Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (Cinemart SK)

haWranka

Začnu zápory - děj byl od začátku do konce naprosto předvídatelný (ale což, je to pohádka). A to mimino mi strašně lezlo na nervy. Ovšem příběh mě bavil, odsýpalo to a nenudila jsem se. K tomu nádherná grafika a moc hezká hudba. Po dlouhé době jsem viděla animák, který mě bavil. ()

DD

Animace krásná, děj takový generický, na animák to uteče docela rychle, pro holčičky před pubertou ideál. 3.5/5 ()

RAFT

Další nádherná Diseyovka vlastně po skvělém animáku Duše .A ten drak vypadal doopravdy jako Elza ,tu se tvůrci trochu sekly .Peknýž animák .Za mě 80% ()

Flory14

Animovaná verze Infinity War v Čínském prostředí? Jo tak, tohle si nechám líbit! Raya cestuje po lokacích, hledá kousky kouzelných kamenů, když je spojí dohromady mají velkou moc, mě tahle premise bavila. Asijská kultura je zde ždímána o sto šest. Raya je velmi badass postava, která mě neskutečně bavila. Dle trailerů jsme se bál o to, že drak Sisu bude hodně pro děti ale i ta překvapila. Fungovala v ději skvěle, dodávala mu myšlenku a její příběh byl zajímavý ( jasný občas nemusela být tak crazy ale to je detail). Ostatní postavy v příběhu byly dobré zpestření, i přesto že pokaždé když vstoupili na scénu byly ze začátku otravné ale dříve či později si mě všechny získali. Pět hvězd si u mě hlavně film získal bravurní mytologií, od dračí legendy, přes charaktery klanů až po schopností draků. Vím že určitě nic takového nebude ale z tohodle světa bych chtěl více. Tvůrci se nebojí občas i trochu přitvrdit a jsou odvážní. Byť se ale musí počítat že je to stále pohádka. Slabší může být děj který (hlavně ze začátku ) je lehce předvídatelný. Což mě vůbec nevadilo, animáky ani nemají moc co šokovat. Pět hvězd v klidu, moc rád se na tenhle kousek podívám znova. PS: Dá se zde najít pár dobrých odkazů na filmy, Mad Max je jasný! ()

LdaVinci

Neskutečně milý. Krásnej vyspělej příběh, kterej přichází s poselstvím, že někdy je třeba odpustit a důvěřovat. O animaci není potřeba mluvit mnoho, ta je skvostná. A k tomu ještě dobré úhly "kamery" doprovázené skvělým soundtrackem. Jednotlivé postavy si okamžitě zamilujete, nebo aspoň já si je oblíbil. Nicméně není to až tolik převratný, abych tomu dal za plnou. ()

MERKATtv

Veľmi sa mi páčil štýl filmu, jeho prostredie, tématika a história sveta. Film mi veľmi pripomínal Nausicaä and the valley of the wind už od trailerov a je tam vidno inšpirácia. Celkom mi vadil dračí dizajn ktorý vyzeral ako niečo z MLP ale dalo sa to prekúsnuť. Film má dobré tempo a za celý čas som sa nenudil. Veľké plus za to, že tam nebola ANI JEDNA PESNIČKA. Pár krát sa tam objavil nejaký trápny vtip alebo vec ktorá tam nemusela byť, napr. keď Sisu (drak) používala slang a snažila sa byť cool ale to mi až tak veľmi nevadilo. Fakt veľmi fajn a dosť ma to prekvapilo. Doteraz možno najzaujímavejší a najštýlovejší Disney 3D film. ()

HERGImanCZ

Raya a drak představuje jeden z nejkrásnějších animovaných světů, co jsem v poslední době viděl! Svět Kumandry je na první pohled inspirován východní kulturou. Nejedná se samozřejmě o jediný film s tímto zasazením, Raya a drak se ale přeci jen snaží mířit o úroveň výš. Velmi se mi líbí myšlenka několika rozdílných kultur žijících v naprosto odlišných prostředích. Vše je krásně barevné a kvalita animace je opravdu neskutečná. Objevuje se tu také několik povedených bojových scén, za které by se nestyděl kdejaký akční blockbuster. V doprovodu libozvučného soundtracku je film zkrátka radost sledovat. Vše to bohužel trochu podkopává příběh, jenž má sice velmi slibný úvod, v určité fázi je vám ale už jasné, jak to asi všechno skončí. Trochu mě také mrzí stopáž filmu, která je bez závěrečných titulků jen něco přes hodinu a půl. Kvůli tomu pak většina postav nedostává dostatek prostoru a to samé, což je ještě větší škoda, platí i pro samotný svět. Některé lokace jen rychle prolétneme a to je to, o mě mrzí nejvíce. Kumandra by toho dle mě mohla nabídnou ještě mnohonásobně víc a já hluboko v srdci doufám, že se o ní v budoucnu ještě něco dozvíme. V přímé pokračování nedoufám, to by nemělo smysl a ani by to asi nefungovalo. Nějaký spin-off odehrávající se ve stejné době by mě ale dost potěšil, i když u animovaného filmu si asi mohu nechat jen zdát. Poslední, co musím zmínit, je humor. Většina vtipů je opravdu mířena na někoho jiného, než jsem já, ale rozhodně nepůsobí nijak nevkusně a některé z nich se vlastně i trefily. Raya a drak ve výsledku sice není nic originálního po příběhová stránce, avšak samotný vizuál a prostředí je něco neskutečného a už jen proto jej mohu s klidným srdcem doporučit. ()

Brooks

Krásne to vyzerá, ešte krajšie znie, ale to, že Disney len kopíruje už dávno ohrané šablóny a neprichádza s ničím novým je neoddiskutovateľný fakt. A keďže som osoba nedoverčivá a realisticky založená, tak Rayine posolstvo považujem za silne diskutabilné. Hlavná hrdinka inak ohromne sympatická, jej banda rozmanito poskladaná a celkový ázijský feeling veľmi príjemný. 3* ()

Najlvin

Co jen k tomuto filmu napsat… Raya a poslední drak je krásnou ukázkou toho, kam až se žánr animovaných filmů dokázal za ta desetiletí posunout. Už dávno neplatí, že animáky jsou výhradně pro mladší publikum. Ať už jde o neuvěřitelně nádherný vizuál, animaci, herecké obsazení, úžasnou hudbu či zápletku, tvůrci zde odvedli opravdu obrovský kus poctivé práce a patří jim za to náš upřímný obdiv. O to víc, když vezmeme ještě v úvahu ten fakt, že celý film vznikal v režimu "homeoffice". Nechápu, jak dokázali za těchto podmínek dát dohromady takto precizně vyladěné, konzistentní dílo, a to po všech jeho stránkách. Nejenže svět Kumandry vypadá krásně, ale díky skvěle propracovanému prostředí plného barev a detailů, zajímavých postav, sympatického humoru a ději protkaného mnoha emocemi vás vtáhne tak, že se vám z něj nebude chtít odejít. A ani po několika zhlédnutí se neomrzí. Už dlouho mě žádný podobný film takto nechytl za srdce. I když je to pořád jen pohádka, je to krásná pohádka s hlubokým poselstvím v nelehké době. Na rovinu musím říct, že zrovna draky jsem nikdy zvlášť nemusel, stejně jako celý žánr fantasy. Ale díky tomuto filmu jsem si je tady fakt zamiloval. Oceňuji hlavně to, že nejde o naši ryze západní představu, jak by takový drak měl vypadat a jak se chovat, ale že jde o draky inspirované legendami východoasijských kultur. Tito draci jsou totiž úplně jiní než ti naši západní, a je jedině dobře, že se tvůrci filmu vydali právě touto méně probádanou cestou. Je mi to zkrátka daleko sympatičtější. Svět Kumandry, ve všech ohledech odkazující se na asijskou kulturu, je tak díky tomu opravdu úchvatný a neokoukaný, a ve spojení s mistrně zpracovanou animací a citem pro detail musí snad nadchnout úplně každého. Jediné, co bych filmu asi trochu vytkl, je občas jeho možná až zbytečná ukvapenost. Zejména ve vypjatých chvílích hrajících divákovi na emoce by si tyto scény zasloužily hlubší prokreslení. Ale výslednému celku to vlastně nijak neškodí. Upřímně doufám, že se do tohoto světa zase někdy vrátíme prostřednictvím pokračování. Protože jestli si některý z filmů poslední doby zaslouží, aby jej Disney dál rozvíjel, tak je to právě svět Kumandry a jeho obyvatel. ()

MasterMagic

Další implementace generické Disney šablony bez osobnosti a s trapným humorem. V ničem to není speciální vyjma skvělé animace, kterou pro Disney opět vytvořila armáda zkušených umělců. ()

Maniik88

Zaujímavé prostredie, mytológia, absolútne perfektná grafika a dobrá hudba, pekne nahrané súboje a bitky, originálna zbraň. To máme tie plusové veci. No potom zamrzí trochu slabší scenár, predvídateľný dej, hrozne spravené draky, čo už graficky, alebo tou mluvou. Proste aby drak hovoril raperským slangom v akoby ázijskej rozprávke, to bola päsť na oko. Vtipnosť tiež zadrháva. Proste nič extra, na čo by si človek aj dlho po pozretí spomenul. Taktiež mi to príde opäť raz hodne nevyvážené a propagujúce matriarchát či ako to povedať. Hlavná hrdnika žena, záporáčky ženy, drak žena a keď sa objaví chlap, buď skamenie, alebo je to chlapec, alebo natvrdlý tlusťoch s prehnanými citami. Aj v iných disneyovkách ak je hlavná postava muž, je to nejaký tintítkový outsider alebo iný čudák. To sú ale podružné veci. Najviac zamrzela predvídateľnosť deja, niektoré postavy a drak. Inak sa mi to páčilo, hlavne graficky nádherné a hlavná hrdinka s jej protivníčkou zaujímavé a tiež pekne animované. ()

boo-boo

Naozaj sa mi páči, ako sa po Vaiane/Moane zrazu dá úplne oprostiť od konceptu najväčšej lásky - eliminuje sa napríklad potreba princa/ťuťmáka/kamoša z detstva, ktorý nič nikam neposúva, len tam proste musí byť na povinnú pusu na záver. Baví ma, keď sú animáky zasadené v takýchto reáliách - na čokoľvek smrdiace starovekou Čínou som cieľovka. A tak síce viem, že ten film bol prázdny až strach a ústredné posolstvo bola strašná konina, ale ani trocha mi to nevadí, lebo ma to celú dobu bavilo. A to som alergický na Awkwafinu v akomkoľvek podaní. ()

papadoce

Kung Fu panda vycvičila draka, alebo tak nejako to bolo. Hlavná hrdinka Raya mi bola maximálne nesympatická od prvej chvíle. Blbá krava. Ale animácia to je ozaj prvotriedna, vlastne najkrajšia akú som doposiaľ videl, drak ma bavil a príbeh bol taký Vaianovsko mysteriózny. Ozaj a neviem či som spomínal, ale Raya je jednoznačne najhlúpejšia hrdinka v histórii animákov. Tuposť sama. Mňa si to teda na 77% percent nezískalo. Je to taká všednosť odetá do ozaj luxusného šatu. Akože dám tri práve kvôli animácii a sympatickým postavám družiny (okrem Raye), ale za mňa tomu chýbalo srdce. Niečo, čo by vyvolalo emóciu alebo sa stalo zapamätateľným. Navyše tomu chýbala aj logika a to napriek mysterióznosti príbehu. Zrejme to vie osloviť deti. Ja chcem viac. ()

germiny

No , těšil jsem se na tento kousek. A to celkem dost i díky povedenému traileru, který sliboval solidní dobrodružnou cestu Rayi fantastickým světem. No ale bohužel výsledek je pro mne spíš takové - DIsney, more of the same again. Samozřejmě - animace dokonalá, hrdinka sympatická, skvělá hudba a k tomu naprosto ideální délka filmu, ale to je asi všechno. Je to takový mišmaš vícero filmů do jednoho (v podstatě dort od pejska a kočičky). Moana zůstává nepřekonaná... ()

inmax

Trochu se divim, ze upustili od pisnicek. Prece jen Let it go je snad znamejsi nez Frozen samo a ve Vaiane ty pisnicky miluju. Jinak Raya je fajn, prislo mi to ale docela uspechany, az naspeedovany. Drak ma takovej ten detinskej humor, kterej mi tam moc nesedel, protoze dokud se neobjevil, bylo to vicemene na vaznou notu. Navic jeho (jeji) hlas mi prisel jakejsi vychlastanej a moc mi to k drakovi nesedelo :) na jedno zkouknuti fajn ale Vaiana je u me jasnej vitez. ()

RyanRainheart

Hezký soundtrack, moc hezká animace, ale co naplat, když prezentovány film pro mě postrádá to pravé srdce. Takto se bohužel jedná jen o další kus do počtu těch dbeska nových pohádek, které mladé dívky prezentují jakožto nezávislé, silné osobnosti, které sami bez chlapske pomocí vyřeší kdejaký problém. Také mě vadilo, že scénárista nedokázali přijít s něčím, co by mě na této pohádce bavilo, jelo se priliz moc na jistotu. Příště by to chtělo vložit trochu odvahy do samotného příběhu a něčím hej obzvláštnit a ne jen o ní nechat mluvit své hrdinky. ()

SAINTS

Vydarený animák pre všetky generácie s krásnou animáciou,so silnou ženskou hrdinkov,skvelym soundtrackom a s ukecanou dračicou.Darí sa budovať aj mytologiu a akčné scény funguju tiež výborne.Aj vedlajšie postavy sú zaujimavé.Raya je poctivá Disneyovka,ktorá rozhodne nesklame.8/10 ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+