Hollywood, město snů, se mění v děsivou noční můru v adaptaci legendárního románu Nathanaela Westa. Mladý nadějný režisér se zamiluje do začínající herečky a chce z ní udělat hvězdu. Čím blíže ji poznává, tím horší je pro něho přihlížet jejímu soužití s otcem alkoholikem ve společnosti náboženských fanatiků… (oficiálny text distribútora)

Wawer

Dvě hodiny se film vleče, bez nějakého zásadního vývoje, až se v poslední čtvrthodině zvrhne v totální masakr. Ten je naprosto geniálně natočen (tak sugestivní způsob ztvárnění davové psychózy jsem ještě neviděl), nic to ovšem nemění na dojmu za zbytku filmu, který sice měl hlavu a patu ale zároveň se vlekl jako sopel, 3* ()

toofo

Mnohovrstvové dielo, kde všetky vrstvy koexistujú a postupne sa odkrývajú. Schlesinger opäť rafinovane demýtizuje predstavy o americkom sne. Tentokrát v podobe "továrne na sny", malomeštiackeho prostredia, ktoré zákonite deformuje aj ľudí žijúcich v tomto prostredí. Tí sa pod tiažou svojich nesplniteľných snov, okolím vyžadovaného správania a neschopnosti žiť morálne stávajú figúrkami a súčasťou kulís v umelom svete. Postavy sa skrývajú pod maskami noblesy, presladenosti a seladónstva. K záveru sa kulisy rúcajú, masky strhávajú aby vynikla dekadencia, hnus a ďeštruktívnosť, ktorá krvou omýva pozlátko. ()

agassi68

Donald skvelý, Karen tú blonďatú sliepočku tiež dala s prehľadom, prekvapivý záver. Inak predlhé prekrývanie hollywoodskeho pozlátka.. ()

RPupkin

Den kobylek je filmem, který navzdory atraktivnímu prostředí „Zlatého věku Hollywoodu“ zůstává výrazně za očekáváním. Ději chybí plynulost, sledujeme spíše útržkovitou mozaiku příběhů, kde si k postavám jen stěží hledáme náklonnost či nalézáme pochopení pro jejich činy. Katarzní závěr (mimochodem zdaleka nejlepší sekvence) pak působí málo uvěřitelným a roubovaným dojmem, jakoby k předchozím dvěma hodinám snímku ani nepatřil. Nepochopitelný je pro mě absolutní miscast Karen Black, jejíž výkon doplněný androgynním vzhledem a okořeněný šilháním táhne snímek nejvíce ke dnu. Nesledujte, nechcete-li si přivodit krátkodobý strabismus! Pro femme fatale by snad byla vhodnější i Helena Růžičková… Promarněnou příležitostí je postava silně věřícího Simpsona (Donald Sutherland) a jeho (nám bohužel skryté) minulosti, jež by sama o sobě vystačila na interesantní film. K pozitivům patří zajímavá kamera, výkon Richarda Dysarta v roli uměleckého režiséra Esteeho (trochu evokující mého oblíbence Edwarda G. Robinsona) či dobře vybrané lokace (oko milovníků eklektické architektury hollywoodských vil zaplesá). Celkově vzato: za mě palec mírně dolů, 40 %, nechci vidět znovu. [viděno v březnu 2021 | komentář #1] ()

nmafan

Další šťastné tvůrčí spojení Johna Schlesingera s Waldo Saltem, pro které byl Den kobylek příležitostí jak se znovu za hollywoodské peníze vymezit vůči americkému snu, výsledné dílo však v mých očích přesáhlo i záměry samotných tvůrců a rozměr Westovy předlohy. Vizionářská báseň, filmařsky opojná i drtící, a nastiňující vývoj společnosti, kultury i celé naší (nejen) západní civilizace pro další epochy. Umění ovládané lůzou a sloužící jejím potřebám, pragmatičtí intelektuálové hynoucí v davu, slabost ducha, jako jediná půda, která ještě rodí cit, ovšem bezcenný a bezbranný. A lynčující kobylky, ať už je jejich politické přesvědčení jakékoliv. Doufám, že tento film bude jednou - až budeme na kulturu 20. století nahlížet s větším odstupem - patřičně doceněn. A samozřejmě i kniha. "Její krása byla téhož rodu jako krása stromu; čistě fyzická, nesouvisela s duchem či srdcem." Nathanael West jakoby v této prosté charakteristice postavy Faye Greenerové předznamenal vnímání krásy pro další století... ()

Ozzy2

Otíku, výbornej film, hlavně neodcházej, konec je nejlepší.....Fak jsem ucítil satisfakci, když Homer Simpson na konci sejmul tu blonďatou kreaturu, u který mi nebylo jasný, jestli je to kluk, nebo holka, jestli je to dítě, nebo mrzák, nevím co to bylo,ale bylo to odporný.Já bych toho smrada ušlapal hned na začátku a dal bych tomu i pět hvězd. ()

šokin

Souhlasím, že dějově je film poněkud nesourodý. Možná to byl ale od tvůrců záměr. V každém případě 4* dávám za dobrý konec a D.Sutherlanda a hroznou Karen Black... ()

Tiiso

Příběh se různě proplétá a chvílemi jsem byl hodně zmatený. Asi to chce vidět prostě víckrát. Tvůrci ovšem práci brali velmi vážně. ()

Ewík

Konec byl vizuálně velmi precizně vytvořen, mé srdce zaplesalo. Jinak mi ale film připadal docela zmatený. Asi tak jako Hollywood a život v něm. ()

Tominni

Osobitý pohled Schlesingera na Hollywood, který popisuje továrnu na sny na příběhu téměř nesnesitelné mladé neúspěšné herečky (výborná Karen Black) s různými muži. Od mladého asistenta, kovboje až k Homerovi Simpsonovi. Davové šílenství na konci je vynikající, ale celý film spíše průměrný. Každopádně horší než Půlnoční kovboj. ()

majky19

Nechci nikterak hanit práci tvůrců, protože téma tohoto filmu bylo bezesporu zajímavé a atraktivní, ale tento snímek mě bohužel příliš nezaujal a dodíval jsem se na něj s velkým sebezapřením. Z filmu pořádně ani nebylo poznat, o čem vlastně je a co má divákům vlastně sdělit a docela mě překvapuje relativně vysoké hodnocení tohoto snímku. Možná tento film ocením více, až se na něj podívám podruhé, ale pochybuji, že na něj výrazně změním názor. Měj jsem od toho docela velká očekávání, ale po zhlédnutí ve mě převládly spíše negativní dojmy, ()

Gortyna

Jak se ten film z dobře natočeného retra, zobrazujícího (nejen) hollywoodské poměry 30. let, stane na závěr apokalyptickým, symbolickým zobrazením rozkladu společnosti a válečného běsnění, které bylo přede dveřmi! Postava, ztvárněná mistrovsky Sutherlandem, ztělesňuje bezbranného, zranitelného člověka, který nenašel obranu proti okolnímu pragmatickému a cynickému světu. Člověku je ho moc líto. Mám ho, Sutherlanda, s touhle postavou spojeného napořád. ()

pl4nt

Na tenhle snímek jsem se musel podívat už jenom z toho důvodu, že tam hraje Homer Simpson. Sice to je opravdu thriller, ale když příjde člověk a řekne "Hey Homer" tak ... :) ()

Muso

Kritika zhýralej americkej spoločnosti prvej polovice 20-teho storočia. Dej sa trocha vlečie, hereckými výkonmi však film nezaostáva a za záverečnú strhujúcu scénu musím prihodiť jednu *. Opäť jeden z filmov na ktorom sa bohužiaľ podpísal zub času a dnes už by bola nutná oveľa dynamickejšia réžia a prepracovanejší scenár. ()

Grázl83

Opět další film na který jsem se koukal na základě vysokého hodnocení a celou dobu jsem toho litoval. Pro mě naprosto nudné. Slabé 2* ()

efialtes

V mnoha ohledech ojedinělé dílo.Při vší úctě ke grandiózně apokalyptickému finále mě kdysi ve snech ale nejvíc strašil ten zlatohlavý skřet Adore.Kdo by si tenkrát pomyslel,že se s ním ještě v budoucnu setká na plátně a bude si moci na jeho ksichtě udělat Rorschachův test... ()

Saxos

I když se s požehnáním soudruhů u nás v 80-tých létech film promítal, tak už si nevybavím můj tehdejší názor. V paměti jsem našel jen nehodu ve studiu při natáčení a závěrečnou davovou rabovací scénu. V současnosti vše spíš nudné a divné. ()

Baldrick

Výborný Donald Sutherland bohužel nezachrání, co nesympatická Karen Black a přitroublý William Atherton pohnojí. Špína Hollywoodu se pro mě neproměnila v děsivou noční můru, ale v tragikomický kabaret přepálených výjevů. První stopy k pochopení pozdějšího sešupu kariéry. Ale navnadilo mě to k přečtení předlohy. ()