Příběh z napjatého sklonku 60. let minulého století, kdy ve Spojených státech vrcholila hnutí za občanská práva a v čele FBI stál radikální J. Edgar Hoover (Martin Sheen). Informátor FBI William O'Neal (LaKeith Stanfield) se infiltruje do illinoiské pobočky Strany černých panterů, aby sledoval jejich charismatického vůdce Freda Hamptona (Daniel Kaluuya). Obratný O'Neal snadno manipuluje svými kolegy i těmi, pro které pracuje, zejména se zvláštním agentem Royem Mitchellem (Jesse Plemons). Hampton posílí svůj politický vliv, když se zamiluje do revolucionářky Debory Johnsonové (Dominique Fishback). V O'Nealově rozervané duši mezitím zuří morální boj. Měl by se postavit na stranu dobra, nebo má Černé pantery za každou cenu zničit, jak to požaduje sám ředitel FBI J. Edgar Hoover? (HBO Europe)

drackula

Zaujímavo spracovaná téma o ktorej toho viem naozaj pramálo. Je smutné, že množstvo problémov, na ktoré hlavný hrdinovia upozorňovali, je stále aktuálnych. Film si pre seba kompletne ukradol Daniel Kaluuya. Bol to oscarový výkon. Úplne do úzadia išiel hlavný hrdina. Mal som pocit, že v jeho hlave išlo všetko až moc priamočiaro - minimum vnútorných súbojov. 80% HBO Max ()

upson

Daniel Kaluuya je Forest Whitaker nové generace. Film stojí převážně na jeho hereckém výkonu. Mahershala Ali může jen tiše závidět, protože jeho dva Oscary se ani z bla nevyrovnají tomuto výkonu. Stejně tak Jesse Plemons je Phillip Seymour Hoffman nové generace. Shodou okolností oba jmenovaní předváděli své herecké nadání v různých dílech série Black Mirror. Tuším, že Kaluuya v díle 15 milionů meritů a Plemons v USS Calister. ()

sedm.1

Pozitiva: 1) Výborné herecké výkony ústřední dvojice, Stanfield i Kalluya jsou talentovaní, zajímavý a hlavně výrazní herci, kteří umí prodat svůj herecký um, ve svých rolích jsou zde přesvědčiví a své postavy obdařili silnou dávkou emocí a empatie. 2) Dobová atmosféra se tu tvůrcům podařila vystihnout poměrně věrohodně a působivě. 3) Pár scén je vážně silných a působivých, ovšem je jich opravdu jen pár. Negativa: 1) Tvůrčí očividná zaujatost vůči tehdejšímu jednání FBI a naopak až přílišné velebení strany Černých panterů a jejich členů. Toto černobíle rozdělení na ryzí dobro a zlo realitě skutečně neodpovídá. 2) Film působí velmi povrchově, nekonkrétně, nesoustředěně. 3) O postavách se tu divák nedozví prakticky nic, tudíž s nimi lze jen těžko jakkoliv soucítit, či sympatizovat. 4) Samotná událost je podána až moc jednoduše a naivně. 5) Myšlenkově se to prakticky non-stop doslova utápí ve svých vlastních parafrázích. 6) Kolísavá úroveň a roztříštěnost jednotlivých scén filmu na zábavnosti a jeho ucelenosti rozhodně nepřidá. 7) Absence vážně výrazných dramatických momentů. 8) Nemá to spád a po většinu času je tento snímek opravdu nezáživný 9) Závěrečné vyústění je naprosto chladné a mdlé. Verdikt: Judas and the Black Messiah je až příliš povrchově zpracovaný životopisný film, který neznalému divákovi neřekne vůbec nic, respektive ho ještě naopak spíš dezinformuje. Navíc se jedná o podívanou, která by bez současné vlny rádobykorektní politické vlny a propagandy vůči utlačování všech afroameričanů, neměla vůbec šanci vzniknout, a ono by se taky prd stalo. ()

borec999

Ďalšia historicko-politická dráma s dôležitým posolstvom a výpovednou hodnotou, ktorá však vo výsledku poteší viac kritikov a filmových odborníkov ako bežného diváka. Film má dobrých hercov, príbeh vychádzajúci zo skutočných udalostí s praktickou ukážkou, že rasizmus tu nebol iba v období 2. sv. vojny, ale v menších a utajených formách funguje neustále a v konečnom dôsledku aj dnes. Sledovanie filmu aj napriek tomu nenadchne a pri dĺžke 2 hodín sa často nevyhnete nude. Zaslúžilo by si to skrátiť, zintenzívniť, lepšie vystupňovať a vygradovať blížiacu sa katastrofu na konci(ktorá je mimochodom tým najlepším z filmu a klasicky ako v podobných filmoch je veľmi nepríjemná na pozeranie). Argumenty, že takýto typ drámy sa nedá spracovať pútavo tak aby zaujal i mainstream a komerčného diváka nie sú pravda. Stačí sa pozrieť na minuloročný Chicagský Tribunál, udalosti ktorého sa vo filme mimochodom spomínajú. Nakoniec mi z Judas and the Black Messiah vychádza len priemerný film s intenzívnym vyvrcholením ,resp. záverom. 55% ()

SpaceOdyseus

Potencialne silny a dulezity film, ktery v mych ocich trosku srazi lehce nudnejsi televizni podani. Ustredni dvojice (trojice) je skvela, ale to je tak vsechno, co muzu vic vyzdvihnout. ()

jasse

Velmi zajímavý film, inspirovaný skutečnými událostmi, který bravurně zhodnotil filmfanouch. Víc k tomu snad nelze říct. ()

Muel

| Warner Bros. | Dobová dráma o zrade jedného Black Panthera, ktorého hrá výborný Lakeith Stanfield, na druhej strane Daniel Kaluuya nie je o nič horší. Scéna "I am a revolutionary!" patrí k highlightom filmu, záverečná scéna je už len emočné zaklincovanie utrpenia hlavnej postavy. Veľmi fajn film. | Po dlhšej dobe mi film v hlave trocha viac rozkvetol a uznávam tvorcovskú kvalitu, jeden z najlepších filmov tohto roka a ešte raz a naposledy, Lakeith je tu fakt výborný. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Rathalos

Zivotopisna drama o Ciernych panteroch,myslim,ze nie je co vytknut,len pri tej dlhej stopazi v niektorych momentoch film nudi,skoda,ze to tvorcovia trosku neokorenili pocetnejsou akciou,ale aj tak sa jedna o nadpriemer...:-) ()

BOURQUE

Druhý celovečerný film Shaka Kinga spôsobí dojmom, že ho natočil režisér, ktorý už má viacročné skúsenosti. Už úvodné autentické obrazy a následný pohľad na „skolenie“ FBI agentov nasadia základný tón. Koncepčne sa film nejako extra nevyniká, avšak šikovné využitie prvkov skutočného príbehu a pevných hereckých výkonov ho usiluje. Veľa malých/veľkých vecí má vo filme svoj zmysel, obsahujúci odkaz na niečo. Aby ste však dostali trochu komplexnejší obraz (nielen) o Black Panthers (v jednej scéne dokonca sa objavia aj vo Forest Gump, spomínate si?), tak je potrebný preštudovať (osviežiť) zopár kapitol z dejepisu. Dvojica Daniel Kaluuya / Lakeith Stanfield pôsobí stabilne, Jesse Plemons ich dobre dopĺňa z vedľajšej pozícii (po filmu Síla psa opäť jedna skvele odvedená práca). Jediným problémom, a to je aj hlavný dôvod prečo dávam nižšie hodnotenie, je, že film nedisponuje s dostatočne veľkou škálou dynamiky. Spíš tu dominujú pomalšie scény a tie, ktoré by mali byť aspoň trochu výbušnejší a emotívnejší, jednoducho nedokážu prekročiť vlastný tieň. Každopádne, vo filme zaznie niekoľko viet, prípadne sa objavia také scény (vrátane tých autentických), ktoré po skončení filmu zostanú v hlave diváka dlhšie. Hercovi D. Kaluuya gratulujem k získaniu Oscara! P.S.: „Politics is war without bloodshed while war is politics with bloodshed.Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

geek.ondra

Hezky natočený a slušně napsaný. Jenže je to odvyprávěné strašně nudně a lacině a Kingovi se nedaří dostatečně divákovi prodat i když důležitý ale vlastně nezajímavý (aspoň pro mě) příběh. Stanfield je fajn a Kaluuya je skvělej (Všechny ceny zasloužené) Průměr a jedno z těch větších zklamání roku. 5/10 ()

HenryIvan

Meno Fred Hampton som už pred tým počul, ale nedokázal by som ho priradiť k danej historickej udalosti. Vyšiel prvý trailer a mňa (ako aj väčšinu) zaujal výkon Daniela Kaluuyu. Daniela mám ako herca veľmi rád a hlavne kvôli nemu som sa na film aj dal nalákať. No a samozrejme ma nesklamal. Film je dobrý, veľmi dobrý, nie je asi až na 5*, ale obstojí skoro proti všetkému čo toho roku vyšlo. Povedal by som, že na ešte vyššiu úroveň ho dostávajú herecké výkony. Okrem Kaluuyu sa vo výbornom svetle ukazujú aj Stanfield, Plemons či Fishback. Kaluuya si ide pre Oscara, to je už teraz viac ako isté a môžem povedať, že bude viac ako zaslúžený. ()

Torgal

Uff, od môjho zhliadnutia filmu ubehol už nejaký čas a ja mám problém vybaviť si z neho čokoľvek, čoho by som sa pri hodnotení mohol chytiť. Tematicky našincovi vzdialený, zato v krajine pôvodu významný boj za práva černochov (v tomto prípade je to často boj v pravom zmysle slova). Pred aj za kamerou je cítiť snaha o autentické zachytenie nálady spoločnosti (hoci neverím, že je to objektívny pohľad na zachytené udalosti). Ako som už ale spomínal v úvode, napriek všetkému u mňa film nezanechal žiadny trvalý dojem. A tak ho môžem ohodnotiť prinajlepšom ako priemer. 6-/10 ()

holub109

I am a revolutionary. Fakt silný film, který zde skončí nechutně podhodnocený jen díky tomu, že je zkrátka o černošském tématu. Za mě luxusně zahraný a příběhově skvěle vygradovaný kousek, který se sakra povedl a málo co mu může na letošních Glóbech a Oskarech konkurovat. 90% ()

rublik05

Dlouhou dobu jsem váhal, jak mám tento snímek ohodnotit. Na jednu stranu je docela pěkně natočený, zahraný je taktéž vcelku obstojně, dobová atmosféra se navodit povedla. Stopáž mi přijde zbytečně moc dlouhá, místy jsem se solidně nudil, filmu zoufale chybí lepší gradaci a větší tah na bránu. Co mi však nejvíc vadilo, s čím jsem se nemohl smířit po celou dobu trvání, tak jednoznačně s námětem jako takovým. Vůbec se mi nelíbila myšlenka, že tvůrci dělají hrdiny z lidí, kteří se otevřeně hlásili k té nejhorší ideologii, jaká na této planetě kdy vznikla. Doteď to vlastně nejsem schopný pochopit. Jidáš a černý mesiáš zkrátka asi není film pro mě. 3/10. ()

Flory14

Hned z kraje musím napsat, že film si zaslouží plusové body za úvodních 30minut, které jsou velmi "šedivé" a ukazují i samotné Panthery jako pěkný kretény.. Časem ale film začne být více jednostranný což je trochu škoda. Jasný, opravdu se byly na skupinu dělané prasárny ale mám rád životopisné filmy, které ukazují více úhlů. Snímek se zaměřuje na dvě osoby a to je možná ten důvod, proč jsem se nedokázal za 2h do filmu nějak extra dostat. Je to ten typ filmu, který ocením a ani nevím co přesně mi vadilo, jen nenastal bod zlomu kdy bych se vtáhnul do dějel. Možná kdyby se film věnoval spíše jedné postavě nebo byl o 20 minut kratší, nevím. Herci mě také nepřesvědčili a jejich výkony rozhodně nemám za oscarové. Minimálně z O'Neala mohl některý herec vytřískak hodně. Každopádně jsem se více dozvěděl o historii Černých Pantherů a o zajímá osobnosti Freda Hamptona, což byl účel filmu. To bylo splněné na jedničku. O trochu silnější tři hvězdy, na rovinu si myslím že lepší režisér by dokázal z filmu vytáhnout mnohem více. ()

pushover

Stejně dlouhé, ale nudnější než Chicagský tribunál. FBI vydíraný zlodějíček nasazený jako informátor do Chicagské větve černých panterů. ()

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny