Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

danny_21

Krásný filmeček, který se stal legendou. Příběh podivínského nájemného vraha, kterému do života vstoupí malá holka, která chce vykonat pomstu na jedné fízlovské smažce. Rozhodně životní role Rena, kterému se naprosto jistě povedly zachytit všechny aspekty své Leonovy postavy - jak nemilosrdnost a chladnost zabijáka, tak i křehkost a citlivost. Tradičně dobrý chameleon Gary a startující hvězdička Natalie sekundují na výbornou, vše doplňuje výborná hudba a zručně nasnímané akční scény ( především ta "quentinovsky" úvodní gradující nožem na krku ). Lucu, kéž by sis vzpomněl na časy kolem Leona, tvá současná díla jsou slabota, ale The Pro mě zasáhl - 90 %. ()

Homodej

Jen málo jde vytknout. Režie, kamera, herecké výkony, vše je perfektní. A přesto to u mě není na 5 hvězd. V celkovém dojmu mi něco chybělo. ()

filipes.lu

Naprosto dokonalý spojení dětský naivity a vypočítavosti se světem osamocenýho dospěláka, kterej nemá právo na soukromí. Každá minuta stupňuje nuance mezi dvěma rozdílnými světy až do extrémních hloubek ("on je můj milenec") a nikdy nepřekročí práh vkusu a morálky, což je možná dobře pro komerční svět, možná špatně pro výpověď uměleckou. Reno je výbornej, Portmanka dobrá a navíc jsem tam měl i Bjork. Z čeho jsem měl ale husí kůži i na prdeli byl českej dabing- doufám, že za tohle někdo sedí za mřížema. Příště už jenom v originále. Ale jinak hodně silnej a několikrát i dechberoucí zážitek, pro mě vcelku překvapivě. ()

Wyrdas

Jean Reno a Natálka pospolu, z toho ani nemohlo vzejít nic špatného. Tento krásně natočený příběh profesionálního zabijáka Leona a mladičké Mathildy mě zkrátka chytl za srdce. Akce, trocha toho milostného nádechu, vtip a příběh... opravdu precizně zpracovaný příběh... netřeba dál zlatit zlato a přejdu rovnou k hodnocení. Čistých pět hvězd a velké doporučení všem, kteří film ještě neviděli. I přes smutný konec film má co dát snad každé věkové kategorii i lidem s různým filmovým vkusem. ()

Acrobat

Utekám a stále ma naháňa. Či sa ocitám v hľadáčiku peknej ale mladej dievčiny, ktorá vrchol dosahuje...Pozor, skĺzavam do sexistických fráz...Ešte raz. Utekám k psychológovi, aby mi dal tie lieky, viete, tie čo ste Garymu predpísali, aby tak hral. Nechápavo na mňa pozerá asi ako majiteľ menšej talianskej reštiky v NY. No nič, rýchlo Sting do vyhľadávača. Vždy však skončím pri Polícii a „Krok ktorý spraví“ a nejaké tie „Prechádzky po zlatom poli“. Našťastie neriešim odkázanosť, či telky dajú tú „lacnú“ 90-kovú verziu, alebo sa niektorá odváži dať cez dve hoďky. Prečo zľahčujete? Pichľavý pocit a triaška telom je stále, keď si uvedomím streľbu v byte, mimo, pizza a revolver, Marylin s Clintom, kvety, balóny, drogy. Ja si myslím, že to začalo kdesi, keď autor chcel so seba vydať všetko. Vedel, že zomrie hneď zajtra a chce sa rozlúčiť veľkým, srdečným, autentickým. Odovzdať niečo zo seba a byť tak úprimný k sebe samému a hlavne k divákovi. Nekonečné reprízy, túžba porozprávať, vydýchať formu, premýšľať o obsahu. Vnášanie pocitu dokonalosti, uspokojenie svojho režisérskeho ega, spokojnosť celým spektrom. Opäť lebo streľba, lebo prepadová jednotka, lebo presila, lebo napätie, lebo vzťah. Devocionálie omieľané v rukách a pôžitok z najedenia sa mimických špecialít posvätného triumvirátu Gary, Natália a Jean. Všetci máme byť v kľude, prednesená fráza niekoľkokrát. Kvet mieru zasadený, avšak dnes vieme, že Luc zasadil chrobáka komparácie v hlavách všetkých divákov. Si lepší než ten s blbými okuliarmi, nie toto nebolo ako ten s okuliarmi. Barometer pre taktiež všetko ostatné, ktoré sa snaží spojiť nespojiteľné prvky mužov (väčšinou zabijáckej profesie) a dievčaťa, siroty, batoľaťa. Ak sa s filmovou vážnosťou pristúpi k tomuto nadčasovému snímku tak elity od Luca, Serru, Abrogasta stvorili fetiš nájomných vrahov s prínosom úbohého konca človečenstva. Gradácia kde sa pozrieš, autorstvo, piplanie detailov, nadradenosť učeného a postúpanie viery. Komorné, dlhé, citové, dramaticky umelecké nasímanie tých pár scén, bez rýchleho strihu, robí s Leona to, že pri príležitosti životného jubilea hociktorého blízkeho či vzdialeného člena rodiny, keď ostatný sa sprchujú a češú vlasy, vy cez dvere len zakričíte, že vyčkaj, a dáte si ako povzbudzovák nejakú tú scénu. Vždy musí byť analýza, lebo stále mám driemoty, že Gary vtrhne do izby, položí si búchačku na stôl, strojene milo sa usmeje a povie: „Tak a teraz mi povedz skutočný názor a pocity na film. Kde sa nachádzaš ty?“. Nesmieš jachtať ani sa tváriť vyjavene, pre Boha, lebo to je Gary a scéna je Luc. (zaprisahávam ťa, vždy diretor´s cut verziu!!) ()

ER

Dodnes společně s Hlubinou a Pátým elementem nejlepší film Luca Bessona. Zároveň jediný film,kdy všechny jeho hlavní postavy uspěly i na mezinárodním hereckém poli a jsou z nich Star první velikosti. ()

bearmeedek

I po tolika letech je film pořád dobrý. Mladičká Natálka je skvělá, Jean Reno zde má devizu, kterou už logicky nepoužije - je mladý a štíhlý, a Gray Oldman jako správný úchyl. ()

GTS_PUNK

"Is life always this hard, or is it just when you're a kid?" "Always like this." Mathilde (Natalie Portman) zabijú skorumpovaní policajti celú rodinu a len ona šťastne unikne zo spárov smrti. Jediný človek, u ktorého môže hľadať pomoc je jej sused, nájomný vrah Leon (Jean Reno). Ten spočiatku váha ako k mladého dievčaťu pristupovať, ale postupne ju zasväcuje do svojho "čistiaceho" remesla. Mathilda sa učí od najlepšieho a dopredu ju ženie túžba po pomste. A takisto stále viac prekvitajúca láska k podstatne staršiemu Leonovi. Francúzsky režisér Luc Besson, známy najmä vďaka svojim mnohým akčným snímkom, prišiel v roku 1994 s filmom, ktorý určite možno zaradiť medzi jeho najväčšie a divácky najúspešnejšie. Vskutku svojský a jedinečný príbeh žne úspech aj po rokoch a nemožno sa čudovať, pretože vrámci svojho žánru patrí medzi unikát. Čo je však tým, vďaka čomu je tento film taký unikátny? Nie je to ani tak hlavnou nosnou myšlienkou "hamletovskej" pomsty za zabitie rodiny, ale skôr vyobrazením vzťahu medzi mladou Mathildou a negramotným zabijakom Leonom. Postupné vytváranie si pevného puta a hľadania cesty jeden k druhému cez nájomné vraždy, upevňuje tento ojedinelý vzťah, pri ktorom Luc Besson skvelo tvorcovsky balancuje na tenkom ľade medzi náhradno-otcovským pohľadom zo strany Leona a čoraz viac prekvitajúcej lásky zo strany Mathildy. A zatiaľ, čo Leon ostáva ako postava viac-menej v akejsi jednotvárnej a nemennej rovine voči Mathilde, u nej môže divák vidieť postupný vývoj charakteru, ktorý musel rýchlo dospieť, s čím ďalej, tým prudším emočným naviazaním sa na jeho postavu, pričom pomerne ďaleko prekračuje prah typického vzťahu "otec - dcéra". Vytvára sa tak u nej až priamo "nabokovský" syndróm lolity, ktorý však Luc Besson zámerne nehrotí do vyložených extrémov, a tým tomuto vzťahu, a zároveň celému filmu, dodáva sladko-horkastú jedinečnosť, gradujúcu až do absolútne poslednej scény. To, že to celé takto skvelo vychádza, nemá na svedomí iba zvládnutý scenár a dobre napísané postavy, ale najmä tí, ktorí ich na filmovom plátne predstavujú. Famózneho Jeana Reno možno vyzdvihnúť v takmer každom filme, v ktorom účinkuje, a tu sa nejedná o výnimku. V špecifickej roli vystupuje s gráciou jemu vlastnou a divákovi dáva presne to, čo od neho očakáva. Skutočným hereckým klenotom je však v tomto prípade mladá Natalie Portman, pre ktorú bol tento snímok jej debutom. Filmová "žabka" hraje naozaj znamenito a nenecháva na sebe ani v najmenšom náznaku poznať, že je to pre ňu prvá rola dnes už pestrej filmovej kariéry. Klobúk dolu pred jej výkonom. Hlavný herecký trojlístok uzatvára takisto vynikajúci Gary Oldman v roli skorumpovaného policajta závislého na práškoch, ktorý sa do svojej postavy vnára tak hlboko, že sa stáva maximálne nesympatickým charakterom a priamo núti diváka k tomu, aby ho nenávidel. Takisto skvele zahraná, ale vyložene nesympatická a záporná postava. No aby toho nebolo málo, film vyniká aj tými menšími, no nemenej dôležitými vecami. Film prezentuje kvalitná kamera, dopĺňa ho svojský hudobný sprievod a relatívne zaujme aj newyorská výprava. Léon kombináciou tohto všetkého vytvára kvalitný celok a divákovi ponúka možno priam až jedinečný zážitok. To, čím zaujme najviac nie je jeho príbeh, ale jeho dve hlavné postavy a vyobrazenie ich vzťahu v popredí "čistiacej" práce. Francúzsky nasiaknutú drámu v americkom kabáte dnes možno radiť na popredné priečky žánru najmä vďaka jej originalite a postupnej citovej gradácii postavenej na výborných hereckých výkonoch dvoch rôznych hereckých škôl s rozdielom jednej generácie. Kvalitatívne nadpriemerné a dobovo nadčasové. () (menej) (viac)

Inozuka

Jsem mírně překvapen, jak moc je Leon dobrý film. V paměti jsem ho jako dobrý zapsaný měl, ale že je super až takhle, to jsem si již nepamatoval. Jean Reno je jako čistič vskutku dokonalý, ta směs nesmlouvavosti a hromotluckého dobráctví je boží. Natálka již jako malá holka dává tušit, že z ní vyroste holywoodská star první velikosti a Oldmanův magor je vyšinutec jak z partesu. Trochu je tu cítit inspirace najíždějícím Tarantinem, ale nijak výrazně. Luc Besson zde fakt zaválel ... ()

neo93

Úžasný snímek. Obdivuhodné, jak dokázal režisér a scénárista v jedné osobě, skloubit do příběhu mladou dívku a nájemného zabijáka, právě takovým způsobem, jakým to udělal. A zároveň, na jejich vztahu této nesourodé dvojice postavit celý film. Nesmírně vyspělá, okouzlující a svůdná již tak v mladém věku Natalie Portman a prostý profesionál Jean Reno, který je čím dále více starostlivější. Už jen sledovat jejich vyvíjející se vztah, jenž se mění z přátelského až na skoro milenecký, je výjimečné. Ale aby to nebyla taková idylka, je tu Gary Oldman jako psychopatický a zkorumpovaný policista, který se postará o značný rozruch. Výborné akční scény, excelentní herecké výkony, zvláště Portman, ačkoli Oldman příliš nezaostává, tak i výtečná režie. Určitě pro mě ten nejlepší film od Luca Bessona. ()

Likan7

Kolem roku 1995 byl Besson bůh. Leon, Pátý Element i Taxi jsou výborný, originální a absolutně rozdílný filmy. Jak Reno, tak Natálka tu předvádí svoje nejlepší herectví a ve spojení s režií Bessona, který nám dokázal prodat hezký, lidský film o zabijákovi, se tohle jen tak nevidí. Od ještě lepšího dojmu mi chyběl víc kulervoucí, nebo překvapivější závěr, Leon si ho zasloužil, takhle po půl hodině víte jak dopadne. ()

mira.l

Tak tohle je ten legendární Leon?? To jako fakt?? 89%, 33. nejlepší a 55. nejoblíbenější film?? Lidi neblbněte... Mám ve zvyku si vždycky u filmu zobrazit všechna hodnocení a pak si sjet zcela dolů. U tohohle se tam někde píše o filmu, "který se tak moc odlišuje od reality, od mého pohledu na svět, od základních pravidel mého uvažování", případně "Nepravděpodobné, blbé, nezáživné" nebo "To má být jako vtip? Z tý nebetyčně stupidní kraviny jsou tu lidi fakt tak odvařený? Přehrávající Oldman trapnej jako logický díry v celym filmu". A mně nezbývá než souhlasit. Zkrátka a dobře, od začátku je to z hlediska aspoň přibližné reálnosti celý podivný a někde od času 1h a 25 minut to jde s armádou po zuby ozbrojených policajtů, co si nejsou s to poradit s jedním chlapem a jednou holkou, do sraček úplně. Dvě hvězdičky za Natalii Portman v její první roli, kterou sice zahrála velmi dobře, ale tím to končí. Ten afektovanej feťák, co furt žral prášky stylem něco mezi strnutím šíje a epileptickým záchvatem, to byl jako fakt policajt? To bylo pro mě asi nejpřekvapivější zjištění celého filmu, ze kterého už nikdy nechci znovu vidět ani políčko. ()

samkko

8.8/10 aneb ukázka jak natočit správné krimi. Páni, tohle byla pořádně nadupaná jízda, kterou v podobných žánrech takto nezažijete. Leon je bezpochyby co se týče kamery, střihů, hudby, prostě celkového vizuálu naprosto geniální. Po herecké stránce je to přímo pohádka (obzvlášť Natalie Portman) a příběh, leč se může zdát ohraný, tak na svou dobu rozhodně není a každopádně i pro dnešní dobu je dostatečně poutavý a zajímavý. Postavy jsou napsané precizně, takže nehrozí, že byste měli problém udělat si ke komukoliv nějakou empatii. Prostě už jen z fanouškovské povinnosti byste to měli zařadit do seznamu chci vidět a já sám si říkám, proč jsem to takovou dobu odkládal. ()

junxi91

Tento film rozhodně není pro slabší povahy, jelikož sledovat příběh dvanáctileté holky jménem Mathilda, které psychopatický zkorumpovaný agent Norman Stansfield z protidrogového se svou bandou vystřílel její těžce nefunkční rodinu a která se následně musela spřátelit s elitním nájemným zabijákem Léonem, aby přežila, není úplně snadné. Léon je italoamerický nájemný vrah (nebo též „uklízeč“, jak sám říká), a jeho zaměstnavatelem je mafián „Old Tony“ v Malé Itálii v New Yorku. Léon právě dokončil svou další prácičku, a vrací se domů. Na chodbě bytového domu potká problémovou Mathildu, která potají kouří cigarety a byla vyhozena ze školy pro problémové děti. Mathilda žije se svým tlustým násilnickým fotrem, kozatou a naparáděnou nevlastní matkou, protivnou sestrou a milovaným čtyřletým bráškou. Fotr si přivydělává skladováním kokainu ve svém bytě pro zkorumpované agenty DEA. Agenti zjistí, že 10 % kokainu chybí a fotr se vymlouvá, že o ničem neví. Psychopat a narkoman Stansfield, který má šestý smysl, díky kterému pozná, že mu někdo lže a kde se nachází nebezpečí, mu dá ultimátum, aby zjistil, kde je chybějící kokain. Fotr ultimátum nedodrží, a tak Stansfield naběhne do jeho bytu se svou skupinou „agentů“, a vystřílí postupně celou rodinu. Mathilda je naštěstí zrovna na nákupu mléka a při návratu domů vidí agenty ve svém bytě, a tak pokračuje na konec chodby a se slzami v očích prosí Léona, aby jí otevřel. On to po chvíli váhání udělá, Mathildu ozáří světlo z jeho bytu, a tak začíná nová etapa jejího života. Mathilda dostane „dočasný“ azyl, brzy pozná, že Léon se živí jako „uklízeč“, a chce, aby jí Léon naučil své řemeslo, jelikož se chce pomstít za smrt svého bratříčka. Léon je zpočátku nespokojený s její přítomností, ale brzy změní názor a naučí Mathildu používat zbraně. Mathilda mu začne uklízet, zařizuje za něj různé záležitosti, a především naučí toho analfabeta číst. Dokonce se do Léona zamiluje, ale on její city ze zcela pochopitelných důvodů neopětuje. Většina filmů je především o postupném vytváření vztahu mezi těmi dvěma, jejich společné akce a také některé scény, které jsou pouze v prodloužené verzi, především ta z postele, kde se chce nechat Mathilda od Léona odpanit. Mathildin plán pomsty přímo na centrále DEA úplně nevyjde, Léon zabije jednoho ze zkorumpovaných agentů a pak si „vyzvedne“ Mathildu přímo v centrále. Stansfield se konečně pořádně nasere a rozjede peklo, během kterého zemře spousta policajtů, protože Léon se rozhodně jen tak nevzdává. Největšími symboly tohoto filmu jsou bezesporu psychopatická postava Stansfielda, který miluje vážnou hudbu, užívá barevné kapsle, má totálně prázdný pohled, rád zabíjí lidi a dokáže vždy vycítit odkud mu hrozí nebezpečí. Gary Oldman toho zmrda zahrál skutečně na výbornou. Dalším je domácí fíkus, který Léon pěstuje a na kterém mu záleží ze všeho nejvíce, samozřejmě kromě Mathildy. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)