Stanley Ipkiss (Jim Carrey) je na prvý pohľad obyčajný a nezaujímavý zamestnanec banky, ktorého jedinou radosťou je čítanie komiksov a sledovanie kreslených filmov. Je smoliar, ktorý nemá šťastie ani v láske. Jeho život sa však zmení, keď vyloví z rieky starú drevenú masku. Keď si ju nasadí, získa schopnosti kresleného hrdinu a využíva animované rekvizity. Vďaka maske sa z nenápadného úradníka stáva neuveriteľne škeriace sa monštrum so zelenou tvárou a nadprirodzenými schopnosťami. Dokáže však potrestať zlú chyžnú, preľstiť partiu násilníkov a vytrestať podvodníkov v autoopravovni. Pred policajným poručíkom Mitchom Kellawayom (Peter Riegert) predstiera, že o nočných udalostiach nič nevie. Napokon sám si nie je istý, či sa mu to všetko len nezdalo. (TV Markíza)

andydufrsn

Celkem povedená komedie stojí na přianimovanejch ksichtech Johna Carryho. I když možná že i nějaká hlubší myšlenka by se dala najíti, a to ta, že pro to abychom odhalili svoje skryté, a mnohdy úplně jiné, já, stačí si nasadit masku nebo tu svoji sundat ? ()

Oxytocin

Mafián: "Chci vědět, kde jsou prachy a chci to vědět hned". - Maska: "Dobře. Tak to máme 17,5% ve vládních bezúročných směnkách, 8% v cenných papírech, přepíšeme 9 děleno hrubým národním produktem...a hlavně pohřební věnce se odečtou z daní". :))) Moje nejoblíbenější scéna. ()

aneta105

Tak tato paráda je moje nejoblíbenější komedie i film od Jima Carreho. Ať se koukám již několikrát vždy se rozesměju.. Akorát role Cameron je nudná.... 75% ()

SNCIS

Stanley Ipkiss si nasadil magickou masku a zhmotnit své nejšílenější nápady, tak se rozlučte se svým zdravým rozumem a jen se bavte. "Jsem maska nebo placka?" Jima Carreyho moc nemusím, ale tady mi nevadí, jakoby mu to napsali na tělo. "Byls dobrej, opravdu. Ale dokud jsem tu já, budeš vždycky jenom druhej." Pobavil i pejsek Majla a neopomenu ani krásnou tvář Cameron Diaz. Je to bláznivé a vtipné. "Jsem bourák!" - 70%. ()

BStone

Originální a velice vydařená komedie s totálně excelujícím Jimem Carreym, nádhernou Cameron Diaz a se spoustou naprosto jedinečných čísel a gagů. Napoprvé absolutní pecka a při dalších shlédnutích stále skvěle baví. 85% ()

Jirkacek

Americkou komedii Maska z roku 1994 jsem poprvé viděl s budoucí manželkou a nastávajícím švagrem asi následující rok po natočení a poprvé jsem se tak setkal s hercem Jimem Carreyem. Tento komik se mi v Masce velmi líbil, nicméně další jeho komedie či filmy měly v mém hodnocení čím dál horší výsledky. Zato u Masky jsem se pobavil jako u málokteré jiné komedie, zejména díky počítačovým animacím ve scénách, při kterých si zmíněný herec nasadil zelenou masku a změnil se v jiného člověka. Vyvalené oči, vyplazený jazyk, změny v obličeji, proměna ve psa či naprosto fantastické taneční kreace mne dokázaly rozesmát i při druhém shlédnutí někdy o osm let později. Od té doby proteklo v řece Moravě mnoho vody a tak abych napsal zasvěcený komentář a případně změnil svoje nejvyšší ohodnocení, podíval jsem se na Masku potřetí. Příběh začal představením bankovního úředníka Stanley Ipkisse (Jim Carrey), který byl tradičním nešikou a smolařem, jenž navíc neměl ani štěstí v lásce. Pracoval v místní bance Edge City a často byl zesměšňován s výjimkou jeho spolupracovníka a nejlepšího přítele Charlieho Schumakera (Richard Jeni). Mezitím gangster Dorian Tyrell (Peter Greene), majitel nočního klubu Coco Bongo, plánoval svrhnout svého šéfa Nika (Orestes Matacena). Jednoho dne Tyrell poslal svou krásnou zpěvačku a přítelkyni Tinu Carlyle (Cameron Diaz) do Stanleyovy banky, aby ji natočila na kameru a připravila na loupež. Stanleymu a mně se nádherná Cameron samozřejmě velmi líbila a vůbec jsem se mu nedivil, že se choval při jednání s ní naprosto nešikovně. Po práci se vydal do autoservisu, kam dal své auto na výměnu oleje, ale dva zaměstnanci na něm chtěli vydělat a nechali jej podepsat smlouvu na větší opravy. Kvůli tomu si od nich půjčil staré rozvrzané auto, se kterým odjel do zmíněného baru Coco Bongo, kam se ale kvůli své smůle nedostal a vydal se na cestu domů. Na mostě mu auto vypovědělo službu a Stanley zahlédl v řece starobylou dřevěnou masku plovoucí na hladině. Mladík masku vylovil, a když si ji později téhož večera náhodou nasadil, proměnil se v bytost se zelenou tváří, která měla schopnosti kresleného hrdiny a využívala animovaných rekvizit. V masce z něj byl úplně jiný člověk, když vytrestal svou zlou bytnou, na ulici přechytračil partu násilníků, potrestal podvodníky v autoopravně. Následující ráno se Stanley setkal s detektivem Mitchem Kellawayem (Peterem Riegertem) a reportérkou novin Peggy Brandtovou (Amy Yasbeck), kteří oba vyšetřovali aktivitu muže s maskou předchozí noc. Aby získal finanční prostředky potřebné k účasti na vystoupení Tiny v baru, znovu si Stanley masku nasadil a provedl krádež v bance ve které pracoval, čímž neúmyslně narušil Tyrellův plán. V Coco Bongo po krádeži tančil nadšeně s Tinou, kterou nakonec políbil. Po konfrontaci s Tyrellem, která narušil loupež a ukradl jeho přítelkyni, prchl Stanley a zanechal za sebou na zemi zbytek látky ze svého obleku. Tyrella a jeho muže zatkli Kellaway a jeho partner Doyle (Jim Doughan), ale na základě kusu látky měl Kellaway podezření, že bankovním lupičem byl právě Stanley. Ten později zašel za psychiatrem (Ben Stei ), který nedávno vydal knihu o maskách a zjistil, že předmět může pocházet od Lokiho , norského boha temnoty a neplechy. Tentýž večer se Stanley setkal s Tinou v místním parku jako maska, ale setkání přerušil Kellaway, který se ho pokosil chytit. Stanley prchl s pomocí novinářky Peggy poté, co rozptýlil policii masovým představením písně Desi Arnaz "Kubánský Pete"; jenže pak ho zradila a za odměnu 50 000 dolarů, kterou vypsal Tyrell. Tak se zločinec zmocnil masky a stal se děsivou kreaturou se zelenou tváří. Tyrellovi stoupenci pak Stanleyho donutili vydat ukradené peníze a pak jej vyhodili z autu přímo do náruče policejního komisaře. Mladík byl zatčen a vsazen do cely na policejní stanici, kde jej navštívila Tina a Stanley na ni naléhal, aby uprchla z města. Tina poděkovala Stanleymu za to, že projevil svou laskavost a lásku, na což nebyla zvyklá, a pak se pokusila opustit město, ale byla zajata Tyrellovými muži a násilně odvezena na charitativní ples v Coco Bongo, Ten organizoval jeho šéf Niko a účastnily se ho elity města, včetně starosty Tiltona (Ivory Ocean). Po příjezdu maskovaný Tyrell zabil Nikoa a pak chtěl se zničit klub i Tinu dynamitem. Jenže těsně předtím Stanleyho pes Milo pomohl svému pánovi uniknout z cely na stanici a zároveň vzal Kellawaye jako rukojmí. Vzápětí odjeli všichni tři do baru a když Stanley vstoupil do klubu a podařilo se mu získat pomoc od kolegy Charlieho, ale brzy byl objeven a zajat. Přivázaná Tina pal na Tyrella vymyslela léčku tak, aby sundal masku, kterou Milo získal a pes pak bojoval chvíli proti Tyrellovým mužům, zatímco Stanley bojoval přímo s Tyrellem. Pal získal od pas masku a za pár chvil zachránil Tinu a spláchl Tyrella odtokem do okrasné fontány v klubu. Pak dorazila policie a zatkla Tyrellovy zbývající stoupence. Kellaway se pokusil Stanleyho znovu zatknout, ale starosta Tilton řekl Kellawayovi, aby propustil Stanleyho, protože věřil, že původní maskou byl Tyrell. Další den byly všechny obvinění proti Stanleymu zrušeny, ale i tak se Stanley rozhodl se masku v přístavu hodit do vody, po čemž se líbal se svou krásnou přítelkyní. Film ak skončil, když Charlie skočil pro masku do vody, ale pes Milo byl rychlejší....Jak jsem už psal, při prvních dvou shlédnutích jsem se výborně pobavil a i při tom třetím jsme se doma mnohokrát zasmáli. Na svém původním hodnocení jsem tak nemusel nic měnit a počet cípatých jsem filmu ponechal. Sum sumárum, Maska ode mne získala pět zamaskovaných hvězd *****. () (menej) (viac)

Anděl

Tohle mě vůbec neoslovilo. Nepřišlo mi to vtipné, ani nijak zajímavé. Jako blbost běžící ráno na nově, na kterou narazíte když přepínáte programy a někde to prostě zastavíte. Nápad sice zajímavý, ale provedení nic moc. Přišlo mi to vyloženě až nevkusné. A jedinečnost Jima Carryyho se tu naprosto vytrácí. Nic moc. ()

MatyRock

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Jimem :D Český dabing taktéž musím jen chválit. Další věc, co musím pochválit je, že na danou dobu, z které film je, má neuvěřitelně kvalitní efekty. A Jim je prostě frajer! ()

Flexis

Maska aneb,když to v noci až moc přeženete s alkoholem a ráno vůbec nevíte,co jste provedli! Po delší době jsem zkoukl jeden z nejlepších Carreyovských snímků,kde naplno využívá svůj herecký talent,a tím tento film řadí mezi jeho klasické komedie jako je Ace Ventura, Blbý a blbější, Božský Bruce nebo Lhář,lhář. A samozřejmě nesmí chybět krásná mladá Cameron Diaz,která svou půvabností posouvá film o něco výše. Ano, je to hodně trhlé, postavy jsou šíleně naivní a pošetilí, ale je to komedie a když máte skvěle komediální herce a skvělý koncept,tak není,co řešit. 75% ()

Petein

Jim Carrey ve své, řekl bych životní roli. Jasan byl úžasný i v Zvířecím detektivovi, ale tady je prostě top. Jeho skeče, pohyby, grimasy absolutně nedostižné. Příběh samotný zábavný s napětím, souboj dobra a zla odehrávající se v nitru hlavní postavy smolného bankovního úředníčka, který objevil kouzelnou masku, která ho promění v odvážné stvoření bez bázně a hany. Kdo z nás by nevyužil takové schopnosti a zrovna způsobem jako Jim? Nebylo by fajn vybrat banku? Dát na frak komukoli s kým máme nevyřízené účty? Nezavděčit se krásné Amy? A to vše galantně, lehce a originálním způsobem? Slušné, vtipné, upřímné. Za mě jedna z nejlepších USA komedií, kterou i dnes miluje můj malej synáček. 4* ()

VideneFilmy

Nadpriemerná komédia či len Jim vo svojej najlepšej kondícii? Hoci ho v tomto období veľa ľudí škatuľkovalo ako šaša, jeho herecký prejav bol aj v ľahkých komédiách kvalitný, pričom sa k nemu tentoraz pridala na daný žáner mimoriadne kvalitná hudba Randy Edelmana. A zvyšok? Priemerná kamera, priemerná réžia, sem-tam zbytočná scéna (najmä tá u profesora je spracovaná slabo, hoci obsahuje hlavnú myšlienku), vtipy väčšinou ostatným postavám nevychádzajú, keďže všetko sa prispôsobuje hlavnému predstaviteľovi (nesmie chýbať zbytočne hlúpa postava policajta) a dostaneme sa k tomu, že všetko drží pokope Jim, ktorému bola úloha ušitá na mieru. Bez neho by film nefungoval. V danom prípade to nie je negatívum a práve vďaka využitiu jeho potenciálu sa vo finále jedná o nadpriemernú komédiu 90.-tych rokov. ()

Vrátí se Carreyho Maska?

Vrátí se Carreyho Maska?

28.01.2020

Snímek Maska z roku 1994 nastartoval kariéru herečky Cameron Diaz a patří mezi nejikoničtější role Jima Carreyho, celosvětově pak vydělal 351 milionů dolarů na 23milionovém rozpočtu, o to větší… (viac)

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

01.07.2010

Gore Verbinski pořád hledá projekt, kterým by navázal na veleúspěšnou karibskou trilogii. Příští rok uvidíme jeho digitálně animovaného Ranga, ale co dál? S adaptací videohry BioShock to kvůli… (viac)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Ale zato s britským řízkem Vinniem Jonesem. Možná je to nakonec lepší volba – Jonesovi spíš uvěříme, že je druhým nejlepším zabijákem na planetě, než nějakému hrochovi s copem. O čem je vlastně řeč?… (viac)