dokument je natočen tak, aby člověka nenudil a myslím si, že přitáhne pozornost všech věkových skupin ať už dětí, dospělých nebo důchodců. Z tohoto dokumentu jsem si odnesl spoustu informací a dlouho jsem neviděl takhle skvělý dokument, který by mi doslova změnil pohled nebo vnímání na internet a sociální sítě. Moc takových dokumentů není a proto bych mu dal solidních 8/10 ()

Doldus

Jako mnoha lidem tady mi též vadí přebytečná a nicneříkající filmová/dramatická část. Čistě jako dokument to ale vidím na nadprůměr. Celkem svižně a líbivě představí řadu víceméně závažných témat, které ke konci parádně shrne. Jistě, mnohé již člověk ví nebo tuší (těžko tedy bude dokument šokovat) a ano, mohlo se jít někdy i více do podrobna, ale i tak věřím, že dokument má rozhodně cenu vidět - dobře v něm funguje mix informativnosti, kritiky společnosti a apelu. ()