Filmy našeho dětství - Série 4

(séria)
USA, 2021, 4 h 48 min (Minutáž: 44–54 min)

Tvorcovia:

Brian Volk-Weiss

Réžia:

Brian Volk-Weiss

Dan Rather (a.z.), Chris Walas (a.z.), Shane Mahan

Napětí, vzrušení a hádky v zákulisí: zasvěcenci, kteří byli přímo u toho, odhalují nečekané pozadí vzniku veleúspěšných filmových trháků. (Netflix)

tron

Votrelci, Piatok 13, Cesta do Ameriky (tá sem koncepčne nezapadá, ale nevadí), Robocop, HalloweenNočná mora z Elm Street: šestica kultových nostalgických bômb, na ktorých množstvo z nás vyrastalo (ja určite, najmä na Votrelcoch, Elm StreetRobocopovi). Vynikajúca dokumentárna séria svižne vysvetľujúca význam daných titulov pre americkú kinematografiu. Tu sa zjavne niekto nielenže vyznal, ale našťastie dokázal nahnať pred kameru množstvo režisérov, scenáristov, hercov či expertov na triky, ktorí sa podieľali na daných trhákoch. Za mínusu by som označil, že ich je síce množstvo, ale často chýbajú najvýznamnejší. Že v Elm Street by ste márne hľadali Johnnyho Deppa, to je smutné. Že v Piatku 13 chýba Kevin Bacon, to je na otvorenie vodky a jej vypitie na dva logy. Že vo Votrelcoch nenájdete Biehna s Henriksenom, to už je možno aj na použitie násilia. Ale aby v Robocopovi absentoval Verhoeven s Petrom Wellerom, tak to je, vážení, neodpustiteľné. Ale čo už, aj bez nich je to strhujúca jazda plná zábavy, pikošiek a čo vnímam zvlášť pozitívne, je to, že sa netvári, že boli len dobré veci a venuje sa aj negatívam, síce ich nejako extrémne nerozmazáva, ale venuje sa im (vojna na pľaci Votrelcov medzi Američanmi a Britmi alebo haprujúce dodávky financií v Piatku 13). ()

castor

Ač je v sérii notoricky známá komedie, kterak princ ze Zamundy hodlá v newyorkském Queensu k lásce přijít, a svým způsobem i nezničitelný kovový kyborg od vytříbeného evropského stylisty (a úchyla) Paula Verhoevena, který bojoval hlavně s ratingem, jinak je tahle čtvrtá skupina protkaná hororovými skvosty. O nespolehlivosti s britským týmem jsem skrze natáčení Vetřelců slyšel, hlavně, že byly pauzy na čaj. Stejně jako v jiných případech to bylo s výsledkem nahnuté. Halloween zase spatřil světlo světa jen díky nadšení party známých, kteří za směšných 300 tisíc dolarů natočili hororový kus o hlídání dětí, které se šeredně zvrtne. John Carpenter měl koule, navíc stvořil onen děsivý hudební motiv a o zbytek se už postarala klasická šeptanda. Pátek třináctého se chtěl právě na úspěchu Halloweenu svést. Povedlo se. Potěšily detailní návraty k jednotlivým mordům. Ani zvrácené dítko Wese Cravena nemělo zdaleka na růžích ustláno. (Ne)úspěch Freddyho byl klíčový pro další „život“ studia New Line Cinema. Obecně škoda, že velmi často chybí zainteresovaní: Eddie Murphy, Paul Verhoeven, James Cameron a další. Každopádně se těším na další filmová vzpomínání. ()

M.i.k.e

formát zůstal stejný,takže zůstala stejná i zábavnost.Přesto je ale tahle "čtvrtá" série zatím nejlepší.Nejspíš to bude tím,že ze všech má pro mě asi nejzajímavější filmy.Ne snad,že by ty předtím neměly,ale Vetřelci a RoboCop jsou srdcovky a o hororových klasikách sem se rád dozvěděl něco navíc,protože tam zase až takový fanoušek nejsem.Líbilo se mi to nadšení všech kteří tyhle filmy točili prakticky za pár dolarů a dokázali svojí umíněností menší zázrak...80% ()

DonBraso

Pustil si jen sice tři filmy.Halloween,Pátek 13 a Vetřelci.Né,Vetřelec 2 :)Plno informací z nátáčení i mimo něj.Celý dokument hraje na komediální notu a musím řict,že ty střihy jsou přímo bravurní.Zde je vidět,že si někdo fakt vyhrál.Jako milovník slasheru jsem si fakt pochutnal a o Vetřelci v Anglii asi normální divák neměl ani tušení,že je čas na čaj o páté:) ()