Ripley

USA, 2024, 7 h 30 min (Minutáž: 45–76 min)

Tvorcovia:

Kamera:

Robert Elswit

Hudba:

Jeff Russo

Andrew Scott, Dakota Fanning, Johnny Flynn, Pasquale Esposito, Eliot Sumner, Vittorio Viviani, Bokeem Woodbine, Kenneth Lonergan, Bruno Crucitti (viac)

Mladý podvodník vyrazí do Itálie splnit zvláštní úkol a nahlédne přitom do světa mocných a bohatých. Život, o kterém snil, tak má na dosah. Stačí se k němu jenom prolhat. (Netflix)

coulismoulis

Ripley tentokrát není moc talentovaný, po pravdě jako zločinec je docela břídil. Má štěstí, že proplouvá davem, a že si ho nikdo nevšímá. Jeho činy jsou impulzivní, nedotažené, vysloveně chybové. Stejně jako svou zločineckou práci odbývá i vztahy, z kterých by mohl těžit. To přece ví každý správný psychopat, že na tomhle se nejlépe vydělá! Ne tak Ripley. Jemu je to prostě šumák, neobtěžuje se ani předstírat. V tomto ohledu série asi drhne nejvíc. Proč by si prominentní boháč u sebe držel někoho takového? Ripley si kolem prstu neotočil ani Dickeiho ani Marge, což je fatální chyba nejen v rámci vnitřního vesmíru, ale i do očí bijící logický lapsus pro diváctvo. Ono je to s tím uvažováním postav v seriálu vůbec takové nahnuté. Marge radši sedí doma a čeká na neosobní dopisy psané na stroji, než aby se jela přesvědčit, jak se věci mají. A když konečně do Říma vyjede, nechá se odbít větou „šel zrovna na záchod, nečekej na něj“. Komisař stojí nad hromadou fotek neznámého Amíka a nezeptá se, o koho jde. Tentýž komisař mluví s blbě namaskovaným Tomem v paruce, a vážně mu to nepřijde divné. __Co se opravdu, ale fakt opravdu povedlo je vizuál. Pro ten stojí za to zapomenout na nedokonalosti v ději, prostě se jen kochat nádhernou kamerou a skladbou záběrů. Andrew Scott do toho báječně zapadá nejen esteticky, ale i drobnou zábavnou mimikou. Toto Caravaggiovo utrpení ze schodů a do schodů zůstane tedy hlavně obrazovým požitkem. ()

Pavelkedar

Určitě zajímavý a velmi povedený atmosférický vizuál odehrávající se v nádherných historických městech a jejich interiérech . Jinak jen průměr. Nedokázalo mě to vtáhnout do děje. Nesympatický hlavní hrdina a ještě méně sympatická dcera Stinga hrající Milese. ()

Zuza_na

Mrazivě chladný a v podvodech naprosto precizní Thomas Ripley v brilantním podání Andrewa Scotta rozehrává zřejmě ne svoji první zručnou hru o cizí identitu v touze po životě v luxusu. Atmosféru absolutního nedostatku citu a samoúčelné vypočítavé empatie podvodníka podtrhuje černobílý formát v realitě jinak tak prosluněné Itálie a Scottovy korálkově tmavé pichlavé oči spolu s přímořským prostředím a krásnými interiéry budov a vynikající kamerou tento příběh dotváří k nečekané dokonalosti. Minisérie zpočátku plyne volně až nudně, aby vzápětí nabrala rychlejší tempo, a z obyčejného podvodníka se stává zištné vypočítavé monstrum, které jde tvrdě a nekompromisně za svým cílem. Brilantní minisérie, která si cela jistě zaslouží ocenění jako zajímavá filmová událost letošního roku. ()

Dakota1978

Příběh o p. Ripleym jsem v kostce znal a tak jsem alespoň malinko tušil, co mě čeká, nicméně tohle úžasné zpracování bez sebemenšího zaváhání mě clk rozsekalo. Nazval bych to sociálním hororem. Fantastické ztvárnění sociopatického manipulátora bez špetky svědomí, bezvadně vyprávěno a krásně obrazově zapracováno do úžasných italských kulis. Herci byli vynikající (Dakota je hvězda!), scénář a kamera přesné..., Já si pomlaskal. Vřelá doporučení... ()

JohnDark

Ripley, Krimi thriller, USA 2024, 1. séria 8 častí, H: Andrew Scott, Dakota Fanning, Johnny Flynn, Francesca Romana Bergamo, Bokeem Woodbine, Kenneth Lonergan, Eliot Sumner, Vittorio Viviani,Maurizio Lombardi, Margherita Buy, John Malkovich, 60% ()

David.S

Kdyby Eliot Sumner hrála spíše Ripleyho, tak by chemie byla uvěřitelná a vytvořilo by se něco démonicky dokonalého. Tento Tom byl ale depresivní a jakoby něčím konstantně omámen, navíc k tomu spousta neuvěřitelností (spuštění kotvy a schválně co se stane, já jsem si sem přišel hrát s kamením, jeden hadr na všechny skvrny, nejnemožnější uklízení mrtvoly, dvě nalepené fotky atd.). Spíše to chvílemi připomínalo Hitchcocka. Jinak ale kinematografie, kamera, zvuk, Italie na pět hvězdiček. ()

Dobry_clovek

Skvěle se na to dívá. Je to takové retro v moderním hávu. Pomalé tempo vyprávění asi nebude každému sedět, ale mně se to prostě líbí. Užívám si jednotlivé záběry, herecké výkony, dialogy... Ten příběh samozřejmě znám a viděl jsem ho v různých variacích, ale stejně jsem napnutý a zvědavý, jako bych ho viděl poprvé. Jsem strašně rád, že podobné seriály stále ještě vznikají. Vlastně je to seriál, který by klidně mohli natočit i Češi, protože není náročný na peníze, nebo drahé efekty. Důvod, proč takovýto seriál u nás nikdo nenatočí je ten, že to prostě nikdo neumí. Toto je dokonalá filmařina. ()

slatkakuca

Vizuálně super, nádherní Itálie té doby (chudáci obyvatelé Atrani, budou zavaleni turisty). Tom ve mě vzbuzoval zasloužený odpor. Hvězdu ubírám za občas pomalé tempo a za to, že Marge měla vlasy jak ze současnosti, hrozně mě to rušilo. ()

zitta66 odpad!

Pri prvej aj druhej časti som zaspal zhodne tri krát..nemastne-neslané, žiadny dej, nuda, nič horšie som toho roku ešte nevidel.. ()

furak

jako, asi jdu trosku proti proudu, ale za me proste predloha nevyzaduje osmi dilny serial. Natocene, zahrane, atd. je to pekne, ale je to zbytecne dlouhe... Lepsi podivat se na klasiku z 1999. ()

PanXY

Přibližně do poloviny famózní záležitost, potom přišlo na scénu typické Netflixové překombinování děje a scéna rozhovoru inspektora a Toma v Benátkách byla výsměch kinematografii. Za to by měl scénárista udělat dvacet dřepů nalačno. I tak ale krásné 4 hvězdy. Kamera, střih i výprava skutečně prvotřídní. ()

xterri

Asi jsem se divala na jiny serial, nez vetsina doposud hodnoticich :/ Pro me to byl roztahany, radoby umelecky a naprosto zbytecny serial, ktery tomuto jiz nekolikrat zfilmovanemu tematu neprinasi vubec nic noveho. Jedna podivuhodna vec se tu reziserovi preci jen povedla - asi prvni serial, kde mi byly vsechny postavy nesympaticke :D ()

Tempter

Pro mne bohužel, přes počáteční nadšení a vzbuzená očekávání, plíživé vítězství formy nad obsahem, v závěru až drtivé. A na začátku to vypadalo tak nadějně. ()