Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Slarque

Co ze začátku vypadalo jako sympatická snaha tvůrkyň polidštit literární ikonu, se nakonec změnilo ve slepou uličku. Být pokrokovou ženou v polovině 19. století jistě nebylo jednoduché, ale těžko pochopíte, proč se z ní stala „nesmrtelná“ literátka. Vedlejších postav jsou mraky, takže žádná z nich nemá v sérii dost prostoru. Zbývá rodinné drama pro dvě postavy hrané dvěma herečkami a jedním hercem. A nakonec je kupodivu nejzajímavější Jan Hájek a jím hraný Josef Němec. Možná i proto se mi zdál třetí díl slabší, jelikož byl odsunut kamsi do Uher. ()

Chrustyn

Božena je taková menší seriálová událost v naší malé zemičce, ale pod hypem, který ji doprovázel se skrývá docela plytký příběh o velké Češce, která je zde prezentovaná pouze jako rajda, která žije ve zpackaném manželství. Na dané téma jsem viděl x lepších počinů a výsledný dojem tak zachraňují jen slušní herci a pěkná výprava, která je mírně zazděna tím, že se většina příběhu odehrává v interiérech. Na české poměry rozhodně nadprůměrné dílo, ale žádný trhák se nekoná. ()

Arsenal83

Ja nie som hejterom Geislerovej a vôbec mi tu nevadila, to už skôr tá mladá Kameníková. Seriál mohol dopadnúť aj úspešnejšie, keby sa príliš nezameral na svrbenie Boženy v rozkroku. Ja som teda nevedel, že bola takto prelietavá a muža podvádzala rovno doma v ich posteli, ale nech už je, ako je, ak robíme seriál o osobnosti, ktorá sa dostala až na bankovku, tak očakávam trochu viac z toho buditeľského života a menej súkromných afér. Nehovorím, že to netreba spomínať, ale menej sa na to sústrediť. Lebo tu bola Božena polovicu deja v posteli s rôznymi pánmi. Až mi prišlo, že tvorcovia seriálu chceli zložiť Nemcovej všetko, len nie poctu. Takže ostal z toho trocha historický bulvár. ()

Marze

Postava Boženy zde je talentovaná, dychtivá, inteligentní, žádostivá, pubertálně romantická a žádaná a svobodomyslná. Myslel jsem, že Němec byl větší tyran. Asi to s emancipovanou ženou neměl lehké. Točit o silných ženách je nyní moderní a feministické. Překvapivá je také její nevěra- milostný trojúhelník s básníkem Nebeským, který si na rozdíl od manžela váží jejího literárního talentu. Je zde docela dost sexu, respektive umělecké erotiky znázorňující , kdo se Boženě víc líbí. Další představitelka Boženy Geislerová působí méně emotivněji. Celkově se o Němcové nedozvíme nic víc, že byla atraktivní žádoucí žena s milenci, žila v chudobě a psala pohádky. ()

marhoul

S takto vyobrazenou BN bych se obrátila na prof. Höschla. Počin má vyvolat diskuzi, je zajímavý v mnoha směrech, nejprve zhodnotím seriál a následně přihodím grafomanský elaborát stran dojmu z osobnosti Boženy Němcové. K seriálu: nepustíme ho menšímu dítěti, jinak v klidu, taky souložím. Spousta lidí odvedlo kvalitní práci, Jan Hájek byl senzační Němec od A-Z, moc se mi v roli Němce líbil, Anna Kameníková výborná, přes dívčí vizuál, takto nějak si představuji éterickou mladou Němcovou. Anna Geislerová sympatií do žil Němcové příliš nenatankovala. Je vhodná na vyčítavě mlčící Olgu Havlovou, za kterou Anně přeji Lva. V Boženě jí chyběl na krku tranďák a Cimrman mohl ožít jedna báseň. (ANO taky nevolím, aby bylo zřejmé, že ne každá kritika A.G. je spojena s aktuálně tolik populárním, však mnohdy mylným, názorem.), představitel Nebeského- skvělý, Lukáš Melník a Jan Budař rovnež, Dana Morávková- famózní! Rettigová v podání Veroniky Freimanové-perfektní, té mělo být víc! Zbytek castingu byl také zajímavě zvolen, oceňuji obsazení méně známých herců, hudbu, kterou si neumí na svých smartTv část národa nastavit, aby hrála jak má, kameru, kostýmy, kulisy, výpravu. Je dobře, že seriál vznikl, otevřel debatu, diváky zaujal, takže i přes výhrady chválím a doufám, že případná erudovaná psychiatrická rozvaha možná vnese do života Boženy další kontext, v jehož světle by ze své šlamastyky vyšla poněkud lidštěji. Být na hlavu není ostuda. Být líná jako veš a ještě k tomu vyčůraná? …ale co.., Steve Jobs byl taky sviňa a stále jej bezmezně uctívá kdejaký zaslepený naiva.. ;) K vyobrazené Boženě: Co to bylo? Bipolární porucha? Rakovina duše? Primitivnější chlap v sukni? Syfilis v pokročilém stadiu či snad gen šlechtický, vhozený do prachu tehdejší reality? Povaha nepustila, tak se do háje poslal pud sebezáchovy i pud mateřský, odešli za ruku společně s úrovní a demonstrativně se nedělalo nic smysluplného, dokud se nepošlo? Holky a kluci feministky progresivně vnímají manýry BN jako ušlechtile férové, jenže Němcové muži imponovali, učila se od nich, byla bez nich nerada, čili na tom jejich vize padá, ale gratuluji. Těch ženušek, co se vybralo na takřka posvátné tažení vstříc nové sexuální revoluci v měsíci prvním roku páně 2021 na českém fb nikdy tolik nebylo. Bravo! Tak nechť i vaši mužové zvesela obskočí, co se jim zamane a vy si své názory hrdě udržte i v hodině pravdy, drahé Amazonky spravedlivého pokroku! Pánům tvorstva opěvující BN nymfomanské chování, vinšuji stejně. Zatněte zuby otcové jednoho až čtyř dětí, fanděte drahé, když slehne s každým, který ji upoutá víc, než vaše znavená figurka či mysl, neboť partnerství je natolik přízemní záležitostí, že nemá smyslu se jím zaobírat. Ani tím, že se fešanda vybodne na vaše společné děti jako toulavá kočka záhy po porodu a místo jejich krmení a láskyplného vychovávání, se bude nadšeně mrouskat s prvním zleva, nejlépe na vašem loži, protože ona to tak ráda, přičemž kariéra se jí dělat nechce. Chce se jí jen tak být a jako taková chce být děsně milovaná a svobodná! Buďte nad věcí, respektujte její vyzrálé psyché! Ráda se mrknu, kterak psychologické poradny, rozvodoví právníci i opatrovnické soudy balí krám. Chování Němcové mi drhne už na samotné motivaci. Co čekala? Poměry znala, bez práce nejsou koláče. Jenže vždycky se našel nějaký trouba, co jí dal prachy, že ano? Čertíkům z krabičky předesílám, že nejde o odsuzování. Naopak by se mnohé dalo vysvětlit. Totiž takto se běžně prezentují drogově závislí, matky alkoholičky, ale hlavně duševně nemocní. Problém přežít ze dne na den, štěstí ani smysl nenacházejí v ničem, krátkodobě maximálně v provokaci, urvou si, co chtějí, nehledí vlevo-vpravo. Absence sebereflexe i svědomí, proloženo útoky na vše, co se hýbe a tak okolí dříve nebo později adekvátně zareaguje, jejich odříznutím. Seriálová BN byla stejná. Nelze vše zamést pod nešťastné manželství, poměry, nemoderní zabedněnost lidí, perzekuce. Kromě práv existují i povinnosti. Božka nebyla žádná Františka Plamínková. Její tvorba neovlivnila reálně k lepšímu životy žen její doby, ani generaci nadcházející, socialistický odér vnesli kolem jejího díla až Fučík a spol. Měla čtenáře pohádek a povídek, soukromými názory zaujala jednotlivce a svým polehčím elánem osvěžila obroditele, ti ale řešili problémy vlastenecké, nikoli postavení ženy. Byla inteligentní, okouzlující, minula se dobou, dokázala upoutat, pobavit i krásně napsat, ale jen pokud se jí chtělo. Nepředřela se, za dost problémů si mohla sama, ovšem tahali ji z nich jiní. Přehlížela situaci přátel, ale byla to vlastenka. V soukromé rovině zavařila kde komu, ženským fikla chlapy výměnou za obnošené šaty, nevracela dluhy, do cizích rodin posílala vyhladovělé děti na jídlo, až se ucho utrhlo. I ti laskaví neradi házejí prachy do díry, která se revanšuje všelijak. Po osobní zkušenosti nemá zástup vyškolených zájem hlásit se k osobě nespolehlivé, sobecké, zanedbané, líné, čili ta nakonec zmírá hlady a nemocemi, prakticky osamocena, jen s ideály o Cochcárně a bambulou Němcem v zádech. Na pohřeb se hromadně sice zašlo, ale tím to haslo. Dceru nepřijala nikdy, syna opěvovala, když se coby odrostlejší projevil jako talentovaný. Z toho koukaly mince. Když zemřel, začal být dokonce milován. Jako jediný. Přičemž jako malinký také strádal matčinou netečností a hladem. Promiskuitní, jasně, její věc. „Jedna paní povídala“, že se snad „družila“ i za odměnu, ale i kdyby k penězům přišla jinak (netuším sice jak), zcela iracionálně je rozdala a doma se opět podával vánek flambovaný na vyšší filosofické myšlence o svobodě jednotlivce. Pokud je nepěkná fáma založena na pravdě, psychická porucha se nabízí. Víme, že děti nechtěla. Jednou je ale měla, do rodičovské zodpovědnosti nedorostla. Planeta Boženino představ nebyla z jiné doby, nýbrž z jiné galaxie. Depresívní, konfliktní, imrvere v opozici, nehla prstem, za dvacet let namastila kvanta dopisů, v těch se hnípala sama v sobě, pohádky napsala nádherné, její práce je výjimečná, Babička- budiž, ačkoli sama si z rad Babičky vzala akorát, že má zůstat zlobivou holčičkou na věky věků, o čem silně pochybuji, jelikož bába razila moudra třeba o skoku, plotu, hospodyni a peří. Možná by si to levičáčtí opěváčci mohli konečně přečíst. Zajímavá je i informace, že formát Babičky vlastně obšlehla (viz Pěstounka od Mošnera), ale ok, vnímejme to jako inspiraci. Jestli by té nešťastnici, místo mlácení prázdné feministické slámy, spíše nepomohlo nazývat věci pravými jmény, tedy pochválit medicínský pokrok formou pomyslného nasypání antidepresiv mixnutých antikoncepcí do jejího koryta a především jí, jako vyšinuté matce, odebrat potomstvo. Chvíli by vymetala večírky, pochlastávala a válela se s každým, kdo by byl ochoten snášet povýšenecké vrtochy, jejich zlaťáky by se rozkutálely, než by nad hašišovou šlukovkou rozebrali V zámku a podzámčí, no a hlady a zimou by na ulici pošla možná ještě dřív. …nebo by skončila jako bláznivá Viktorka, ve které se shlédla a věřila, že pro lásku je třeba přijít o rozum a následně i o život. () (menej) (viac)

Šandík

Čtyřdílná televizní minisérie se místy poněkud vleče. Jinak je ale režírována slušně, reálie až na drobné přehmaty sedí, psychologie postav relativně také. Samozřejmě místy dobové mluvě nesedí dialogy, ale to je jen drobnost. Také herecké výkony jsou velmi slušné. Zvlášť výkon Jana Hájka je velmi slušný... Moje základní výtka se týká toho, že v seriálu o suverénně nejznámější a nejslavnější české spisovatelce 19. století (a dost možná nejznámější české spisovatelce vůbec) je neuvěřitelně málo literatury. Božena tráví život po večírcích, milováním se s manželem i četnými milenci, handrkováním se o peníze... Nějaké to spisování a tím méně publikování a společenský ohlas jejího díla ve filmu téměř není, což považuju za zásadní problém a chybu... Velmi dobře a podobně je to mimochodem popsáno tady: https://a2larm.cz/2021/02/nemcova-je-nase-austenova-v-pocatcich-evropskeho-romanu-stoji-casto-zeny/ ... Celkový dojem: 70% ()

sharky

Samozřejmě je možné natočit minisérii o Neilu Armstrongovi a vynechat z ní, že byl ve vesmíru, ale otázka pak je, jestli by se hlavní postava neměla jmenovat jinak. O díle B. Němcové (a inspiraci k němu) se člověk nedozví nic a to je dost škoda, když je to to, co ji proslavilo. Není to špatná červená knihovna, jen se to mohlo jmenovat Blažena, nebo Magdalena. Zvlášť když to bylo podle všech dostupných zdrojů dost přibarvené...Jan Hájek je výborný, Anna Kameníková důstojná, Aňa Geislerová bysi měla ještě dodělat ty chybějící ročníky na konzervatoři... hudba je repetitivní a je jí tam nesmyslně moc (asi chce autor podojit OSU), kamera slušná, mísení kontaktního a studiového zvuku příšerně amatérské. ()

honajz

Tak už se těším, až nás Česká televize obšťastní seriálem o megalomanském, paranoidním a halucinacemi trpícím Bedřichu Smetanovi, o malíři Josefu Mánesovi trpícím trudnomyslností, psychickými problémy a syfilidou, pár notorických ožralů jako třeba Hašek by se v českých dějinách taky našlo. Na každého se něco dá najít, protože nikdo, ani umělci, nejsme svatí. Problém je v tom, jestli jsou tvůrci patlalové a soustředí se jen na tu bulvární stránku, která jim přinese sledovanost (čímž se neliší od článků v Blesku, jimž se seriál Božena podobá nejpřesněji), nebo jestli jim jejich invence dovolí představit osobnost umělce v celé šíři, se všemi klady i zápory, aby si divák sám mohl udělat názor. Tady se to nepovedlo. Medvědí službu si udělala ČT tím, že chvíli před Boženou běží Sňatky z rozumu, kde se to naopak povedlo, postavy nejsou jednorozměrné (zvlášť ta, kterou hraje Vala), a navíc se to obešlo bez bulvárních scén. ()

Gwaihir

Čekal jsem vyprávění příběhu jedné z velkých osobností české literatury, její vyobrazení z nejrůznějších úhlů, nahlédnutí do složitosti její duše, pohled na její dílo očima doby nebo znázornění jeho odrazu v tehdejší společnosti. Zde však byla zvolena poněkud jiná cesta, která se mnohem uceleněji věnuje postavě spisovatelčina manžela, jehož ukazuje v celé šíři, se všemi jeho neřestmi a ctnostmi. Na autorčin život se pak dívá zejména jako na svobodomyslnou bohémku a přes její nespoutanost a milostné avantýry, což nepůsobí ani tak neotřele či novátorsky ve smyslu jejího polidštění, jako spíš bulvárně, a proto také prakticky ani nemůže dát viditelnou odpověď na otázku, proč vlastně byla v oněch nelehkých časech i po nich pro mnohé její souputníky a nástupce tak výraznou inspirací. Přínosem tak zůstává "jen" nádherně vykreslený a skvěle zahraný Josef, který slavnou Boženu v tomto případě, i přes její vynikající ztvárnění v mládí, zcela zastiňuje. ()

Agatha

Pokusím se to tentokrát shrnout stručněji, než jak by si tato minisérie zasloužila. Obdivuji obsáhlé a podrobné recenze a zajímavé postřehy některých uživatelů. Když nás naše učitelky čěštiny na základce a později i na střední seznamovaly s dílem Boženy Němcové, vycítil jsem z jejich vykladu lehký tón nevraživosti či snad nechuti k autorce samé. Přezdívka "Božka" mě tenkrát neskutečně vytáčela. Možná právě proto jsem si tenkrát jako zarytý odpůrce povinné literatury s chutí přečetl Babičku a V zámku a podzámčí. Myslím, že o kvalitách jejího díla není třeba pochybovat. Například audioverzi Babičky načtenou Libuškou Šafránkovou bych označil za národní poklad. Ovšem o životě slavné autorky nám toho kantoři moc nepověděli. Asi věděli proč :-) Nebyl to život ani lehký, ani dlouhý, ale pravděpodobně velmi intenzivní. Tvůrcům se to podařilo celkem uvěřitelně zpodobnit a určitě si tento projekt zaslouží spíše uznání než kritiku. Technická stránka věci je moc povedená: lokace, výprava, kostými, kamera, hudba.... Nechci zapomenout ani na masky. Jeden z uživatelů chválil maskéry za ztvárnění umírání Boženy Němcové. Musím se připojit - nejen že to Ańa skvěle zahrála, ale i díky maskérům to působilo neobyčejně autenticky a mrazivě. Herecky se to také povedlo. Obě hlavní herečky byly snaživé, Jan Hájek výtečný, vedlejší role většinou dobře obsazené i zahrané. Vadilo mi jen několik věcí. Především naprosto zbytečné, rušivé a časté erotické scény. Jak píši i ostatní diváci - mnohdy by stačilo jen naznačit. Takto je například projekce pro žáky základních škol vyloučená. A to je škoda. A jak tady čtu, tak i rodičům doma nezbylo nic jiného než hnát děti školou povinné od televize. Prostě tam toho bylo moc. Ale budiž. Doba byla tenkrát k ženám nepříliš ohleduplná ve všech směrech. Dále jsem postrádal větší zaměření na autorčino dílo. Mluvilo se o pohádkách, Babičce, Panu učitelovi a nejmenovaných povídkách. A kde byl ten zbytek? A poslední výtka směřuje k použití téměř moderního českého jazyka. Samozřejmé chápu, že češtinu 19. století plnou archaismů by nikdo poslouchat nechtěl, ale i pouhé přiblížení se by stačilo k lepšímu zapadnutí do jinak skvěle vystavěnému obrazu doby. Na dnešní televizní nabídku i poptávku je to ovšem nevšední dílo a tvůrcům se dozajista podařilo příblížit nejednoznačnou osobnost Boženy Němcové. Za nějakou dobu se rád podívám na reprízu. ()

Pink.Panther

No nevím kdo chtěl vidět sexující Boženu Němcovou, ale asi chápu režisérku že pokud má herečku která v erotických scénách vždy exceluje a v dramatické části poněkud zaostává, využije se hlavně přednost aktéra ve které je silný. Budiž, celkově roli Aňa zvládla uspokojivě a nebudu zbytečně spekulovat který filmový subžánr by ji mohl vyplavit z malého českého rybníka přímo za oceán a udělat z ní skutečnou superstar. Tady to jistil suverénní Jan Hájek. Anna Kameníková mne v roli ne zcela přesvědčila. Fádní dialogy, neinvenční režie, solidní vizuál, vše zůstalo v zajetých kolejích dnešní produkce. Znaje ze školy i nadále předpokládejme, že v Boženě Němcové bylo i něco víc než co dokázala AG zahrát a režie vyexpedovat. ()

Una111 odpad!

Milá Boženo, i když už je to delší čas, co si nedělám velké iluze o tvé počestnosti (zamlada jsem tě tolik milovala!), přece jen si myslím, že tohle sis nezasloužila! Udělaly z tebe ku.vu - nejspíš k obrazu svému! Od soulože k souloži - soulož nemanželská, manželská, soulož v průjezdu, v posteli, vleže, vestoje - račte si vybrat, všechno naplno, že by stačil jen umělecký náznak? Ale kdež, porno jedna radost! - - - To. že jsem to vydržela až do konce, mne stálo hodně přemáhání a spoustu nevole! Co mělo znamenat to řvaní Geislerové ve vypjatých emočních situacích? Chápu, že její soubor výrazových prostředků je poněkud omezený a chudý, ale tohle bylo už jaksi přes čáru! A ten její způsob řeči byl tak sprostý a dryáčnický, že se to ani nedalo poslouchat. Ať byla Němcová jakákoliv, pražská hokynářka to nebyla! Josef Němec je zde vylíčený jako hulvát ovládaný zvířeckými pudy, ostatní muži jako nevýrazní slaboši, ženy trpitelky v manželské kleci určené k rození dětí, ukájení manželových chtíčů a obstarávání domácnosti... Na nějaká historická fakta si seriál taky nehraje, dámy si toho o životě své protagonistky moc nenastudovaly, vystačily si zřejmě s wikipedií!  Kdyby to bylo jen dílo nepovedené, ale ono je to úmyslně pojaté jako hlásná trouba těch nejzvrhlejších liberálních názorů, ale ani tady nebyly tvůrkyně dost důsledné! Němcová měla být - černoška a lesba! To jediné chybí seriálu k dokonalé světovosti! ()

Tryskomyš

Tento příběh Boženy Němcové je ztvárněn naprosto dokonale. Velmi poutavou formou. Nikdy bych si nevěřila, že se mi bude tak líbit. Smekám před scénáristkami. ()

MartinezZ

Vizuálně i herecky na ****, příběhově a vyzněním na nic. Po 4 dílech vlastně nevím, co se autorky snažily dokázat - dehonestovat jméno Boženy Němcové? No, rozhodně ani jeden z dílů neměl za cíl ukázat, proč se v hodinách literatury tahle postava objevuje na místech, jež jí učebnice připisují. Celé je to taková špinavě-realistická podoba světa a života jednoho ubohého myšlenkově povrchního a chudého tvora nastavená co by zrcadlo nějaké poetické pohádkové verzi filmu, kterou ale nikdo nenatočil a neviděl. Takový obraz Doriana Graye, jen ten obraz, Doriana samotného tu nikdo nikde nespatří. Už za mlada jí chybělo pár facek, v dospělosti škodila blízkému okolí stejně, jako pro něj byla potřebou - takový nechutný životní parazit. Tak přesně s takovým pocitem odcházím od tohohle čtyřdílného dramatu. "Dílo lepší autora." Vážně nevím, jestli právě tohle mělo být tím motivem, který si si odnáším z tvorby autorských Tří Grácií, poplatné době a myšlenkově pokřivených hnutí. ()

Pierre

Jako laikovi na život Boženy se mi minisérie poměrně líbila. Vesměs poutavé, přímočaře, atraktivní zpracování a určitě zajímavé náhlédnutí do těžké doby 19.století. Celou minisérii jsem asi ovšem nejvíce bral jako osobní drama, kde byl nejvíce dominantní motiv vzahu Boženy a jejího manžela Němce. Tam hlavně scény domacího násilí v posledním díle byly opravdu nepříjemné, ale působivé a herec Jan Hájek, kterého jsem předtím vůbec neznal předvedl skutečně tak svělý výkon, že jeho Němec místy v pozornosti překonává i samotnou Boženu a z hlavy se člověku jen tak dostane. Ovšem celkově minisérie vzbudila zajímavou diskuzi i u hlavní postavy. Božena Němcová asi nebyla jednoznačná postava v realitě a není taková ani ve filmu. Budí mnoho zajímavých myšleek, i zároveň otázek a je to tak v pořádku. Co se týče hereckého ztvárnění, tak Anna Kameníková je prostě krásná žena...a byla zde  určitě velice pozoruhodná, sympatická  a hlavně neokoukáná což už Aňa Geislerová být nemůže, ale předvedla taky dobrý výkon. Jen bych vytkl množství imtimním scén namísto většího pohledu do literálního života spisovatelky, ale když si vezmu, že mě to jinak bavilo, něco jsem se dozvěděl a zpestřily se tím nedělní večery, nemám problém se přes to přenést. ()

Siegmund odpad!

Film o životě Boženy Němcové mezi českými filmy chyběl. Ovšem zhlédnutí čtyř dílů tohoto životopisného dramatu bylo pro mě nejen velkým zklamáním, ale také velkým utrpením. To, že paní Němcová nepatřila mezi nejpočestnější ženy, je dostatečně všeobecně známo. Je mi však záhadou proč se autorky seriálu zaměřily právě na tuto slabou stránku jejího života a převedly ji do podoby softporna okořeněného četnými vulgarizmy. Já si myslím, že mezi diváky tohoto díla je potřeba zařadit i nemalou skupinu žáků základních a středních škol. Ano, nechť je komplikovaný a nelehký život Boženy Němcové podán pravdivě, ale pravdu lze divákům sdělit i bez naturalisticky podaných sexuálních scén a hádek plných sprostých slov nejhrubšího zrna. ()

blackrain

Měla jsem strach, abych si po shlédnutí tohoto seriálu nepřestala Boženy Němcové vážit jako spisovatelky. Němcová v mnohém předběhla svou dobu. Sama o sobě prohlašovala, že by chtěla žít o nějakých 200 let později. Překvapilo mě, jak si dokázala své chování a přemýšlení s takovou samozřejmostí obhájit. Prostě byla na tehdejší dobu hodně jiná. Vzor všech feministek. Složitá osobnost se složitým životem, který si vybral svou daň. Ač se seriál jmenuje Božena, tak jsem nabyla dojmu, že hlavním aktérem, kolem kterého se vše točí, byl Josef Němec. Bez něho by totiž nebyla. On ji v podstatě stvořil. Kameníková byla v pohodě. Na Geislerovou jsem si musela zvyknout. Výprava byla perfektní. Ze seriálu mám rozporuplné pocity. Bohužel mi v hlavě uvízlo především to, že byla pěkná štětka. Ale zase jsem se mohla vidět s Borovským, Čelakovským, Tyllem, Světlou, Erbenem. ()

slunicko2

Netradiční pohled na spisovatelku přináší mnohé kontroverze. 1) Nevadí mi Němcová jako předobraz budoucí sufražetky ani zobrazování jejího aktivního sexuálního života. Na pěkný sex se rád kouknu a feministkou Němcová nesporně byla._____ 2) Asi nejvíce mi vadí dost nezřetelně vyjádřený vztah mezi osobním životem a dílem, zvláště u Babičky. Nezasvěcený divák po zhlédnutí seriálu nemá ani tucha, proč je Němcová považována za jednu z největších českých spisovatelek. Ostatně zasvěcený divák to z filmu rovněž nevyčte._____ 3) Výpravný seriál pokrývá celý život od mládí až po smrt, což při šestihodinové časové dotaci samozřejmě nemůže pokrýt vše. Je ovšem otázka, zdali a jak moc se věnoval tomu zásadnímu. Ukazuje se zde typický nešvar životopisných filmů - útržkovitost a chybějící návaznost. Jakoby tvůrci natočili 30 hodin a pak je museli seškrtat na pětinu. Pouze druhý díl mi z tohoto pohledu připadal dějově kompaktnější._____ 4) Rovněž změny na politické scéně za života spisovatelky byly jen nenápadně naznačeny (zejména v osudech jejího muže), což při dnešní úrovni historických znalostí zejména mládeže může vést k nepochopení._____ 5) Zajímavá je plastická mnohorozměrná i když chvílemi špatně čitelná postava Josefa Němce. 41letý Jan Hájek si dal záležet na přesvědčivém podání._____ 6) Režisérka obsadila řadu pěkných mladých herců, byť v mnohých případech šlo doslova jen o štěky. Nejvíce se mi zamlouval 29letý Jan Nedbal (básník Nebeský - 2. díl), pak 14letý Prokop Zach (syn Karel, zahradník - 4. díl), 21letý Zdeněk Piškula (Vašek Košinka, který ji chtěl a když mu nedala, tak ji pomlouval. - 1. díl), 25letý Vojtěch Vondráček (písař Leopold - 1. díl), 21letý Oskar Hes (malíř Gustav - 1. díl) či třeba 27letý Viktor Zavadil (tajný agent - 2., 3. a 4. díl)._____ 7) Věk protagonistů se vztahuje k roku natáčení (2019)._____ 8) Jako celek mi seriál příliš zajímavý nepřijde. Ale přidávám hvězdičku za osvětu. Rozmanité divácké reakce ukazují, že téma našich národních buditelů je stále živé a že veřejnosti na Němcové přece jen záleží. Můžeme diskutovat o tom, jak moc je její zobrazení reálné, pravdivé, historicky věrné, ale nesporným výsledkem je skutečnost, že se Němcová stala všeobecně diskutovaným tématem, a to je moc dobře. Možná její lehce prostopášný portrét přivede nové čtenáře k Babičce, jedné z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy četl._____ 9) Opět si nemohu odpustit poznámku k podivné praxi zde na ČSFD. 18.1.2021 celkem hodnotilo seriál 1 200 lidí. Já ale stále nemohl, proč? Dotaz zaslaný přes rozhraní "Napište nám" je stále bez odpovědi. ()

FilmFan24

S hodnocením bych šel minimálně o hvězdičku výše, ale díky dnešní češtině, kterou se v seriálu mluví, nemohu. V době, kdy Božena Němcová žila byl český jazyk poněkud jiný. ()