O deset let později. Rhaenyra čelí Alicentiným neustálým dohadům o svých dětech, zatímco Daemon a Laena zvažují nabídku v Pentosu. (HBO Max)

Hanysek

No ty vole! Některé postavy přeobsazené, některé ne. Takže na první dobrou - bordel. S výměnou hereček se evidentně vyměnily i charaktery. Z královny se z ničehonic stala naprostá píča, z krále hypochondr pod pantoflem. Aspoň, že ser Criston je (i po deseti letech) pořád uraženej zmrd ve stejném obsazení. Posun o deset let bez jakékoli návaznosti na předchozí epizodu - ještě větší bordel. Najednou tady běhá skupina potomků, u kterých vůbec netuším, kde se k nim přišlo a celý díl mi trvá než rozklíčuju, kdo je komu vlastně udělal - zase bordel. Navíc  mi neříkejte, že je Rhaenyra tak blbá a nechá si nasekat tři bastardy od Stronga a neudělá si ani jednoho blonďatýho černouška? Daemon se  najednou fláká kdesi v Pentosu a s Laenou má už odrostlé děti. Tahle linka je navíc tady taky naprosto dementní. To, že Laena nerozdýchá třetí porod, mi bylo vlastně jedno, protože tahle postava v sérii nemá téměř žádný prostor a tak si k ní divák sympatie nevytvoří. Uniká mi motivace, proč proboha Larys Strong nechal upálit svého otce a bratra? Abych to shrnul. Vrátili jsme se k tomu, že je to zase, jako ve druhém dílu, scénáristická sračka (tady navíc dost zmatená) a ani Sapochnik s tím nic neudělá, ikdyž nám tu (pokolikátý už?) servíruje dva porody online. Paráda. Hodně slabá 1*. ()

Tom10000

6.díl. Uplynulo deset let. Král Viserys stále žije, což je velice překvapující zpráva zcela měnící můj pohled na jeho postavu, a Rhaenyra tak zůstává i po dekádě princeznou. Spolu s jedním ze svých blízkých má potají styky a z nich, veřejně, i dvě děti, jejichž otce však tají. Démon mezitím žije mírumilovný život, což se jeho ženě nelíbí. Jenže když nadejde čas porodu dalšího dítěte, vše se mění. Rhaenyra již s Alicent zabředla tak daleko do hádek, že se z nich staly nepřítelkyně. Viserys je čím dál tím více ovládán svojí královnou, ale i tak si drží hlavní slovo. Dostává se nám pohled na děti královny a princezny, Egona a další. Blízký spojenec královny vyplní její příkaz, o nějž však ve skutečnosti nestála. Nebo ano? 75 procent. ()

Jumboun

Musím souhlasit s pár názory, které už se tu objevily - telenovela pokračuje, jen jsme poskočili o pár let dále, ale jedeme tu vztahové troj-či-více úhelníky. Vesměs se vlastně všichni mají rádi, i největší "rebel" se chce usadit a v klidu nasávat nedobré víno s rodinou u krbu a knihy... Já jsem u tohoto dílu normálně zhnuseně vypnul přehrávání a pak jsem druhý den ze zvědavosti díl dokoukal. Nakonec se to přeci jen trochu rozjelo, ale uvidím, jestli se ještě donutím pustit další díl... Zkrátka, toto mě míjí čím dál více... ()

lukas.7

Tato epizoda vo mne zbudia mierny chaos a zo zaciatku som ani nevedel kolko deti uz ma Rhaenyra a vlastne koho tie deti su .. V tejto epizode vsetko prislo az postupne pravdu povediac som sa zacinal  spametavat s toho soku ako sa vsetko zmenilo o 10r ... Tato epizoda bola pomerne nudna a na to co sme boli zvyknuti isty cas tak je zase ine ( postavy )  ... dufam ze Rod draka nestrati tu svoju povestnu charizmu a potencial akym doteraz chrlil ... Tuto prelomovu epizodu ( kvoli postavam )povazujem za priemernu a pomerne nudnu ... Verim ale ze ta mierna trpka prichut rychlo prejde ... ()

Meraxes

Vidím, že sa tu spustila veľká vlna kritiky na časový posun a preobsadenie postáv, ale tento príbeh sa nedá rozprávať bez toho. Zatiaľ čo v prípade Vojny Piatich Kráľov od počiatku konfliktu (smrť Jona Arryna) po vypuknutie otvorenej vojny (Robertova smrť) neubehol ani rok, tak v prípade Tanca Drakov ubehlo 28 rokov od Veľkej rady 101AC po Viserysovu smrť 129AC, ktorá znamenala začiatok otvorenej vojny. Krivdy postupom rokov pribúdali a v srdciach vzrastala nenávisť, ktorá prešla z rodičov na deti. Je dôležité, aby boli všetky tieto roky prerozprávané a tak dlhá doba sa nedá pokryť bez časových posunov a preobsadení postáv. Je pravda, že oproti knihe je to tu trochu koncentrované do dvoch celkov namiesto plynulého prechodu, ale je to pochopiteľné, keďže je to menej náročné na preobsazdovanie, respektíve digitálne upravenie veku a príbeh lepšie odsýpa. Bolo to totižto 28 rokov mieru a prosperity, ktoré sú považované za vrcholné obdobie rozmachu Siedmych Kráľovstiev. Viserys bol mierny kráľ, ktorý nemal rád spory a snažil sa všetko rýchlo urovnať alebo to ignorovať, čo bolo práve v tomto diely krásne vidieť v prípade jeho vnukov. Lyonel Strong ako pobočník bol spravodlivý a múdry muž oddaný dobru ríše. Ono sa za tých vynechaných 10 rokov nestalo nič okrem toho, že si veľa postáv urobilo veľa detí. Samozrejme sa riešili každodenné problémy správy ríše, ale to nie je dostatočne zaujímavé ani podstatné, aby z toho bol seriál. Vymýšľať akýkoľvek konflikt, by znamenalo dostať sa tam, kam sa dostal záver GoT a to nikto nechce. Takže rozhodnutie spraviť tento časový skok práve tu bolo správne, netvrdím však, že optimálne prevedené. To, že Laenu vystriedali tri herečky a Kráľotvorca vyzerá stále rovnako je divné a nie je to jediná nekonzistentnosť v preobsadení. Ale hlavné aktérky nadviazali na svoje predchodkyne bez zaváhania, takže to vlastne dopadlo v rámci možností dosť dobre. Pre ľudí, ktorý tento príbeh nepoznajú, treba brať predchádzajúcich päť dielov ako taký prequel dôležitý pre pochopenie situácie a nálad v ríši a mocenského rozostavenia, ale taktiež zoznámenie sa s hlavnými ženskými postavami, s kamarátkami, z ktorých urobil čas a politické postavenie smrteľné nepriateľky. A až tento diel treba brať ako pilot House of the Dragon, lebo postavy, ktoré sa nám predstavili tu, sú tými kľúčovými aktérmi Tanca a predstavenie postáv to bolo výborné, nazreli sme do vnútra Larysa Stronga a otvorene povedali to, čo všetci vidia. To, že bolo pre mnohých moc rozsiahle, je ich problém, lebo sme narozdiel od GoT žiadnu postavu nestratili, a tak máme možnosť vidieť aj nežnú princeznú Heleanu alebo moje obľúbené dvojičky, čo ma teší. K odpusteniu Kráľotvorcovi sa nebudem vyjadrovať, to je problém z nezmyselnosťou jeho aktu v minulom diely. Odchod Harwina s otcom na Harrenhal po prevalení aféry sa mal stať síce neskôr, až po hádke, pri ktorej Aemond príde o oko a získa draka a Kráľotvorca s Harwinom do nej nemali byť zapletený, ale do tejto predstavovačky sa to viac hodilo po rozhodnutí, že Rhaenyra stále žije na dvore a nie na Dračom Kameni. A taktiež to vytvorilo priestor na ten démonický twist na konci, na ktorý tu veľa ľudí tak čakalo. Trochu sklamala Vhagar, keďže som veril, že je to posledný drak z traileru, bronzový so zelenými očami podľa Martina (aj keď v knihe nikdy nepopísaný), na druhú stranu je to skutočne ohromné monštrum patrične pôsobiace na svoj vek v porovnaní so štíhlym a elegantným Caraxesom, ale chýbajú mu rohy, ktoré všetky Martinove draky mali. Laenu sme moc nespoznali, čo je možno trochu škoda, aj keď to nebola dôležitá postava. Mala sa vrátiť s Daemonom na Driftmark a mali sa pravidelne navštevovať spolu s Rhaenyrou na Dračom Kameni a spolu lietať na drakoch, čiže sme prišli o ďalšie lety na drakoch. Ale toto obdobie je príbehovo hluché, takže to nepovažujem za úplne zlý ťah, ktorý nám navyše viac odkryl vzťah medzi drakom a jeho jazdcom. Ale mám pocit, že tomu chýbal určitý ťah na bránu, napriek tomu je to dôstojný vstup do Tanca, aj keď vlastne zažijeme ešte jeden skok o cca 8 rokov, veď aj Aegon s Helaenou si musia urobiť deti, počas ktorého si budú strany bez konfrontácie hýčkať krivdy a čakať na kráľovu smrť a potom príde vojna a s ňou aj nové lokácie, ďalšie rody a postavy a také množstvo bitiek, zrád a vrážd, že ak sa na všetky nájde priestor a peniaze, tak GoT bude pôsobiť chudobne. Aj keď by som osobne spomalil tempo celého seriálu a časový skok by som spravil medzi sériami a ak nie, tak by som aspoň pridal ešte jeden, dva diely do obdobia medzi či prípadne uviedol divákov do deja pomocou rozprávača ako v prvej epizóde, tak na to podstatné sa dostalo. Zmeny v príbehu boli na úrovni 2. alebo 4. série GoT, teda malé a často v prospech seriálu, obzvlášť v tomto diely. A môžeme sa tešiť na Tanec, aj keď asi až v ďalšej sérii, každopádne roky mieru sa končia. 4* 77% () (menej) (viac)

Geon

V šestém díle jsme hozeni do víru událostí, které se dějí o deset let později a je to trochu chaos. Rhaenyra a Alicent jsou ztvárněny novými herečkami pro zdůraznění, že jsme udělali skok v čase a i když bylo původní osazenstvo velmi sympatické tak to vypadá, že přešlap se nekoná ba naopak. Nové postavy princů zatím neměli možnost ukázat co v nich je… Bohužel to však působí, že jisté události se staly, proto aby to prostě mělo zajímavý spád v budoucnu (což pravděpodobně bude mít), ale zatím nejsou pořádně vysvětleny, tak snad uvidíme…. Nicméně konec naznačuje, že čerstvý vítr poslal loď tím správným směrem. ()

Cinex_studio odpad!

Říkal jsem si, že tomu dám jednu hvězdu, ale ani tu si tenhle odpad nezaslouží. Nejhorší přeobsazení, co jsem kdy u jakéhokoli filmu či seriálu viděl. Ani jedna postava si není naprosto vůbec podobná a natož zestárla jen polovina postav a druhá vypadá totožně. Skok o 10 let je bizarní sám o sobě, protože to působí, jako by se tvůrci nechtěli obtěžovat s dramatickými scénami a ukázáním nejzajímavějších momentů. Tady je vidět, že prachy nesmrdí a evidentně i George R. R. Martin má celou sérii uplně u prdele. A do tohohle dílu to vlastně nebylo tak blbý, ale teď to mám chuť zazdít už uplně celé.. Natož na nuda.. Co minutu jsem si říkal, jestli mám projíždět hlavní zeď Facebooku, nebo sledovat tenhle díl.. Katastrofa, nic víc.. ()