V lúčoch slnka

• Česko V paprscích slunce (viac)
Rusko / Nemecko / Česko, 2015, 106 min (Alternatívna 90 min)

Severokórejská dievčina Zin-mi sa pripravuje na oslavy výročia najvyššieho vodcu Kim Čong-ila. Uznávaný ruský dokumentarista Vitalij Mansky dostáva povolenie sledovať celú jej rodinu. Je mu však umožnené filmovať iba podľa starostlivo pripraveného scenára, aby nič nenarušilo obrázok života spokojného ľudu. Napriek tomu je snímok úplným opakom propagandy. Dokumentaristi totiž nechali bežať kameru aj vo chvíľach, keď sú scény vopred aranžované severokórejskými „režisérmi". Alebo ju namierili na usvedčujúce detaily, ktoré majstrom manipulácie unikli. Zábery, ktoré nemali nikdy vzniknúť, šikovne vložili do príbehu o zdanlivo šťastnom živote v novodobej potemkinovskej dedine. Film V lúčoch slnka portrétuje Severnú Kóreu asi jediným možným spôsobom – ako nezámernú situačnú tragikomédiu. (Bontonfilm SK)

Forsberg11

Silný dokument, mrazivý, autentický a drsný. To áno... Ale na môj vkus aj príliš dlhý a miestami nudný. Málo komentáru a málo faktografie. Hlavne ku koncu to však bolo poriadne našponované a každopádne tento dokument odporúčam. To ako to funguje v Svernej Kórei by mali vedieť všetci. 65 %!! ()

EKLEKTIK

"Správně, hodit po nich velký kámen!" I když se dokumentární tvorbě většinou vyhýbám, tentokrát jsem udělal vyjímku a protože se mi do lesa s hanákem nechtělo, rozhodl jsem se vyrazit si sám do Pchjongjangu, ze kterého je tento dokument. Jenže on je to vlastně spíš takový hraný dokument, nebo nahraný? Každopádně to je ale dokumentární film s tou nejkrásnější Kimčongílií v popředí a s tou nejpopulárnější Té trojkou v pozadí, jehož děj jasně dokazuje, že stalinistický režim byl vždy nejpřísněji dodržován na území Asie. Pořád mám však pocit, že se podobné skutečnosti z tohoto snímku odehrávaly během padesátých let minulého století, také u nás. V zemi, která generalissimu Stalinovi postavila pomník. ()

Junglista

Vážně se u tohohle dokumentu někdo smál? To si děláte pr... jasně, ukrutná snaha aparátčíků udělat herce z několika "lidí" (to díky režimu i na pohled prostě nejsou) může působit směšně, stejně jako u každé zkoušky scény zvyšovat výnosnost textilky o desítky procent. Ale k smíchu to není ani omylem. Já oceňuju jiný pohled na S. Koreu, protože dokumenty jsou díky důkladné přípravě všechny stejné, tenhle je jiný. Poslední scéna hovoří za vše. Až je mi skoro trapně, že jsem se u toho cpal obědem a nikdo mi neříkal, jak mám sedět nebo jak se chovat... ()

Adramelech

Velmi zajímavý film. Zdá se, že život v KLDR není nic moc. Bohužel jsem se nedozvěděl, jak jsou tam na tom s LGBTQ+, s GDPR a jestli k nim už dorazilo BLM. A co multikulturalismus, Green Deal a Me Too? Zdalipak také prodávají elektřinu přes burzu v Německu a pak ji kupují zpátky za mnohem vyšší cenu? Mají tam zákaz kouření v restauracích jako v naší současné totalitě? Jaká je tam míra inflace? Inu, člověku vždycky víc vadí ten rožeň, na kterém se právě peče. Onehdy se mi o Severní Koreji zdálo. Zde je záznam snu. - - - Bizarní sen (v noci 29. na 30. června 2021) - - -       Česká republika nějak začala sousedit se Severní Koreou. Omylem jsem přešel hranice a byl jsem zadržen a vyslechnut severokorejskou policií. Vzhledem k mým levicovým názorům jsem dostal povolení k pobytu v Koreji. Ubytovali mě u jedné korejské rodiny, abych se naučil korejsky a vzdělal se ve filosofii čučche. Raději bych se vrátil do České republiky, ale prý to nejde, protože k legálnímu překročení korejských hranic bych potřeboval korejský pas, který mi nemůže být vystaven, protože nemám korejské občanství.      Pokusil jsem se přejít hranice ilegálně, ale nějak jsem si spletl směr a dostal jsem se pouze do sousedního severokorejského okresu, kde mě opět zadrželi a poučili mě, že v Severní Koreji je zakázáno opouštět bez povolení okres, v němž člověk bydlí, což platí nejen pro korejské občany, ale i pro osoby s povolením k pobytu. Zdá se však, že korejská policie nebere můj prohřešek nijak zvlášť vážně. „Kdybyste šel správným směrem, mohl jste teď už být v Benešově,“ poznamená policista a zaťuká prstem na mapu. Koukám, že Česká republika výrazně změnila svůj tvar. Je to teď taková protáhlá nudle podobně jako Chille a navíc ještě zahnutá, takže svým tvarem připomíná lidské lejno. ()

Angelino

Tak takto sa na nás pozeral západ pred 30 rokmi? Keby títo ľudia zajtra prišli na návštevu k nám. Iba sa prešli po jednom novšom nákupnom centre... viete si predstaviť čo by to urobilo s ich vnímaním sveta? Asi tak ani moja hlava jednoducho nedokáže úplne pochopiť, že to nie je iba fikcia, ale dokument z reálnej krajiny, v ktorej sú skutoční ľudia... ()

aLPaC

Celé to působí jako děsně vtipná parodie či satira. Nejsmutnější na tom však je, že je to realita.Je to realita každého všedního dne každé obyčejné rodiny a jednotlivce, kteří v této příšerné zemi (rozuměj příšerném diktátu klanu Kimů) žijí. Závěrečný záběr je jedním z nejsilnějších momentů, které jsem kdy na filmovém plátně viděl. Tento dokument doporučuji kokotům jako je basketbalista Rodman a snad jeho kámoš Un a jemu podobní nebudou u vlády příliš dlouho. I když si bohužel myslím, že v této zemi budou. ()

bohemia_regent

Při dokončovačkách evidentně "nevěděla pravá ruka, co dělá levá", jinak by se těžko mohlo stát, že jméno hlavní dětské hrdinky se v přepisu do latinky objevuje ve dvou verzích: někde se jmenuje Lee Zin-mi, jinde pro změnu Ri Čin-mi. Pro diváka to může být - hlavně zpočátku, než pochopí tuto lingvistickou schizofrenii - dost matoucí. ()

dan4815

Máte rádi spartakiády, útlak, popírání vlastní existence nebo dvacetihodinové směny, kde teatrálně tleskáte a zpíváte, že vaše produkce je o 400 % lepší, než včera? Vítejte v KLDR. Myslím si, že ještě zlaté Československo v dobách svého komunistického rozkvětu. KLDR se ukazuje jako nejhrůznější prostředek pro vytváření lidských nedomrdků. Se zvyšující se snahou jihu pašovat do KLDR západní filmy a zprávy se sice situace do jisté míry polevuje, naopak si ale myslím, že strana šrouby ještě více utahuje, a ono zdánlivé volnější vedení je jenom iluze. Iluze je denním chlebem ve všech směrech, jinak si nedokáži vysvětlit, proč si soudruzi pouští filmaře do jejich vůdcovského teritoria. Chtěli se ukázat v lepším světle, ale mezi pauzami šel krásně vidět kontrast mezi realitou a jejich snovou představou. Pomalu tam jedí štěrk z blátivých cest, ale ideologii musí oslavovat, protože... bez ní by měli třeba už moc jídla a vůdce nic, a to by přece nešlo. ()

mira007

Ruský dokumentarista Manskij dostal povolení sledovat život jedné severokorejské rodinky, přičemž vše bylo předem režírované a inscenované jako natáčení celovečerního filmu. Veškeré denní práce byly schvalovány cenzory, aby byl výsledek dokonalý dle jejich not, jenže Mansijskij vedle oficiálního natáčení doslova špiónsky točil to "jak se to točí" a skutečným výsledkem je tento unikátní dokument. Nejprve to vypadá hrozně komicky, jak cenzoři desetkrát nacvičují scénu rozhovoru rodiny, jak zinscenují odjezd autobusu do školy, který předtím asi nikdy nejezdil, nebo jak v průběhu natáčení mění povolání rodičů ( tatínek nejprve žurnalista pak inženýr ve fabrice) jenže pak si člověk uvědomí jak je to hrozně smutná - realita režírování životů 24 hodin denně celý život. Forma tohoto dokumentu je při tom všem opakování scén celkem zdlouhavá, opakující se až nudná, ale výpovědní hodnota je hodně silná. ()

Pevek2

Cely film jsem myslel na to, co ti lide komu udelali, ze je potkalo zrovna tohle. No neudelali nic, jen se narodili v Severni Koreji. ()

j0nathan

Prvních pár minut mě film vůbec nebavil. Poté se mi dostal pod kůži a donutil mě se zamyslet. Představte si, že vyrůstáte ve státě, ve kterém pro vás musí existovat pouze milovaný maršál. Od raného věku do vás hustí od rána do večera pouze to, že žijete a umíráte pouze pro něj. Neznáte nic jiného. Po závěrečné scéně jsem měl chuť se ožrat. Zlatej Babiš. ()

lucinkapes

Na tento dokument jsem se dlouho tesil. Bohuzel jsem zklaman. Kdo ceka nejake sokujici fakta nebo odhaleni, nedocka se. Je to nudne od zacatku do konce. Ano neni to dokument v pravem slova smyslu a hodne toho je nahrane pro kamery, ale to neni samo o sobe nic mimoradneho. Zabery zachycuji bezny zivot v zemi, ktera se od te nasi proste lisi a nektere sceny nam muzou pripadat legracni. Pokud to melo byt nejakeho odhaleni temne stranky zivota v KLDR, tak je to bohuzel dost slabe. V zadnem pripade to nemuze prekonat ryze cesky dokument Vitejte v KLDR. ()

Pawlisman

Nuda, přeceňovaný dokument.Stále stejné, i režie nemastná, neslaná. Všichni podobné víme. Nejde o zakrývání si očí, ale prostě dokument nedosahuje možného potenciálu. Negativní a nezáživný. ()

JohnyD

Najšťastnejšia krajina na svete a jej propaganda v plnej paráde. Viete, čo asi uvidíte, ale na ten koniec vás to aj tak nepripraví a rozoberie vás to ako kocky lega, ktoré ešte polámete na márne kúsky. Pretože je to ľudský moment, ktorý mal zostať niekde v strižni a nemal nikdy uzrieť svetlo sveta a vydá aj za 100 vykonštruovaných smutných filmových koncov, aké ste kedy videli. Dúfam, že Zin Mi sa po realesnutí nič nestalo. #proletarivsechzemivyliztesiprdel ()

poet

Takto tento dokument musí pohnúť aj zo zarytými komunistami. Dokumentov o Severnej Korei je ako šafranu a korektne tento sa celkom podaril. Niekedy je naozaj najlepšie len nechať bežať kameru a pripravená propaganda sa zosmiešni aj sama. Osobitne ma zaujal ten priebeh vyučovania na škole kde už mladým dievčatam vymyvaju mozog Kim Ir Senom a nútia ich recitovať príbehy o jeho živote... ()

Bozvav

Naprosto děsivá podívaná, vedle které je film o Velkém bratrovi úsměvnou pohádkou. Ty prázdné pohledy lidí, kteří již ani neumí samostatně myslet, cítit jiné emoce než strach je alarmující. Vymývání mozku malých děvčátek a chlapců, provázené neustálými průpovídkami o tom, jak dobré je zabíjet a ničit všechny, kteří nejsou stejní jako oni. Když uvážím, že jedinou zábavou je dětem přednáška vojenského páprdy a že jedinou radostnou básničkou, na kterou si malé děvče vzpomene je óda na Kim zlosyna, je mi na zvracení. kam se na něj hrabe Hitler, ten chtěl zničit ostatní národy pro velikost toho svého, tento magor zničí ten svůj pro velikost svého tlustého, otylého božského já. Celý Stalin. Jinak film je ve své hrozivé podobě úžasný. Tvůrcům všechna čest (ne těm korejským). ()

Východní fronta vstupuje do kin

Východní fronta vstupuje do kin

13.04.2023

24. února 2022 Jevhen odešel na frontu. Od první minuty rozsáhlé ruské agrese proti Ukrajině natáčel všechno kolem sebe. Desetitisíce uprchlíků opouštějící ve spěchu své domovy a vytvářející… (viac)