Píše se rok 1855. Josef je kvůli policejnímu vyšetřování postaven mimo službu a nesmí se vrátit do Prahy. Božena se snaží psaním uživit rodinu. Je spisovatelkou na plný úvazek, žije na dluh a nad svoje možnosti a rozptýlení nachází v bujarých večírcích se studenty. Ve svém životě je stále více nekompromisní, ale nepřestává hledat lásku. Prožívá románek s jedním z mladíků a její chování pohoršuje Prahu. (Česká televize)

Dejff_2004

Nebýt hudby, dokonalých masek a bohaté výpravnosti, nejspíš bych hodnotil hůř jak čtyřmi hvězdami. Závěrečný díl trpí topornými dialogy a je nejsilnější v momentech, ve kterých se nemluví a vypráví jen obrazem. ()

sharka.68

...a dokonáno jest. Žena Božena odešla, siroty po ní zůstaly a taky ten, co ji nikdy nezkrotil, protože na to neměl..zůstala spisovatelka Němcová, kterou nám odosobnili a pro školní škamna upravili....ale byla chvíle v tom posledním díle, která mne zamrazila a kdy jsem plně stála za Josefem Němcem - když vyčetl Jarolavovi,že v Mnichově nepracoval, aby si na nájem vydělal, jen čekal....kdyby o to studium moc stál, tak by se pěkně smekal....to odsednutí v hospodě bylo zbytečné...měl pravdu, že oni s ní nežili a tudíž nemohli vědět... a potom - všichni si pamatujeme, že BN dala KHB na rakev trnovou korunu, pokud byla pravdivá scéna, kdy Němec srazil klobouk špiclovi, pak udělal víc než ona..... ()

EddieIron

Tak to máme za sebou. Příští seriál o Boženě Němcové bude režírovat Robert Rosenberg a hlavní roli bude hrát Tarra White. Poslední díl byl nejslabší. A opravdu bych rád věděl jaký je poměr skutečnosti a autorské licence. ()

meda2016

Potvrzení, že šlo hlavně o rodinné drama. Josef Němec je vztekloun a Božena tvrďák. Podle scénáře nešlo o manželství podle dobové normy. Herci vesměs dobře podané výkony. Opět škoda, že se mezi už víc zacílenými scénami náhle muselo odskočit v čase. Z Boženy vykreslené epigony se stala obyčejná libidózní žena. Pomyslně se zřítila z pomniku rovnou na hubu (nebo na záda). ()

fafejt001

Tak nevím , do jaké míry je něco fikce a co pravda . Byla těžká doba , nemoc Boženy se jen zhoršovala, bonzovalo se v každé době a do toho šílený manžel Němec . A to doslova . Podle mne musel mít nějakou psychickou nemoc , jinak to není možné . Pro mne je seriál spíše přínosem pro mladé lidi , kteří neví o ní vůbec nic . Byla to určitě silná osobnost , ale tady , v této minisérii , to tak občas nevypadá . ()

SmisekPA

Velká očekávání, rozličné představy, předsudky, všeobecné povědomí vespolek. Výsledek? VELKÉ emoce, souzení a hodnocení až silná kritika. Barunka Panklová toto vše kolem sebe vířila po celý svůj život a chtěla se narodit až za 200 let, kdy by ji lidé vzali takovou jaká je. Pokud to tu odněkud čte, zřejmě se rozhodne datum své reinkarnace ještě o nějakých těch 200 let odsunout.... PODTRŽENO, SEČTENO: 4 obrazy inspirované (na můj vkus až příliš volně) životem neobyčejné ženy, které po boku stál 24 let neobyčejný muž, se zlepšovala každým dalším dílem. Toto finále se stalo pravým vrcholem a ač mi celkově práce autorek neseděla, mnohé se mi líbilo: herecké výkony (obě Anny nebo Jan Hájek před kterými smekám), maskérské výkony (např. umírající Božena či Antonie) nebo kostymérské výkony. Škoda nevyužitého potenciálu: např. hudebního nebo edukativního z tehdejší společnosti (tolik jsme se toho mohli nenásilně dozvědět). ()

Aquila

4. díl byl na jednu stranu mnohem lépe zdramatizovaný i kvůli samotné dramatičnosti děje než 3., a tedy koukatelnější, ale postava Boženy stále, tak jako v 3., nedrží pohromadě. Její psychologie nebyla důvěryhodná, až na její závěrečný rozklad, kde se Geislerová už sama našla. Do té doby od 3. dílu autorkám nějak unikala. Hájek naopak ladil s Němcem od začátku do konce a jeho výkon byl výborný, a i divadelně postavený monolog v hospodě filmově fungoval. Celému seriálu se tak Boženu Němcovou nepodařilo divákovi přiblížit, což je velká škoda, protože chybělo jen málo, ale asi to nejpodstatnější. Němce se přiblížit zdařilo, ale jeho postava je přeci jen méně komplikovaná. ()

FuLister odpad!

Hurá, konečně konec! Asi nejhorší díl. Jakákoliv logika naprosto zmizela a už se to jen tak plácalo. Jediný problém téhle série je, že hlavní postava je zároveň ta nejméně sympatická a naprosto otravná, stejně jako její představitelka. Jestli bylo cílem tvůrců tohle, tak se to povedlo. Jestli ne tak je něco špatně. ()

tata22

Asi vše již bylo řečeno. Mám jen dvě poznámky. Nevím jaký záměr měli scénáristky ale místy jsem měl pocit, že by děvčata zasloužila aby je prohlédl psychiatr. Nechci se nikoho dotknout ale měl jsem pocit, že si celkem užívají, že mohou jednu z největších žen této země ukázat v té nejhorší a nejhnusnější podobě. To si myslím paní Božena, ať už byla jakákoliv , nezaslouží. A jestli je to pravda, pak je to hodně smutné a smutnější, že někdo nedohlédl na to aby tomu tak nebylo. Druhá poznámka se pak váže k Aně Geislerové, které si vážím a považuji jí bezesporu za jednu z nejlepších současných hereček. A ť se na mne Aňa nezlobí, dělala co mohla ale tohle vůbec nebyla role pro ní. Ani vizuálně a už vůbec ne herecky. Poprvé co jsem jí kdy viděl jsem jí to nevěřil. Celkově mi docela mrzí, že jsem se na to vůbec koukal. Když se dají dohromady 3 ženy, nemůže to dopadnout jinak, bohužel. Nic proti ženám, ale tohle opravdu ne. Nevím proč Češi se pořád snaží očerňovat naše historické postavy, které něco dokázaly. Že by závist nad svojí vlastní neschopností ? Možná bychom je spíše měli oslavovat a velebit a ukazovat dětem jako příklad. Ne, opravdu, umělecká licence je hloupost a omlouvá se tím jen něčí neschopnost... ()

Mistr119

Neuvěřitelné, co v produkci České televize vzniklo!! Kontroverzní chování Josefa Němce, který se s Barborou chtěl rozvést a jeho důvody plně chápu, od prvního dílu dával najevo svou dominanci brutálním chováním, ale přesto přese všechno Barboru miloval až do její smrti... Když se pak obhajoval před pokryteckou "slušnou společností", na jednu stranu měl naprostou pravdu - navzdory tomu, že ani Barboře se s Josefem nežilo nejlépe, kdo z těch pokrytců by to vydržel tak dlouho, snášet všechny nevěry, vybudovat z ní to, co z ní dnes je a snášet manželství s tímto ptáčkem, který má pocit zavření v kleci, takto dlouho? A právě závěrečná scéna s kanárkem mi vehnala oči v slzy... je důležitější pocit svobody, možnost uletět, kamkoliv se zachce nebo je lepší zůstat v pomyslné "kleci", ovšem s jistotou "žrádla"? ()

scarlet

Viděla jsem jen 4. díl, velmi slabé. Unylé, zkostnatělé, herci nepřirození, bez jiskry, hlavně ve vypjatých scénách (hádkách) výkony herců zcela nedostatečné. Celkově takové "odfláknuté", prostě typická laciná televizní inscenace jako zastara. ()

montywalsh

Moc dobrý, chce to víc a víc takových podobných minisérií...! Naše historie a legendární postavy dějin si to určitě zaslouží. Vystihnout atmosféru doby, kostýmy, ztvárnit historické postavy, to prostě hodně dobře umíme. Pro cizince to by to byla asi nuda, ale nám to něco vypoví... P.S.: Troufám si poznamenat, že pokud by mnozí dokázali potlačit svou averzi na A.Geislerovou, tak by celá série měla v průměru o jednu hvězdu víc...!:-) ()

Generi

Poslední díl excelentní. Odpustila jsem tvůrkyním, že z ikony českého kulturního života 19. století udělaly couru, která si to rozdává na stojáka v podchodu. A souhlasím s tím, že název Němec by byl správnější, jelikož bez něj by asi Božena psala německy a možná by se o ní učili němci nebo rakušané. Herecký koncert Jana Hájka a Ani Geislerové. Jestli opravdu byla Němcová tak sebestředná osoba, žít s ní muselo být peklo - z dcery si udělala služku, ale malovala jí vzdušné zámky o učitelce francouzštiny. Je krásné mít ideály, ale k tomu potřebujete sponzora, bez něj to jde opravdu těžce. ()

JenTR

Bohuzel to neni o Bozene, jako spis o jejim manzelovi, ktery tu ma hrozne moc prostoru a v podstate se cele dve hodiny chova jako Kodet v Peliskach, coz uz vas proste nebavi. Furt ji mlati, na vsechny krici, zkratka nerudny idiot. Kdyby to nebylo tak temne, bylo by to lepsi. Pripoustim ale, ze nemela na ruzich ustlano a ledacos tak byt mohlo. Vizualne to je moc hezky udelane. ()