Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

ewi

Krásný dojemný film s úžasným Oldmanem a Reno. Natalie Portman taky hraje skvěle, ale bohužel je mi proti srsti, jak hnusně chudáka Leona citově vydírá. Přesně kvůli tomuhle aspektu filmu (když si člověk vezme, jaká pipina by z Mathildy asi vyrostla), který ale asi celkem věrně odráží povahu všech zúčastněných dávám filmu jen 4*. ()

otík

Tento mnohdy opěvovaný film jsem shltl jedním douškem, ale na konci jsem až zas tak nadšen nebyl. Skvělí představitelé odehráli to, co se po nich chtělo, akce byla slušná a celkově prostě asi dobré. ()

Apophis

Tento film měl opravdu hloubku. Rozhodně se nedivím, že zaujímá ve dvoraně slávy všech filmů v CSFD 13. pozici (zaujímal jí alespoň 15. 4. 2005). Jednalo se o velice citlivý film, o kterém budete dlouho přemýšlet. Film ohromí velice poutavým dějem, který by sám o sobě určitě stačil na minimálně 3,5*, což je co říci. Ale jednou tolik filmu přidali herci, tedy hlavně herecká dvojice Reno-Portman! U Natalie Portman jsem se bál, že bude znát její věk a to, že se jednalo o její debutní film (abyste rozuměli, jedná se o mou oblíbenou herečku, ale znal jsem jí jen jako starší...). Bože, jak jsem se to mýlil. Uzemnila mě herecká vyzrálost, s jakou zde hrála! A to se rozhodně nejednalo o roli typu Sám Doma! Její role byla velice těžká hlavně proto, že hrdinka je sice 12-ti letá, ale chováním připomíná mnohem starší dívku. Dost už ale o Natalii Portman. Tento film byl podle mého hlavně filmem Jean Rena, který svou roli negramotného, v jednání se světem (myšleno ne přes mušku zbraně) plachého zabijáka, zvládl prostě na výbornou. Jeho Leon je postava, která vás jednoduše nenechá v klidu, musíte na ni myslet, mnohé scény působí dojemně (ale jen zásluhou vynikajícího Jean Rena), jiné - já nevím! Asi se to prostě nedá popsat. Podívejte se a pochopíte! Také Gary Oldman svou roli zahrál dokonale (až moc, byl mi přímo odporný). Ještě bych dodal, že film má úžasnou atmosféru také kvůli hudbě, která se na děj nádherně hodí. Prostě a jednoduše - nádherný film, tedy 5*!!! P.S.: Rád bych dodal, že při sledování Leona jsem po DLOUHÉ době měl skutečně slzy na krajíčku a to HLAVNĚ zásluhou VYNIKAJÍCÍHO Jean Rena ("Dala si mi chuť do života." a podobné scény) Jo, toto je byl skutečně Renův nejlepší film! ()

kosta73

Jsem na vážkách, zda je lepší Brutální Nikita, nebo Leon, neboť jsou to oba moje velmi oblíbené filmy. Brutální Nikita ale nemá Garyho Oldmana! ()

Slavníkovec

Film, který mi podlomil mé duševní zdraví. Lepší akční drama snad nelze ani natočit. Jean Reno je naprosto jedinečný. Zavěr je jen třešničkou na impozantním filmovém dortu. Život alá Leon. Leon je jméno stvořené pro zabijáka. Ale i ten se někdy může slitovat nad malou bezmocnou holčičkou, kterou chce zlikvidovat drogová mafie spolčená s policií. ()

Noviik

Tenhle film je geniální. Jean Reno předvedl výkon, za který by se nikdo nemusel stydět, dokázal, že je to herec tich nejvyšších kvalit. Díky tomuto filmu jsem se do jeho hraní a filmů zamiloval, děkuji za to! Garyho Oldmana je zbytečné komentovat, to je Pan Herec, vždy byl a vždy bude. Natalie Portman už v tak nízkém věku dokázala, že je to velká herečka, na první pohled zaujme. Filmu nelze nic vytknout, je to mistrovské dílo! ()

wendelin9

Prostě geniální... Jinak to říct ani nejde, Leon si mě získal stejně rychle jako malou Mathildu, jejíž představitelka Natalie Portman drží obdivuhodně s úžasným Jeanem Renem krok... jasných 5* ()

czejny

Leon je ten typ zabijáka, kterého jsme měli možnost spatřit už tisíckrát, avšak je tu něco, čím je od těch všech odlišný. Jean Reno snad promine, ale ten jeho nýmandský výraz společně s citovostí jeho postavy opravdu funguje a společně s malou rebelkou Natalie Portman tvoří dokonale absurdní pár. Celý film je plný extrémů...Citové výlevy Leona vs. chladnokrevné zabíjení nebo italský šarm vs. groteskní výrazy obou hlavních hrdinů. Co víc dodat...skvělá zábava, šílený Gary Oldman, skvostná práce Luca Bessona. ()

AdaMM

vynikající!! trochu jsem váhal, jestli dát plný počet, ale prostě to stálo za to - má to vše, co odlišuje skvělé od dobrého... režie, herci, příběh, humor - těžko hledat slabé místo. doplnil jsem si vzdělání :) ()

tomeek

Příběh vztahu této netypické dvojice opravdu zaujme. Skvělé scény, napínavost a výborné herecké výkony obou hlavních aktérů. Ten konec mě opravdu mrzel... ()

Splasher

Leon DC. Vyrušit někoho uprostřed poslechu nějaké klasické skladby je vždycky nebezpečné. O to víc, když tím někým je jistý Stan. Ten pak totiž performuje své "výbušné" symfonie. Hit-girl Portman a Mlíkař Reno předvádí velmi! slušné herecké výkony. Jediný problém mám se samotným příběhem. ()

vesper001

Leon je skvělý. Stylový, brutální, dějově silný, výborně nasnímaný, skvěle obsazený. A dnes již kultovní a po zásluze napodobovaný. Ale jakkoli je zpracování originální, námět původní není. Mně připomíná Melvillova Samuraje. Jef Costello i Leon mají stejnou živnost. Oba žijí osaměle. Každý má vlastní styl práce a své libůstky. Jef pije Evian, kouří, a chová v kleci malého ptáčka. Leon pije mléko, pěstuje květinu, a stará se o malou Mathildu. Oba mají v patách policistu, který odpovídá době vzniku i prostředí: Jef komisaře z francouzské staré školy a Leon smažícího psychopata. V Samurajovi je víc napětí, v Leonovi víc brutality, ale vzájemnou podobnost lze jen těžko přehlédnout. A oba filmy jsou skvělé. ()

URBAN

Průměrný akčnák který ve své podstatě má dobře nakročeno , ale nápad na kterém staví není rozveden tak jak bych si představoval možná že kdyby Natalie Portman byla o pár let starší mělo by to mnohem větší štávu ( 25.3.13/MAC ) ()

dr.fish

V roce 1994 byl Leon velká bomba, protože se vymykal všem zaběhnutým schematům. Hrdina je padouch, kterého máme rádi, policajti jsou úchylní vrahové a nemají špetku cti. Navíc ten sexuální podtext mladistvé Matyldy, která půl filmu běhá polonahá s trčícími bradavkami po bytě, nakrucuje se a převlíká do oblečků a vůbec je jí ve filmu nějak příliš mnoho. Závěr navíc na tehdejší dobu naprosto překvapivý. To všechno je už ale dnes ve filmu naprosto běžné, takže se Leonovi sice nedá upřít objevnost, ale nadčasovost bohužel chybí. Dnes už je to jen jedna z mnoha "zvláštních" gangsterek. 70% ()

panMartin

Luc Besson natočil něco úžasného. Snad žádná slova nedokáží říct, v čem je zrovna Leon tak speciální. Film o nalezení citového zázemí, schopnosti sblížení, pochopení. Jean Reno a Natalia Portman zde podávají naprosto oslňující herecké výkony a samotné finále filmu je naprosto úžasné. Fantasticky silný a zejména v závěru hodně dojemný příběh, Gary Oldman je luxusni zaporak! Kdybych měl dát hereckého Oskara za nejlepší dětský herecký výkon, tak jedině do rukou mladé Natalie Portman za tento film. Opravdu film na který se nezapomíná. ()

CinemaRanger

PERFEKTNÍ FILM. Působivé, emotivní, lidské, prostě dokonale zpracované! Výborný Reno, roztomilá Natalie - už tenkrát to v sobě měla, a ďábelský Gary Oldman - ten je prostě nezapomenutelný. Snad jeho nejlepší role. Jeden z těch filmů, co si zaslouží 6/5. Každý půlrok se musím podívat znovu, protože Leon je velká srdcová záležitost. ()

andrii

No, hle. On s lenonkami. Ona s lentilkami. :-) Jestřáb v hávu černokněžníkově střeží růži malou, nebojácnou, kterou má pod kůží. Amorkové Ameriky, kterým křídly smýkají, svůj čardáš si hezky od podlahy dupou, rozdávají velkopanští z perníkové chaloupky. Dehtující tvorové temnoty. Lásku jim krapet koření výbuchy. Žel s tichým srdcem zatne tipec, zažehne mumraj můr. Třaskavá směs magie. Něžný řezník s květinou ve váze. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)