Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

Erik.Nomilne

Vobec by mi nevadilo, kebyže Eggersovi dajú o niečo menší rozpočet, oželel by som aj nejaké to slávne meno v titulkách, pokiaľ by mu nechali voľné ruky. Tak by sme možno za tu celú stopáž dostali aj mrazivejší moment než vyvolá krv a odťatá hlava. Každopádne, The northman je krásne natočený (v takých lokalitách sa snáď ani nedá natočiť zlý záber...), zábavne krutý a obsahuje skvelý plot twist, ktorý ale mohli posunúť ďalej k záveru filmu, keďže po ňom už nemalo čo prekvapiť. ()

Babinicz odpad!

Necháte si v restauraci přinést teplé kouřící hovno, poblité a plné much? Já ne. Ale někomu to zřejmě chutná. Jinak by totiž nevzniknul tento film pro úchyly. Mrzí mě, že se do téhle sračky zapletl Dafoe. Viděl jsem prvních 20 min, ale i těch je mi líto. Mohl jsem třeba koukat do prázdna, bylo by v tom o třídu více akce, logiky, napětí, mystiky a zábavy, než v tomto šitu, ve kterém nebylo vůbec nic. ()

JustEdems

Pokud dostanu podobným způsobem pojaté, do nekonečna ždímané klišé o pomstě, tak se s určitostí nenasířím. Tento opulentně zpracovaný příběh "Vikingského Hamleta" mě svým uchopením naprosto uchvátil a rozhodně naplnil veškerá má očekávání. I si troufám říct překročil. Překrásné severské scenérie za doprovodu hudby pánů Carolana a Gainsborougha, v hledáčku dalšího novodobého talentu J. Blaschkeho, to je prostě pohlazení pro moje smysly. Alex Skarsgård je zde naprostá bestie, avšak v dobrém smyslu slova a herecky velmi mile překvapil. Když se proti Vám rozejde bezmála dvoumetrové monstrum s upřeným zamračeným, modrookým pohledem, předkloněnou hlavou a rozpaženými prackami, tak serete pytle cementu! A přesně tohle jsem pociťoval u Amletha. Trochu jsem měl obavy z haluzoidních výletů, ale pan Vajíčkař si s tím skvěle poradil a jejich styl se mi velice zamlouval. To samé po příběhové stránce, děj se pozvolna ubírá ale i přes občasné zpomalení, čas plyne jako voda a 136 minut je najednou pryč. Tahle Shakespearovská vikingská řežba jednoduše stojí za to! ()

Walkerock odpad!

Možno ako dvanásťročný by som z tohto obrklišé niečo vydojil. Teraz? Bah, je to ako vyprázdnený rozvláčny dokument doby postfaktickej. Taká unylá nula z nylonu. Neviem čo tu nad tým masturbujete. Že 70%. V polovici vypnuté. Odpad! ()

BStone

Eggersova filmografie je krátká, ale je to můj velký oblíbenec. Seveřan je příběh osudové pomsty s výraznými prvky fantasy. Což je super. Jako celek mě film až tak do sebe nevtáhl, i když zajímavých momentů je dost. Vizuálně vypadá vše na jedničku a taky téma změny svého předurčeného osudu je vybráno skvěle. Přesto je to pro mne zatím nejslabší z Eggersových filmů. 70% ()

lineker

Robert zůstal věrný své originalitě a z příběhu, který by prvoplánově mohl těžit jen z toho širokého povědomí o vikingské komunitě, tzn. že jsou to řezníci doby, dobyvatelé a válečníci udělal skoro až antické drama, založené na mystice, náboženství, víry snad ve stovku severských bohů a samozřejmě rodových vazbách, pomstě a lásce. Přitom však nezapomněl i na výše uvedené, takže se dočkáme i slušných bojových scén ( ta závěrečná v lůně sopky byla opravdu epická ) krve i na odiv dávaných vnitřností. Alexander Skarsgård, Nicole Kidman i Claes Bang excelentní a já mohu s klidem prohlásit, že Eggers opět nezklamal. ()

Nellaron

V prvom rade som mal od filmu iné očakávania, a to aj kvôli ukážkam, ktoré navodili atmosféru celkom iného filmu. Čakal som, že pôjde o výpravný film s množstvom bojových scén v surovom severskom štýle. Lenže Severan je o pomste syna svojho zavraždeného otca v komornejšom štýle. Scenár je veľmi ľahko uhádnuteľný a nedokáže prekvapiť. Bojových scén je málo. Taká poriadna je až jedna, a aj tú som si takmer celú pozrel v ukážke. Film sa snaží byť mystický, ale nejde mu to. Najviac mi prekážali dialógy. Každý odpovedal ako z knižky o citátoch. Prišlo mi to smiešne. Na druhej strane hudobný ťahavý slákový doprovod bol výborný. To je však slabá náplasť a mňa Severan skôr sklamal ako nadchol. ()

stringers

Za mě to má asi nejblíže ke komedii, páč 2 hodiny a 17 minut přemejšlim, jestli si ze mě někdo dělá prdel - takovou kokotinu snad nikdo nemohl myslet vážně... Těch pár známejch xichtů to nezachrání a spíš si tam dělaj ostudu. Jediná logická věc na tom filmu byla, že to na konci má titulky. Ztráta času - tohle by nezbaštili ani ve fofrškole. ()

JetFly

Film, který je pohádkou pro dospělé, ale tak špatně zpracovaný, že se u něj člověk unudí k smrti. Zápletka je  jednoduchá a předvídatelná, příběh je v podstatě o tom, že špatné vztahy v rodině vedou k tragédii, přitom by stačilo, aby si to aktéři mezi sebou vyříkali. Na tomto filmu není nejhorší, že se nepovedl, ale to, že jsou tady lidi, kterým se to líbí. Do TV fajn, ale na plátna kin tohle nepatří, nechápu jak do něčeho takového můžou producenti vůbec sypat peníze. ()

Blackcream

Nevím jestli chtěl režisér stvořit nového Conana. Pokud ano, tak tragicky selhal obzvlášť, když hned úvodní proslov je jak vystřižený z Anvil of Crom, poté nalezení čupr (a taky úplně zbytečného) meče, bez kterého by jinak úplně normálního člověka (žádného démona) asi neporazil a který leží v hrobce s bůhví čí kostrou. Film se dobře rozjede, ale poté, co ze sebe hlavní hrdina dobrovolně udělá Ivánka z Mrazíka a přijde tak o veškeré charizma, úplně zabrzdí. Pokud by to byl Conan, tak tam vjede na koni a sekerou tam všechny hned poseká. Tady seveřan najde všechny jak na talíři a ono dlouho nic až do konce filmu.... Právě proto nevím jestli to měl být nový Conan nebo ne, spíš asi ne. Za mě tedy hrozné zklamání. ()

hypnos11

Zajímavě se zde protíná severská mytologie s drsně syrovými záběry useknutých hlav, vyhřezlých střev, to vše zabalené do fajnového vizuálího hávu, podpořené skvělou hudbou. Díky tomu všemu divák nemá mnoho šancí si během sledování filmu uvědomit, že příběh snímku se dá shrnout do dvou vět. Ale jak se říká, v jendoduchosti je síla. Zde to klišé skutečně platí - díky jednoduchému příběhu se Eggers mohl soustředit na jiné aspekty svého díla. Jasné 4* - na 5* to nevytáhla ani uhrančivá Anya Taylor-Joy. Oproti tomu Alex Skarsgard - ne že by se na roli nehodil, ale něco mi na něm nesedělo. Nešlo ale o nic, co by mělo zkazit zážitek z filmu. Potěšila účast známých jmen - Nicole Kidman, Ethan Hawke, a především Willem Dafoe. ()

Norrek

Trochu moc artové. Mělo to své momenty, ale na konci to stejně bylo takové malé wtf?? Ocenil bych trochu více se držet na zemi, ale to je riziko, když znáte pouze téma, nikoli autora ()

OsahuKimina

6/10 Osobitý a přímočarý děj o všem známé pomstě. Velkolepý začátek v přímořském Vikingském království s následným Ruským brutálním bitevním tažením, bez jakékoliv dnešní korektnosti v temné atmosféře severu, vystřídá upadající tempo v nerozmanitých kulisách jedné vesničky na pustém Islandu. Kdy po okázalém rozjezdu Seveřan představí divákovy daleko komornější a intimnější vjev do surového života Vikinga, než umějí vyvolat ukázky a začátek filmu. Stále má, ale film vše kvůli čemu si ho pustíte. S brutalitou příběhu, scén a animálností samotných postav si Eggers nebere servítky. Až na pro mě nesympatické snové a mytologické sekvence s často na sílu tlačenými pokřiky a proslovy v cizím jazyce s nikterak výraznými výkony herců, Seveřan nezklame. Dokonce v ději umí i překvapit, jako když se Amleth setká se svojí matkou. Jen se musí pochopit, že to nikdy neměl být žádný áčkový velkofilm, jako spíše umělecké, ártové béčko. ()

Marwin3D odpad!

Noooooo... Normálně už recenze nepíšu.. ale k ,,tomuto spektáklu,, jsem se prostě musel vyjádřit.. Jako průměrný divák jsem nečekal inteligentní zábavu.. čekal jsem od začátku do konce nekončící akci.. tisíce odletujících končetin a gargantuovské množství krve.. které by naplnilo vnitřní i venkovní bazén na Slovanech.. A při tom to začalo tak slibně.. kdyby to pokračovalo v Berserkrovským duchu.. byl bych možná i vcelku spokojen.. a to že je Kidmanka blbá kurwa.. jsem věděl asi za 30 sekund co otevřela hubu.. Král asi radši evidentně píchal nepřátele mečem než tu krávu v posteli.. Tak zašla za bráchou aby radši opíchal krále mečem on.. ;oDDD A co jsem nakonec dostal??? Přes dvě hodiny hnusný debilní nudy.. plný mýtickejch píčovin a souboje bohů.. 3/4 akce v posraný tmě.. jako dát tam meč co se dá tasit jen v noci??? Proč???!!! Aby jste diváky ochudili o další akci??? Děláte si prdel??? Žádný pořádný kozy.. prostě nic.. Kdybych za to vyhodil prachy a viděl to nedejbože v kině.. spáchal bych na konci ze zbytků sebeúcty sebevraždu!!! A to myslím zcela vážně!!! Nad důvody vzniku tohoto ,,filmu,, a nad zdejším hodnocením top uživatelů zůstává normální rozum opravdu stát!!! Nejhorší a největší nudná sračka za posledních pár let.. A absolutně zbytečně strávený 2h v mém životě.. Totální sračka!!! A totální odpad!!! A nějakej art si můžete u takovýdleho filmu strčit do prdele!!! ()

PORTER44

Akce pomálu ,více poetiky, čarodějky se mohli více předvést,občas fantasy scéna jak z pohádky,herecké výkony v poho,čekal jsem více napětí a akce. ()

Belphegor

No, je to vcelku nuda. Krví se sice nešetří, ale boj mi přišel místy takový malátný, skoro jako by to byla ještě zkouška a nikdo hercům neřekl, že už to má vypadat jako doopravdy. Co se týká děje, nečekal jsem příběh o pomstě, ale to nevadí, spíš je škoda, že se nic nedotahuje do konce a celkem nedopadá ta osudovost, ve které se snímek má nést. Celé to působí nesourodě s hodně špatným vyprávěním a vystavením dějem společně s postavami. Po celou projekci jsem se přistihl u přemítání, jak by film mohl jinak scenicky překvapit. Napadalo mě hned několik možných dějových zvratů, bohužel film si jede tu svou pomstu a jediné, co nakonec zůstalo nadstandardní bylo odhalení v roli Nicole Kidman. Konec je podle mě nezáživně uzavřen a klišé to je hrozně na oko. Oceňuji ale scenérie, kamerový Steadicam a artový feeling, který mě bavil, není to ovšem nic nového. Také rituály a výkony druhořadých herců působí surově a určitě napomáhají k vtažení do tehdejší doby, což je jedna z věcí, která se mi vryla do paměti. Alexander Skarsgard byla velmi dobrá volba, zapůsobil na mě asi nejvíce ze všech, ono popravdě nikdo jiný moc prostoru nedostane, ani jinak talentovaná Anna Taylor-Joy mě tady nezaujala. Seveřan je film, který je ledově podaný, opakuje motivy z jiných filmů, látku nijak originálně nerozpracovává a vlastně se to celé táhne. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze