Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

saolin

Hodnota filmu je především pro Čechy, kteří znají Havla pouze jako ikonu revoluce. Film umě ukazuje že ikony jsou jen postavy a nikdo není idylický. Vždy je potřeba se koukat pestřeji a v souvislostech. Pro zahraniční diváky si myslím že to film přináší jen velmi málo. Jinak kamera a jinotaje jsou povedené. ()

nula87

Není to špatné, ale asi jsem čekal něco trochu jiného. Za mě byl příliš velký důraz kladen na Havlovy soukromé morální dilemata a poklesky než na jeho občanskou angažovanost a boj. To v princípu není špatně, ale mě by zaujal víc jiný pohled. 55% ()

ostravak30

Film Havel není úplně stoprocentně takový, jaký bych ho čekal. Chcete-li se dozvědět něco o Václavu Havlovi, pak tento film vám řekne toto: měl milenky, pobýval ve vězení a režim ho utlačoval. Ne, neuslyšíme žádné Havlovy myšlenky, názory, neuvidíme ho nic zásadního prosazovat. Naopak ho vidíme jako ustrašeného člověka, který by bez Landovského a Olgy nikam nedošel. Na druhé straně je to člověk, který opakovaně mluví o morálce a přitom žije totálně nemorálně. Apeloval na morálku, lidé ho předkládají jako morální vzor. Nám je ale uváděno, že to tak být nemůže, protože co sukně, to možnost nevěry. Bohužel je v tomto filmu Václav H. čistě jen figurka, která to myslela dobře, ale divákům to jaksi zapomněla sdělit. V kontextu moc nepovedeného filmu pak zanikly skvělé herecké výkony tří hlavních představitelů, ale těžko se hraje, když nemáte co. ()

Tominni

Film o našem prezidentovi, kterého si vážím, není špatný, ale o mohl být o dost lepší. Ukazuje poměrně dost o vztazích s Olgou a jinými ženami, ale už o dost méně dramatičnosti přináší ze samotného disidentu. Za mě to je prostě málo a to i přes dobrý výkon Dvořáka nebo i Hofmanna v roli Lanďáka. ()

MyrnaAlec

Překvapivě dobrý, recenze vyčítaly nepřesnosti a zkratky. Tvůrci vynechali intelektuální/tvořivou linku a soustředili se na Havla jako na člověka se zálibou v ženách. No a proč ne? Nakonec to tak fakt měl. Přes všechny zálety pro něj zůstávala nejdůležitější Olga, která ho znala a neadorovala, naopak ho vždycky postavila na zem. Ale pes tam nikde nebyl... ()

javlapippi

Na aktivity Václava Havla po roku 1989 môžem mať rôzne názory, ovšem odvahu a politickú angažovanosť v 70-80. rokoch, o ktorých pojednáva tento film, mu uznať musím. Politické aktivity ale nie sú jediným motívom filmu, je tu preberaný aj Havlov nie práve príkladný partnerský život a celková nerozhodnosť. Začína sa inváznym vytriezvením šesťdesiatkovej demokratizačnej eufórie, potom máme tu niekedy hodne veselé disidentské večierky, založenie Charty 77, policajné tlaky, výsluchy, emigrácie známych, pobyty vo väzbe aj base a končí sa trochu rozpačitým uchopením moci, kedy film milosrdne končí. Celkom ma bavilo vidieť niektoré legendárne skazky prevedené do filmu. Viktor Dvořák v hlavnej roli je vynikajúci, takisto choť Geislerová a rovnako ma dostal Martin Hofmann ako Pavel Landovský. Dobová retro výprava viac než slušná, filmársky nie je veľmi čo vytknúť a som zvedavý, či sa niekto niekedy odhodlá sfilmovať aj ponovembrový Havlov život. ()

MirkaP

Zajímavá forma (to divadlo), ale nějak mě to nechytilo u srdíčka. Ke konci jsem i klimbala, což se mi u scén z 11/89 nestává. ()

Gig

Reakce lidí na tento film nezklamali. Jsou tu dva tábory lidí. Jedni zamindrákovaní, co čekali po revoluci, že i bez tvrdé práce se budou mít dobře a najednou zjistí, že musí pracovat a to se jim nelíbí, tak bez jakékoliv snahy zhlédnout film, či ho objektivně ohodnotit, začínají plivat. Pak jsou tu ti druzí. Mezi ně patřím i já. Film má své mouchy, nicméně není špatný a ukazují Havla i jako děvkaře, tedy ne černobíle. Podoba Havla z “mládí” je skvělá. Stejně tak Geislerová jako Olga. Trochu mám problém z Hoffmanem jako Landovský. Bohužel, i když se chová svelrśzně jako Lanďák, tak furt tam vidím onoho Dycky Most či jiné role. Já jsem spokojený. Kdo chce plivat, bude plivat i kdyby film byl sebelepší. Slyšel jsem názory před premiérou jako “Zase budou převracet historii? Ukážou Havla jako někoho, kdo podvádí ženu spod” Teď to ve filmu je, ale stejní hejtaři zase najdou něco jiného. Ale to je jejich problém. ()

Honzulik odpad!

Tak nevím, ale nebylo už dost toho Havla...?! Na film jsme byli v Lucerně a plno určitě nebylo. Pro mne nuda, Havel byl jednoduše ve "správnou dobu na správném místě"... Převrat by přišel i bez něho a nastrčila by se jiná loutka... Zbytečné "zesměšňování" STB a závěrečné napojení skutečného Havla už připadalo dost komicky... ()

vitekmlejnek

„Havel“ se tak moc snaží nebýt přehnaně patetický a nezobrazit hlavního hrdinu jako sochu, až mu vlastně křivdí – tu váhavost a utrápenost zdůrazňuje tolik, že VH upírá drajv a esprit (nechceme-li použít zprofanované slovo charisma). A ty bývalý (ve filmu budoucí) prezident přes všechna svá „ehm“ prostě měl. Dvořákův Havel, podobně jako ten Danielův v Českém století, tady až příliš často vyznívá trochu jako nekňuba. Četné zkratky a licence skousne nebo neodhalí spíš zahraniční publikum, podobně jako my koušeme a neodhalujeme zkratky a licence ve filmech o zahraničních osobnostech, takže tady bych tak přísný nebyl, byť po našinci, řečeno s Havlem, častokrát během snímku „polezou slimáci“. A standardizované zobrazení srpnové okupace – ano, tušíte správně, noční hukot letadel a třesoucí se nádobí - jsme viděli už tolikrát, že bychom mohli Vyprávět. Při všech těchto výhradách to pořád není žádný propadák, problém je spíš v tom, že materiálů o Havlovi a s Havlem je tolik, že zájemce o Havla tento film nepotřebuje. Jestliže ale někoho z nejmladší generace přivede k tomu, aby se do těchto zdrojů ponořil, aby si třeba o VH přečetl nějakou zajímavou knihu, pak má právo na existenci. To nemusí být jen rétorické přání na závěr komentáře – seděl jsem vedle dvojice, kde slečna chlapci tu a tam šeptem dovysvětlovala reálie nebo že Bartoška je Patočka. Tak se chlapče uč :-) ()

psychohippo

Herecké výkony Dvořáka a Hormana excelentní! Ženy spíš v svém standardu, představitelka Olgy, jinými vyzvedávaná do nebes, mě ve filmu spíš nijak nezajímá. Celkově velký kus poctivé české filmařiny. Pořádný kus odvedené práce. Docela dobře vybalancovaná hlavní rizika filmu, není to dokudrama, ani patetický pomník, ani karikatura. Je to silný lidský příběh, nadstandardně kvalitně připravený a realizovaný. Nepíšu kritiku, ale mám potřebu sdílet reflexi... http://petrhroch.cz/film-havel-silne-drama-o-boji-s-ulepenosti ()

koza3

Tak koukám, že to tady má rozporuplné recenze. Stejně jako se neshoodne csfd, tak se neshodneme my s ženou. Důvodem je asi fakt, že já toho o Havlovi a jeho životě zase tak moc nevím, ale žena zná více podrobností i z jeho intimního života. Kdo tedy zná tyto reálie, může se na zpracování koukat přes prsty. To je ale úděl filmů, které staví na historických událostech či osobnostech, nikdy se nemůžete přesně trefit do černého, protože byste museli mít tu historickou osobnost na place. Mě se film líbil, tíživá atmosféra totality tam byla všude a finální nádech demokracie mi vehnal slzu do očí. Co to mělo splnit, to podle mě splnilo. A teď si jdu přečíst ty Vaše hejty. ()

zdenzo

HISTORICKY NEJLEPŠÍ ČESKÝ BIOGRAFICKÝ FILM Neskutečné ztvárnění prezidenta Dvořákem, které graduje tak, že ve finální scéně si myslíte že VH tvůrci oživili. Hofmannův Lanďák je také skvělý, Aňa je první liga, takže zde bez překvapení a Bára Seidlová jako femme fatal uhrančivě magická. A hlavně atmosféra prostě sedí. Chápu nízké hodnocení fanoušků Ortelu, Zemana a Babiše, musí se jim přejídat vidět, že kdysi jsme měli světového politika, může s grácií, narozdíl od jejich tupých idolů. ()

Adaaamecek

Existuje spoustu formátů jak udělat dokument. Autoři si vybrali ten, do kterého mohou dát tolik informací, zajímavosti, atd. Ale bohužel, dokument je prázdný. Cítíte zbytečně natahovanou scénu, místo které tam již mohla být nová a možná i zajímavější část filmu.Téhle části filmu se ale nikdy nedočkáte. Upřímně si myslím, že to je dost zbytečné zklamání. 6/10 ()

Stepka.T

Zvláštní filmový žánr, který se nedá hodnotit než ve vztahu k hlavní postavě, každý jde do kina s nějakým očekáváním a promítá si vlastní názory na Havla. Mně přišlo líto, že za celý film se vlastně nedozvíme, co na Havlovi Olga vidí, a vlastně ani, co na něm vidí lidi, kteří podpořili jeho kandidaturu. Působí to, jako by se na ten balkón dostal omylem, prostě se "jen" držel svých zásad, aby nebyl "ulepený", ale mně to přišlo málo. ()

Blazis34

Čekal jsem od filmu určitě více. Žádný velký vrchol ani velká scéna. Václav Havel byl neskutečný člověk, kterému můžeme děkovat za to, v jaké době žijeme. Viktor Dvořák ho ztvárnil skvěle, stejně jako Geislerová Olgu. Kulisy byly také podařené, avšak celková kvalita filmu mi přišla průměrná. Dávám 50%, horší tři hvězdy. ()

ZHODNOTITEL

Nakonec nic moc. Čekal jsem lepší podívanou. Třeba se tématu chytne ještě někdo zdatnější. Například v Českém století byl díl o Havlovi mnohem lepší. ()

rogger

Čo nám priniesol Havel (film, nie Václav)? Pre človeka, ktorý by rád spoznal Havla ako prvého prezidenta a vedúcu osobnosť Charty 77 a sametovej revolúcie, tak spozná osobnosť nanajvýš slabú, nestálu a nevedno prečo povedzme submisívnu. Nedozvie sa nič hodnotné. Film je po umeleckej stránke zvládnutý dobre (priemerne) a herecké výkony takisto spadajú do českého štandartu, aj ked teda za výber herca Viktor Dvořák dávam palec hore. Havel (film, nie Václav) pravdepodobne upadne do zabudnutia archívov českej kinematografie. ()

papuchalk

Problém tohoto filmu je, že většinu času klouže po povrchu a nepřináší žádný hlubší téma ani objevy. Ale není to špatný film, je tam pár dobrých nápadů a dvě, tři silnější scény. Třeba když jede nalitý Landovský s Havlem ve vlaku a začne rozdávat chartu k podpisu lidem ve vlaku, a ti mu říkají ať to uklidí, že je to nezajímá. Filmek na jedno shlédnutí, který ani zdaleka neodpovídá na tu zásadní otázku, proč zrovna Havel? Nedávno jsem objevil Havlův text Moc bezmocných z roku 1978, dá se volně stáhnout. To je přesně ta látka, která vám dá odpověď. Velmi filozofický text, popisující život v post-totalitním režimu, který tady fungoval. Na tomhle krátkém textu je krásně vidět v čem Havel vynikal, co dokázal a proč byl tak respektován nejen u nás ale i v zahraničí. Dokonale, ale přitom jednoduše zformulované složité myšlenkové konstrukce. Zarazilo mne kolik potenciálních podobností s evropskou unií tam jde najít. S evropskou unií, jakožto s dalším socialistickým blokem v evropě. A nakonec se Havel neubránil ani kritice západní demokracie, překvapivě velice trefně, přestože neměl tu západní demokracii jak zažít a poznat. No on už v roce 1978 věděl, co bude u nás následovat po revoluci. Trochu smutný, protože se rozhodl sám se toho účastnit. Ale možná to trochu vysvětluje tu jeho snahu nedělat klasickou stranickou politiku, ale prosazoval ten svůj naivní paskvil. Opravdu nadčasová esej, ze které jde čerpat i dnes. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)