25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

Saxos

Opět kluci polští nezklamali. 18 odsezených let v krimu, s vlastním vědomím, že jsem nic neudělal, že ve vězeňské hierarchii budu po celou dobu na posledním místě a že se na tom nic nezmění, Tomek nějakým zázrakem vydržel. Nebudeme si idealizovat nějaký klidný návrat k normálnímu životu. Myslím, že všechny bankovky z odškodnění se přesunou do rukou soukromé psychiatrické kliniky a ne na pořízení myčky aut. Závěr: doporučuji. ()

tomino28

Poláci poslední dobou opravdu umí. Konkrétně zde umí zfilmovat pravdivý příběh tak dokonale, že během jeho sledování zažíváte mrazivé pocity a silné emoce. Jistě, mnozí by mohli namítat, že scénář byl dopředu daný samotným životem, ale věřte mi, že i zde se dá ledacos zkazit a natočit působivý film není jen tak. Podle mě se to povedlo beze zbytku, snímek vcucne a nepustí až do konce. ()

darthboal

Poslední dobou objevuju stále nové a nové filmy našich severních sousedů, které jakoby přede mnou stále někdo schovával. Proč ? Po dánském Honu s podobným tématem nespravedlivě obviněného je tohle další pecka, kterou budu až otravně doporučovat kamarádům. ()

Sopholojong

Polsky Shawshank? Ale kdeze... Na to mi tu chyba viac emocii, melancholie, krasnej hudby a nadeje. Tu je to skor chirurgicky presna pitva v chladnom, realistickom style a la McQueenov Hlad. Hlavny mlady predstavitel nevinnej obete nie je tahunom, ani ziadny z "inmates", ci skorumpovanych fizlov, ale je nim bojujuca, zivotom strhana a unavena matka Agata Kulesza - BRAVO zenska! Sceny ako ubitie mydlami v sprchach, noha v horucom lavore, ci zlomenie ruky o konstrukciu postele nenechaju divaka chladnym, ale ako obraz urcitej doby, resp. nejakej chrapunskej historickej udalosti u mna zostava, co sa sa polskej kinematografie tyka, absolutne neprekonany WOLYN! ()

vinducha

Podobný pocit jako u dánského Jagten , úplně zježená kůže.  Když si 1 blbka vymyslí něco , co další trotl zneužije k zakrytí své neschopnosti , tak se váš život může obrátit v peklo . Podle skutečné události. ()

rengers

Zkorumpovaná policie a politický nátlak, vyřešit vraždu a znásilnění nezletilé dívky co nejdříve, vedl k justičnímu omylu, na který doplatil podle skutečnosti Tomek Komenda. Velmi silný příběh a zároveň smutný. Film je ale zbytečně dlouhý. ()

Awer

Úplně nechápu, co tenhle film katapultovalo do žebříčkových výšin, protože je odvyprávěný velmi naivně, vědomě se vzdává většiny možností překvapit a byť popisuje naprosto příšerné věci, které stojí za to být reportovány, je to fakt spíš reportáž s nadstavbou audiovizuálního podání toho, o čem byste jinak jen slyšeli, než filmové drama. Zajímavým detailem je bod, kde, nota bene v polském konzervativním kontextu velmi podstatně, zazní skutečnost, že většina znásilnění není hlášena. Snímek se tím vyhýbá zlaté medaili za boj proti cancel culture, ačkoli v daném kontextu je to celkem blbost. Brutální znásilnění neznámým pachatelem nepřekvapivě většina obětí hlásí. Problém nehlášení tkví primárně v traumatizujícím vyšetřování, které tady vykonává sám "dobrý polda" (jen tak pro srandu králíkům si udělá opakovaný výslech s obětí v autě), a v tom, že "rodina drží spolu", což film glorifikuje rovněž. Proto za mě hvězdy čtyři a možná spíš tři než pět. ()

argus123

Ludia dokažu byť neskutočné hovadá, kiežby bol tento film natočeny podla fiktívneho príbehu, ale najväčšia tragédia na tom celom je to že sa to stalo.  Po filmovej stranke perfektne natočene, herec čo hra hlavnu postavu do toho dal všetko, čo je aj vidieť. ()

bishi1

skvělý film, nejhrůznější na celém případu je pro mne  skutečnost, že když se mašinérie rozhodne, že vy jste vinen, tak prostě budete vinen a pokud se nenajde nikdo, kdo tuto skutečnost bude chtít jednou zpochybnit a nahradit pravdou, tak zůstanete vinen. ()

Hixx

Skutočný príbeh nevinného človeka, ktorý je odsúdený na 25 rokov vďaka zlyhaniu a ľahostajnosti príslušných štátnych orgánov. Film vyvoláva veľmi silné emócie a tie dve hodiny doslova cítite tu krivdu ktorá sa Tomaszovi stala. Veru dobre to urobili Poliaci klobúk dole. ()

johankazarku

Na takýchto filmoch ma najviac štve pocit, že takéto omyly a nespravodlivosť sa neustále dejú. Zatiaľ čo si obyčajný chalan, ktorý bol vytrhnutý z bežného života odpykáva trest za vraždu, ktorú nespáchal, vinníci si behajú celé roky po slobode. ()

raru

Možno pôjdem proti prúdu,ale aby som celý film čakal kedy príde oslobodzujúci rozsudok,ked všetci sme o tom do predu oboznámení,tak to ma vôbec nijak neoslovilo. Nemožno popriet snahu autorov o útrpné čakanie s hlavným hrdinom na to čo muselo príst,ale za mna priemer. ()

Kritickej

8/10 Uff, tak tohle mě emocionálně dostalo, jako už to dlouho žádný film nedokázal. Skvělá režie a skutečný příběh, ze kterého mrazí a vyvolává spoustu dalších otázek. Neznám reálné pozadí, ale jestli je to opravdu věrný popis, tak by ti policajti měli jít všichni do kriminálu. ()

TonySoprano

že ony tie justičné omyly majú tak veľa spoločného (when they see us, presumé coupable, jestem murderca, thin blue line, kauza cervanová...). o prípade som nevedel nič, ale film ma vtiahol a opantal ma. napínavé, dojemné a silné do posledného momentu. poláci prostě umí a umí hodně dobře. /"Zbili ma tak, že by som sa priznal aj k strielaniu na pápeža." T. Komenda./ ()

lineker

Tak tohle bylo kurva drsný. Proč jsou Poláci ve filmech, které vás dokáží emočně zcela rozložit o třicet kilometrů před námi? ()

sadsammy

Malem jsem se rozbrecela. Nevim proc poustim takove snimky, kdyz pak mam z toho mizerny pocit. FIlm je opravdu uzasny, hra hlavni postavy prekvapuje, on se do toho neskutecne vzil a ukazal nam tragicky osud jednoho nevinneho kluka, ktery ztratil nejlepsi roky sveho zivota ve vezeni.. ukazuje to spoustu restu a nespravedlnosti, ktera je bohuzel bezna aj dvacet let zpatky. Urcite doporucuji se na to podivat, silny pribeh jednoho cloveka, ktery se ocitl v poutech zkorumpovaneho sveta. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)