Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Inyanga

Mafiánské gangsterky dokázaly vždy upoutat moji pozornost. Pravděpodobně od té doby, co jsem coby teenager jedním dechem přečetl Puzova Kmotra. Filmový příběh Leona, nájemného zabijáka, který s překvapením postupně zjišťuje, že je schopen (ne)obyčejného lidského citu náklonnosti a možná i lásky k 12-ti leté dívce, je jedním slovem – vynikající! Jean Reno (Leon), Natalie Portman (Mathilda) a Gary Oldman (policajt Stansfield) podali excelentní výkony. Když tak nad tím přemýšlím, jsem dokonce na vážkách, zda mě po herecké stránce více nadchl Reno či Oldman. Leonova nezlomnost a zarputilost, se kterou jde za vytčeným cílem, je fascinující. Nepřekonatelné překážky neexistují. Z Oldmanovy postavy prohnilého a drogově závislého policajta až mrazí. Kdykoliv se objeví na scéně, vzbuzuje jeho nevyzpytatelnost opravdový strach. Docela rád bych věděl, zda ono úchylné trhnutí hlavou, pokaždé když si bere svoji dávku drogy, měl ve scénáři nebo to byla jeho vlastní invence. Leon byl prvním filmem Luca Bessona, který natočil v Americe. Legendárními se staly některé hlášky z Leona. Mathilda: „Chcete říct, že jste zabiják?“ Leon: „Ano.“ Mathilda: „Super.“..... Mathilda: „Byla jsem jeho matkou víc než ta svině.“ Leon: „Nemluv tak o prasatech. Jsou lepší než spousta lidí.“ ..... Stansfield: „Nemáš rád Beethovena. O moc přicházíš. Ty jeho předehry mě rajcujou. Je to síla. Pak začne bejt nečekaně, popravdě řečeno, chvílema trošku nudnej.“ Pro mě bez velkého přemýšlení 5 hvězdiček. ()

Vital

Jean Reno,který se mi v této roli líbil ze všech nejvíc ve který mohl předvíst i svůj talent,a hlavně ještě mladá Natalie,která byla neskonale přesvědčilá a perfektní střelecké akce,které zdaleka nebyly "přeslazeny" ()

Neel

Myslím, že tahle už klasická pecka nepotřebuje nějaké zdlouhavé komentáře. Jean Reno a jeho drsňácký a zároveň roztomilý výraz, Natalie Portman jako nadějná mladá hvězdička, která už tenkrát na svůj věk podala úctyhodný výkon, co víc dodat? Takové roztomilé mléčné drama:-). Čekala jsem sice trochu zajímavější konec, ale přesto nijak extrémně na kráse filmu neubral. ()

Chuckiecz

Tenhle film jsem si dlouho pamatoval jen jako příběh o holce, která najde v zabijákovi srdce. A je to tak - o tom to hlavně je. Film je perfektně zahraný, kamera, střih a hudba jsou vynikající - celek je prostě BOMBA. A to té holce bylo tenkrát opravdu 13! Další film, který mne dovedl až k slzám... a ne jen na konci. ()

Digi_09

Tento film nám nabízí promyšlenou sondu do duše nájemného zabijáka, který se zaplete s mladší dívkou. Dle mého názoru zatím nejlepší Bessonův film, vycentrovaná kamera Thierry Arbogasta (nasnímal i Patý element, Polibek draka, nebo Kusturicův Černá kočka bílí kocour), také Bessonův dvorní skladatel Eric Serra (zkomponoval hudbu k Zlatému oku) odvedl bravůrní práci, hudba a kamera zde berou dech v každém momentě. Herecké výkony pomalu nabírají obrátky a atmosféra graduje, akční finále nenechá nikoho klidným. Nejvýraznější herecké výkony předvádí Gary Oldman hrající zkorumpovaného policistu. ()

Flarnytryl

Zřejmě nejoblíbenější film mezi stejně "postiženými" lidmi, jako jsem já. Náhled na Leona mě ale z komunity částečně vyčleňuje, protože pro mě tento film není ničím extra. Sice má několik opravdu pěkných momentů (většina z nich je pouze v rozšířené režisérské verzi) a koukat se na to mě bavilo, ale příliš často jsem při sledování filmu kroutil hlavou a obracel oči v sloup. Vadí mi, že se film chvílemi tváří jako drama, ale potom spadne do naprosté absurdity. Vadí mi, že Leon v boji působí jako superman. Vadí mi, že se Matilda občas nechová jako dvanáctiletá holka; třeba když ji vyvraždí rodinu, ono se se slzami očí ukryje u Leona v bytě. Až sem je to v pořádku, jenže ona si tam potom v klidu sedne na zadek a pustí televizi, jako by se vůbec nic nestalo. Vadí mi, že v závěru Leon unikne z obklíčení policií stejně, jako unikne Hannibal Lectre v Mlčení jehňátek, takové trapné kopírování snad Besson nemá zapotřebí. ()

R-2

Film ke kterému se rád vracím. Vykreslení postav, příběh, skvělá kamera a souboj Reno-Oldman je prostě výborný. Podpořené Bessonovskými záběry a prima hudbou. Prostě 5* ()

Jeer

Není to špatný film, ale čekala jsem něco víc. Násilí tu bylo na můj vkus až moc (vyvraždění rodiny s dětmi, zavraždění čtyřletého chlapečka, děvčátko, které střílí ze střechy na lidi "jen tak", aby se naučilo vraždit atd.). Pedofilní podtext mi taky moc nesedl. ()

Zette10

Jeden z nejlepších filmů všech dob. Skvělý příběh, úžasné herecké výkony tria Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, skvostné zpracování, výtečný závěr. Není co dodat. ()

Vive

Škoda, že Gary Oldman nedostal viac priestoru, na jeho postavu by som sa mohol pozerať i celý film. Nehovorím tým, že Jean Reno a Natalie Portman sú zlí - naopak. Rozhodne jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl (tak top 20-30), skvelé emócie, dej, réžia, herecké výkony.... milujem ako Oldman trhne hlavou, keď bere lieky ()

The_Mask

Velmi zajimavý film, kde vévodí vztah ostříleného pologramotného zabijáka s holčičkou, která chce pomstu. Škola zabíjení se holt težko shání. Všichni herci tu odvádi výborné herecké výkony až do závěrečného patetického finále. Bravo.5* ()

Africanus1

Počáteční nedůvěra a očekávání průšvihu nakonec vyústily v překvapivě dobrý filmový zážitek. A to hlavně díky Garymu Oldmanovi. Celkově tři a půl. ()

le poulet

Krásný kontrast malé roztomilé holčičky a zabijáka typu ,,nemluvím, vraždím " . Natalie předvedla na svůj nízký věk neuvěřitelný výkon, Reno byl skvělý jako vždy... ()

Tomulka

Nejlepší film od Luca Bessona. Geniální scénář a režie společně s perfektním pojetím rolí Jeana Rena, Natalie Portman, Garyho Oldmana. Také Danny Aiello byl sice jen okamžiky vidět , ale zhostil se dobře své role. skvělý příběh, kterému nechybí snad nic. Zábavný, napínavý, smutný, svižný a těch superlativ bych tu mohl napsat tuny. Také hudba Stinga a Björk byla velmi trefná. každý musí vidět tento filmový skvost. Po shlédnutí Director's cut dostal film větší rozměr. Co se týče vztahu Leona a Matyldy hlavně. V jednom okamžiku bych řekl, že jejich vztah lehce překračuje čáru, ale nakonec vše navíc dokonalé doladilo příběh. Více hezkých chvil. ()

rene75

Nevím, proč je toto hodnoceno výš než Brutální Nikita. Tenhle film byl pro mě vždy tak trochu kalkul: osamocený muž a dítě, muže nakonec zabijou, bude to smutný - to bude na lidi fungovat.. A asi to fakt funguje. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)