Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa Aquila k tomuto seriálu (5)

Božena (2021)

Seriál se v prvních dvou dílech výborně rozjel, aby se ve třetím díle ztratil a ve čtvtém díle sice nabral na dramatičnosti, ale stejně se už nenašel. Postava Boženy nedrží pohromadě ani režijně ani scénáristicky. Ohromě vyplýtvaný potenciál a téma jedné z českých velikánek, která samozřejmě nebyla svatá, ale v seriálu je vlastně úplně nijaká. A to Božena Němcová rozhodně nebyla. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Neočekávaně se u nás po dlouhé době povedl historický seriál, kde funguje příběh, dobře zahrané hlavní postavy (Kameníková a Hájek) i dramaturgie. Na Českou televizi až překvapivé po pimprlových dílech jako Mattoni a podobně. Zatím to vypadá na důstojnou poctu jedné z českých velikánek. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Seriálu se podařilo polidšťit obrozeneckou scénu, kterou jinak ze školních let známe jen v podobě starých páprdů. A v jednom díle ubalancovat vztahové drama, touhu po emancipaci, mileneckou vášeň, domácí násilí, české obrození, literární tvorbu a piknik v Šárce se celkově povedlo. Tolik zde komentovaný sex – pokud by to bylo ve filmu ze současnostii, nikdo by se nad tím nepozastavoval. Není tam nic vulgárního, a představovat si, že sex je vynález posledních 50 let je dost legrační. Kameníková i Hájek opět výborní. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Nemyslím, že propad 3. dílu by byl chybou Aňi Geislerové. Postava ale jaksi není kontinuální scénáristicky/režijně. V 2. díle byla Božena vášnivá jak k mužům, tak k psaní, což Aňa ve svém rejstříku má. Ale ve 3. díle vášnivost nějak vyprchala, jak ve vztazích, tak k tvorbě, a zbyla jen unuděná manýristická postava, což však s Němcovou z 2. dílu nedává smysl. Tento díl tak sklouzl k pouhému zachycení dobové nálady, tedy k novodobé tradici ČT. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

4. díl byl na jednu stranu mnohem lépe zdramatizovaný i kvůli samotné dramatičnosti děje než 3., a tedy koukatelnější, ale postava Boženy stále, tak jako v 3., nedrží pohromadě. Její psychologie nebyla důvěryhodná, až na její závěrečný rozklad, kde se Geislerová už sama našla. Do té doby od 3. dílu autorkám nějak unikala. Hájek naopak ladil s Němcem od začátku do konce a jeho výkon byl výborný, a i divadelně postavený monolog v hospodě filmově fungoval. Celému seriálu se tak Boženu Němcovou nepodařilo divákovi přiblížit, což je velká škoda, protože chybělo jen málo, ale asi to nejpodstatnější. Němce se přiblížit zdařilo, ale jeho postava je přeci jen méně komplikovaná. ()