Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

Ryuuhei

Nebudu tu pět ódy. Zkrátka, co jsem si hlavně z tohoto filmu odnesl, je fakt, že "dělat to, na co člověk nemá, je ta největší frajeřina". Jinak fajn pokoukání. 80% ()

KanjiVital

"Někdy nemít nic v ruce může znamenat velký trumf." - film o svobodě a nezlomnosti lidského ducha. Z vězeňského prostředí existuje několik filmů, ale tento pro mě navždy zůstane jedinečný a nenahraditelný... pojídání 50 vajec, Lucinka, sázky a pábitelství vězeňského ansámblu, úsměv Paula Newmana a samotný frajer Paul Newman. Navíc intro písně "Civil war" od oblíbených Guns N' Roses mluví jasně kapitánskou řečí: "What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men." A k číslu 37... Lukáš 1:37: "U Boha přece není nic nemožné." ()

danoo

Proroci to nikdy nemali jednoduché... Newmanov Frajer Luke nie je výnimka. Učí nás sebadôvere, slobode, sile úsmevu a o našich skrytých rezervách. V porovnaní s Jackom Nicholsonom z Preletu nad kukučím hniezdom pôsobí dojmom, že si väzenie sám vybral ako výzvu a vyvoláva konflikt so systémom len preto, aby zistil, či nad ním môže zvíťaziť. A zvíťazil? ()

drederik

Jak vypadal Luke před tím než ho dostali? Měl zavřený nebo otevřený oči?...Usmíval se, usmíval se až do konce....Paul byl hold rozenej frajer...Už nějakou dobu trénuju před zrcadlem ten jeho lišáckej usměv, ale asi mi to kazí ta dirka mezi zubama, jinak to neni možný. ()

elanius

(149/2012, DVDRip) / Vždy rád pozriem hocičo z vezenského prostredia, na malom priestore sa takmer vždy podarí vytvoriť zaujímavý príbeh. Podobne je to aj s Cool Hand Lukom. Ono v porovnaní s novšími kúskami nevyznie nejako prevratne, totižto, čím novší film, tým viac vystupuje do popredia ždímanie emócií a hlavne väčšia brutalita. Frajer Luke, odsýpa pomaličky, bez ťažkého násilia a emócií. Kým som si na to zvykol, ubehla polovica filmu. Film hodnotím po dni a až teraz sa ukazuje jeho čaro. Skvelá hlavná postava so skvelým Newmanom v prvom rade, geniálne, zapametateľné scény hneď v druhom. Musím uznať, že Luke bol skutočný frajer :) (8/10) ()

progression

Tenhle film je opravdu jako archivní víno - čím starší, tím lepší. Nezapomenutelný Paul Newman v ústřední roli, na něhož asi nikdy nezapomenete (podle mne nejlepší Newmanova filmová postava i nad Butche či Gondorfa). Oskara tehdy dostal George Kennedy, ale zasloužili si ho oba. Frajer, který to nikdy nevzdává ("Šéfe já třesu !" :-) Neustále "bojuje" proti bezpráví a oč méně mluví, o to více koná. Takových lidí je i ve skutečnosti daleko méně než těch, kteří především mluví/slibují a ty skutky nějak utekly ... "Vajíčkovou scénu" si určitě pamatuje každý, ale mne nejvíce dostával tím svým odzbrojujícím úsměvem. No prostě Frajer. A opravdu ty dvě ústřední postavy mají s o 27 let mladším Shawshank Redemption daleko více společného než se na první pohled zdá.. ()

noriaki

Spíš sled výborně zrežírovaných scének obtočených kolem skvěle zahraného charakteru, než opravdu kvalitní film. Mytí auta, boxerský zápas, jezení vajec a zasypávání cesty bych si pustil kdykoliv znovu, ale zbytek už vidět nepotřebuju. Luke Jackson na mě působil jako nenapravitelný potížista, který pro své kousky potřebuje vděčné publikum. Do basy se dostal ze své vlastní vůle, a neudělal nic proto aby z ní vyšel jako svobodný člověk. Jestli chcete vidět vězeňský film o nezlomnosti lidského ducha, a Vykoupení z věznice Shawshank znáte už i pozpátku, pusťte si Motýlka se Stevem McQueenem. ()

Dreaker.24

Já osobně mám vězeňské drama v oblibě, samozřejmě má většinu podílu Frank Darabont, ale po tomto zhlédnutí je to už také z velké části frajer Luke. ()

MikeZ

"To co tu máme, je chyba v komunikaci", hlásá obal DVD. U mě ale rozhodně k žádné chybě nedošlo. Frajera Lukea jsme hltal od začátku do konce, ať už to bylo skvěle zahranou hlavní postavou (Paul Newman byl opravdu jeden z nejlepších herců vůbec), nebo poodovou hudbou Lalo Schifrina. Film bez chyb. 10/10 ()

pursulus

Frajer Luke a Billy Budd.¬         Frajer Luke mi odkazuje k jiné ztvárněné postavě: Billy Buddovi ve stejnojmenné povídce amerického "klasického" spisovatele 20. století Hermanna Melvilleho. Jeho "Bílá velryba" je arci nejproslulejší; ze stejného, velrybářského prostředí je i příběh Billyho Budda, divocha z tichomořských ostrovů. V této spojitosti není už třeba rozebírati vnitřní náplň snímku: ve zmíněné povídce je věc podána jasně, čistě a s přesvědčivou uměleckou silou, a mně nezbývá než na ni odkázat (vyšla v 80. letech 20. století v českém překladu). Nyní tedy pouze krátce k provedení snímku: Společnou prací režiséra, kamery a herců vzniklo dílo nadprůměrné, civilní v kladném smyslu, vyhnuvší se snaze o okázalost a zveličování (vězeňského prostředí, vykreslení osob); zvláště tato poslední vlastnost činí z něj dílo v dnešní době už nebývalé, neboť i velmi dobré podobné snímky současnosti (připomenu třeba Zelenou míli s Tomem Hanksem) trpí jistou estrádností. Co dodat? Nic. Svět je už takový, a tichá práce našich srdcí a rukou nechť se připodobní nehlučné civilnosti tohoto snímku. ()

Brain-D

Rozhodně nejlepší film s Paulem Newmanem. Začátek měl pomalej rozjezd, ale ono to mělo tolik pěkných scén a vůbec Lukovy útěky z vězení. Opravdu nádhera jistojistě se Frank Darabont na ty své dva dokonalé majstrštiky inspiroval. Frajer Luke se mi rozhodně každému zalíbí, je to takový člověk, který neví, co by. Je to takový prudič, trochu blázen a Paul Newman ho zahrál opravdu na výbornou. ()

Master19

Kdybych viděl Frajera Luka dřív než Formanův "přelet", byl by to TEN film. Takto je až druhý, přesto famózní. Každá druhá scéna je a bude v dalších filmech odkazována, ne-li rovnou kopírována (mytí auta, muklové u silnice...). K tomu vynikající herecké výkony a padnoucí závěr. Během sledování mi bylo vedro a dostal jsem chuť na vajíčka natvrdo. ()

hroubek

Frajer Luke donedávna patřil k filmům, ke kterým jsem se nebyl schopný dostat včas.To ce, ale tento týden konečně zlomilo a já jsem za to hodně rád.Už od úvodního záběru na Paula Newmana, který ve své opilosti trestá parkovací automaty jsem z něho cítil neuvěřitelné charisma.Což nádherně dokazuje v průběhu celého filmu, kde je jeho optimizmus a frajerství přímo nakažlivé.Netřeba se tady dlouze rozepisovat o tom proč je Luke velkým frajerem, a kdyby by to opravdu někdo chtěl vědět ať se na film koukne a pochopí.Vajíčka nesnáším a proto je Luke v mých očí ještě větším frajerem než jsem si prvně myslel. ()

JohnSmith

Moc pěkné vězeňské drama, ve kterém podává Newman jeden z nejlepších výkonů své kariery. George Kennedy pak ten asi úplně nejlepší. K tomu výborní dozorci a sem tam nějaký vtip. ()

FrajerTom

Film, podle kterého sem si zvolil svůj zdejší nick.. Jedna z nejlepších rolí Paula Newmana.. Dokonalý film.. a Paul.. Paul byl fakt frajer.. ()

jitrnic

Mírné zklamání, očekávaný mimořádný filmový zážitek se tak úplně nedostavil, a přestože tomuto filmu v podstatě není co vytknout, nedosahuje dokonalosti velmi podobného Motýlka. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)