Ripley

USA, 2024, 7 h 30 min (Minutáž: 45–76 min)

Tvorcovia:

Kamera:

Robert Elswit

Hudba:

Jeff Russo

Andrew Scott, Dakota Fanning, Johnny Flynn, Pasquale Esposito, Eliot Sumner, Vittorio Viviani, Bokeem Woodbine, Kenneth Lonergan, Bruno Crucitti (viac)

Mladý podvodník vyrazí do Itálie splnit zvláštní úkol a nahlédne přitom do světa mocných a bohatých. Život, o kterém snil, tak má na dosah. Stačí se k němu jenom prolhat. (Netflix)

morbn

Kvalitne natočené, pekné čierno -biele zábery, snaha, lokácie, celkovo kamera, taliančina... Dopĺňa film, ale predsa je to len kus zdĺhavé, herci sú vekom kus starší. A to by nebol Netflix, aby tam nevsunul niečo, čo tam prezentuje Eliot Sumnersová. Film z 1999 zanechal vo mne predsa len lepší zážitok. Keďže ani ten som neobodoval naplno (a ten si to zaslúži), viac ako 3 dať nemôžem. Ide však o vynikajúce dielo a človek prepáči aj nejakú tú nelogickosť, možný Spoiler: napr. v policajnom postupe (nepoužiť, nezaujímať sa o snímky hľadaného mi prišlo absolútne mimo. Samozrejme, potom by im to nesedelo do pointy :). ()

CaptNemo

Opravdu skvělé. Jemnější a propracovanější než poslední adaptace. Black and white ladění perfektně sedne, každý obraz je dokonale promyšlený. Kouká se na to výborně. Ripley Andrewa Scotta není šílený psychopat jako v podání Matta Damona, spíš je to emocí prostý znuděný asociál, kterému chvílemi i držíte palce. Jediné, co se nepovedlo, je obsazení nebinární osoby do role Freddieho Milese. Všichni vidíme, že to je fyziologicky žena, všichni to (i v dabingu) slyšíme, ale tváříme se, že to je muž. Kdyby se osoba i v rámci seriálu profilovala jako nebinární, OK. Kdyby po pitvě lékař zvolal "byla to žena!", OK. Ale aby se i do obsazení klasického příběhu z 60. let promítala násilná genderová korektnost, to je zbytečné a rušivé. Jak říkáme spolu s Joanne Rowling - chromozomy neukecáš. Netflixu držím palce, aby měl i přes zřejmě menší diváckou odezvu, než je u svých seriálů zvyklý, dost odvahy jít do druhé série. ()

doriana.g odpad!

Skoro osm promarněných hodin. Ještěže má Netflix v nabídce současně i Talentovaného pana Ripleyho. Po zhlédnutí seriálu jsem si dala pro spravení chutě film a už přesně vím, co mi vadí v seriálu. Jsou staří, posílat čtyřicátníka pro čtyřicátníka je mimo předlohu i realitu. Ripley není okouzlující, naopak, jeho oči a výraz mrtvé ryby vylučují, že by všechny okouzlil a zblbnul. A abychom naplnili těch skoro osm hodin, tak se projíždíme výtahem, procházíme se ulicemi, nakládáme šutry do loďky nebo používáme schodiště. Jsem nasraná, že jsem těch osm hodin nevyužila jinak. Moje blbost. ()

Veber

Vizuálně podmanivé. Tom místy děsivý. Viděla jsem film s Názvem Damonem a slyšela i zpracování v podobě audioknihy. Ale tato minisérie oboje předčí. Vizuální stránka je naprosto skvělá, ta hra kontrastů, kterou černobílá jen podtrhuje. Andrew Scott naprosto vynikající. Skvělé zpracování! ()

funkyman

Bravissimo..ako ristretto alebo campari /podla chuti a stave dna/ vychutnavajuce v Palerme, Toskansku, Rimini /podla nalady a pocasia/. Stale sa ma serialova tvorba kam posuvat..A Andrew je ... Tom..Dickie..Timothy..co len chcete a kde chcete...mrazi a fascinuje..a ta rezia ...a kulisy..nalejte si chianti a ..... ()

Rudolf.Benes

Černobílá, ohromně napínavá nuda, která vás vtáhne do děje dřív než řekněte Greenleaf. Velice podařená kamera zabírající snad všechna fotogenická místa u talošů od Benátek až po Palermo. Vyšperkovanost lokací dokresluje i vkusný dobový šatník komparzu a hlavních postav,s možností vidět pohromadě snad všechny tipy automobilů značky Fiat.. Impozantní obsazení (řekl bych v čele s inspektorem) dokonce i dcera [nebo co to je] hudebníka Stinga je velice příjemné překvapení a samozřejmě neskutečně slizký a pomalý Scott. Dlouho dlouho,jsem nedal osmi dílný seroš za dva dni. 75/💯 ()

Annaroz

Jsem fanoušek Patricie Highsmith. Takže jsem se těšila. Seriál se povedl, hlavně atmosféra byla úžasná. Co mi vadilo - chvílemi moc zdlouhavé a popisné (ale právě díky strhující atmosféře odpouštím). Představitelé hlavních rolí - staří. Ne, že by nehráli dobře, ale v knižní předloze (stejně jako v ostatních filmových verzích) jsou Dickie a spol. příslušníci zlaté mládeže a Tom je jejich vrstevník. Takže v tomto kontextu vyznívá nahánění syna středního věku k návratu domů (navíc tímto způsobem) dost neuvěřitelně. Některé situace byly doslova přitažené za vlasy...  Proto nedávám plný počet bodů. Ale celkově hodnotím kladně. ()

coulismoulis

Ripley tentokrát není moc talentovaný, po pravdě jako zločinec je docela břídil. Má štěstí, že proplouvá davem, a že si ho nikdo nevšímá. Jeho činy jsou impulzivní, nedotažené, vysloveně chybové. Stejně jako svou zločineckou práci odbývá i vztahy, z kterých by mohl těžit. To přece ví každý správný psychopat, že na tomhle se nejlépe vydělá! Ne tak Ripley. Jemu je to prostě šumák, neobtěžuje se ani předstírat. V tomto ohledu série asi drhne nejvíc. Proč by si prominentní boháč u sebe držel někoho takového? Ripley si kolem prstu neotočil ani Dickeiho ani Marge, což je fatální chyba nejen v rámci vnitřního vesmíru, ale i do očí bijící logický lapsus pro diváctvo. Ono je to s tím uvažováním postav v seriálu vůbec takové nahnuté. Marge radši sedí doma a čeká na neosobní dopisy psané na stroji, než aby se jela přesvědčit, jak se věci mají. A když konečně do Říma vyjede, nechá se odbít větou „šel zrovna na záchod, nečekej na něj“. Komisař stojí nad hromadou fotek neznámého Amíka a nezeptá se, o koho jde. Tentýž komisař mluví s blbě namaskovaným Tomem v paruce, a vážně mu to nepřijde divné. __Co se opravdu, ale fakt opravdu povedlo je vizuál. Pro ten stojí za to zapomenout na nedokonalosti v ději, prostě se jen kochat nádhernou kamerou a skladbou záběrů. Andrew Scott do toho báječně zapadá nejen esteticky, ale i drobnou zábavnou mimikou. Toto Caravaggiovo utrpení ze schodů a do schodů zůstane tedy hlavně obrazovým požitkem. ()

Pavelkedar

Určitě zajímavý a velmi povedený atmosférický vizuál odehrávající se v nádherných historických městech a jejich interiérech . Jinak jen průměr. Nedokázalo mě to vtáhnout do děje. Nesympatický hlavní hrdina a ještě méně sympatická dcera Stinga hrající Milese. ()

Zuza_na

Mrazivě chladný a v podvodech naprosto precizní Thomas Ripley v brilantním podání Andrewa Scotta rozehrává zřejmě ne svoji první zručnou hru o cizí identitu v touze po životě v luxusu. Atmosféru absolutního nedostatku citu a samoúčelné vypočítavé empatie podvodníka podtrhuje černobílý formát v realitě jinak tak prosluněné Itálie a Scottovy korálkově tmavé pichlavé oči spolu s přímořským prostředím a krásnými interiéry budov a vynikající kamerou tento příběh dotváří k nečekané dokonalosti. Minisérie zpočátku plyne volně až nudně, aby vzápětí nabrala rychlejší tempo, a z obyčejného podvodníka se stává zištné vypočítavé monstrum, které jde tvrdě a nekompromisně za svým cílem. Brilantní minisérie, která si cela jistě zaslouží ocenění jako zajímavá filmová událost letošního roku. ()