Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

agentmiky

Nečekaná pecka, jež mi naprosto vyrazila dech! A tuto zmiňovanou dušnost ještě pociťuji teď, pár hodin po zhlédnutí! Jako od jihokorejských filmařů vždy čekám vyšší úroveň kvality, ale tato multižánrová devítihodinová podívaná absolutně rozmetala na kousíčky svou konkurenci. Funguje to jako černohumorná satira na dnešní společnost, drsný atmosférický thriller i jako nekompromisní a brutální vyvražďovačka, která se s ničím a nikým nemaže! Postavy za těch devět epizod projdou neskutečným vývojem, není neobvyklé, že se z nějakého zamlklého outsidera vyklube pěkný šmejd či právě naopak. Scénář se pyšní zajímavými a různorodými hrami, na kterých je vystavena celá premisa seriálu (plus k tomu přičtěte vymakané dialogy). A ta audiovizuální stránka ? Tak do detailů zpracovanou podívanou asi čekal málokdo. Z těch letošních novinek jednoznačně nejlepší "Netflixárna". Pořád jsem v úžasu. Teď mi jen výsledný dojem nezkazit a nesnažit se vsadit na pokračování. Obávám se, že zde by se dost recyklovalo, což upřímně nechci. Hra na oliheň si odnáší suprových 9/10 P.S. Šestý díl mě úplně odrovnal, bezkonkurenčně nejpropracovanější epizoda s šokujícím závěrem :) ()

NinonL

Spousta zoufalých lidí na hromadě a jejich chování k sobě navzájem. To je celkem výživné téma, které mě vždycky baví. Ačkoli seriály moc nemusím, tady to Korejci zvládli bravurně. ()

zdepapepa

Mám rád Survivor. Mám rád wrestling. Vím, že nic z toho není převratné nebo originální (ani Squid Game není). Vím, že občas si tyto pořady na realitu spíše jen hrají. Přesto je mám rád. Stejně tak jsem docenil i tuto fiktivní "reality show" - má toho dost společného - postupné vyřazování, i když vzhledem k tomu, že scénáristé ví, kdo přežije dlouho, ten dostane více prostoru před kamerami, výzvy, odměny, zvraty, čeření vod/tvoření napětí od organizátorů, diváctvo. O to víc bolí, když místo toho sledujeme detektiva pídícího se po významu her a přicházíme o cenný čas vývoje postav ve hře. Nebo alespoň mě by bavilo sledovat další "sérii" - i když vím, že lidé doopravdy neumírají, tak je to pořád dobrá podívaná. Třeba by mohly být nějaké nové hry, bylo velmi zajímavé sledovat psychologický aspekt her, jejich pořadí a strategie, které zvolili jednotliví hráči. Celkově to byl originální slepenec her, kde však jako pěst na oko je skleněný most, který si moc v "dětské" verzi představit nedokážu. Stěžoval bych si i na komicky špatné herectví VIPs právě v tomto díle, ale oproti Američanům, kteří dříve dost prezentovali karikatury lidí z Asie ve svých filmech, je toto zanedbatelné. Ostatní postavy mi k srdci nakonec přirostly, často hlavně v posledních minutách svého života. O to víc bych právě rád viděl novou řadu s novými hrami, novými postavami, novými příběhy, novými emocemi. ()

kolda1990

Korejci se zase zbláznili. Je vidět, že jsou hodně jinde. Jejich specifický smysl pro humor, drama, no vlastně všechno je neuvěřitelný. Korejské dětské hry na život a na smrt byly zpracovány opravdu parádně . První hru známe i my, taky jsem jí hrál jako dítě:) Každopádně perfektně natočená, místy (poměrně často) brutální podívaná, kde ale nechybí  ani to psychologické drámo. Spousty zajímavých, ale zároveň i otravných postav tam je opravdu dost. Líbila se mi ta cesta k tomu proč a jak se k té hře dostali. Pár zvratů taky nechybělo. Občas jsem si ťukal na čelo, to jako vážně? No, za mě vskutku pěkné podívání. Pro diváky co ocení korejské, potažmo asijské filmy povinnost. ()

ivishka

No... Ze začátku úplná paráda. Bavilo nás to a těšili jsme se na další díl. Bohužel nebudu tu raději spoilovat ale ke konci to bylo opravdu utrpení sledovat. A ten konec? Proč takto zničit celkem slibný nápad? Korejské herectví bylo zase něco jiného než jsem zvyklá. Ale když pominu některé opravdu preafektované jedince, tak se to dalo. Každopádně slibný nápad tam byl. Jen ho trochu lépe zpracovat. Co se týče VIP postav... No comment... ()

ArsenalEagle

Netflixovský hit z Korei s hodně zajímavým zpracováním dosti nápaditého nápadu. Korejské hunger games nabízejí spoustu zvratů, brutality a napětí, ale (hlavně od druhé poloviny) těch zvratů je přeci jen moc. ()

Alementina

Rozhodně zajímavý počin, líbí se mi, že se Korejci nebojí jít na dřeň, vadila mi lehká předvídatelnost, ale zároveň vždy příjemné překvapení, že neuhli, protože život fér prostě není :) Sama bych ráda znala dovysvětlení k bílému koni, tuhle vedlejší linku jsem nepochopila ...obzvláště, když mi přišlo, že nebyla dohraná do konce a celá mi přišla zbytečná. ()

Remedy

Hra na oliheň je výborným kompilátem Battle Royale, Saw, Hunger Games a Únikové hry. Zároveň nabízí navíc poměrně zajímavé postavy, jejichž charaktery se během těch devíti skoro hodinových epizod stihnout parádně prokreslit. Sociální rovina „bohatí vs. chudí“ je také skvěle podaná (ten díl s VIP hosty je možná trochu over the top, ale na zábavnosti moc neubírá, spíš naopak). Když k tomu přidám ještě v některých pasážích typickou korejskou ulítlost a velmi specifický humor, vychází mi z toho nějakých 80-85%. A je to napínavé jak sviňa. [85%] ()

a.keram

Jakožto milovník battle royale žánru a zároveň obdivovatel korejské kultury jsem seriál viděl snad den po tom co byl na Netflixu vydán. To je tedy asi o 2 týdny dřiv než zbytek světa. A musím přiznat že jsem byl ze Hry na Oliheň nadšen, ale v žádném případě bych nečekal že bude seriál snad největší úspěch jakékoliv Netflix produkce ever. Ale bylo tomu tak. To je podle mě zase už přehnané. Hra na oliheň je zdokonalení jednoho subžánru, který se v posledních 10 letech hodně rozjel, ale tam bych to asi nechal. ()

Starletka

Je to neoriginální, předvídatelné, (občas fakt těžce) nelogické, (snad jen s jednou jedinou čestnou výjimkou) plné sebestředných hovad a i ta kritika současné společnosti/nerovnosti je poměrně směšná. Ale dívá se na to překvapivě dobře. Tedy pokud to člověk nebere přehnaně vážně. Takže vlastně proč ne. ()

JohnMiller

Ako inak, keď sa niečo v popkultúre alebo v spoločnosti stane fenoménom, hneď ma vedecky zaujíma, čim to asi bude. Takto som sa pustil do Squid game. Na zadok som nespadol ale baviť ma to bavilo. Tento trend, že niekde zatvorím niekoľko osôb a prežiť môže iba jedna alebo minimálny počet tu už máme nejaký ten rok a očividne to ľudí baví. Hoci vo filmovom svete to nie je žiadna novinka, film Battle Royale (2000) tu už máme nejaký ten piatok a knižne ma napadá napríklad od Stephena Kinga Dlouhý pochod, skutočný boom nastal až v pc hrách. Hry ako PubG či Fortnite spustili túto vlnu a poviem vám, že som ich tiež vyskúšal kvôli vtedajšiemu záujmu a celkom ma bavili. Z človeka vyplavuje adrenalín a je to celkom namotávačka. Čo sa týka seriálu najviac ma zaujali úlohy v hrách. Boli veľmi kreatívne a myslím si, že deti by ich vedeli rozlúštiť skoršie ako dospelý ktorý pracujú väčšinou racionálne. V každom kole som sa snažil aj ja prísť na riešenie a v podstate som aj ja súťažil. A môj výsledok? Tiež by som umrel, nie len raz :D HEHE ()

Hamaradža

Úprimne, najviac ma na tomto seriáli baví, akú mentálnu gymnastiku musia predvádzať novinári pravicových médii, aby dokázali, že NEJDE o autorskú kritiku súčasného kapitalizmu (či už jeho lokálnej kórejskej podobe, ale aj všeobecne), napriek tomu že samotný autor tvrdí opak. ;) Niekto zjavne dielu rozumie lepšie ako jeho tvorcovia. 3,5* ()

Trevor

Pre niekoho príliš krutý, pre iného veľmi násilný výsmech západnému spôsobu života sa vydaril. Nebyť povinnej Netflix demencie keď sa v hre objaví (úplne nečakane) muž ktorý uctieva katolícku vieru a ďakuje Bohu za to že prežije niekoľko kôl a toho že víťaza nakoniec vyhodia pred mužom ktorý v meste (úplne nečakane) hlása katolícku vieru (v Kórejskej republike je iba 26% kresťanov, ale kopať do nich to je to jediné čo si liberálny neofašistický hnoj dovolí) a pochopiteľne povinnej LGBT vsuvky keď biely bohatý tučný muž zatúži po fajke od teenlook mladého aziata sa táto kórejska verzia Escape Room môže pýšiť tým, že korektnosti dala košom viac ako by človek čakal. Vyníkajúcich momentov tu bolo viac ako dosť a chápem aj rozhorčenie značnej časti ľudí, ktorých hodnoty sú podobne ako tie moje niekde inde ako v peňaženke a na bankovom účte ale tento seriál je odrazom spoločnosti ako takej a to čo ju čaká. Hodnoty mladej generácie sú totižto niekde inde a ktovie koľko hulibrkov obšťastnilo svojich profesorov aby sa nakoniec zamestnali povedzme aj v českom Netflixe, že??? Jeden z mála seriálov, ktorý sa stal svetovým fenoménom zo dňa na deň a upútal aj mňa, avšak pozeral som ho 28 dní a sú seriály ktorých sériu s rovnakým počtom epizód a rovnako dlhými epizódami zvládnem za deň či dva. Jedno z najpríjemnejších prekvapení tento rok. ()

sofiapetra

Masakr, po všech stránkách. To bych ale od Korejců čekala. Tohle mělo ale i hodně silných chvilek a neotřelých nápadů. Ty ale došly na konci, nebo se prostě tvůrci už předem rozhodli, že bude ještě další řada a na vyšperkování finále se už vykašlali. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)