Neohrožený žoldák se pouští do nejnebezpečnější mise kariéry. Má zločineckému bossovi zachránit uneseného syna. (Netflix)

Slasher

Jakmile jsem viděl výtku, že je to "dragged down by its aimless violence", bylo mi hned jasný, že tohle bude moje káva. Je v tom Wick, Sicario, Triple 9 a něco z drsných krimi thrillerů D. Ayera, je to odsýpající, skvěle nasnímaná akční střílečka a pořádný promo na taktickou výstroj (+špíňácký rozvojový velkoměsta). Šup sem hezky víc popkornů pro dospělý. ()

movie

75% Solidní průnik mezi hollywoodským přístupem k akčnímu filmu, asijskou tělesnou akcí (RAID a nekonečný příval těl k likvidaci je evidentní inspirací) a videoherním stylem (rychlé a soustředěné střílečky a lá COUNTER STRIKE). Mě tenhle poměr vyhovuje. Záporná sekce v podobě indické drogové mafie je fajn osvěžení a jsem rád, že inspirace asijskou školou se tu odráží spíš v rychlé fyzické akci a ne v přehroceném ultra násilí, které je pro mě často over the top. Chris Hemsworth je tu hodně za spiritual ninju, ale celkem brzo si mě získal, i když tenhle postpunk účes mu úplně neštimuje. ()

Wade Wright

Je to hloupý asi tak jako většina filmů tohohle žánrů, dialogy skřípaj a určitě je toho ještě víc. To nic nemění na tom že jsem se bavil, a o to milí páni "filmoví znalci" v akčním blockbusteru jde především...  - kamera v té jedné automobilové akční sekvenci byla brutální. Vím že je tohle ukrývání střihů teďka populární, ale tohle mě hodně bavilo! Kaskadéři a choreografici palec nahoru! ()

Jara.Cimrman.jr

"Na každým z těch mostů stojí momentálně zátaras z důvodu tvý velký popularity." Jsem velkým fandou akce neprůstřelnejch, nerozbitnejch a hláškujících borců. A přesně takovej Tyler není. On totiž nehláškuje, má charakter a od práce ho odvádí matný ponětí o rodinnejch hodnotách. Abych ho však jen nehaněl, tak úvodní skok do meditace na dně byl skvělej a ještě se mi líbil jednou a to při mlácení ... jak se dají genderově vyváženě nazvat malí cigoši? Nevím, takže to vynechám, abych nebyl za rasistu. Radši se přiznám, že kdyby se vystříhlo půl hodiny plkání, tak bych byl mnohem spokojenější. ()

EdaS

Trošku divoký mix Ramba a Leona kolem poloviny na chvíli trochu zvolní a snaží se diváka dojímat (což mu kdovíjak nejde), ale jinak je to naštěstí hodně solidní masakrální akčňák s jednou bombastickou dlouhou scénou “bez střihu”, kdy kamera mimo jiné střídavě “nastupuje a vystupuje” z jedoucího auta. 70% zaokrouhluju nahoru. ()

M.a.t.t.

Na akcii si dali tvorcovia záležať a Hemsworthovi poloha drsného nájomného žoldniera naozaj sedí. No vzhľadom k celkovej nevierohodnosti až príliš vážne sa berúcej zápletky, sprevádzanej navyše i neveľmi funkčnou snahou dojímať diváka, nemá Extraction šancu prekročiť ani len silný nadpriemer. ()

Morien

Je to takové hodně hodně hodně hodně naivní. Struktura scénáře například skřípe jak bič a posouvání děje dostává pěkně na zadek zřejmým zaměřením jenom na akčnost (aha, režisér je kaskadér, tak to vše vysvětluje), ale i třeba to barevné tónování je velmi legrační, á la takové ty memy "Mexico in real life vs Mexico in Hollywood movies". Díky bohu je Randeep Hooda s dlouhými vlasy veliký fešák, tak to alespoň nebyla úplná ztráta času. ()

choze

Když už to má tak jednoduchý scénář, ubral bych na stopáži nebo přitlačil na akci. Ta je sice snaživá (nejen bitka s kindergangem pobavila), ale nikoli infernální jako u vzpomínaného Raidu nebo Wicka. A k Wickovi bych to nepřirovnával, protože ten je stylově, filmařsky a načrtnutým fikčním světem na úplně jiném levelu. Spíš jsem si u toho vzpomněl na Muže v ohni, který je ale taky o dost lepší. ()

Psema

Diagnóza: režírující kaskadér. Hezká akce, ale samozřejmě je to nesmyslný masomlejnek bez jakéhokoli opírání o realitu a scénář je prostě hnůj všech hnojů o ničem. ()

somnar

Netflixu asi vyšlo od lidí z marketingu, že by měl nějak stimulovat obří indický trh, a tak v jeho reáliích prostě vygeneroval akční béčko, do něhož šoupnul známý ksicht od Marvelu a populárního šerifa ze Stranger Things, který tenhle štěk měl asi nějak ve smlouvě. Ano, je to přesně tak vykalkulované, jako úmorné. Srovnání s Wickem je navíc úplně mimo, tady je každá akční scéna jen řemeslně propracovaným deja vu, co je hlučné hlavně kvůli tomu, že je všechno kolem totálně duté. ()

TheDarKnig

Až na závěr, o kterém napíšu něco níže, přímočará a víceméně poctivá akční vybíjená napříč bangladéšskými slumy. Snaží se to místy o nějaký přesah a větší hloubku, nemůžu říct, že by to na mě úplně fungovalo, to by film musel mít silnější dialogy a asi i trošku silnější herce, ale v tomhle žánru stále dávám palec nahoru i za tu snahu. I přes svou jednoduchost a nevelkou originalitu mi přišel scénář navíc možná až překvapivě soudržný a nezapomněl vyřešit žádný z nastolených motivů a témat. Jen škoda, že v závěru si k dosažení kýženého výsledku musel Russo pomoct tradičními dramatickými berličkami, které na celém tom úsilí alespoň z mého pohledu zanechaly nepříjemnou kaňku. Do té doby jsem se ale celou stopáž výborně bavil, od začátku bylo jasný, o co šlo tvůrcům v první řadě - o poskytnutí co nejvýživnějšího akčního inferna. A to se rozhodně povedlo. Dlouhé akční sekvence jsou výborně natočené, vymyšlené a zrežírované, zvlášť v první polovině se nebojí ani různorodosti a nápaditosti. Chris zahrál titulního neohroženého žoldáka s technickou bravurou hodnou Reevese, ale k mému potěšení působil přesto zranitelněji a tedy reálněji. A to je pro mě v akčním filmu dost důležité. Abych to ale už shrnul, film asi není nic, co by se navždy zapsalo do dějin, ale je to rozhodně slušná, funkční jednohubka s ne úplně hloupým scénářem, který se nebojí naznačit některá vážnější témata, a s excelentním akčním řemeslem. Jen škoda, že zrovna poslední scény zanechají mírnou pachuť v ústech. A pak na vás v titulcích vyskočí, že je to adaptace komiksu... takže zpětně to cool finální rozhřešení vlastně asi dává smysl. ()

sniper18

Poriadnych akčných filmov, ktoré si berú to najlepšie z klasík a vypomáhajú si modernými prístupmi moc nie je, tak som rád za každý nový, keďže toto je asi tá jediná správna cesta, ako môže žáner zostať nažive. Netflix vie podporiť zaujímavé projekty a obdariť slušným rozpočtom aj filmy, ktoré by sa inak do kín dostali len s problémami a tak som na Extraction bol dosť zvedavý a som aj celkom spokojný, len sa rozhodne nejedná o žiadnu žánrovú udalosť, na ktorú sa bude roky spomínať, ale rozhodne slušnú žánrovku. Príbeh je klasika, špičkový žoldnier s nejakou tou traumou z minulosti dostane za úlohu oslobodiť syna šéfa zločineckej organizácie, ktorého uniesol jeho hlavný konkurent, ale samozrejme sa všetko pokazí a zostane na to prakticky sám a chce svoju úlohu dokončiť. Aj spracovanie je s výnimkou stredu príjemne svižné, veľa hluchých miest tu nie je, len mi príde, že väčšina prvkov funguje len tak napoly. Film má zaujímavé jednotlivé atrakcie, ale chýba tu potrebná žánrová gradácia, film by kľudne mohol trvať ešte hodinu, priniesť ďalšie lokácie a divák by si to ani nevšimol, vôbec som vo finále necítil, že sledujem finále. Chris Hemsworth ako žoldnier funguje na jednotku, ale tú traumu a snahu chrániť chlapca za každú cenu som mu moc neveril a rovnako nejaká chémia so záporákom tu vôbec nie je, s tým sa ani raz nestretne, stačilo málo, trošku to všetko viac dotiahnuť a bolo by to ešte lepšie. Ale páčilo sa mi, že z toho chceli aspoň trochu urobiť tímovku, len toto snipera mohli nechať, ten si ma za pár minút získal a páčila sa mi aj tá minilínia s ambicióznym mladíkom, ktorý bol rád, že dostal šancu, to mohlo mať aj viac priestoru. Takže sa na to pozerá dobre, len prakticky v každom výraznom prvku sa dalo ísť ešte ďalej. Z obsadenia tu mimo Hemswortha zaujme snáď len jeho nadriadená, ktorej prístup sa mi páčil a konkurenčný zabijak s ktorým mali viac spoločné, než si pôvodne mysleli. Zvyšok splní svoj účel, ale tým to končí a taký David Harbour je tu úplne zbytočný, Hlavným lákadlom je samozrejme akcia, ktorej je dostatok, je perfektne natočená a až na pár horších efektov technicky špičkovo zvládnutá, hlavne tú sekvenciu na jeden záber je radosť pozerať, ako sa s tým pohrali. Na prvý pohľad má všetko, čo mám rád, drsné súboje, v ktorých cítiť každý úder, celkom často sa používajú nože, prestrelky, v ktorých hlavný hrdina aj ako žoldnier pôsobí, či už pohybmi, výstrojom alebo správaním v akcii, takže mení zbrane, kontroluje zásobníky a podobne a je to všetko parádne skombinované, takže sa streľba strieda s nejakým tým súbojom a doplnené nejakým tým kaskadérskym kúskom alebo použítím dopravných prostriedkov. Len tu chýba niečo vlastné, všetko už bolo použité inde, možno aj trochu lepšie a v poslednom období, takže nejaký ten wow efekt tu úplne chýba. A tiež ma sklamali radoví záporáci. Ja nemám rád, keď sú protivníkmi nevinní policajti a členovia zásahových jednotiek. Iba v prvej akčnej scéne sa likvidujú slizkí gangstri a to som si vychutnal, ale inak umierajú takmer len nevinní. A zabíjanie takýchto postáv si vychutnať nedokážem. Sam Hargrave je viditeľne skôr ten kaskadér, takže sa vyhral skôr s tou technickou stránkou akcie. V iných ohľadoch sa dalo ešte pridať, ale na debut je to slušná práca. Takže možno som trošičku sklamaný, tých menších záporov je tu skutočne dosť a pritom nič, čo by sa nedalo upraviť, ale tú zanietenosť tvorcov tu cítiť, Chris Hemsworth ma v dobrom prekvapil, toto bolo asj prvýkrát, čo ma skutočne bavil a akcia určite stojí za pozretie. Ešte si to kľudne pozriem. 76% () (menej) (viac)

3DD!3

Parchanti mrňaví. Chris Hemsworth tu bije indické děti! Špičkové akční scény poháněné přímočarým příběhem neznámého komiksu těží především z bláznivého zápalu režiséra Sama Hargrava, který se nebál připoutat sebe a kameru na auto, aby dosáhl cíleného výsledku. Honička v meďouru na jeden záběr skrz útočící Dhaku je díky tomu důvodem k opakovanému zhlédnutí. Děcka s kalachem na každém rohu, špína krev a podřezané krky udržují směr nastavený Wickem. Budoucnost akčního filmu není růžová, je krvavě rudá. ()

Kaka

Trochu Wick, trochu Raid a proklatě obyčejný scénář. Přesto dobrá věc, Hemsworth obstojně zvládá akci a nebojí se ani odvážnějších kaskadérských kousků, což je věc chválihodná. Na Evanse pomrkává Extraction přece jen trochu z pozvdálí, ovšem jako další z řady nařachaných průkopníků akčních scén se to nazvat dá. Především pak scéna honičky v autě na jeden záběr, či pobíhání po domě - to jsou prvotřídní stunts záležitosti. Pořád jsem měl takové nutkání věřit tomu, že tam hraje k nepoznání zmalovaná Rose Byrne v cool indickém looku, ovšem nebylo to tak. ()

Spiker01

Když to řeknu ošklivě, ne každý pohůnek Marvelu má na to, aby utáhl film. Chris Hemsworth na to dle mého, i přes řadu propadáků, jež mě dost mrzí, jako jediný z australských bratrů rozhodně má a klidně bych mu přál, aby se mimo Marvel usadil u Netflixu, nejlépe na těch větších (rozuměj dražších) akčních filmech. Protože ty jdou černo-červeným ďáblům zdaleka nejlépe, ač je občas problém si přemrštěný rozpočet odůvodnit sledovaností, a protože mě představitel Thora v této roli hodně překvapil a zfleku bych jej nominoval do top akčních bijců současnosti. Rozhodně nejsem zvyklý (bohužel) netflixovskejm filmům sázet pětikvalty, ale na Vyproštění jsem hodně těšil a o to víc mě překvapilo, že se pod režií debutujícího režiséra povedlo připravit svěží akční film, který je tak akorát dlouhý, nenudí ani v dialogovkách, i díky barevnému indickému prostředí a filtrům nádherně vypadá a v akčních pasážích strhne. Zřídkakdy přiznávám kvalitativní zásluhy producentům (zvláště těch, co mají obvykle plné ruce práce s vlastními projekty), ovšem u bratrů Russooů musím udělat výjimku a uznat, že to není třeba jako tehdy na place Man of Steel, kde se producent Chris Nolan přišel jednou podívat a těším se na jejich další projekty. Velmi milé překvapení a povinnost pro požírače netflixových top 10...9/10 ()

Radko

Psychoanalytický rozbor snov pokladá zbraň za symbol mužského pohlavného údu a strieľanie za striekanie. Z tohto pohľadu ide o ejakulačné porno gigantických rozmerov. Nezachráni to ani čiernovláska s prenosným raketometom. Hlúpy scenár korunuje morálne poučenie: život syna mafiánskeho bossa stojí za likvidáciu ozbrojených síl štátu Bangladéš. Hviezdičku za exotické lokácie a náhľady do úzkych uličiek a príbytkov pulzujúcej ázijskej metropoly. ()

akisha

Trošku jsem z toho cejtila Black Hawk Down, docela se divím, že to tady nikdo nezmínil, každopádně mě to vůbec nebralo, protože postavy mi byly úplně šumák. Přitom souhlasím, že nejjednodušší nápady můžou často skvěle fungovat, viz například Gran Torino. Zahořklý stařec si bere pod křídla dítě z menšiny, pomůže mu a nahradí otce, tadá - byl z toho megahit. Ovšem tady se na to teda měli vykašlat, na ty "emoce." Když někde uprostřed ten smutný chlapeček zapláče a vrhne se Chrisovi do náruče, bylo mi z toho neuvěřitelně trapně, jak strašně ta scéna nefungovala žádným způsobem. Což by se dalo vztáhnout na celý film. A Chris - no jako jo, člověk mu věří minimálně to, že by to tam byl schopen takhle vymlátit, ale na poli pár hodin a bez dialogů že by si vypěstoval super pouto k tomu klukovi, tak to už fakt ne. Akce ovšem velmi dobrá. ()

Nevka

Poctivé řemeslo se skvělou ruční kamerou, která vypiplané akční scény posouvá na úplně jiný level. Hlavně v závěru Vyproštění sice trpí několika typicky žánrovými přešlapy, ale to mi zase tolik nevadí. Dá se totiž říct, že jsem asi neviděl obdobný film, který by se něčemu podobnému vyhnul. Paradoxem ale zůstává, že i když tvůrci moc nezdržují a jdou rovnou k věci, zřejmě bych si to celé dokázal představit o 10-15 minut kratší (nebraly mě hlavně scény s Harbourem - i když mají pro vykreslení chování postav velký význam). Chris Hemsworth je skvělý a člověk by ocenil, kdyby místo paskvilů jako Bitva u Midway chodily do kin podobné snímky. Jako třešnička na dortu je na konci úžasná Farahani. Do pěti tomu něco chybí, ale i tak můžu mluvit o takřka maximální spokojenost. ()

castor

Výborná akce v blbém filmu. Dalo se to čekat a klaplo to. Mnohokrát viděná story, kterak dosud „bezcitný“ a na cíl zaměřený jedinec (s traumatem z minulosti, které nás nedojme) poruší v polorozsekaném stavu mnohé ze svých žoldáckých zásad a pokusí se z bangladéšských uliček vytáhnout kluka, nad kterým visí jasný ortel smrti. Po krku mu jdou zabijáci, kterým je tak nějak jedno, zda se dožijí dalšího rána. Prostě béčko jak vyšité. Ovšem místy áčkově prošívané. Za kameru se totiž posadil (a myslím, že moc neposeděl) choreograf akčních scén většiny velkých marvelovek Sam Hargrave. A akce mu jde parádně. Třeba v první půli (škoda, že vrchol je tak brzy) přichází honičkopřestřelkobitka v jednom, náš hrdina se na dlouhé minuty nezastaví, likvidace protivníků je intenzivní a velmi výživná. A velmi surová. A divák má mít pocit, že je natočená na jeden záběr. Není, ovšem kamera je demolition manovi neustále v patách, vypadává s ním z okna, uhýbá kulkám, odolává pěstím i nárazům aut. Prostě poctivé kaskadérské řemeslo plné silných detailů. Jenže následně hodně zvolníme, dějově to jde ještě víc do kopru, postava Davida Harboura je úplně navíc, nad prostinkými motivy jednání dalších postav je lepší se nezamýšlet, a tak nějak doklopýtáme do (poměrně slušného) finále. Chris Hemsworth je urputný gladiátor se zlomenou duší, zrušená ruka nebo kulka někde v těle ho nezastaví a sype to dál a dál. A protivníci mu skáčou do cesty/do rány, jak kdyby jejich centrální nervový systém jel na neutrál. Velmi dobré řemeslo, příběh bych už nechal bez komentáře. 70% ()

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno